Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I., II.

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I., II. https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190376/bmid_osudy-dobreho-vojaka-svejka-za-svet-190376.jpg 4 302 302

"Švejk je rozlehlé mistrovské dílo české satiry, typ výrazně záporný, nebezpečný rakouské monarchii. Švejk je zrozenec lidový, ne národní hrdina, ale kus ulice, která správně tuší, co přijít má a jak je dobré podlamovat všecko staré, aby to nové přišlo co nejdříve a co nejbezpečněji. Švejk je typ malého českého člověka, který neprošel velikou politickou zkušeností a uvědomovací školou továrny, ale "má v krvi" vědomí, že "je něco shnilého ve státě dánském" a že "tohle nevydrží". Jeho švejkování je nejprve osobní obrana proti šílenství imperialistů; ale zakrátko tato obrana přechází v útok. Švejk svou parodií na poslušnost a svým lidovým vtipem rozkládá namáhavě sestrojovaný mysticismus reakční moci, červotočivě vrtá v reakčním řádu a docela aktivně - i když ne vždy zcela uvědoměle - pomáhá bourat to, co bylo postaveno na základech útlaku a nesvobody." (Julius Fučík.)... celý text

Michaela91
11.07.2013 2 z 5

Nebýt maturity tak se této knihy ani nedotknu, já vím že je to takový český poklad ale mě to prostě nebavilo. Bylo to zdlouhavé a musela jsem se velmi přemáhat abych to dočetla.

mautina7
01.03.2013 odpad!

Přidávám se k negativním komentářům. Nelíbí se mi to, nebaví mě to a nemám žádnou motivaci to dočíst. Ani kdybych byla na opuštěném ostrově a žádná jiná kniha tam nebyla...

Malin
29.11.2012 2 z 5

Švejk je poměrně vtipný a zábavný, vadí mi ale, že se jeho povaha udává jako typický příklad povahy Čechů. I kdyby to byla pravda (což snad není), nemáme žádný důvod to vytrubovat do světa, natož se tím chlubit.

seiwaa
07.11.2012 3 z 5

Švejk není má parketa, ale každopádně obdivuji Haška za jeho osobitý a nezaměnitelný projev. Není divu, že si tuto knihu objevila spousta čtenářů.

Estephania
09.10.2012 4 z 5

Tento Haškův román je plný laskavého a jednoduchého humoru, kterému snad rozumí všichni. Je to klasika, která již neodmyslitelně patří do našich srdcí. Na Švejka musí mít člověk náladu a chtít si ho přečíst. Vydání s obrázky Josefa Lady, které ke knížce neodmyslitelně patří, je už je jen neodmyslitelným bonusem.
Prvotní boom vyčerpávajícího humoru se již v druhé třetině knihy pomalu upadá, až se nakonec propadne na úplné dno, z kterého se snaží, ač neúspěšně vyškrábnout opět na pomyslnou špici. I tak si drží průměrný stav a lze ho číst jako odpočinkovou četbu. Výrazná vtipnost některých historek se často dostává do křížku se zdlouhavostí, únavou, a je možno říci, že rozvláčné a nepatrné zkrácení by ji neškodilo. I tak lze román číst několikrát, a pokaždé se při něm velice pobavíte.
Je to kniha, která by neměla chybět v žádné knihovně.