Hobit
ekniha

Elektronické vydání kultovní knihy s revidovaným překladem, která přináší pohádkový příběh o velké cestě družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za uloupeným pokladem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/151636/hobit-151636.jpg 4.66425
Série:

Pán prstenů

Originální název:

The Hobbit (1937)

Žánr:
Dobrodružné, Fantasy, Pohádky
Formáty eknihy:EPUB, MOBI
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (562)

Přidat komentář
Elieneth
předevčírem

Opravdu krásná kniha. Svět, který Tolkien dokázal vytvořit je opravdu úžasný. Také mě velmi oslovují charaktery jednotlivých postav. Líbí se mi nádherná propojenost s jeho dalšímu díly. Pokaždé, když ji čtu, tak mám chuť přestat dobrodružství Bilba Pytlíka vnímat jen pasivně, ale aktivně se do něj zapojit a vidět ty krásné věci kolem.

KAREL6725
předevčírem

Tahle kniha je poklad , tuhle knihu miluji . Pro mě nejlepší a nejhezčí Tolkien. Pro mě srdcová záležitost. Ano autor psal, pohádku pro děti, jeho samotného potom mrzelo označení této knihy pohádka. Pro mě jeden z nejlepších fantasy příběhu. Draku, elfu , skřetu, v takové podobě není nikdy dost. Kouzelná kniha, kouzelný příběh, samozřejmě plný počet hvězd. Čteno mockrát, vždy když je mi těžko a chci si přečíst něco pěkného. Zlatý fond světové literatury, povinná školní četba. Na tuhle knihu ,nejde zapomenout.

SimonDobes
17. listopadu

Naprosto skvelá kniha! Zatiaľ najlepšia fantasy kniha akú som kedy prečítal.. Dosť ma mrzí, že film s touto knihou nemá moc spoločného....

fram
11. listopadu

Tolkienova kniha ještě z dávných časů, první seznámení s legendou ještě za časů bolševika, o to vzácnější a jedna z mých nejmilejších.

Gustik5
10. listopadu

Takhle to začalo... Autor napsal pohádku pro své děti, díky níž se stal jedním z nejslavnějších spisovatelů novodobé literatury, a prakticky zakladatelem žánru fantasy. Díky, mistře! Kniha mne velmi bavila, možná i víc, než Pán prstenů, a to díky hravosti, lehkému humoru, a troše té dětské pohádkovosti, která mi v pozdějších "dospělejších" dílech tak trochu chyběla, ač jsou také výborná. Na filmy kašlete. ;)

MichelleS
05. listopadu

Na Hobita jsem zřejmě propásla ten správný čas, pohádkám jsem odrostla, zlaté poklady mě nechávají chladnou. Možná kdybych Hobita přečetla v deseti, vychutnala bych si kouzelný i nebezpečný svět a zamilovala si jeho zvláštní obyvatele. Dětsky jednoduché vyprávění mě nenadchlo, krom strhujících scén (hádanky, boj s pavouky, rozhovor se Šmakem) bylo mnoho toho, co mě nebavilo a těšila jsem se, až to budu mít za sebou. Moje sympatie patřily Meddědovi a Bilbovi pro jeho odvahu, schopnost překonat strach a vlastní pohodlnost, tam bych se mohla učit.
Chtěla jsem vědět, co na té fantasy všichni mají. Zatím netuším. Časem zkusím ještě Pána prstenů, možná i Martina, ale určitě to bude chvíli trvat, protože teď mám všech trpaslíků, skřetů, elfů, čarodějů, draků... dost.

jaro999
03. listopadu

Knihu jsem četla před několika lety a bohužel mě vůbec nezaujala. Celý ten pohádkový příběh i jazyk, jakým je napsána, mě dost nudily. Asi bych se k ní měla vrátit, třeba bych ji nyní víc ocenila, ale nechce se mi, nemám na to sílu. Možná ke své škodě.

vajglik
31. října

Prostě srdcovka

hroneczek
30. října

Chápu, že někomu se nekonečné popisy zdají nudné. Ale mě příběh naprosto uchvátil. Vhodné jak pro děti, tak dospělé.

Scar564
29. října

Zde snad ani není nutno psát recenzi. Neskutečný příběh, který vás znovu přenese do dětských let, při kterém se budete smát, ale i smutnit. Tolkien vytvořil pohádku, která učaruje každého. Už se těším, jak jednoho dne budu dětem číst o Gandalfovi, Šmakovi a Bilbovi a jejich neuvěřitelném příběhu.

Globodecristal
27. října

První reakce po přečtení knihy: No.. proč ne.
Vlastně je to skutečně proč ne. Ačkoli se jedná o běžně známý příběh - nenadchnul mě. Ba ani neurazil. Milovníci rozmanitých bytostí, elfů a skřetů zahrnuje, si přijdou na své. Avšak Tolkien píše prostě zvláštně. V jeho dílech mi nevyhovuje jeho předbíhání událostí komentované typem "k tomu se ale ještě dostaneme" a podobně. Nicméně je to autor, kterému samozřejmě přísluší obdiv za velkou fantazii a představivost.

Fiara
22. října

první knížka od pana Tolkiena co jsem četla a hned bylo rozhodnuto, že tento svět bude srdcovka :) Miluji jeho styl vyprávění a vše propracované do nejmenšího detailu...opakovaně se k jeho knížkám vracím.

DominaCZ
19. října

Hloupoučký panáček, megamocný čaroděj a tlupa dalších blbečků, kterým se dal ultra náročnej úkol, i když s ním nemají nic společnýho a absolutně to nedávají.
Nebylo snažší udělat tu tunu úkolů, cest a bojů raději sám, Gandalfe?

Řeč byla prknenná, o ději ani nemluvím.

Chápu, že nebýt filmu tak nikdo neví, jak si to má představit, takže jen díky tomu je toto "slavné".
Chápu, že on to tehdá neměl graficky čím ozřejmit, protože neměl žádný digitální možnosti a tak prostě popisoval svý vize a že to bylo tím pádem hooooodně obsáhlý každým krokem.
Je to hustě náročný dílo, to jako jo.
Je ale celý uměle natahovaný a přeceněný.
Nebýt filmu, nezakopne se o to, protože u toho lidi prostě nevydrží.
Je to zmatečný a přitom o nic nejde.
Louskala jsem to po první minutky té cesty, kdy nevěděli kam jdou a proč jsou.
Pak už jsem to nedávala.
Takže uhm ne, zde celosvětovou kýmsi podsouvanou hysterii opět nesdílím.
( v žádném z těch dílů.)
Ok, tak milášek díky této předloze a filmu za něco stál, ale jako věci na průhlednost a akromantule a příliš věcí shodných s Potterem...kdo od koho pak opisuje, že?

Koza3
12. října

K Vánocům jsem dostal krásnou pentalogii ze světa Středozemě. Trvalo mi dlouhých osm měsíců, než jsem si trošku pročistil svůj "to read" seznam a dostal se k Hobitovi. Možná jsem to podvědomě odkládal, protože jsem se bál zklamání a knížka pro děti? Já už jsem přece velkej kluk! Nicméně již loňská čtenářská výzva mě usvědčila v tom, že přečíst si knihu svého dětství je kouzelné i po dekádách. Hobit není knihou mého dětství, ze světa Středozemě jsem viděl trilogii Pána prstenů a hrál nějaké hry, ale knihy jsem nikdy nečetl. Po dlouhých diskuzích, kterou knihou začít jsem se rozhodl jít chronologicky a začít tím prvním pohádkovým příběhem. Tolkien je nazýván králem "high-fantasy", takové té vznešené, kde neuslyšíte vulgarismy a neuvidíte postelové scény jako ve Hře o trůny nebo Zaklínači. Tohle je čistý příběh se silnými hrdiny a pohádkovými bytostmi. Nenechte se však zmást. Smrt, podrazy, nebezpečí, strach, to všechno tady do velké míry je. Je to dokonce tak napínavé, že jsem se vždycky těšil do metra, až se zase posunu v příběhu o kus dál. Je až s podivem, jak rychle jsem spolu s výpravou prošel Temným hvozdem a dostal se až k jádru pudla, ehm, tedy k tlamě draka. Během putování se stala spousta souvisejících událostí a všechno to spěje k... bez spoilerů prosím :-) Ok, ale sám Tolkien už na začátku zaspoiluje, co že se bude ke konci dít. No, pusťte se do toho, stojí to za to a nebojte se, je to čtení i pro dospěle fantasy fandy!

Někdošťastný
29. září

Osobně mi přišel styl jakým je kniha napsána trochu složitější, o to více zajímavý (třeba zmínka o bitvě hned na začátku). Hodně se mi líbila, rozhodně doporučuju.

Caroline11
28. září

Moje nejoblíbenější knížka.

HerrPilot
21. září

Knížka o tom , jak se ještě menší poddruh trpaslíka , vědecky zvaný ,,Hobit" , z jídelního závisláka proměnil v něco , čemu díky DC a Marvelu říkáme superhrdina .... ačkoliv zase nepřehánějme :) .
Když jsem tudle knížku vybalil z krabicovitého sevření a prohlédl si ilustrace , vykonané samotným VelkusMágus Tolkienem , tak nějak ... se mi prozářil den . Hobitín , Roklinka , Meddědův příbytek , atd. Nějak jsem začal litovat lidi , kteří na knihy a jejich milovníky posílají ,,exorcisty" .
Hmm ... Docela mi to tu začíná smrdět moralizováním a tak ještě aspoň ocituju Hobita - totiž jednu z nejkrásnějších a nejkouzelnějších , co jsem v knihách četl :
,,...a vyfoukl krásný kroužek šedivého dýmu , který se neporušený vznesl do vzduchu a odletěl přes Kopec ."
No není úžasná ? :)
Zasloužených 5*

prochyn
21. září

V roce 1979 jsem na pultech zaregistroval objemnou bichli ilustrovanou naivními obrázky Jiřího Šalamouna. To bude něco pro mimina, řekl jsem si a přešel to. Nakonec na doporučení známých jsem si knihu koupil. Měl jsem štěstí, kniha vyšla v nízkém nákladu a byla hned pryč. Když jsem ji začal číst, má zvědavost se měnila v nadšení. Mezi všemi zaprášenými ležáky od Jiráska a Němcové zazářil Hobit jako broušený diamant. Cestu tam a zase zpátky jsem četl nonstop jedním dechem až do konce (neberte to úplně doslova, byly tam osmihodinové přestávky, kdy jsem musel do práce). Hobit je čistokrevná fantasy napsaná nejlíp, jak to jde. Na trilogii Pán prstenů jsem si musel počkat dlouhých 27 let.

Huvra
18. září

Hobití příběh se mi velice zalíbil, kniha je čtivá a všechny hlavní postavy jsem si hned oblíbila. Ovšem pokud si chcete přečíst Hobita, počkejte s filmem až po přečtení. Mohla bych klidně říct, že mě kniha zklamala právě proto, že jsem jako první viděla film. Chyběla mi tam Tauriel a Kiliho láska k ní. Taky první scéna s Meddědem... Ale nic takového nikdy neřeknu, protože příběh Hobita je originální ( film je už jen došperkovaný), a já smekám před fantazií pana spisovatele.

Knihka04
18. září

Kniha "Hobit, aneb cesta tam, a zase zpátky" byla moje první kniha, která mě díky jejímu užasnému obsahu a vyprávění od J. R. R. Tolkiena vtáhla do užasného světa knih. Knihu vřele doporučuji a rád se k ní vracím a vzpomínám na dobrodružství hobita a trpaslíků, na jejichž výpravách jsem mohl použít kouzlo fantazie.

Precim
11. září

**SPOILER ALERT** I přestože to bylo při tvorbě Tolkienem zamýšleno jako pohádka, vyklubal se z toho magický příběh oblíbený u všech věkových kategorií. Při čtení knihy to nejde jinak, než se plně ponořit do autorova světa a prožívat vše, jako byste byly jeho součástí. Ale POZOR, nebudete prožívat jen šťastné a veselé chvilky, ale i napínavé, akční, a dokonce i smutné. Při Thorinově mám doteď silně emoční zážitek, a pokud máte to štěstí, že jste četli knihu v originále, očekávejte dvojnásobné účinky. Bezkonkurenčně nejoblíbenější postavou v knize je pro mě Bilbo Pytlík. Pozorovat změnu jeho chování v průběhu knihy je zajímavé a já si myslím, že i poučné. Nejoblíbenější části knihy už dlouho zaujímají v mém žebříčku Hádanky ve tmě a hobitův rozhovor se Šmakem. Jsem zastánce toho názoru, že Hobit (a s ním i celá Středozemě) má svým způsobem nadčasové kouzlo a z fantasy scény se mezi moderní tvorbou jen tak neztratí.

Schary
04. září

Klasika, která nezklamala..........

Pazďa
30. srpna

Sága JRRT o Středozemi je něčím tak věhlasným že by každý čekal jen tu nejvyšší kvalitu, což nastiňují i velkofilmy na motivy těchto knih. Hobit je první do které jsem se pustil a upřímně si nejsem jistý kdy budu chtít pokračovat slavnou trilogií. Samotný děj je samozřejmě výborný, a dalo by se říct že i nadčasový, ovšem často mi přišlo že dějové zvraty po těch letech nedosahují vyšších kvalit než partička Dračího Doupěte s kamarády. Samotný styl vyprávění byl srozumitelný ale z nějakého důvodu mi neseděl a nedokázal mě udržet při čtení tak jak to má být. Chápu význam prvního Hobotího dobrodružství ale pravděpodobně jsem už tak zvyklý na moderní fantasy že Hobit není už nic pro mě.

sarka45
18. srpna

Úžasná kniha. Dobrodružná, napínavá. Ale nejen to. Plná nadčasových myšlenek, ukázka lidských charakterů a chování, síla moci a bohatství.

LilKure
15. srpna

Upřímně jsem čekal víc. Vyprávění je neskutečně zdlouhavé a na to, že knížka má celkem málo stránek, tak se tam většinou nic neděje. Konec konců jsem ji nakonec přelouskal, ale v knihovně mi bude už asi navždy jen ležet.

Šalvěj
02. srpna

Moje úplně první setkání s prací Tolkiena. Na hobitovi jsem vyrůstala. Poprvé mi ho četli, když mi byly tak 4 roky. Můj pohled na Hobita se od té doby změnil a teď nahlížím na něj z jiného pohledu, ale ze svého kouzla nic neztratil. A doufám, že ani nikdy neztratí.

haki34
01. srpna

otec nám ju čítal ako rozprávku na dobrú noc ...a o niekoľko rokov neskor som si našla cestu k Tolkienovi sama...začalo Hobitom a nadobro ma pohltilo Pánom prsteňov....klasika klasík, legenda fantasy...mimochodom, Bilbo bol sympoš..ako malej mi utkvela hlavne pasáž s pavúkmi a potom Glumove ( v slovenskom preklade Glgúňove) hádanky v tme.....

Knihka04
01. srpna

Kniha "Hobit, aneb cesta tam, a zase zpátky" byla moje první kniha, která mě díky jejímu užasnému obsahu a vyprávění od J. R. R. Tolkiena vtáhla do užasného světa knih. Knihu vřele doporučuji a rád se k ní vracím a vzpomínám na dobrodružství hobita a trpaslíků, na jejichž výpravách jsem mohl použít kouzlo fantazie.

pusheko
27. července

Kdyby tak člověk na začátku této pohádky věděl,k jakému obrovskému ukončení třetího věku Ardy dojde...
prostě, Hobit, není asi více co dodávat...

Beatrisie
19. července

Moc se mj líbila a jsem ráda že jsem se do Tolkiena konečně pustila :)