Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2542 2542

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

Galaty
11.05.2014 4 z 5

Dočteno...ani nevím, co na to říct..snad jen: přesně tohle jsem potřebovala! Výborný příběh a ještě lépe napsané.

Melanka
08.05.2014 4 z 5

Po přečtení mám strašnou chuť vyrazit do Skotska. Tak zatím aspoň na fotkách. Skvěle vykreslená atmosféra příběhu, čtivě napsané, nedalo se od knihy odtrhnout.

orson
24.04.2014 5 z 5

Čekal jsem detektivku, ale tady bylo vyšetřování vraždy spíše takovým vedlejším příběhem. Ten hlavní odkrývá minulost ústřední postavy a drsný život na ostrově Lewis. To je snad poprvé co mě popis přírody donutil sednout k počítači a vygooglit pár fotek, ostrov An Sgeir, Lewis a další. Autor moc šikovně propojil skutečnost s fikcí.

Lucka.79
20.04.2014 4 z 5

Přemýšlela jsem mezi 4* a 5* a nakonec hodnotím pocitově ... Hodně mi sednul autorův styl psaní, čte se lehce a než jsem se nadála byl konec knihy. Kriminální zápletka je náhle přesunuta do pozadí celého příběhu a najednou jsem před sebou máte spíš psychologický román, ve kterém se vracíte do minulosti a odkrýváte charaktery postav ... jejich pohnutky, které mohou mít vliv na další vývoj příběhu.
Závěr mě překvapil a knihu mohu jen doporučit.

evickakyticka
18.04.2014 4 z 5

Tato kniha si zaslouží 4 +. A to pro její prostředí, ve kterém se odehrává, pro její atmosféru a také proto, že mi opět nastartovala chuťové buňky na čtení, od kterého jsem si dala chvilku oddych.

THERISA
15.04.2014 5 z 5

Ach, více takových knih! Ten styl, ta lehkost, dokonale jednoduchá a zcela uvěřitelná zápletka. Dejte mi víc tohoto literárního orgasmu! Že je kniha první z plánované trilogie? Báječné, už se nemohu dočkat druhého dílu.
Ne lidi, teď vážně. Tahle knížka mě fakt nadchla, je prostě skvělá, už dlouho jsem nečetla nic tak dobrého. Ten autor má prostě šťávu a ten styl, jakým píše? Naposledy jsem byla takhle osvícená něčím stylem, když jsem objevila Irvinga a to je už pěkná řádka let. Navíc český překlad je fakt dokonalý, stejně tak obálka a jednoduše všechno. Navíc se nejedná o nějak převratnou zápletku, celý příběh je docela jednoduchý, ale to podání.. Příběh ani chvíli nenudí, pořád se něco děje, něco, co vás nutí číst pořád dál a dál, až jste na konci a chcete začít znovu, protože se vám najednou s knihou tak strašně těžko loučí. Lidi, běžte domů, hoďte nohy nahoru, polštář za záda a čtěte, tahle knížka je totiž bomba, kterou chcete, aby vám vybuchla pod zadkem.

dangerita
01.04.2014 5 z 5

Reklamní kampaň je dle mého názoru trochu nešťastná a knize spíše škodí. Vypadá to jako snaha svést se na vlně se severskými detektivkami jako je Nesbo a spol. Bezpochyby strhujícími, akčními a napínavými, děj sází na hrůznou vraždu,či série vražd.

Skála je jinde. Je dost možná ještě více strašidelná. Staví na atmosféře, na detailně zpracovaných postavách a vztazích. Vražda je součást celé mozaiky, ne však pilíř. V životech a v osudech lidí na ostrově spočívá ta pravá hrůza.

Kdo hledá krev a rychlý spád, bude zklamán. Kdo hledá knihu, na kterou si vzpomene i za pár let, bude potěšen. Já osobně si myslím, že Skála by si zasloužila víc pozornosti i proto jsem s body nešetřila. V knihách mi často chybí něco víc. Něco, co je od sebe odliší. A tahle tu přidanou hodnotu má. Ne však pro každého.

Petrasuvicka
08.03.2014 3 z 5

"Thriller temný a děsivý..." jako...a kde? Tohle se vážně nijak výrazně nepovedlo. Atypická detektivka, ve které se případ vlastně vůbec nevyšetřuje, jen se utrušuje jaksi na pozadí a do popředí se cpe depresivní nitro hlavního "hrdiny", na kterým mi absolutně nezáleží. Nikdo výjimečný, komu bych chtěla fandit a soucítila s jeho problémy. Hlavně, že pořád vzpomíná na to, co se nedalo změnit. Čtyřiceti stránkové utrpení v hromadě ptačího trusu si fakt mohl autor odpustit a přejít k věci. Zbytečně se zaobírá barvami oblohy, rašelinou, plážemi a mořem. Za A je to pro děj naprosto nepodstatné, víme moc dobře, že jsme ve Skotsku, proč to ještě milionkrát zdůrazňovat? Za B rozhodně to nepomůže vyřešit vraždu a za C mi z toho byla leda zima.

Rozhodně nedobře vybraná kniha. Jedna mi od Maye stačila, další nemusím. Sice se to dobře čte, ale nečekejte nijak závratný a úžasně strhující, dokonce snad mrazivě děsivý děj. Ten totiž neexistuje.

Ronin Roujin
07.03.2014 5 z 5

Parádní! Oslavnou ódu jsem roztáhl do formátu recenze: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/neskandinavska-detektivka-ze-severu-evropy-1356

Šošana
30.01.2014 4 z 5

Začátek knihy mne příliš ne nadchl. Možná to bylo z části způsobené gaelskými výrazy a jmény, které mě při četbě zpomalovaly. Často jsem se vracela na začátek knihy, kde ale byla uvedena výslovnost jen některých slov. Zhruba v polovině však příběh "přidával na obrátkách" a závěr? Uf... Jeden zvrat za druhým a od knihy jsem se prostě už nedokázala odtrhnout (gaelské výrazy už mne vůbec netrápily). Skvělý příběh!

mysiacik
29.01.2014 5 z 5

Čekala jsem něco na způsob severské krimi, ale ne.... A byla jsem nadšená. Krásné opisy přírody, ale i emocí. Asi bych měla psát tento komentář s určitým časovým odstupem, protože jenom před chvíli jsem knížku odložila a ještě jsem plná atmosféry, která na mě hodně působila.
Jedno, co dokážu říct s určitostí je, že rozhodně můžu tuto knihu doporučit!

sioux
20.12.2013 5 z 5

Ať žije Skála!!
Velmi velmi dobré. Přistihl jsem se, že po přečtení možná už několik stovek detektivek a thrillerů mě většina začíná nudit, když tam kromě detektivní zápletky není ještě nějaký silný příběh. A tady jsem ho našel. Dobře psané a zajímavé charaktery.
Těším se na další.

Junjun
12.12.2013 5 z 5

Skalu jsem si koupila s tim, ze jsem si nebyla jista, jestli mam chut na detektivku, ale nemela jsem ani jinou konkretni predstavu do ceho se zacist. A byla to trefa. Libilo se mi prolinani soucasnosti s minulosti a obcas jsem premyslela nad tim, jak clovek dokaze promarnit zivot. Proklamovana desivost zde asi nebyla myslena v tradicnim smyslu kasovnich trhaku, ale spise depresivnosti a drsnosti prostredi, smutkem na vyvojem udalosti, zapomenim a naslednym znovupoznanim.

vekune
08.12.2013 5 z 5

Skvělý. Samotná vražda nevypadá vůbec důležitá ve světle Finova života, který zaujme hned mnohem víc. Ale rozuzlení je úžasný a vše do sebe krásně zapadne.

Jitulisko
03.12.2013 5 z 5

Kniha je výborná... Má své kouzlo a až jsem se přistihla, že mi víc jak kriminální zápletka zajímá Finův život a jeho minulost.... Rozhodně doporučuji!!!! Má své osobité kouzlo.... Těším se a pevně doufám, že u Nás vydají i další dvě knihy ze serie o Lewisu!!!!!!

antonio22
27.11.2013 5 z 5

Místy jsem byl za hlavního hrdinu Fina velmi-velmi nešťastný, za to jakým směrem se, díky chybám mládí, vydal - co všechno ztratil. Jak moc ho Marsaili milovala, jak musela celý život díky nešťastné lásce trpět! Pohled na to, jak staří kamarádi nakládají se svými životy. Našel jsem si mnoho paralel se svým životem, které ještě více dostanou tuto knihu po kůži. Za mě TOP kniha minimálně posledních dvou let.
Plusem je opravdu skvělé vykreslení postav, jak jejich dětské "verze", tak i dospělé. Sychravá atmosféra, kdy ty deštivé potemnělé noci téměř cítíte za okny.

smmajl
24.10.2013 3 z 5

Hrozně jsem se těšila, až si tu knihu budu moc přečíst a jsem zklamaná. Temná atmosféra super, ovsem detektivní zápletka otřesná a vzpomínky na dětství a minulost me v polovině začaly pěkně štvát. Za mě nic moc.

hrona
02.10.2013 5 z 5

Taktéž přečteno formou poslechu, a jsem nadmíru nadšen. Už aby se vyskytl druhý díl. Napínavé, dějově plné, zkrátka super

MarcanC
28.09.2013 5 z 5

"Přečetl" jsem ušima audioknihu. Perfektní, napínavé a barvitě vykreslené. Moc se líbilo a těším se na další.

jefff
26.09.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl. Brilantně napsané, mrazivé a ke konci opravdu strhující. Tak skvělé vykreslení postav jsem asi nikde neviděl. Už aby bylo u nás uvedeno další pokračování.