Osvětimská ukolébavka

Jednoho všedního rána roku 1943 chystala Helene Hannemannová svých pět dětí do školy, když do jejího bytu vstoupili němečtí policisté. Heleniny nejhorší obavy se naplnily: na přísný rozkaz SS měla být vzata do vazby celá její rodina – děti i manžel, všichni romského původu. Přestože Helene byla Němka a rozkaz se na ni nevztahoval, odmítla rodinu opustit. Po strašlivé cestě dorazili do Osvětimi, kde byli vrženi do zmatků táborového života. Manžel Johann byl od rodiny oddělen, Helene se však vší mocí snažila chránit děti své i ty, které měla kolem sebe. Když věznitelé zjistili, že Helene je nejen Němka, ale také školená zdravotní sestra, přinutili ji sloužit v táborové nemocnici, kterou řídil nechvalně známý doktor Mengele. Přestože ji podmínky v Osvětimi ničily psychicky i fyzicky, udělala všechno, co bylo v jejich silách, aby všem dětem kolem sebe pomohla mít se alespoň trošku lépe.

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/405127/osvetimska-ukolebavka-BqO-405127.jpg 4.468
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Computer Press (CPress)

Canción de cuna en Auschwitz (2016)

Počet stran:256
Jazyk vydání:český
Překlad:Vladimír Fuksa
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-264-2504-5

Kniha Osvětimská ukolébavka

PetaZ
včera

Nemam k tomu co dodat.. Spis me na konci zarazilo, ze doktor opravdu cekal, ze Helene opusti deti?

zdazilek

Příběh byl pěkně a čtivě napsaný. Na to na jakém místě se odehrával byl podle mě popsaný něžněji než ostatní, žádné hrůzy tam vysloveně nebyly. Já jsem byla s knihou spokojená.

knihomolka_elka

Nádherný a velice emotivní příběh, který musí zasáhnout opravdu každého. Nabízí nám možnost nezapomenout na hrůzy minulosti. Poukazuje na sílu lásky a přátelství, která dokáže kvést i na místech, kde bychom to nečekali.

Pokud vás zaujala knížka Tatér z Osvětimi, je právě tohle kniha, do které by jste se měli rozhodně pustit, slibuji, že zklamaní nebudete. Více v recenzi ;)

kytarka

Jelikož ráda čtu knihy podle skutečné události a zároveň o 2.sv. válce, tohle byla jasná volba k přečtení.
Setkáváme se tady s rómskou rodinou, kterou jednoho dne odvedou do Osvětimi. Maminka a manželka Helen H. nemusí je Němka s árijskými znaky, nenechá však odejít rodinu bez ní. Příběh o velké odvaze ženy, která za svou rodinu i dýchala. Dobitčí vlak tuto rodinu zavede do tábora, cikánskému tábora v Osvětim Březinka...
Kniha je napsaná jednodušším stylem. Příběh to byl velmi silný. Jelikož mám na toto téma hodně načteno, tak musím uznat, že tahle patří k těm slabším. Ne co se příběhu týče, ale autorova stylu psaní. Tohle bych možná volila pro mladší čtenáře nebo pro ty co s tímto tématem začínají.

Ronnie68

Další kniha z židovské tématika, která mě naprosto dostala ... se smutným koncem ...

romanka26

Moc hezká a silná kniha.. Líbila se mi mnohem více než Tater z Osvětimi..

Póžislava

Depresivní, ale krásný příběh...ukázka toho, jakou sílu má mateřská láska. Nemyslím si ale, že tato kniha je vhodná pro všechny, koneckonců téma typu Mengele, děti v Osvětimi atd. asi ne všichni zkousnou...konec příběhu mě dostal.

okeey

Říkala jsem si, že po knize Mengeleho děvče už mě nemůže překvapit vůbec nic. Těch osobních příběhů z doby druhé světové války je tolik, že jsem pochopila, že zdaleka nemám načteno. Tohle mě prostě dostalo. Příběh ,,čistokrevné" němky, která si vzala roma a nechtěla opustit svou rodinu, tak se s nimi nechala odvést do koncentračního tábora, kde se nakonec stala ředitelkou školy a školky, kniha nevynechala ani neblaze známého Mengeleho. Můžu vám říct, že mě toto období nepřestane udivovat. Neskutečný, jediné co bych k tomu dodala je, že jsem opravdu ráda za to, v jaké době žiji.

Osvětim holokaust španělská literatura

Mario Escobar