Pacifik v plamenech

Pacifik v plamenech

Publikace líčí události 2. světové války v Asii a zejména v Tichomoří.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33398/pacifik-v-plamenech-8ad-33398.jpg 4.786

Pacifická sága (1.)

Literatura naučná, Historie, Vojenství
Vydáno:, Mladá fronta

Tomas@S

Precetl jsem celou Pacifickou serii pana Hubacka tak nejak na preskacku, prekvapive to vlastne vubec nicemu nevadilo. Ramec udalosti je tak nejak obecne znam, takze detailne popisovane epizody se daji zjevne bez problemu studovat v libovolnem poradi. Predne musim pana Hubacka pochvalit za celou serii a i za ostatni knihy mimo ni. Je to to nejlepsi co jsem v tomto zanru literatury kdy cetl. Pacificka serie je v nasi generaci a lokaci zvlastne cenna, protoze v ucebnicich dejepisu se o bojich v Pacifiku tak nejak spise mlci, aspon za mych skolnich let tomu tak byvalo. Nejenom, ze to byly naprosto neuveritelne bitvy, ale navic pan Hubacek dokazal z techto udalosti vytvorit drama, ktere se cte jednim dechem. A navic i s prehlednymi mapkami, ktere jsou neocenitelne. Co se tyce teto konkretni knihy, tedy pocatku boju v Pacifiku, pro mne osobne se jedna spise o jeden z mene poutavych dilu. Ocekaval jsem trochu podrobnejsi liceni udalosti, neco ve stylu pozdejsich knih z teto serie. To je asi dan za to, ze jsem to cetl na preskacku :-)

KAREL6725

Všichni už vše napsali za mě vynikající a legendární série . Rozhodně souhlasím s tím , že by si autor zasloužil nějakou cenu nebo ocenění, protože tohle je prostě perfektně napsáno. Hubáčkovým knihám na čtivosti neubere ani čas, pořád budou patřit k tomu nejlepšímu na tohle téma. Plný počet hvězd , hurá na další díl a konečně dát Japoncům přes držku.

tomas0528
27.09.2016

Skvělá četba o pěti různých operacích v Pacifiku, těším se na další z Hubáčkových knih.

jadran
16.04.2016

Oč je lepší číst takhle kvalitní a ke všem přídomkům, které tady jsou uvedeny u ostatních komentujících a se kterými se ztotožňuji bych přidal ještě jeden. A tím je poctivost. Začátek války v Tichomoří je podán a ž po bitvu u Midway jako klasické drama se šťastným koncem a obstojí naprosto vedle všeho, co jsem k dané problematice četl nebo viděl. A kvalita a dramatičnost vynikne třeba srovnáním se (podle mně) stejně famózním filmem Tora, Tora, Tora včetně oné fascinující epizody, kdy na poštovní oddělení základny, v době kdy je většina lodí poškozená přijíždí místní japonský listonoš, aby odevzdal telegram z Washingtonu o možném hrozícím nebezpečí. A naopak se člověk musí smát přitroublé snaze po dramatizaci ve filmu Midway, kde událostí popsané Hubáčkem na základě maxima dostupných podkladů nestačily a bylo potřeba ještě mezi historické osobnosti vpašovat jakéhosi kapitána Gartha a jeho syna a podat směšný obraz závěrečného úderu právě touto osobou. A to už ani nemluvím o limonádovém paskvilu Pearl Harbour s famózním nápadem, jak se stíhači přecvičí za pár týdnů na "bombarďáky", aby "pomstili" Den hanby. V tom je síla literatury, právě z tohoto srovnání se ukáže, jak kvalitně napsanou knihu není prakticky možné překonat. A - mezi námi čtenáři - je to prostě dobře......

woodward
22.11.2015

Miloš Hubáček by si za své téměř kompletní literární zpracování námořních bojů druhé světové války zasloužil nějakou cenu. Dneska jsou knihovny plné knih o válce v Tichomoří od amerických autorů, jenže to přebujelé americké vlastenčení brzy člověku leze krkem. Hubáček nikdy neopomene vzdát čest hrdinům, ale přece jenom si na rozdíl o Američanů uchovává jistý střízlivý nadhled. Mám doma všechno, co o válce napsal, jen mě mrzí nedokončená série o Středomoří.

MartinST81
18.02.2015

Hubáčkově pacifické sérii by slušel přívlastek "legendární". V našich luzích a hájích svého času nebylo k pacifické kampani dostupného prakticky nic jiného a autorovi slouží ke cti, že i přes tento monopol stvořil mimořádně čtivou a kvalitní historii války v Pacifiku, která obstojí i dnes v konkurenci mnoha děl vzniklých ve svobodnějších časech i těch přeložených. Jasných 5 hvězd

Zmitko.m
23.05.2014

Perfektně a čtivě napsaná historie počátku tichomořské války mezi USA a Japonskemˇdoplněné dobovými fotografiemi..Právě touto knihou začal můj zájem o celý tento pacifický konflikt.

kosmi
10.05.2014

nedostává se mi slov. ryzí kvalita. tomu se opravdu nedá nic vytknout, spousta srozumitelne podaných informací, perfektně napsané 100%

HTO
07.04.2013

Moje první myšlenka při pohledu na tuhle knihu je chleba se sádlem. Četl jsem tuhle knížku u babičky na zahrádce, a babička mi k tomu přinesla právě chleba se sádlem. Jejdamane, ten byl dobrý!

Na knížku se dá dívat třeba takhle: Pacifik v plamenech aneb jak se naplnila Jamamotova věta „Můžeme nějak vydržet rok, co ale potom, to nevím“. Ve vydání z roku 1990 je text rozšířen o klasický příklad konspirační teorie, totiž že Roosevelt věděl, že Japonci napadnou Pearl Harbor (což kategoricky popírá jak Kettner vydaný před Hubáčkem, tak Hrbkové, vydaní po něm). Najdete tady historický úvod, najdete tady agenta Tříkolku a idiotismus J. Edgara Hoovera, tragédie lodí bez letecké ochrany, první bitvu v dějinách, v níž se nepřátelské lodě ani nezahlédly, do nedávna tajné informace o tom, jak Američané luštili japonské kódy (Joe Rochefort ovšem dostal kvůli utajování medaile až posmrtně, v 80. letech!), heroismus mužů, kteří dokázali opravit Yorktown za tři dny, ač původní odhad mluvil o třech měsících, instinkt indiánského válečníka, který vedl kapitána Waldrona... prostě nezapomenutelná mozaika prvního půlroku na tichomořském válčišti, kdy se japonské impérium vzepjalo až na vrchol, jen aby zjistilo, že se na něm (naštěstí) nemá šanci udržet.

Výpisek: „Z čistě vojenského hlediska se Japonsko dopustilo při útoku na Pearl Harbor těžkých omylů. Ale největší chyba byla psychologického rázu. Než k útoku došlo, byly pocity vůči Japonsku rozmanité, ale jít do války kvůli japonským výbojům v Asii nebo protože se vzdálená Evropa nedokázala ubránit rozpínavosti nacistického Německa, do toho neměla velká část Američanů žádnou chuť. Podle průzkumů veřejného mínění jich takto uvažovalo až padesát procent. Jakmile se však v rozhlase ozvala první mimořádná hlášení, situace se změnila během hodiny. Zrádné napadení Pearl Harboru bylo pro všechny národní katastrofou, ponížením a hlubokou urážkou. S pár výjimkami 130 000 000 Američanů od té chvíle akceptovalo nutnost totální války. Vlna nenávisti vybuchla jako sopka. Dosáhla takových rozměrů, že rozvášněný dav porazil ve Washingtonu většinu japonských třešňových stromů a japonský jelen v newyorské zoologické zahradě přežil jen díky tomu, že někdo ze zaměstnanců pohotově přepsal tabulku na „asijského“ jelena.“

kingmaker
10.12.2012

V hlubokých osmdesátých letech se člověk mohl v televizi každou chvíli přesvědčit, jak byla jitra krutá daleko od Moskvy, nebo jaké příběhy prožíval obyčejný člověk ve válečné epopeji. Východní fronta, ta byla jasná, tam se bojovalo a rozhodovalo o osudech světa, ale někde jinde… Možná tak ještě na západní frontě, o našich letcích se něco začalo proslýchat už tehdy, ale jinde jakoby se nebojovalo. Jen ze školních atlasů jsme věděli, že se něco dělo i v severní Africe a nebo v Pacifiku. A tehdy se objevila tahle kniha, ve které Miloš Hubáček popisoval, jak vypukla válka v Tichomoří. A my, romantici, jsme hltali popisy bojů ocelových obrů a statečných letců, startujících z rozkolísaných palub letadlových lodí. Navíc pan Hubáček výborně a vyváženě rozděluje pozornost mezi politiku, námořní velení, popis tápajících admirálů a kapitánů je skvělý, a popis samotných bojů. Letadla útočí, bomby sviští, bílé čáry za torpédy čárují mořskou hladinu. Je to opravdu dobré čtení, podávající určitě základní přehled dění v Pacifiku. A když si člověk odmyslí pár tehdy nezbytných vět o Sovětském svazu, tak tato kniha nezestárla.