Otolína a žlutá kočka

Hlavními hrdiny úspěšné, mezinárodně oceňované a mnohokrát vyznamenané knižní série jsou tak trochu zvláštní holčička jménem Otolína a její nerozlučný kamarád – malý vlasatý tvor z norských močálů zvaný pan Moura. Otolína vášnivě sbírá nejrůznější věci a miluje všechny druhy počasí, zejména však déšť, neboť se ráda čvachtá v kalužích. Obývá apartmá číslo 243 ve dvacátém čtvrtém patře mrakodrapu, který vypadá docela jako pepřenka, takže není divu, že mu také Pepřenka všichni říkají… Otolínini rodiče jsou sběrateli a neustále cestují po celém světě. O Otolínu je v jejich nepřítomnosti ovšem skvěle postaráno, nikdy se necítí osamělá. Společnost jí přece dělá pan Moura a kromě něj holčičce se vším, co je potřeba, pomáhá celá řada dalších neobyčejných společníků. Díky nim se nikdy nenudí! Otolína navíc miluje záhady, stejně jako pan Moura. Oči má pořád otevřené a uši nastražené pro případ, že by se setkala s něčím neobvyklým nebo zajímavým. Její zápisník by mohl vyprávět! Ráda řeší zapeklité případy, vymýšlí chytré plány a přichází věcem na kloub – ostatně, má pro to speciální nadání… U jejích nevšedních dobrodružství, jako je například řešení záhady série loupeží na Třetí ulici, které přináší knížka Otolína a žlutá kočka, se rozhodně nebudou nudit malí ani velcí čtenáři! Knihy jsou bohatě ilustrované, nápadité a propracované obrázky srozumitelné dětem se plynule prolínají s textem, což činí z četby velký zážitek – ať už se do ní ponoří děti, anebo dospělí.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/315161/otolina-a-zluta-kocka-g5F-315161.jpg 4.429
Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Presco Group

Ottoline and the Yelow Cat (2007)

Kniha Otolína a žlutá kočka

trudoš

Přestože většinu knihy tvoří obrázky (anebo právě proto), jedná se o naprosto luxusní záležitost. Chris Riddell bezostyšně kombinuje text s ilustracemi, takže jedno bez druhého naplno nefunguje. Což je možná trochu škoda, protože se kniha špatně předčítá dětem před spaním, na druhou stranu je to ideální titul pro začínající čtenáře. O to víc, že autorovy kresby jsou famózní, a v důsledku jsou tím hlavním důvodem, proč mě celá Otolína tak nadchla. I když jde o kratičkou povídečku, nemohu prostě jinak než hodnotit kladně, poněvadž jsem se bavil parádně. Sice dvacet minut, ale i to se počítá.
Zpětně mě mrzí jen jediné, a to, že Riddell kromě výtvarného talentu nepobral také ten literární, jelikož by mohl tvořit fantastická díla. Co mu však nelze upřít, je schopnost pracovat s nevyřčeným, aniž by se čtenář cítil o cokoliv ochuzen - souvislosti zacvaknou, jak mají, bez toho že by jim bylo věnováno víc jak jedna věta či ilustrace. Přitom jde o zásadní věci utvářející charaktery i kulisy.

Anasa
17.08.2017

Otolínu jsem si nekoupila pro sebe, ale když už jsem ji měla v ruce, byla jsem zvědavá, takže jsem jen nezalistovala, ale dnešního rána jsem si knížku také přečetla. Nevím, jak dlouho by mi trvalo jen přečíst příběh - patnáct minut? je skutečně jednoduchý. Jenže tady je rovnováha textu a ilustrací, možná je text dokonce v menšině. Poctivě jsem četla všechny popisky a studovala jsem všechny plánky. Po téhle stránce je knížka nejen nezvyklá, ale i velmi povedená.
Asi bych ji neměla hodnotit, protože nejsem správná věková kategorie, takže mohu napsat jen toto: Škoda, že mi není osm.

Šárka5875
13.03.2017

Po hodně dlouhé době se mi do ruky dostala dětská knížka a jsem z ní nadšená. Kniha už na první pohled vypadá překrásně. Obálka je opravdu nádherná, vymazlená. V knize najdete spoustu krásných ilustrací v černobílém provedení, pouze je v minimální míře zakomponovaná červená barva. Samozřejmě že mně se kniha četla velice lehce, ale určitě se lehce bude číst i malým čtenářům. Na stránkách není mnoho textu a některé stránky jsou pouze ilustrované. Děj plyne svižně. A co se mi hodně líbí, že z příběhu si čtenáři odnesou také nejedno ponaučení. Třeba jako že krást se nemá :) A nejen to.
Knihu určitě doporučuji jak dětským čtenářům, tak klidně i dospělým. Je to nádherný tip na vánoční dárek. Doporučený věk malého čtenáře je uváděno osm let.

Aleen
10.02.2017

Ano, to jsem ještě nenapsala - Otolína řeší záhady, je to vlastě detektivka. Takže nádherná grafika, poutavý děj, skvělé zpracování. Dávám pět hvězd, protože jinak to prostě s touhle potvůrkou chytrou a naprosto originální nejde.

Siraelxy
06.02.2017

Naprosto kouzelná a okouzlující kniha. Graficky dokonalá a příběhem krásná. Více: http://siraelxy.blogspot.cz/2017/01/vite-co-je-presco.html

Attia
04.12.2016

Autora bych označila za mírně výstředního, i jeho kresby obsahují kapku nevšednosti. To vše však píšu a míním v nejlepším smyslu slova, pro mne je to vážně úžasný člověk a Otolína a žlutá kočka opět dokazují jeho nesporný talent. Knihu jsem lehce přelouskala během chvilky, ale litovala jsem, že čtení mi uteklo příliš rychle. Ponořit se opět do světa plného Riddellových nezaměnitelných postaviček doplněného o zábavný, roztomilý i napínavý příběh bylo pohlazení na duši.

mmmisulka.r
28.11.2016

Velmi povedená dětská kniha, která nejen, že pobaví, ale ještě k tomu je vytvořena tak, aby děti mohly příběh díky obrázkům a poznámkám lépe probádat. Tahle kniha není jen o čtení příběhu, ale také o zaměstnání dětské hlavinky i z jiného úhlu. Vydařené.

Marselle
26.11.2016

Krásná červená knížka se zlatými prvky na první pohled zaujme. Uvnitř knihy je velká spousta krásných obrázků, jen je škoda že nejsou barevné, ale jen černobílé a občas je nějaký prvek červený.
Já knihu četla svému čtyřletému synkovi a moc se nám líbila, a užili jsme si spoustu hezkých chvil při čtení i prohlížení obrázků.