Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2543 2543

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

dalia1769
16.10.2014 5 z 5

Velmi čtivá kniha se skvělou atmosférou, která udržuje čtenáře v napětí od začátku do konce. Pro mne dosud neznámé prostředí, pozoruhodné nahlédnutí do místních zvyklostí a tradic. Původní detektivní příběh vede k odhalení dalších nečekaných souvislostí z minulosti. Doporučuji a těším se na další díl.

finka
16.10.2014 5 z 5

Poslouchala jsem audio. Začátek průměr, ale poslední třetina tak silná a nepředvídatelná, že jsem šla se sluchátky v uších po městě a tekly mi slzy...

astroweb
15.10.2014 5 z 5

Silný, silný,silný příběh. Opravdu ani ne tolik jako detektivka, ale román s tajemstvím.

Atuin
15.10.2014 5 z 5

Velice silná a nefalšovaně dobrá knížka

Эva
05.10.2014 5 z 5

Tahle knížka má atmosféru. Fin je výborně prokreslená hlavní postava. Není to detektivka, to až jakoby v druhé dějové linii, hlavní je příběh muže, který se vrací domů a je konfrontován se svým dřívějším životem. Všechny křivdy, smutné okamžiky, minulé lásky, to všechno vyplouvá na povrch. Plus hutná atmosféra skotského venkova. Vynikající.

zpevSusannah
21.09.2014 5 z 5

Naprosto chytlavá knížka s velkým příběhem. Návraty do minulosti a atmosféra celého ostrova pomalu vybrušovaly celý román jako surový diamant, který se jistě bude dlouho blýskat v mé knihovně.
Jsem ráda, že jsem se v obchodě nechala lapit krásou a originalitou obálky, protože pod vizuální noblesou se schovávala i duše.
Už teď jsem zvědavá, co Peter May vykouzlil dál :-).

Daecius
14.09.2014 5 z 5

Peter May si mě svou Skálou naprosto získal, seděl jsem u toho jak přikovaný. Je až neuvěřitelné, jak dovede autor zaujmout a jak sugestivně dovede vylíčit příběh, atmosféru a prostředí, to vše přesto, že se prakticky vůbec neuchyluje k nějakým sáhodlouhým popisům. Souhlasím, že detektivka je to spíše okrajově a srovnání se severskou krimi, na základě čehož se Skálu zkouší distributoři prodávat, je v podstatě mimo mísu. Kam se totiž severská krimi se svými pohádkovými masovými vrahy na Skálu hrabe! Severská krimi ve srovnání s příhem Skály vyznívá snad až legračně komiksově.Tohle je o obyčejných podělaných životech obyčejných lidí a May ukázal, jak tragické a kolik neštěstí dokáže napáchat \"obyčejné\" lidské zlo a zástupy mrtvol ani různě divné úchylné vraždy k tomu vůbec nejsou potřeba.

Petra28
04.09.2014 4 z 5

Označení detektivka je dosti zavádějící. Jasně, mrtvola, vražda, podezřelí ... to všechno v knize je. Jen mi to přijde vedlejší, podružné, doplňující. Skála je příběhem plný vzpomínek. Krásně plynou, vysvětlují současnost, propojují jednotlivé postavy.
Přesto je to kniha smutná, Finna mi bylo hrozně líto .. až jsem si říkala, to je na jednoho člověka až moc. Závěr knihy byl úžasný ... opravdu až poslední třetina mě donutila knihu neodložit.
Moc zajímavé rozuzlení ... už louskám pokračování.
Knihu ráda každému doporučím, jen od ni nečekejte čistokrevnou detektivku.

Baiba
03.09.2014 4 z 5

Hodnotím výbornou audioknihu skvěle načtenou Jiřím Dvořákem, dokonce si myslím, že kdybych si ji přečetla sama, nebyla bych tak nadšená. Dvořák byl prostě ztělesněný Finn :) Co se týče příběhu samotného, nejedná se o nic převratného, autorovi se nepodařilo vyhnout některým klišé... Ovšem atmosféra pro nás exotického, pochmurného, drsného ostrova Lewis a zejména poslední část, kdy May líčí lov na ptáky guga, je vynikající. Závěr může být pro někoho zklamání...

marlowe
19.08.2014 5 z 5

Knize by rozhodně slušelo spíše označení "psychologický román" než to trochu nešťastné ocejchování zobecňující nálepkou "temný thriller".

V příkrém rozporu se současným "klipovým" pojetím moderní detektivky (plné ostrých střihů a nečekaných zvratů) tady nacházíme pozvolna plynoucí děj, ukázkově rozvržené charaktery (načrtnuté jednoduchou, čistou linkou, připomínající japonské kresby tuší) a v neposlední řadě i nádherný, kultivovaný jazyk velkých vypravěčů, na který člověk v tomto typu literatury narazí zřídkakdy.

Výborná je linie vyšetřování vraždy (odvyprávěná v er-formě), ale snad ještě lepší je série dlouhých a záměrně neuspořádaných flashbacků, pozvolna a nenásilně odhalujících Finovu minulost; s každým novým obrazem před námi jako z mlhy vyvstávají nové detaily života hlavního hrdiny – a vy při četbě prožíváte stejně fascinující pocity, jako když v temné komoře položíte fotografický papír do vývojky a před vámi se na bílé ploše lesklého kartonu začnou objevovat první nejasné skvrny, které se následně promění ve výsledný obraz.

Opravdu výborná kniha!

Takže: spokojenost veliká, celkové hodnocení 95%. (Těch 5% strhávám za trochu předimenzovaný závěr – tady autor, podle mne, na pilu přitlačil až příliš.)

Oksalakka
18.08.2014 4 z 5

Zápletka mi přišla trochu přestřelená, čte se to ale dobře, výborný překlad a pasáže popisu lovu guga jsou velmi dobrodružné čtení a pro Čecha velmi exotická záležitost. Určitě si přečtu i další díly.

Kent2004
11.08.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem měl možnost opět poslouchat jako audio. Skvělé podání od skělého Jiřího Dvořáka, který dokázal tuto audioknihu dostat opravdu na vrchol mezi audioknihami.
Co se týká samotného děje, tak v popisu knihy je napsáno to podstatné co čtenář potřebuje vědět. Autor to pak dál dokázal znamenitě rozvinout do naprosto jasné a reálné podoby. Ano, i když je kniha avizovaná jako thiler či krimi, čtenář brzy pochopí, že vyšetřování zločinu zde nehraje až tak zásadní roli. Opravdu se jedná o psychologické drama s kriminální zápletkou, což je moje krevní skupina - "wow".
Dokonalé vylíčení charakteru jednotlivých postav, jak se vyvíjeli, od dětství až po dospělost, jejich změny jak po fyzické stránce, tak i po té sociologické. Dějové zvraty a nečekané setkání, které hlavní hrdina prožívá a kterými jsme při čtení svědky-úžasné. Tohle se prostě autorovi povedlo dokonale. Krásně podaná retrospektiva, výborně popsaná příroda se vším všudy co jen může drsný ostrov na severu nabídnout. Ano, zamyslíme-li do detailů nad samotným příběhem, jak jdou události za sebou a jak se hlavní hrdina vrací do minulosti, nechce se mi moc věřit že by byl člověk schopen si tak dokonale pamatoval detaily ze svého dětství a dospívání. Na druhou stranu to však tímto způsobem posunuje knihu úplně jinde a prostě to sem patří. :-)
Ano, co člověk to názor, ale mě se kniha velmi líbila a těším na další pokračování. Pokud se čtenář či posluchač důkladně zamyslí nad hlavním hrdinou, nebyl to až tak velký "kladňák", ale život se s ním nikdy nemazlil. Další věc co se mi na hlavním představiteli líbí, že mu autor (na rozdíl od jiných severských autorů) nepřisuzuje žádné "nadpřirozené schopnosti" (např. 2x střelená do hlavy, zakopaná v jámě a sama se z toho dostane - Milénium II. či nebojácný detektiv, který se v kvádru vrhá do rozvodněné studené řeky a bez jištění se potápí v hluboké a divoké vodě - Svědkyně ohně aj.) Opravdu zde P. May vystihl dokonale člověka se vším všudy co k němu patří - strach, úzkost, fyzické vyčerpání, smutek, vztek, rozvahu, slabost, atd. Jedinou kaňku, která mi na příběhu trochu vadila, byla ztráta paměti (dál rozvádět nebudu)
Ovšem na rozdíl od předchozích dvou knih od spisovatele L. Keplera, které jsem měl možnost také poslouchat a přitom "trpět", jsem se konečně dočkal skutečného příběhu o skutečných lidech a jsem za to rád.

4xab
07.08.2014 5 z 5

Teda precetla jsem uplne jednim dechem. Uzasne zpracovano prolinani deju, resp. minulost a soucasnost. Libilo se moc.

renataab
24.07.2014 3 z 5

Čekala jsem něco jiného. Chtěla jsem detektivku a bylo to hlavně psychologické drama. Vybrala jsem si knihu jako oddychovku na pláž a přitom kniha vyžaduje čtenářovo maximální soustředění. Možná na dlouhé zimní večery fajn, ale mě zklamala.

pobijecmuch
23.07.2014 4 z 5

Konečně něco, co není severské krimi a je to dobré počtení. Když jsem to četl, tak jsem se cítil jak Na větrné hůrce.

tomvall
19.07.2014 5 z 5

Výborná věc. O vyšetřování vraždy v knize vlastně vůbec nejde, to ustupuje psychologickému rozboru charakterů jednotlivých postav a vykreslení života na tak zvláštním místě, jako je skotský ostrov Lewis. Kniha má pomalé tempo a to mi vyhovovalo, alespoň pro tentokrát. :)
Navíc mě sedly i postavy, jenž nejsou ploché, což přidává na uvěřitelnosti a životnosti. A autor mě dokázal dokonalým popisem školních zážitků a prožívání dětských lásek přenést ve vzpomínkách do vlastního dětství, za což mu patří velký dík. ;)

Basetka
15.06.2014 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, abych tak obsáhlou kninu přečetla za jeden den. Líbila se mi nejen dějově, ale způsobem popsání minulosti, kdy jsem neměla šanci se ve vyprávění ztratit. Příjemný a silný zážitek.

Gabetka
11.06.2014 3 z 5

Kniha zajisté oplývala pochmurnou atmosférou deštěm a větrem bičovaného ostrova, která korespondovala s pocity hlavního hrdiny, který se po letech na ostrov vrátil, aby se setkal s lidmi ze svého dospíváníi a vyrovnal se se svou minulostí. Proložení současného děje nechronologickým vzpomínáním v ich formě působilo zajímavě a zápletka se tak odkrývala postupně. Fin rozhodně nebyl ukázkou čistě kladného hrdiny, ale o to byl lidštější a uvěřitelnější. Rozhodovala jsem se, jak hodnotit, pro mě je to někde mezi 3 a 4*

anibeni
11.06.2014 5 z 5

Dlouho mi na nočním stolku ležela tato kniha půjčená z knihovny... Dlouho jsem neměla chuť začíst se do krimi... ale pak jsem po ní sáhla a už jí z ruky nepustila... Protože kniha v sobě skrývá tak nádherný příběh, ve kterém je na začátku nalezivší mrtvola spíš jen jako "pozvánka" na ostrov Lewis... Je to knížka plná vzpomínek člověka, který se po 18ti letech vrací na ostrov, kde vyrostl... Opravdu velmi silný příběh..

Karcoolka2210
26.05.2014 5 z 5

Musím sa priznať, že som tiež čakala niečo na spôsob severského krimi, ale pán May má trocha iný štýl. Ale naozaj dobrý štýl. Príbeh zaujal, držal v napätí, priniesol nečakané rozuzlenia a prekvapenia. A opisy škótskej prírody a prostredia príbeh len a len obohatil. Naozaj dobrá kniha a v knižnici už čaká pokračovanie :) AJ