Osvobození

Osvobození https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442789/bmid_osvobozeni-jf6-442789.jpg 4 207 80

V šestnácti letech Nancy opustila rodnou Austrálii, aby nalezla nový domov a životní lásku v Marseille. Ovšem během nacistické okupace nedokázala stát stranou a jako čím dál slavnější a hlavně nepolapitelnější Bílá myš se stala německým silám trnem v oku. Když byla odhalena, musela uprchnout do Anglie, zatímco jejího manžela Henriho zadrželo gestapo. Nancy se však nikdy nevzdává - po tvrdém výcviku se vrací do esesáky a gestapáky zamořené Francie, aby pomohla osvobodit svůj nový domov i milovaného Henriho...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Liberation , 2020

Kekik
20.11.2021 5 z 5

Příběh, který je psán o skutečně žijící osobě Nancy Wake.
Doposud pro mě byla tato velmi významná osobnost druhé světové války neznámá. Nyní vím, že Nancy byla za války hrdinkou Hnutí odboje ve Francii. Nacisté ji přezdívali Bílá myš.
I když je postava skutečná, dvojice autorů si dovolila pozměnit pár události. Změny jsou uvedeny v historické poznámce na konci knihy.
Vyhledala jsem si pár informací na internetu. Nancy byla skutečně hrdinkou, a já jsem ráda, že jsem si přečetla příběh, který ji vzdává hold. Příběh, který je napsán čtivým stylem, a nabitý akcí, které Hnutí odboje zastávalo v těžké době. I když je postava nacisty Böhma smyšlená, bylo mi z něho zle. Zvláště při jedné scéně mě úplně zamrazilo. Tehdy Nancy sledovala scénu skrz dalekohled.

Čtení doporučuji. Já byla obohacena o pár nových informací z Hnutí odboje.

ZuzanaZ83
28.10.2021 3 z 5

Velmi zajímavý příběh opravdové ženy a válečné hrdinky. Oceňuji, že se autor (autoři) nepatlá zbytečně v patosu a feminismu. Děj běží svižně. Spojení pěkná kniha v souvislosti s tématikou války je jakýmsi oxymorónem, nicméně pro mě šlo o velmi zajímavý výlet do prostředí války zase z jiného úhlu.
A definitivně doufám, že zvěrstva tohohle typu se k nám už nikdy nedostanou!

čef
28.10.2021 5 z 5

Válečné romány čtu rád a poměrně mnoho a tak snad mohu napsat, že tento stojí opravdu dost vysoko v tomto druhu literatury. Založeno na opravdových osudech výjimečné ženy, která bojovala ve Francii spolu s makisty během okupace za druhé světové války je opravdu napínavé čtení, které jen tak neodložíte. Na připravený film s Anne Hathawayovou se těším!

lisell
12.10.2021 3 z 5

Asi jsem od knížky čekala trochu víc, proto jsem byla ve finále zklamaná. I tak jsem ráda, že jsem ji přečetla, protože ukazuje válku zase z jiného úhlu. Příběh Bílé myši jsem neznala, takže mne překvapilo, že je děj inspirován skutečnou Nancy.

knihovnička007
11.10.2021 1 z 5

Tak tohle opravdu ne :(
Omlouvám se autorům, ale nechytlo mne to :( V letošním roce jsem četla více knih na toto téma a líbily se mi daleko více než příběh o ženě, která si neustále musela dokazovat, jak je nenahraditelná, jak se vyrovná mužům a jak úžasně dokáže sprostě nadávat. Ty první dvě vlastnosti bych zvládla, ale na každé straně minimálně 5 sprostých slov jsem opravdu nedávala.
Myslím, že žena dokáže udělat spoustu věcí a nemusí u toho nadávat jako dlaždič. Kniha mne neoslovila, hlavní hrdinka mi byla neskutečně nesympatická. Polovinu knihy jsem přetrpěla. Připadala mi jako psychopatický robot, který je schopen druhého zabít jen za jiný názor, než má ona... Chápu, že ženy v této době to opravdu neměly jednoduché, ale ... tohle mi opravdu nesedlo :( Knihy na podobné téma mi sedly daleko víc :(
Ráda vrátím zpět do knihovny :( Nevím, zda to bylo překladem, ale věty byly napsány jako počítačem, bez citu, bez napětí, suše a studeně. Věty byly často špatně poskládány, v knize se opakovaly zbytečné chyby...
Je mi to líto, na knihu jsem se moc těšila, ale nedá se nic dělat, tohle byla pro mne chyba :(

cmelda26
04.10.2021 2 z 5

Knížku jsem dočetla , ale vůbec mě nezaujala, nechala mě chladnou.
Hlavní hrdinka Nancy mi nebyla sympatická , ale myslím , že chyba je na straně autorů.
Škoda - ráda bych se dozvěděla víc o myšlenkových pochodech hlavní hrdinky.

chrudas
16.09.2021 5 z 5

Velmi zdařilé vyprávění o statečných lidech v těžkých čase. Četlo se samo, napínavé od první do poslední stránky. Také se mi velmi líbila historická poznámka na konci knihy, kde je vysvětleno kde byl příběh pozměněn.

Jessybelle
06.06.2021 5 z 5

Mám ráda, když mě knihy inspirují k hledání informací, což tahle splňuje.
Ač je kniha psaná na základě skutečné osoby, je to prostě "jen" román, ale je napsán opravdu pěkně. Četl se dobře, chvílemi jsem se bavila, držela pěsti, setřela pár slz...
Na konci autoři sami uvádějí, jak to vlastně s tou Nancy je... Což jsem už věděla, páč jsem na internetu pilně hledala...

Marci70
01.06.2021 5 z 5

Knížka se mi líbila.

Semerink
19.05.2021 4 z 5

Když jsem knihu začala číst,myslela jsem si,že ji ani nedočtu,dokonce jsem ji i odložila. Nerada nechávám knihy nedočtené, tudíž jsem ji dala druhou šanci a jsem moc ráda. Ač to zpočátku nevypadalo, děj se rozjel a byl velmi čtivý. Jiný pohled na události druhé světové války v zastoupení postavy ženy,která vychází z reálné postavy.

soupik2012
08.05.2021 5 z 5

Dobrodružný román na pozadí 2. světové války. Příběh je sepsán tak, jako by šlo o filmový scénář. A tak jak je u podobných filmových příběhů zvykem, je akce, zábava a napětí upřednostněna nad jeho věrohodností. Výsledkem je Indiana Jones, tentokrát v sukních. Jedná se o velice silný příběh, který by vyniknul mnohem víc, kdyby se dvojice těchto autorů striktně držela faktů. Strašně ráda bych si jednou poslechla skutečný životopis o této zcela výjimečné ženě. To nic neubírá na faktu, že jsem se královsky bavila. Ano bavila, jedná se sice o příběh z 2. světové války, ale způsob jakým je sepsán, nevzbudí žádné přehnané emoce. Je to jenom dobrodružná zábava. Audiokniha je načtena velice dobře a načetla jí paní Lenka Zbranková.

Josh
01.05.2021 5 z 5

Nechápu proč je kniha tak přehlížena!? Je sice z 2SV, ale už ten neobvyklý námět – špionka Bílá myš přece musí vzbudit zájem!! Už vůbec nechápu některé recenze.

Skvělá kniha: téma, styl,rozsah, rovnováha (klobouk dolů jak 2 autoři -muž a žena- jí dali takovou úroveň) v mnoha ohledech. Nancy je žena +-25 let a nevím, zda by dnešní mladí lidé dokázali co ona. Ne jen ženy, co muži! Byl to skutečný člověk za nímž bylo 99 % co je popsáno – dost usvědčující pro nás rozmazlené 21.stoletím...

V době 30.-40.let 20.století, kdy musela Nancy čelit „maličkostem“ jako nacistická ideologie a jejich špionáž, nástrahy, udávání a nedůvěra všude kolem, smrt na každém rohu, přehlížení a spíše ponižování žen – to vše dokázala zvládat s osobní odvahou, neuvěřitelnou morální i fyzickou silou a pravdou v níž věřila! Přitom všem měla stále naději v život, lásku, důvěru v přátelství a dokonce humor!!

Za mne výjimečné a také určité doplnění pohledu na 2SV ve Francii z jiné skvělé knihy Slavík/K.Hannah. Doporučuji – nebudete litovat :o) Po souběžném čtení s lépe hodnocenou knihou Ztracená manželka/A.Richman ji tato 100 % převyšuje.

helča5
27.04.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila,život Nancy nebyl lehký,ale v boji proti fašistům byla neoblomná a dokázala velet mužům a nevzdát se

sidonka
09.04.2021 3 z 5

Z počátku jsem se do knihy nemohla začíst, dokonce jsem ji dvakrát odložila, ale od seskoku Nancy ve Francii kniha nabrala spád a už se četla fajn

Johanka1956
19.03.2021 5 z 5

Nestává se tak často, že bych sáhla po knize z války. Ale tuto knihu jsem přečetla jedním dechem, opravdu strhující příběh o to víc, že předlohou jsou skutečné události, že Nancy není vymyšlenou postavou . Pro mne napínavé a velmi poutavé čtení

SammSamm
13.03.2021 5 z 5

Příběh velmi odvážné ženy, velmi čtivé, strhující téma plné velkých emocí. Občas se spisovatelé nechali tolika strhnout, že jsem si myslela, že se snad pobl..... :-) Ale musela jsem číst dál....

alexis818
28.02.2021 4 z 5

Velmi zajímavé o zajímavé, statečně ženě, která dokázala fakt neuvěřitelně věci. Podle skutečnosti, což příběh činí ještě zajímavější.

VenPokorna
18.02.2021 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Díky za tyhle válečné hrdiny a autory, kteří popisují jejich příběh.

Makaja
12.02.2021 4 z 5

Příběh je inspirován skutečností, ovšem s autorskými dějovými a časovými úpravami. A to je pro mě kámen úrazu, nemám totiž moc ráda knihy, které se tváří jako skutečný příběh, ale pak se ho nedrží a zkreslují dějiny. Autoři to ale alespoň uvedli v závěru, za to přidávám hvězdičku. Nicméně ani styl psaní mě až tak moc nenadchnul, přišel mi takový jakoby unylý, bez emocí. Ale špatné to není, to zas ne. A film by mohl být fajn, pokud se povede dobře natočit.

Anajkaa39
29.01.2021 4 z 5

zajímavá kniha z doby druhé světové války ve Francii, ale chvilku mi trvalo než jsem se pořádně začetla