Osvobození

Osvobození https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442789/bmid_osvobozeni-jf6-442789.jpg 4 207 80

V šestnácti letech Nancy opustila rodnou Austrálii, aby nalezla nový domov a životní lásku v Marseille. Ovšem během nacistické okupace nedokázala stát stranou a jako čím dál slavnější a hlavně nepolapitelnější Bílá myš se stala německým silám trnem v oku. Když byla odhalena, musela uprchnout do Anglie, zatímco jejího manžela Henriho zadrželo gestapo. Nancy se však nikdy nevzdává - po tvrdém výcviku se vrací do esesáky a gestapáky zamořené Francie, aby pomohla osvobodit svůj nový domov i milovaného Henriho...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Liberation , 2020

miseb
13.09.2020 3 z 5

Knížka nebyla špatná, ale nebyla nijak úžasná. Příběh mě zajímal, protože jsem četla "Stínové válečnice" o agentkách SOE, a tak jsem čekala, že se seznámím blíže s Nancy Wake. Ale příběh mi přišel neuvěřitelný, zrychlený. Prostě pro mne existují lepší knihy s touto tématikou (Slavík, Alicina síť).

LilianaFalcon
12.09.2020 3 z 5

Příběh úžasný, ale zpracování už míň. Možná by bylo lepší, kdyby hlavní hrdinka byla smyšlená nikoliv reálná osoba.

ven62
03.09.2020

Asi takové trochu schematické příběhy které mají spád chceme. Stejně jako současné televizní seriály. Hrdinové knihy si to nezaslouží.
V doslovu se dozvíme, že vše bylo trochu jinak a děj bylo nutné asi pro popularitu upravit. Takže je to zábava nebo popis skutečnosti ? Souhlasím s komentářem od Warty.

Warty
31.08.2020 3 z 5

Vlastně ani nevím, co bych o knize napsala. Nebylo to špatné, ale ani dechberoucí. A abych pravdu řekla, ani hlavní hrdinka mě moc neoslovila.

foxi_ii
27.08.2020 4 z 5

*audiokniha
Hned na začátek musím říct, že jsem si během poslechu neustále opakovala, že si pak musím o hlavní hrdince dohledat spoustu věcí, ale nemusela jsem. Kniha má opravdu dobrý doslov, který je skvěle namluvený.
V knize se mi nabídl zase úplně jiný pohled na průběh druhé světové války, a taky z nové pozice, se kterou jsem ještě doposud nesetkala.
Nejde tu o pohled ženy, ale ženy bojující za své lidi, za svou lásku a za sebe samotnou.
Během poslechu jsem také přemýšlela nad tím, jak bych se chovala já v její pozici. Jestli už bych byla také tak drsná, necitlivá a šla si tvrdě za svým.
Ta doba, ve které žila, nutila lidi k různým činům. Ale myslím si, že kdyby taková nebyla, asi bychom nečetli články a knihy o tom, co dokázala. Nejspíš každý musel učinit nějakou oběť, aby něčeho dosáhl.
Lidem jako ona můžeme už jen děkovat a ctít je. Kdyby jich nebylo, svět je dnes třeba úplně jiný!
A myslíte, že je zbytečné říkat, začněme si toho co nám tu zanechali více vážit ?!
Knihu namluvila Lenka Zbranková a opravdu dokonale!! Chtěla jsem si knihu i díky ní poslechnout celou na jeden zátah. A ta dobová hudba? Krása.. tohle se opravdu povedlo.

Luccinda
24.08.2020 4 z 5

Knížky s tematikou druhé světové války miluju a stále je vyhledávám, i když je pro mě už dost těžké najít něco originálního, co jsem v žádné podobě ještě nečetla. A konečně se mi to podařilo! Osvobození je určitě jedna z nejlepších knížek o druhé světové válce, které v poslední době vyšly.

Hlavní hrdinka Nancy je to, co celý příběh posouvá na vyšší úroveň. Nancy navenek působí jako rozmazlená panička, která dokáže maximálně sladit rtěnku s oblečením a utrácet peníze svého bohatého manžela. Což ona skutečně je, až na dobu, kdy bojuje po boku mužů a zabíjí nacistické vojáky. A ano, je to fakt tak hustý, jak to zní. Knížka popisuje, jak si Nancy postupně získávala svou pozici v tom mužském světě. Vojáci jí zpočátku nepřijímali, protože nechtěli, aby jim velela žena. Až díky Nancyině chytrosti, odvaze a drzosti jí začali uznávat. Musím říct, že jestli skutečná Nancy Wakeová byla tak drsná jako v knížce, nedivím se, že z ní měli Němci nahnáno…

Příběh sice nelíčí všechny historické události úplně přesně tak, jak se skutečně staly, nicméně jak se dočteme v poznámce na konci knihy, většina změn spočívala pouze v úpravě dat a časové posloupnosti nebo ve vypuštění některých postav z příběhu. Co mě ale trošku zamrzelo byl způsob, jakým byly v knize jednotlivé události podány. Styl psaní byl spíše věcný a takový „necitlivý“, příběh ve mně za celou dobu nevyvolal prakticky žádné emoce.

Jinak jsem ale z Osvobození nadšená! Příběh samotný mě opravdu bavil, kapitoly byly krátké a úderné, takže jsem měla potřebu ve čtení pokračovat pořád dál a dál. No a jak už jsem psala na začátku, líbilo se mi hlavně osvěžení tématu druhé světové války, nic podobného jsem dosud nečetla.

VasnivaCtenarka
20.08.2020 4 z 5

Troufám si říci, že v poslední době nás knižní nakladatelé doslova zahlcují knihami s tématikou 2. světové války. Čtenář touží číst emotivní příběhy z koncentračních táborů. Tato kniha vám však tyto emoce nenavodí. Nečekejte nic, co by souviselo s jakýmkoliv koncentračním táborem. Celý příběh je skutečně jen a jen o Nancy a o boji, na který se připravuje – ať už ve výcvikovém táboře nebo v hlubokých francouzských lesích.

Velmi pozitivně hodnotím fakt, jak nám autor přiblížil život místních makistů a náladu ve francouzských vesnicích. Něco takového jsem zatím v žádné knize snad nečetla. Takže jsem moc ráda, že jsem mohla alespoň na chviličku být v tom lese spolu s Nancy a nesnášet egoistické muže, kteří se odmítali podrobit ženskému velení, ačkoliv ona sama uměla nejspíše lépe bojovat než oni.

Děj v knize se odehrával celkem svižně. Respektive v celém ději knihy jsme se s Nancy připravovali na velký boj.

I teď, po dočtení knihy, mám dojem, že mi byl celý příběh podán příliš věcně. Nekonaly se tam žádné dojemné scény. To je snad to jediné, co můžu knize vytknout. Kniha na mne nijak citově nezapůsobila. A to vnímám jako handicap, protože mám velmi ráda příběhy, které ve mně něco zanechají. Přesto to bylo velmi zajímavé počtení.

Celý příběh je rozdělen do tří částí, ve kterých se pak ukrývá mnoho docela krátkých kapitol. V knize je i dostačující množství přímé řeči, což knihu samozřejmě hezky obohacuje.

Autory musím také pochválit kvůli popisům osob.

Podívám-li se na knihu kritickým okem, tak musím napsat, že poměrně necitlivé vyprávění mi krapet kazilo dojem z četby. Myslím, že z tak úžasného příběhu mohli autoři vytřískat ještě trošku více. Chyběl mi v tom prostě tento rozměr. Možná proto mám z hlavní postavy pocit, že se jednalo o odvážnou, ale prakticky necitlivou ženu, která snad neměla žádné emoce a dělala jen to, co od ní situace a prostředí žádalo.

Knihu mohu doporučit všem, které zajímá 2. světová válka a kteří čtou rádi válečné romány. Nečekejte žádný srdceryvný příběh. Ten se v této knize neukrývá. Je to příběh o statečné ženě, která pomohla k odsunu Němců z francouzského území. Je to příběh o ženě, která se nebála postavit se čelem krutosti a bolesti. Která byla odhodlaná pro dobrou věc i zemřít, bude-li třeba. Ať byla Nancy jakákoliv, je to žena, která si zaslouží úctu, protože takových žen nejspíše po světě příliš nepobíhá.

Za zmínku ještě stojí fakt, že knihu Osvobození napsali dva autoři, kteří svá jména spojili do jednoho a vznikl tak originální pseudonym.

inkatenysek
16.08.2020 5 z 5

Při nedělním odpoledni bych vám chtěla moc a moc doporučit historický román Osvobození, který zavádí čtenáře do Němci okupované Francie...

Příběh, napínavý jako kšandy, líčí obdivuhodný osud australské novinářky Nancy Wakeové, která se díky sňatku s bohatým podnikatelem Henri Fioccou usadila ve Francii, kde prožila jednu z nejhorších částí naší historie, 2.světovou válku a to sice ne někde v ústraní se sklopenou hlavou, ale aktivně v odboji...

A ačkoliv je skutečnost v příběhu propojená s fikcí a některé datace apod. trochu jinak, tak to nic nemění na tom, že mě děj naprosto pohltil, chvílemi se mi až tajil dech a kdybych se tak nebála, jak to dopadne, tak bych měla knížku už dávno přečtenou. Ale protože jsem se o Nancy fakt bála, tak jsem s dočtením pár dnů otálela. Vážně ji, ale vlastně nejen ji, ale i ostatní odbojáře a odpůrce režimu, obdivuju za jejich odhodlání a to, že riskovali vlastní životy a bojovali za osvobození vlasti a nastolení míru...

Kniha mě pak zaujala nejen tím, že je inspirovaná skutečnými událostmi a osudy lidí, ale také popisem, jak přibližně fungovalo Hnutí odporu, jejich spolupráce s Angličany, prostě tím, že nabízí zase trochu jiný úhel pohledu na válku...

Doporučuju všem, kteří vyhledávají příběhy z 2.světové války a těm, kterým se líbil třeba Slavík nebo Pod krvavými nebesy. A raději si vezměte k ruce kapesníčky. Já konec obrečela.

Danago
12.08.2020 5 z 5

Knížka se mi líbila moc, četla se jedním dechem. Je velice dobře napsaná. A patří mezi to nejlepší, co jsem na toto téma četla.

Příběh z druhé světové války z francouzského odboje, podle skutečných událostí. Hlavní hrdinka a nejen ona, skutečně žila a prožila většinu toho, co obsahuje tento román. Musela to být silná, chytrá ,odhodlaná a velice statečná žena. Ve světě války a mužů to něměla vůbec lehké, a přece se dokázala prosadit. Moc jsem jí fandila
Doslov vše dokonale doplňuje.

astroweb
11.08.2020 3 z 5

Solidní zajímavý historický román z druhé světové války, zajímavější o to, že se jedná o skutečnou postavu hlavní hrdinky.

Opatov
09.08.2020 3 z 5

Audio. Na knížku jsem se dost těšila. V příběhu vystupuje hlavní hrdinka, která skutečně žila a bojovala proti Němcům. Ale příběh mi trochu připomínal pohádku. Trochu nereálné dialogy na pozadí částečně skutečných událostí a možná i určitá sobeckost hlavní hrdinky. Od příběhu jsem rozhodně čekala větší realitu.

VulpesVulpes
06.08.2020 5 z 5

Velmi pěkné, těším se i na film. Prý bude hlavní hrdinku hrát Anne Hathaway, což je myslím skvělá volba :)!

zofie2001
06.08.2020 5 z 5

když jsem zjistila, že hrdinka skutečně existovala, příběh se mi líbil o to víc. opravdu inspirativní žena!

jajinka111
01.08.2020 1 z 5

Mám ráda knihy s podobným tématem, ale tahle kniha mě neoslovila.

kytarka
01.08.2020 5 z 5

Parádní kniha o velmi odvážné ženě, která ve druhé světové válce bojovala za svobodnou Francii. Kniha je podložena skutečnou událostí a hlavní hrdinka Nancy skutečně existovala. Velmi čtivě napsáno.

LukBook
27.07.2020 5 z 5

Za mě je osvobození parádní knihou, která ukazuje odvahu lidí i v dobách temna. Nebýt lidí jako byla Nancy Wakeová, tak by válka mohla dopadnout jinak. Napínavý akční děj založený na skutečných událostech. Příznivcům tématiky druhé světové války rozhodně doporučuji

Karol.
26.07.2020 2 z 5

Velké zklamání, jen ztěžka jsem knihu dočetla...

sioux
24.07.2020 2 z 5

Mně to nebavilo. Takové ploché a plytké a černobílé. Sice to bylo akční, ale nechytlo to za srdce, takže jsem přeskakoval. Hlavní hrdinka nesympatická. Přišlo mi, že se autoři nedrželi toho, jak se asi postavy skutečně chovali, ale tak jak autoři chtěli, aby se chovali.

Pípasek
24.07.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih zachycující válečné období. Námětem je odbojová činnost skutečné hrdinky Nancy, pro nepolapitelnost nazývaná Bílá myš. Čte se jedním dechem, spíše dýchat zapomínáte

Babouš
15.07.2020 5 z 5

Nejlepší kniha z druhé světové války, kterou jsem kdy četl. Hlavní hrdinka je bohatá panička z Marseille, ale když jejího manžela zatknou náckové, řekne si, že nemá co ztratit a naplno se zapojí do odboje. Musí se prosadit v ryze mužském prostředí a přesvědčit pány, že proti nacistům může bojovat i žena. Nancy si zamilujete hned od začátku, protože je správně oprsklá, ale přitom lidská. Při čtení jsem měl dojem, jako bych se plížil okupovanou Francií spolu s ní. A nejlepší věc na konec: Osvobození vzniklo podle skutečného příběhu Nancy Wakeové, ženy, která uškrtila nácka holýma rukama.