Paměti katovské rodiny Mydlářů 1. Z magistra medicíny pacholkem katovým

První svazek čtyřdílných Pamětí katovské rodiny Mydlářů v Praze. Ocitnete v temném, zatuchlém světě těch, kteří dělají krvavou práci v zájmu spravedlnosti. Nic vám nezůstane utajeno. Prohlédnete si šibenice, pochopíte katovy slabosti a (ne)budete litovat jeho oběti. Paměti kata Mydláře nejsou obyčejnou knihou. Jejich čeština je sice archaická, ale váš propad hrdlem dějin bude o to působivější. Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/9585/pameti-katovske-rodiny-mydlaru-1-z--dze-9585.jpg 4.583

Kat Mydlář 1.

Literatura česká, Historické romány
Vydáno, XYZ (ČR)

Kniha Paměti katovské rodiny Mydlářů 1. Z magistra medicíny pacholkem katovým

icezero
07.10.2020

Za mě zajímavý exkurz do historie poprav v Čechách, mohlo by být pěkné téma pro filmové zpracování. Trošku těžší pro mě byl začátek, ale když si člověk zvykne na jazyk autora, už je to v pohodě. Vlastně by mě zajímalo do jaké míry je podle skutečnosti a naopak co je fikce. Pro mě osobně je spíš většina literární fikcí, ale to knize rozhodně neubírá na zajímavosti

haki34
21.03.2020

přečteno jakou soubor Paměti kata Mydláře. Můj koment tamtéž ;)

sokolí oko
02.02.2020

Nádhera. Až to někdo zfilmuje jako historický seriál bude pecka :-)

VladkaBU
30.01.2020

.... velmi zajímavý příběh. Útrpné právo mě zajímá. Dřív se se zločinci nemazlili, nad některými tresty zůstává rozum stát. Otázkou je, zdali nedocházelo k justičním omylům, neboť i způsoby mučení byly kruté, že se snad každý musel přiznat.

Jirinamac
07.08.2019

Při likvidaci knihovny po mojí babičce jsem objevila tuto knížku a nejspíš to je 1. vydání. Je psaná trošku starou češtinou a moc se mi to líbilo. Četla jsem paměti kata Mydláře nové vydání a dá se říct, že je i tam dobře popsaný život J. Mydláře, ale moc se mi líbí i popis, jak se tenkrát žilo a jak vypadala Praha.

rlupinek
22.05.2019

Velmi zajímavý příběh, kterak se z magistra medicíny stane věhlasný staroměstský kat pražský. Autenticitu vyprávění dodává staročeský sloh, což se mi též velmi líbilo. Myslím, že je tato kniha pěkným okénkem do Prahy a jiných okolních měst 16. a 17. století.

InaPražáková
16.11.2018

Víc fikce než historický román, lehké čtení své doby. Svátek nakládá s daty i fakty vcelku volně a účelově, vybírá si dramatické a romantické střípky, aby mohl hrdiny líčit jako romantické vyvrhele morálně čnějící nad své okolí, příběh koření podrobnými popisy práva útrpného, nezastřeně straní Čechům a češství proti všemu ostatnímu.
Pokud ale nežádám historický realismus, má knížka velké kouzlo starých časů, také díky záměrně archaizované češtině (i na svou dobu, ale autor přesně odhadl hranici, kdy jazyk neruší, jen dodává na zajímavosti). Že jsou postavy černobílé? A co, vždyť ty kladné mluví opravdu moudře a jsou to sympaťáci k pohledání, ne jen papírem šustící figuríny. Že nesedí datace a text občas popírá sám sebe, jako by autor odeslal nakladateli kapitolu, nenechal si opis a zapomněl, co vlastně napsal? A co, když mě to přimělo ověřit si některá fakta, takže jsem zjistila věci, o které by mě jinak nenapadlo se zajímat.
Na mém hodnocení se asi dost podepisuje, že jsem četla v době, kdy jsem si potřebovala odpočinout – to se mi splnilo měrou vrchovatou a nad očekávání příjemně. Uvidím po dalších dílech, jestli se nepřesytím.

Komentář po přečtení všech dílů: https://www.databazeknih.cz/knihy/pameti-katovske-rodiny-mydlaru-4-neuprosna-kola-osudu-9589

Analady
08.03.2018

Kniha je psaná krásným starým jazykem, díky kterému dostává celý příběh příjemný nádech,ač nepopisuje zrovna příjemné věci. Příběh kata Mydláře mě místy bavil (hlavně jeho životní příběh), místy byl dost drsný ( při popisování mučení a poprav to bylo dost náročně čtení) a místy mi přišel psaný až naivním způsobem. V těchto místech mi připadal jako příběh pohádkový. Nebylo špatné čtení, ale druhý díl už se číst nechystám.