Ovoce poznání

Ovoce poznání https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378662/bmid_ovoce-poznani-0z9-378662.jpg 4 136 44

Žádná jiná část lidského těla nevzbuzuje po staletí tolik vášní jako to, čemu se říká „ženský pohlavní orgán“. Co to vlastně je? A proč máme právě k němu tak extrémně problematický, vyhraněný, láskyplný i nenávistný vztah? Švédská autorka dráždivých komiksů Liv Strömquistová přivádí na scénu ženy doby kamenné, staré Řeky, Sigmunda Freuda, Šípkovou Růženku, vynálezce kukuřičných lupínků, hinduistické bohyně, rappery, zdravovědné příručky i Kateřinu Janouchovou a vytváří impozantní portrét orgánu, který malíř Gustave Coubert nazval Původem světa. Z této jediné učebnice biologie, kterou si skutečně musíte přečíst, se dozvíte nejen o tajemství ženského orgasmu a menstruačních mýtech, ale třeba také to, proč si Marie Bonapartová nechala operativně upravit klitoris nebo proč je na měděné destičce, kterou lidstvo vyslalo do vesmíru, ženské přirození cenzurováno.... celý text

Komiksy Erotika Encyklopedie
Vydáno: , Paseka

Kunskapens frukt , 2014

ematurku
09.09.2019 5 z 5

Mám chuť tuhle knihu dát všem ženám ve svém okolí. Informačně velmi přínosné, k provedení mám pár výtek (moc mi nesedl výtvarný styl autorky a štvala mě občasná repetitivnost textu v popiskách a bublinách - "XY byl odborník na Z" - "Ahoj, jsem XY a jsem odborník na Z-" - zív). Ale to komiksu ráda odpouštím. A líbila se mi lehkost jazyka překladatelky!

KatkaKP
04.08.2019 5 z 5

skvělé... mám dvě dcery = nejde nemít v knihovničce = plánuji zakoupit, protože alternativní historie k ženám pravdivější není nikdy dost...autorka má super humor a opravdu přehled a odbornou erudici jaká se v takovýchto textech zas tak často nevidí, spousta odkazů na zdroje jsou pak super tipy na další literaturu... a pozor, naučíte se používat slovo VULVA

Mooneylan
27.06.2019 3 z 5

Ovoce poznani je komiksove zpracovani genderovych otazek, ktere spolecnost suzuji uz staleti.
Nekterym z vas muze otevrit oci v pristupu k "tradnicnim" zalezitostem trochu jinou formou. Nekteri tyto otazky jiz znate jak sve boty a komiks pro vas bude zajimavym shrnutim.
Tak jako tak je dobre cas od casu sahnout po podobnem titulu, aby nam nastavil zrcadlo a ukazal, ze mnoho veci jde i jinak.
Jenom si z toho prosim nevyvozujte to,ze muzi by meli zacit rodit a zeny curat vestoje :)

Gweny
21.06.2019 5 z 5

Pro někoho pobuřující, pro jiného osvětová, pro mě naprosto úžasná kniha. Co se množství informací týká, kniha jimi doslova přetéká. Doporučila bych ji zařadit do povinné četby v rámci rodinné/občanské výchovy na školách. Člověk si nemusí zapamatovat všechna jména ani teorie. Stačí pochopit poselství knihy, které je nad slunce jasné.
Milé ženy, mějme se rády takové, jaké jsme. Přijměme svá těla, hýčkejme si je, buďme k sobě vlídné a nestyďme se za ně. Menstruace je dar, nikoli prokletí. Bez ní bychom to nebyly my. Bez ní by tu nikdo z nás nebyl.
A i když je kniha především o ženách, není určena jen jim, ale všem bez rozdílu věku a pohlaví/nebo chcete li, genderu.

tanecnica
03.06.2019 5 z 5

Přečteno za večer, nešlo odložit.... Velmi zajímavé čtení, mělo by se stát povinnou literaturou na školách. Poučný pohled na ženský a mužský svět. Autorka má přehled, dokáže najít a vysvětlit souvislosti. Doporučuji k přečtení nejen ženám!

adorjas
30.05.2019 3 z 5

Nie som najväčší fanda komiksov a radšej uprednostním knihu. Bola to taká príjemná oddychovka o vulve, ale neviem, či k tomu zoberiem niečo viac praktického do svojho života...

miuk
12.04.2019 5 z 5

Super, tohle by měla být povinná četba na základních školách pro holky i kluky!!!

Dragonian
10.04.2019 4 z 5

Označení komiks bych bral u tohoto titulu velice s rezervou, ale zde je důležitá textová část. Měl by jsi přečíst každý a to bez rozdílů pohlaví.

poetree
16.03.2019 5 z 5

Osvěta! (Taky mi trochu vadilo to opakování, jak tu někdo zmínil a výtvarno mi přišlo na druhé koleji k informačnímu toku, ale celkově jsem velmi ráda, že se mi dostala do rukou).

Gooverka
03.02.2019 4 z 5

Skvělý vzdělávací komiks, který by si měl snad přečíst každý, žena i muž, je to jedno. Vtipně, sarkasticky, ironicky i vážně jsou zde popsány věci, které jsou v naší společnosti stále tabu. A menstruace je překvapivě až na posledním místě. Dost se mi líbilo, že autorka předkládá texty z historie a ukazuje, jak se společnost k těmto intimním tématům stavěla. Hodně se mi líbil i tak trochu genderový přesah. Jednu hvězdičku jsem ubrala kvůli komiksové části, která byla na některých stránkách trochu nepovedená.

M-arta
13.01.2019 4 z 5

Po intelektuální stránce je to sice daleko větší koncert než po té graficko-ilustrátorské, ale i tak je knížka super! Společensky časo tabuizované téma se podařilo zpracovat s takovým nadhledem, humorem, sarkasmem, lehkostí i vážností, až srdce plesá. Těším se, až ji věnuji své dospívající dceři.

Alethea_k
12.01.2019 4 z 5

Poté, co komiks prolétl instagramem, jsem neodolala a musela zjistit, co je na tom tak objevného. Všichni komiks prezentovali jako něco, u čeho se můžete i červenat. Mně to přišlo jako stručná a přehledná učebnice vývoje vnímání lidských genitálií. Jako komiks obsahuje spoustu informací a dost mě vzdělal, to ne že ne. Jen nechápu tu vlnu kontroverze. Holt je zde popisováno stále (poněkud) kontroverznější téma. Za mě dobrý.

wyrda8
30.12.2018 3 z 5

Je to super, vtipný a plný zajímavostí. Akorát za mě je trochu škoda že obsahová část vysoce převyšuje tu obrazovou. Ale i to se dá přežít, doporučujte a nejenom ženskejm, hlavně chlapům!

nakavusterezou
22.12.2018 3 z 5

Skvělý komisk, který poukazuje o tématu, o kterým se mluví až moc, ale vlastně se o něm skoro nic neví :)

michalon
12.12.2018 3 z 5

Pokud dospíváte, tak je to dobrá učebnice a jste pravděpodobně cílovka. Jinak se průměrně vzdělaný čtenář nedozví mnoho nového. Místy lehce manipulativní = cherry picking (např. masturbace byla v historii tabu i u mužů, nejen u žen) a lehce hysterická (např. kdo si dělá ve fyzice legraci z Aristotela jen proto, že neznal Newtonův zákon setrvačnosti?), což zbytečně shazuje tu edukativní roli a snahu o zaslouženou detabuizaci mnohých témat.

zdenur
28.10.2018 2 z 5

Zajímavé shrnutí o vulvě v průběhu věků. Nicméně mě těžce ranila značně podprůměrná komiksová část.

Efča59
30.09.2018 5 z 5

Tak tohle byla bomba! Uznávám, že nemám moc s čím porovnávat, protože to byl můj první komiks od dob časopisu Kačera Donalda ????. Po spojení se sklenkou vína se jedná o dokonalou kombinaci na podzimní večer. Kniha je vtipná, ale i naučná, obsahuje i historické mezníky. Člověk se přece potřebujete dozvědět to, že pohádka o Šípkové Růžence vypráví vlastně o laxní puberťačce, která dostane menstruaci a je z této životní změny tak unavená, že vegetuje v bezvědomí a jejímu okolí to připadá jako sto let.

capricornus
21.09.2018

Neskutečně obsáhlá a vtipná knížka o ženském pohlavním orgánu. Opravdu spoustu informací, klaním se autorce! A doporučuji přečíst všem....
P.S. Ta fotka Mela Gibsona, tak ta mě dostala!!!

Ditules
28.08.2018 4 z 5

Kniha o ženském pohlavním orgánu. :) Pěkné komiksové provedení, pár vtipných hlášek a odkazů (fotka Mela Gibsona). A patriarchální společnost je zlo. :D

Makrela Liška
31.07.2018 5 z 5

Kniha poučná a zároveň neskutečně zábavná. Donutila mě přemýšlet, co všechno za stud jsem jako žena dostala do vínku, jen proto, že žiji v patriarchální společnosti nerozlučně spojené s křesťanskou tradicí a jeho názory. Jsem sice zdravá, mladá žena obvyklé fyziognomie,ale přesto se před ostatním stydím za své tělo- jeho pochody, jeho tvary, jeho potřeby, a nenapadlo mě to vnímat jako něco, co není přirozené. Zvlášť když všichni ví, jak je vlastně dnešní společnost "hrozně otevřená a tolerantní".Kéž tohle v budoucnu netrápí mou dceru.

ženy komiksy menstruace

Liv Strömquist