Osudy kněze vyobcovaného z církve

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vlastní životopis autora, českého hegelovského filozofa a exkomunikovaného kněze (byl členem řádu křížovníků s červenou hvězdou). Zprostředkoval českým zájemcům německou idealistickou filozofii. Aktivně se účastnil revoluce v roce 1848. Krátkou dobu působil jako redaktor listu Union a jako vychovatel. Svá díla psal německy, do češtiny byla přeložena později....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244884/osudy-kneze-vyobcovaneho-z-cirkve-244884.jpeg 4.73
Žánr
Literatura česká
Vydáno, Volná myšlenka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Osudy kněze vyobcovaného z církve

JulianaH.
10.05.2019

Smutná knížka, nezastupitelná pro čtenáře, kterého zajímají náboženské poměry v českých zemích 19. století.
Zajímavý je ale také (a především) autor sám – v českém prostředí originální filosof tíhnoucí k Německu, hlavně k hegeliánství; nejprve katolík a poté konvertita k vlastnímu romantickému náboženství lidskosti.
Ještě na střední škole jsem Paměti četla dvakrát a neváhala jsem zaplatit vysokou cenu za svůj vlastní výtisk. Když jsme na hodině nakladatelství měli připravit pomyslnou reedici nějaké knihy, vybrala jsem si právě tuhle.

"Filosofie, jejíž studium činilo mě nešťastným, pokud jsem byl ještě knězem, a od něhož nemohl jsem upustiti, jest mi nyní nevyčerpatelným pramenem nejvydatnějšího uspokojení pro všeliké změny namáhavého, stísněného života."