Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2542 2542

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

rencovav
07.12.2020 5 z 5

Zjistila jsem (opakovaně), že ty moderní detektivky se mi mnohem lépe poslouchají než čtou. Takhle mě to baví, když mi je někdo vypráví a já u toho můžu dělat i příjemnější věci, třeba kreslit nebo vařit. Peter May mě velice mile překvapil a získal si u mě velké sympatie. Těším se na pokračování trilogie a doufám, že nezklame! (Ta tematika vytěsňování traumatických vzpomínek mě v literatuře kdovíproč fascinuje.)

Devorah
03.12.2020 5 z 5

Tohle tedy byla jízda. Temná, ponurá, osamělá jako hrdina sám. Z každé stránky na nás sálá vůně vlhkého a chladného Skotska s příměsí rašeliny, cítíme drsnou povahu jeho obyvatel a všudypřítomnou bezútěšnost.
Ve Skále se snoubí případ vraždy s životním příběhem hlavního hrdiny detektiva Fina MacLeoda, který formou retrospektivního vyprávění pomaličku odkrýváme a dostáváme se tak blíže k rozluštění temného tajemství a následně i k odhalení vraha.
May dokáže vykreslit pochmurnou atmosféru jako málokdo, má bohatý slovník a barvité vyprávění, a to je to, co román činí přitažlivým. A ten konec? Říkejme mu třeba slzavé údolí pro Fina MacLeoda.

broskev28
16.11.2020

Mám štěstí, protože "oči mi už avšak neslouží" a když si (bez brýlí) vybírám knihu, nevidím malá písmenka: "thriller temný a děsivý".
Takže se každou knihu snažím číst bez předpojatosti - nehledám detektivku, životopis, historický román, hledám čtivou knížku, která mě chytí a nepustí. A která ve mně nevyvolává pochybnosti typu "opravdu by bylo možné, aby . . . ".
Čtivá byla určitě, popisy prostředí geniální, ovšem souznění přírody s postavami zpochybňuje komentář nad jiné povolaný, tuším Rozinkazvánočky; mě osobně nadchla postava detektiva konstábla George Gunna. A poslední věta mého předešlého odstavce vystihuje přesně to, proč knize Skála tak nějak nevěřím. Ale nejsem lékař, neurolog ani psycholog, takže nevylučuju, jen mi to nesedne - v tom se shodnu s komentáři Mabia nebo Nestorkea.
Takže vzhůru na další díl!

EvikU.
06.11.2020 5 z 5

Je to taková zvláštní detektivka. Je to spíš román, sága, příběh, minulost. Jen tak mimochodem se tam vyšetří i jedna vražda. Moc vyšetřování jako takového tam není. Ale páni mě se ta kniha tak děsně moc dostala pod kůži. Četla jsem skoro jedním tahem a super. Nemůžu se dočkat až budu večer číst druhý díl.

Peter May to má bravurně zvládnuté. Styl psaní, Skotsko, přiměřená dávka napětí. Tato kniha mi zase vzala kousek srdce a já jsem za to ještě ráda. :-) Doporučuji.

Klára90
28.10.2020 4 z 5

Kniha mě hned vtáhla do děje, prostředí ostrova, na kterém se děj odehrává je bravurně popsán, máte pocit, že tam jste a vidíte každý dům, každou osobu, která je v knize popsána.
Plavba na ostrov k lovu tetřevů a následný pobyt tam byl pro mě dost děsivý, také jsem si to živě představovala a byla jsem ráda, že jsem pod dekou a v suchu.
Děj byl propletený, líbila se mi linka z minulosti. Bylo to napínavé, čtivé. Za mě jo

Majah68
05.10.2020 3 z 5

Odpočinkové čtení na dovolenou, obě dějové linky mě bavily, vyprávění mělo spád.
Jako detektivka nebo thriller mi to ale přišlo trochu přitažené za vlasy, těžko uvěřitelné, příliš mnoho náhod.
Druhý díl číst nezačnu.

Mabie
25.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Tak já vlastně nevím, prolínalo se tu tolik motivů. Podle anotace i části hodnocení jsem čekala detektivku, thriller, zkrátka něco akčnějšího, ale je to spíš psychologický román a dost jiný než ty, co jsem dosud četla. May píše o zajímavém místě, má dokonale nastudovaný místopis ostrova Lewis, postavy vykresluje tak plasticky, že po pár řádcích je vidíte jako živé. Brilantně odhaluje neutěšené, chudé prostředí a jeho popisy krajiny a zvyků jsou nakolik osobité, že by kniha mohla být jen o nich. Byla to moje první kniha od Maye, ale mám z ní velmi rozporuplné pocity. Skvělá, temná atmosféra ostrova, srovnání skotských reálií v pár desítkách let na jedné straně a postavy, které se chovají nelogicky na straně druhé. Příběh, kde dlouholetá amnézii vymaže hlavnímu hrdinovi z hlavy prožité zneužívání, u většiny jeho spolužáků dojde k naprosté změně povah, jeho první láska v dětství inteligentní, silná a sebevědomá osůbka nechává jako dospělá dlouhé roky týrat vlastní dítě, to všechno na mě nepůsobilo jako věrohodný příběh. K dovršení všech nepravděpodobností se to děje na místě, kde je náboženství tak hluboce prorostlé do společnosti, že se v neděli ani děti nemohou houpat na houpačce ...a přitom je tam tolik těhotenství nesezdaných.
Aby mé hodnocení nevyznělo tak negativně, zdůrazňuji, že autor je geniální v popisu prostředí i osob. Umí navodit tak temnou náladu, že se skoro propadáte do deprese. "Thriller temný a děsivý jako bouřlivé skotské moře za zimní noci" bych já neřekla, ale díky výjimečnému prostředí a dokonalému popisu má příběh opravdu hodně mrazivou atmosféru.

ydnac
07.09.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších sérií co jsem četla. Ponurá atmosféra Skotska vás zarazí do křesla pod deku a vy si vychutnáte skvělý příběh. Určitě doporučuji :-)

Gracian1964
30.08.2020 5 z 5

Výborne napísaná kniha, v podstate klasický román s kriminálnou zápletkou. S výhradami typu pomalý dej a nelogizmy nemôžem súhlasiť, kniha nie je realita a tak ani v nej na realite príliš nebazírujem a nechávam autorovi jeho slobodu. Veľmi rád sa stretnem aj s ďalšími dielami tohto pána. Vskutku pôsobivé.

Nestorkea
21.08.2020 3 z 5

(SPOILER) Celá tato série mě zaujala krásnými obálkami. Po přečtení prvního dílu jsem ale v rozpacích. Celou polovinu jsem se do čtení nutila, popisy míst byly sice krásné, ale bylo jich až moc a v podstatě se nic zajímavého nestalo. Kniha pro mě začala být zajímavá až v posledních padesáti stranách, kdy měl děj opravdu rychlý spád a konečně se něco dělo. I tak mi ale spousta věcí přišla nelogická. Například že Fina postihla amnesie nejen zážitku ze skály, ale i předcházejícího zneužívání. Vážně by vymazal jen toto? Další pro mě nepochopitelné bylo jednání Marsaili-kdyby můj muž týral mé jediné dítě jen proto, že jsem mu ve vzteku vpálila, že není jeho, rozhodně bych nečekala 18 let, ale hodně rychle bych mazala provést test otcovství, abych mu dokázala opak a aby dal dítěti pokoj. Jo, sice by zjistila, že syn opravdu není jeho, ale vyvinula by alespoň nějakou snahu.
Je také pravda (jak psal již někdo přede mnou), že Fina postihlo vše, co mohlo.
Nelámu nad trilogií hůl, zkusím i další díl, ale bude se opravdu muset hodně snažit, aby mě přesvědčil.

Martiiiik
18.08.2020 5 z 5

Dobrá kniha :-) Není to můj první Peter May, ale pokaždé mě stejně udiví, jak výborně zvládne popsat prostředí, krajinu, skály, moře.. člověk to úplně vidí před sebou :-) je i velmi zajímavé, že vlastní dějová linka tu není zase tak podstatná, spíše se dozvídáme postupně o minulosti, která podmiňuje události přítomnosti.. :-) líbí se mi i to, že tu není moc krvavých detailů, autor většinou pouze naznačí.. nevyžívá se v tom jako někteří severští autoři :-) pět hvězd zasloužených :-)

javirgo
16.08.2020 5 z 5

Rozhodla jsem se zkusit opět něco z detektivního žánru, který jsem před časem téměř zavrhla a dala přednost více historii. Vysokým hodnocením, pochvalnými komentáři a hlavně místem děje mě zaujala Skála. Rozhodla jsem se pro audioknihu a myslím, že jsem se nemohla trefit lépe. I když kniha začíná vraždou a končí rozuzlením, nedá se zařadit mezi klasické detektivky. Já bych to označila spíše jako psychologické drama. Ještě lepší zážitek mě poskytl Jiří Dvořák s jeho velice příjemným, podmanivým hlasem a dokonalým přednesem. Již mám nachystaného „ Muže z ostrova Lewis“ a těším se na pokračování.

Clair16
15.08.2020 3 z 5

Kdysi jsem četla recenzi k filmu Titanic, která s nadsázkou doporučovala sledovat ho v páru. Zatímco pánové by si přišli na své v úvodní části, v níž mohou obdivovat jak technickou vyspělost snímku, tak lodní stožáry, šrouby a širé moře, dámám by naopak postačilo zaměřit se na děj zhruba od poloviny, kdy se do centra pozornosti dostává milostný příběh. Vzpomněla jsem si na tu noticku při čtení Skály, která má ale spektrum ještě širší a dokázala by si získat celou rodinu. Maminka by se mohla ponořit do příběhu první lásky, která se stane osudovou, otce by zaujala dobrodružná část, tj. výprava mužů na lov ptáků. Sestra, chystající se v rámci studií do Skotska, by ocenila dokonalý místopis i popisy krajiny a brácha, studuje-li medicínu anebo je jen tak trochu podivín (snad neškodný), by se začetl do detailního popisu pitvy. Pro babičku zbývá pár kulinářských specialit, byť z trochu kuriózních zdrojů, a strýček právník by snad měl co říct k testům paternity. Na dědu by zbyly jen drobky detektivního pátrání. Teta psycholožka by měla práce nejvíc, s (ne)funkčními vztahy, traumaty z dětství, amnézií a temnými zákrutami lidské duše vůbec... Velké, ale béčkové finále, které si mimochodem přímo říká o filmové zpracování, by si pak mohli užít všichni společně.
Peter May rozhodně umí psát poutavě a s lehkostí. Kromě evidentního obeznámení se s prostředím se jistě poctivě připravoval i na samotné zpracování, nejen tematicky, ale i pokud jde o strukturu, vazby mezi jednotlivými postavami nebo časovou osu.
Přesto je pro mě výsledek diskutabilní a hodnotím ho třemi hvězdičkami – nejvíc za kapitolu o ztrátě rodičů. V hypotetické rodině bych totiž asi byla vzdálenou sestřenicí, která má ráda silné a zároveň uvěřitelné příběhy.

OldřichHanton
15.08.2020 3 z 5

Skála byla moje první setkání se slavným autorem detektivek Peterem Mayem a mám z ní velmi rozporuplné pocity. Na jednu stranu skvělá atmosféra bohem zapomenutého skotského ostrova, na druhou pak nezajímavá zápletka a postavy, co se chovají zcela nelogicky. Dvě časové roviny sice přinášejí zajímavé srovnání 70. let a současnosti a ukazují, jak se reálie ve Skotsku rychle mění, ale pak už nezbývá moc prostoru na vyšetřování vraždy.
Jako problém vidím i to, že celý příběh se točí kolem osoby hlavního vyšetřovatele, což je trochu porušení pravidel žánru.
I přes všechny nedostatky jsem si však knížku užil a hned sáhnul po dalším dílu, ta atmosféra je prostě jedinečná.

Radza
12.08.2020 5 z 5

Skvělý příběh. Zajímavé informace z odlehlého Skotska

Schary
11.08.2020 5 z 5

Perfektní knížka, člověk čeká detektivku, případně trihler,ale dostane mnohem víc... Moc doporučuji čtenářský výlet na ostrov Lewis s detektivem Finem.

Sirael440
10.08.2020 5 z 5

Tak to je pecka.

certik003
17.07.2020 5 z 5

Jsem si jistá, že kdyby knížka nebyla uvedená jako detektivka, měla by daleko vyšší hodnocení. Ale kdo čeká detektivku, musí být nejspíš zklamaný. Mně se ale audioknížka moc líbila, jenom jsem napřed poslouchala třetí díl, tím pádem jsem věděla, kdo vrah být nemůže, znala jsem už detaily z dospívání Fina. I tak mi to nevadilo, atmosféra ostrova je ponurá, Finovo dětství hodně smutné, vlastně nejen Finovo, a dohromady to udělá hodně čtivou knížku. Moc se těším na další díl a opět musím napsat, že by se mi knížka líbila i bez té detektivní zápletky.

Marciem
12.07.2020 5 z 5

Fantasticky popsaný těžký život na skotském ostrově Lewis. Velmi zajímavá kniha. Ne až tolik detektivka, ale hodně mi toto čtení dalo.

karelk
06.07.2020 3 z 5

Zajímavá a napínavá detektivka, ale přišlo mi, že autor chtěl od jiných detektivů Fina odlišit tím, že mu způsobil nesnesitelně šílené životní překážky.

Ostrov Lewis i celý příběh v minulosti i současnosti je tak temný, že kromě černočerné tmy není vidět nic jiného. A to je škoda.