Hobit
ekniha

Elektronické vydání kultovní knihy s revidovaným překladem, která přináší pohádkový příběh o velké cestě družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za uloupeným pokladem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/151636/hobit-151636.jpg 4.66865

Pán prstenů

The Hobbit (1937)

Dobrodružné, Fantasy, Pohádky
Formáty eknihy:EPUB, MOBI
Vydáno:, Argo

patrik0816
předevčírem

Mě se tahle mánie okolo Pána prstenů a Tolkiena obecně nějakým divným nedopatřením docela dlouho vyhýbala. Prostě jsem vždycky nějak měl smůlu a filmy jsem nezachytil v TV a pak jsem si je sám neopatřil. Říkal jsem si, že to tak dobré zase nemůže být.

No a na to, abych to šílenství pochopil, stačilo asi jen 10 stránek Hobita.

Gabux

Ať se snažím, jak se snažím, tak nejsem schopna přijít Tolkienovi na chuť. Pro mě jsou nepřekonatelné ty jeho zdlouhavé popisy, jak někam jdou.
Tolkien má můj obdiv za fantazii, ale kvůli popisům byla tahle kniha hotové utrpení.

D_yabel

"Tak schválně, co na tom všichni vidí..." takhle jsem k Hobitovi před šesti lety přistupoval. Netušil jsem, že mě zavede do nejúžasnějšího světa, v jakém jsem se kdy ocitl. Kniha, která ze mě udělala fanouška fantasy, za což jí patří má nehynoucí vděčnost.

Mruskulka

Je jasné, že jsem do Tolkiena musela dospět. Úžasný příběh hobita Bilba, který zažívá s trpaslíky jedno dobrodružství za druhým. Trošku mě mrzelo, že část s drakem byla krátká a celkem rychle zemřel, ale to je můj subjektivní pocit :-)

Mygli

Hobit, hobit poklad je dobyt..

Shindo

Hobita som najprv čítal ešte v tom bielom hrubom vydaní tuším z čias komunizmu a tak ma zaujal, že som hádam pol dňa nevyšiel z izby. Po pár rokoch (a absolvovanom Pánovi prsteňov) som si ho prečítal znova, tentokrát v "zelenom" vydaní.
Tolkien je pre mňa osobne jeden z najväčších spisovateľov, človek, ktorý dokázal "z ničoho" vytvoriť kompletný svet aj s prepracovaným jazykom a dejinami. Len sa smejem ak ho niekto porovnáva trebárs s Rowlingovou, ktorá mu nesiaha ani po členky.

Samotný Hobit sa čítal dobre a hoci bol viac "rozprávkový" než Pán prsteňov, to mu nijak neuberalo na kvalite a vážnosti. Jediné, čo ma sklamalo bol občas nešťastný preklad - "škriatok" namiesto "ork", "Gloch" namiesto "Glum" atp. No mohlo to byť aj tým, že som si najprv prečítal slovartovský PP.

Selendra

Krásná kniha, taková fantasy pohádka. :)

mia.com

Krásná klasika. Četla jsem jako dítě. A oblíbeným světem zůstane tento navždy :)

B-artX

Moc pěkná knížka. S odstupem času mě mrzí, že mi rodiče v dětství Hobita nečetli. Tehdy by se mi knížka velmi líbila- skřeti, elfové, Bitva pěti armád, trpaslíci a drak na pohádkovém pokladu by byli přesně něco pro mě. Musím přiznat, že jsem Hobita četl hlavně kvůli Pánovi Prstenů, na kterého jsem se dlouho chystal. Nyní jsem rozhodně rád, ze jsem si tuto milou knížku přečetl.
Jediné, co bych vytkl byla jistá zdlouhavost- knížku jsem četl stejně dlouho, jako jiné, třeba dvakrát delší knihy. Ale jsem spokojen, příjemných 83%. Knížku určitě budu předčítat svým dětem.

Tyrkysová

Odložte předsudky "dětské" knihy, odložte obavy ze čtení... Hobit je skvělou knihou, jejíž hloubku si člověk uvědomí až zpětně. Navíc Vám poskytne krásný začátek legend a příběhů jednoho Prstenu, Středozemě a jejích obyvatel.

Nogales

Konečně jsem se dostal k tomu přeslavnému dílu. Když nebudu ohlížet na překlad, pořád je to takové popisné, místy infantilní - takže asi pro malé děti a místy zas docela drsný - takže asi pro dopsělý. Hlavně to má zcela jiného ducha než film. Takže doporučuju přečíst před filmem, ne jak já po filmu. Ale něco to do sebe má, to ano.

pavel8996

Tohle je prostě srdcovka. :)
Od prvního přečtení v dětství, po kterém jsem se do čtenářského deníku snažil nakreslit draka Šmaka na hromadě zlata, po dnešek, kdy si rád odpočinu od starostí všedního života u pohádkového dobrodružství páně Pytlíka a jeho trpasličích společníků.

Elodie7539

Tohle je a navždy zůstane moje pohádka.

Kdyby ne pro ten skvělý příběh tak pro vzpomínky z doby, kdy pro mě písmenka byli jen neznámé čmáraniny a já jen seděla u okna a poslouchala otce, jak mi předčítá. Všechno jsem si tehdy představovala tak věrohodně, že nějaké části vidím před očima i v těchto chvílích...

Věřím, že kdybych knihu zkusila číst teď, našla bych tam něco – nějaké souvislosti či vztahy, které mi unikly, ale prostě se bojím že se mé představy najednou vypaří a celý příběh pro mě bude jiný a ztratí tak své jedinečné kouzlo.
Jak už jste pochopili, nemůžu říct, jestli se jedná o knihu pro všechny věkové kategorie. Vím ale že přinejmenším pro děti (a to i ty celkem malé – mě osobně bylo v té době tak pět) je to skvělé.

Jinak viděla jsem i film, ale upřímně – je o něčem úplně jiném, tedy první díl se knize možná trochu podobá ale ten zbytek... No, jinak to asi nešlo když se z jedné nijak zvlášť tlusté knihy udělá třídílný seriál, ale celkem mě to zklamalo

Trixina

Bohužel jsem film viděla dřív než jsem přečetla knihu. Naštěstí kniha obsahuje mnohem více děje než se vešlo do filmu, takže prostor pro osobní představivost zbyl. Obdivuji pana Tolkiena, že si dokázal něco tak kouzelného a moudrého vymyslet.

Kee

Je vidět, že Tolkien je Angličan, protože na čajovém dýchánku popíjel skutečně dlouho - ale jakmile jsem (kdysi malá) odložila šálek a vydala se s Bilbem na cestu, připadala jsem si, že i tak malý hobit jako já může něco změnit. :)

TUAKS

Kniha je zajímavá tím, že příběh začne v dobu kdy by ho nikdo nečekal.

Frodo007

Úžasná knížka:-)

Ramazith

Těžko jenom popsat takto dokonalou knihu. Vlastně si v ní každý najde to, co hledá. Někdo hledá fantasy, někdo zábavu. Někdo rád knihu čte dětem před spaním. Někdo v ní najde moudrost a někdo ji slupne jako malinu. Avšak ve většině čtenářů zanechá nějakou stopu. Možná v ní někdo uvidí i sám sebe. Jako osobu, která si doposud žila ve vlastním pohodlí domova, načež se jí najednou obrátí celý svět vzhůru nohama, jen aby při cestování seznala, že ten svět venku je vlastně ještě víc úžasnější, než se mohlo zdát.

Sandruš

Super, četla se mi velmi dobře.

postoran-CZ

Je to taková pohádka nepohádka. Místy mi to přišlo stršně utahané. Nicméně nakonec jsem knihu zavíral s dobrým pocitem. Snad jen škoda, že jsem se ke knize dostal až po třícítce a ne o aspoň 15 let dříve. Možná bych ji měl raději.
P.S.: Na tu filmovou slátaninu se raději ani nedívejte. To má s knihou společné jen postavy. Aspoň teda některé ...

Alvari

Hobit je sice pohádkou ze světa Středozemě, ale to nemění nic na tom, že je to překrásný příběh a předzvěst ještě větších dobrodružství, který neurazí snad žádnou věkovou skupinu.

Srni

Pohádka, která předchází úžasnému příběhu Pána prstenů. Krásná kniha, čte se sama a není jí co vytknout.

KateTheShrew

Pan Tolkien, pan Bilbo, pan Gandalf...Tihle tři jsou jednoduše parádní společnost pro děti i pro dospělé. Zůstává rozum stát nad tím jaký obrovský svět pan Tolkien vytvořil. Smekám.

petrous90

jedná z mých nejoblíbenějších knih.

mandari

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmů a filmy se mi líbily víc. Přesto i kniha má své kouzlo.

Set123

Co se týká Hobita, četl jsem jej až po celé trilogii Pána prstenu a musím uznat, že se jedná o zcela jiný styl příběhu.
Hobit je mnohem méně hrdinský, mohutný a monumentální příběh, nežli Tolkienova vlajková loď a to je hlavní kouzlo tohoto příběhu. Pomalé odhalování povahy Bilba Pytlíka, spolu s budováním vztahu s trpaslíky a Gandalfem, když pomalu proplouvaly otevřenými krajinami, i temnými lesy a setkávali s se stejně nebezpečnými nepřáteli jako se kterými bojovaly armády z Pána Prstenu.
Co se týká jazykových prostředků a slohových postupů, archaismů a slovních spojení, nemohu je hodnotit jinak, nežli jako brilantní.
Jediná věc, která mi ještě zbývá, je ohodnocení filmové adaptace, kterou považuji za strašnou a dále se o tom rozepisovat nabudu, jelikož toto je Databáze KNIH, nikoli filmů.
Mé konečné hodnocení této, nebudeme si nic nalhávat, pohádky je takovéto: 5 hvězd a tleskám za další Tolkienovo geniální dílo.

Nachtimin

Rozpravka pri ktorej mrazi....:)

Miro.slav

Naivná či idealistická. Krátka či hlbokomyseľná. Dobrodružná či detská... Nech je aká chce, ak máte radi "Pána prsteňov" určite neoľutujete. Osobne sa mi kniha zapísala do mysli ako obdiv k prírode spojený s nádychom mytologických momentov, čo sa manifestovalo v postave Medděda, ktorý síce pôsobí okrajovo, no v konečnom dôsledku predstavuje pozitívny ochranný prírodný princíp (podobne ako postava Toma Bombadila). Odporúčam.

marcyk

Četlo se to hezky, knížka mě bavila.

Rawen616

Má cenu k téhle knize ještě něco psát? Vynikající oddechovka zručně kombinující pohádku a "dospělé" fantasy s velmi dobře vystavěným příběhem.