Ovoce poznání

Ovoce poznání https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378662/bmid_ovoce-poznani-0z9-378662.jpg 4 136 44

Žádná jiná část lidského těla nevzbuzuje po staletí tolik vášní jako to, čemu se říká „ženský pohlavní orgán“. Co to vlastně je? A proč máme právě k němu tak extrémně problematický, vyhraněný, láskyplný i nenávistný vztah? Švédská autorka dráždivých komiksů Liv Strömquistová přivádí na scénu ženy doby kamenné, staré Řeky, Sigmunda Freuda, Šípkovou Růženku, vynálezce kukuřičných lupínků, hinduistické bohyně, rappery, zdravovědné příručky i Kateřinu Janouchovou a vytváří impozantní portrét orgánu, který malíř Gustave Coubert nazval Původem světa. Z této jediné učebnice biologie, kterou si skutečně musíte přečíst, se dozvíte nejen o tajemství ženského orgasmu a menstruačních mýtech, ale třeba také to, proč si Marie Bonapartová nechala operativně upravit klitoris nebo proč je na měděné destičce, kterou lidstvo vyslalo do vesmíru, ženské přirození cenzurováno.... celý text

Komiksy Erotika Encyklopedie
Vydáno: , Paseka

Kunskapens frukt , 2014

amaenium
16.06.2018 5 z 5

Všude se píše, že ženám je težké porozumět, a tak tady je skvělá kniha o tom, jak se v průběhu staletími o to (většinou) muži pokoušeli. A né vždycky (častokrát vůbec) porozuměli. Jako nejpěknější pasáž mi přišla ta se soškami odhalující vulvy. Ilustrace mi přišli pěkné a knihu bych doporučila... snad každému!

Veronicess
08.06.2018 5 z 5

Dokonalá. Kniha, ktorá rúca mýty a tabu, ktoré mali byť už dávno zrútené. Kniha, ktorá vás neskutočne rozosmeje a zároveň aj neskutočne nahnevá nad všetkými neprávosťami spáchanými na ženách našou patriarchálnou spoločnosťou. Dala by som ju prečítať všetkým, jedno či žena alebo muž, možno by sme sa potom všetci mali aspoň o trošku viac radi (sami seba a aj navzájom) a chápali sa.

Autorka vás prevedie históriou ženských pohlavných orgánov (ktoré ako krásne podotkla, stále nemajú poriadne meno), hovorí o mužoch ktorí sa o ne až moc starali, o orgazme, o menštruácii a o intimkovom priemysle. Hovorí o tom, že by sme sa za svoje telo nemali hanbiť len preto, že nejaký náboženský pajác kedysi vyhlásil, že by sme mali. Lebo dávno pradávno sme vlastne boli bohyne.

Vtipné, chytré, provokatívne a naprosto úžasné.

Janiac
31.05.2018 3 z 5

Zajímavý pohled na ženskou sexualitu v průřezu staletí.

Možná pro někoho zbytečné úvahy o něčem tak přirozené (na mě občas zbytečně feministické), ale určité mýty a tabu okolo těch našich KTD zřejmě panují dodnes. Přála bych všem ženám, aby tato kniha vůbec nebyla potřeba.

Elsinor024
24.05.2018 5 z 5

Tak tahle kniha není pro pruderňáky:)
Historie nahlížení na ženský pohlavní orgán, klitoris, menstruaci.
A zase tu máme starou dobrou mysogynii jak hrom. Tedy ne tolik v prehistorické době, kdy se vulvy vesele malovaly na všechno možné, rýpaly do kamene i hlíny a znamenaly něco posvátného a tajemného. Brána, kudy člověk přichází na svět.

Později se situace naprosto obrátila. A třeba bible nás zcela vážně informuje, jak žena s menstruací je strašně nečistá. Dokonce tak moc, jako by měla mor.
Nikdo se jí nesmí dotýkat, na co ona sáhne a kam si sedne, všechno je nečisté. Kdo se toho nedopatřením dotkne, všechno vyprat, vydrhnout se a stejně počkat až do druhého dne, až se tahle ženská nákaza vytratí.
Ještě koncem 19. století si vážení doktoři mysleli, že žena nemůže studovat na univerzitě, "protože její mozek by spotřeboval krev, která je nezbytná pro menstruaci".
A věděli jste, že až v roce 1998 bylo objeveno (lékařkou), jak velký je klitoris a kde všude se přesně nachází?

ženy komiksy menstruace

Liv Strömquist