Paměti a úvahy

Paměti a úvahy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36139/pameti-a-uvahy-36139.jpg 3 34 12

Vzpomínky a úvahy dlouholetého vysokého funkcionáře Komunistické strany Československa a předsedy československé vlády přinášejí osobní svědectví, jakých není v naší současné politické literatuře mnoho. Historik si nad tímto textem opraví či potvrdí svá zkoumání, pamětník připomene vlastní život s jeho světlými i temnými stránkami, mladý zájemce o historii objeví pohled přímého účastníka událostí, které pomalu přikrývá čas. Jedno je však nejdůležitější - autor se rozhodl veřejně popsat svůj dlouhý politický život, své postoje a stanoviska ve složitých poměrech poválečného Československa a neskrývat se při tom za anonymní stranické a státní dokumenty, za "kolektivní" hlas doby. Tím se také veřejně hlásí ke své odpovědnosti za vlastní kroky a rozhodnutí. Paměti politiků nejsou zpravidla vědeckými dokumenty. Osobní sympatie a antipatie, hořkost i hrdost, touha po uznání i obava ze zlomyslných dezinterpretací vždy provázejí podobné knihy. Text Lubomíra Štrougala má však v našich podmínkách ještě jednu zvláštnost - zčásti nahrazuje nepochopitelně chybějící vědecky zpracované monografie předních představitelů Československa po r. 1948. Autor však podobnou ambici neměl. Chtěl, jak z textu vyplývá, přispět k diskuzi o moderních dějinách této země a jejich souvislostech. Přitom se mu podařilo zaujmout i čtenáře "neodborníka", protože nabízí přímý pohled na život a události doby, kterou si miliony lidí ještě velmi dobře pamatují.... celý text

McBerny
29.12.2023 4 z 5

Je velký rozdíl číst tuhle knížku v roce jejího vydání a v dnešní době. Člověk si pak uvědomí svojí naivitu a občas se i hluboce zastydí

josef6743
08.12.2022 4 z 5

Začetl jsem se do knih činovníků socialismu a spolu se vzpomínkami mými, mých předků i jiných pamětníků, upevnilo mě to v přesvědčení, že v současnosti vytvářený pohled na naši minulost je velmi zjednodušený, selektivní, přehnaně černobílý a v důsledku zkreslující a manipulující.
Kdo se nebojí myslet vlastní hlavou a nepodlehl autocenzuře, může se dát směle do čtení.
Tyto knihy jsou místy čtivé více a místy méně, přecijen autoři nejsou spisovatelé, ale pohled do zákulisí procesů, příčin a následků, je zajímavý sám o sobě.

drkva
22.01.2021 4 z 5

Nikdy neříkej NIKDY.

Kdyby mi někdo někdy tvrdil, že si budu číst paměti rudého bolševického noku Lubomíra Štrougala, tak se mu vysměju. Ale já je právě dočetl a kupodivu musím konstatovat, že je to poučné (a občas i zajímavé, byť ideologicky podbarvené) čtení. Ta paralela mezi socialistickým řízením hospodářství a společnosti ve Východním bloku, potažmo Československu, a současným řízením hospodářství a společnosti v Eurosojuzu, potažmo České republice, je téměř neuvěřitelná.

Kdo tvrdí, že jsme se za posledních 30 let posunuli směrem k tržnímu hospodářství a větší svobodě, musí být blázen, naprostý naiva, nebo lenoch, který si nechce dát práci se sbíráním faktů...

PanKarel
06.12.2020 4 z 5

Rozhodně stojí za přečtení... Dobře se čte a někdy se i poměrně snadno chápe, jak to soudruzi mysleli a že někteří z nich přes ideovou debilitu byli odborníky... ale jinak samozřejmě hořkosladký dojem z obsahu. Jako kniha formálně v pořádku.

Argos
11.08.2020 4 z 5

Kniha se čte opravdu pěkně. Je psána přehledně a na úrovni. Autor si na nic nehraje a onu dobu popisuje tak jak ji prožil i s klady i s chybami. Určitě si nikdo nemohl myslet, že si Štrougal bude sypat popel na hlavu a plivne na dobu reálného socialismu. Doporučuji ji přečíst mladším čtenářům zejména, neboť masírka dnešní veřejnoprávní televize je k tomuto období kritická až přehnaně.

xxSmoldaxx
03.07.2020 4 z 5

Štrougal se za nic neschovává. Přiznává (i když s typickým komunických lehčováním) chyby komunistického režimu. Nesouhlasí s politickými procesy 50. let, ale už se nezabývá šikanou a utlačováním obyvatelstva v průběhu 40ti let. Vyzdvihuje rozvoj průmyslu i zemědělství za vlády kumunismu i nulovou nezaměstnanost. Kritizuje dění po 89. a najdete zde vše, co byste čekali. V jednom má ovšem kniha velký přínos. Pokud jste jako já doteď nechápali, jak někdo může komunisty stále volit nebo dokonce obhajovat, tak po přečtení byste pochopit měli. Nemusíte souhlasit (jako já), ale určitě si rozšíříte obzory v uvažování komunistických voličů. Tuto knihu jsem dostal od dědy po několika vyostřených vánočních politických diskuzích a v tomto splnila účel. Pro mladší generaci určitě přínos má. Starší čtenáři (co pamatují dobu před 89. předpokládám už ty kec znají :)

tomsk
29.05.2020 5 z 5

Pohled člověka, který byl v centru dění... Štrougal si v knize rozhodně neublíží, ale jeho popis dění a vztahů ve vysoké politice stojí za přečtení...

1amu
08.01.2020 2 z 5

Tedy nevím kdo je tvůrcem anotace této knihy. Viz.: ... Jedno je však nejdůležitější - autor se rozhodl veřejně popsat svůj dlouhý politický život, své postoje a stanoviska ve složitých poměrech poválečného Československa a neskrývat se při tom za anonymní stranické a státní dokumenty, za "kolektivní" hlas doby. Tím se také veřejně hlásí ke své odpovědnosti za vlastní kroky a rozhodnutí....
Což je blábol. v knize je záhadně vynecháno období okolo r.1948, zejména chybí třeba malinkatá zmínka autora jak se choval právě on při čistkách na vysokých školách ! Nejsem si jist tím, že by byl jako student Právnické fakulty pasivní.
Naopak dost hovoří o svém kladném postoji k vrcholovým sportovcům, zejména tenistům. (I když Martina Navrátilová ví svoje).
V podstatě mne toto povídání neoslovilo.

radovan0878
20.08.2018 4 z 5

Mne sa kniha páčilo aj z toho dôvodu, že skutočne človek videl, že palica má dva konce. Starý komunista, nenávidený aj milovaný, no vďaka tejto knihe aj mladí vidia, že za komunistov niečo fungovalo a niečo nie. Povedzme si úprimne, tá doba mala svoje čaro a keby pár vecí ostalo, ako bolo, tak sme niekde inde. Citujem "naše hrubé zahraniční zadlužení (státu, bank i podniků), které za celé Československo koncem roku 1989 dosáhlo 7,9 miliard USD, tj. asi 500 USD (7500 Kčs) na obyvatele, rychle v dobách kapitalistického postkomunismu a jen za ČR vzrostlo do konce roku 2007 na 1,3 bilionu Kč, tedy asi na 6600 USD na obyvatele (více než 13krát)."

maryzka
30.12.2015 3 z 5

Kniha byla velmi zajímavá a popisovala období kdy v něm možná žili 7 generace lidí. Poslední toto období zažili ,, Husákovi děti" a jak vidno někteří na tuto dobu vzpomínají v dobrém, některý ve zlem podle toho jak dnes žijí.( tohle nechám na přemýšlení). Já zas říkám, že vláda jedné strany možná vymýšlela pitomosti, udělala spoustu chyb a blbosti( především hrozná doba v 50.letech), ale občas přemýšleli. Žádný dluh nebyl a jak píše se v té knize byla u nás dobrá ekonomická základna. Na druhou stranu si ale docela sportovci pokud jsem četla jejich rozhovory o Štrougalovi hovoří pozitivně, nebot za jeho éry opravdu mohli odejít do zahraničních klubu(ovšem asi po splnění určitých podmínek). Na druhou stranu se snažil obklopit opravdu odborníky,ale byli již v tu dobu moc ,, starý" tak to asi vypadalo dost dlouho než se něco schválilo. No ale kniha stojí rozhodně za přečtení

prof.chrobak
28.06.2015

Kdyby kniha tohoto autora vyšla v době socialismu, určitě bych ji nečetl, protože jednak mě taková tématika absolutně nezajímala, a kniha by taky byla napsána úplně jinak. Přečíst si ale knihu, ve které popisuje svůj pohled na dobu (ve které jsem prožil celé své dětství a mládí) člověk, který byl tehdy na vrcholu moci, a kterého jsem denně viděl na obrazovkách jak vítá delegace, hovoří na sjezdech a klade věnce, ale o kterém jsem jinak moc nevěděl, mi připadlo zajímavé. Kniha mi pomohla zařadit autora do panoptika tehdejších představitelů státní moci a udělat si přesnější obrázek o jeho působení.
Při četbě a konfrontaci textu s vlastními vzpomínkami jsem se občas nemohl ubránit pocitu, že některé události a rozhodnutí byly podány v lepším světle, než jaká byla skutečnost z pohledu obyčejného člověka žijícího v reálném socialismu. Jinde mě zase překvapila otevřenost, s jakou autor zatnul do vlastních řad. Ideologické boje, které se tehdy odehrávaly mezi fundamentalistickými zastánci probrežněvovské linie a pokrokověji smýšlejícími osobnostmi tehdejšího politického života jak v samotném Československu tak i v rámci tehdejších zemí východního bloku jsou zajímavé i z hlediska pochopení dalšího vývoje naší země, zejména po roce 1989.

David V
04.06.2014 5 z 5

Konečně kniha od člověka stojícího přímo v centru moci bývalého režimu. Ačkoliv na konci knihy při hodnocení bývalého systému má člověk trochu pocit, že zde převažuje snaha starého muže trochu vylepšit pohled na dobu, ve které prožil většinu života, stále se jedná zdaleka o nejlepší knihu bývalého aparátčíka. Zejména analýza ekonomických problémů socialismu byla velice zajímavá, i když na toto téma existuje množství knih, přeci jenom vyprávění člověka, který byl přímo u toho, dává knize zajímavý náboj.