Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2542 2542

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

amysa
18.01.2015 5 z 5

Fíha, to byla jízda! Moc se těším na pokračování a jednoznačně doporučuji! Neskutečně silný příběh, od kterého se nedalo odtrhnout, běžné životní potřeby a pracovní činnosti mě od čtení vyloženě zdržovaly... Ještě, že byl víkend a já ten strhující závěr dočetla v sobotu večer. Lepší program jsem opravdu nemohla mít, mám pocit, že mi dlouho žádná knížka tak pěkně "nesedla". Načasovala jsem si jí výborně a moc jsem si jí užila. Malé drobné výhrady a pomyslné otazníky bych možná i našla, ale nechám si to v sobě ještě trošku "uležet". A taky počkám až dočtu kompletně celou trilogii. Věřím a doufám, že budu stejně nadšená jako po Skále.
A vy určitě neváhejte a věřte, že tato skvělá knížka za přečtení prostě stojí...

ferda
16.01.2015 4 z 5

Nevím teda kde vzaly The daily records ten temný a děsivý thriller, ale číst se to dalo. Kecám, mě se to líbilo . Hlavně ty končiny , kde děti neviděli ani vzrostlý strom.Už mám zamluvený další díl.

arthera
12.01.2015 4 z 5

Skvělá kniha. Trochu jako horská dráha, jedete pomalu nahorů a pak se řítíte střemhlavým pádem dolů.
Zpočátku jsem si musela zvykat na rozvláčné popisy okolí a samotného ostrova, ale ve výsledku to byla právě ta podstatná součást atmosféry celého příběhu. Rešerše na knize trvaly autorovi 5 let a nedivím se, málem jsem byla přesvědčená, že se jedná o autobiografický příběh.

demlice
07.01.2015 5 z 5

Dobré to bylo. Taková správně chladné, strohé... Zrovna jako místo, na kterém se příběh odehrává.

pkweb.eu
05.01.2015 3 z 5

Četl jsem s velkým očekáváním, která bohužel kniha nenaplnila. Ač autor vše barvitě popisuje, většina knihy nenabídne téměř nic jiného než popis života na ostrově. Ač byla rozvinutá hra se slovy jakkoliv krásná, mě už to po čase nudilo a myslím, že kdyby se vynechaly všechny zeměpisné a přírodopisné popisy, je z toho poloviční tloušťka knihy. Kdo čeká napětí, dějové zvraty, překvapení, tak nejspíš bude zklamán jako já. Autor se vše snaží dohnat v poslední čtvrtině knihy, což je málo.
Nechci tím říci, že jde o špatnou knihu, jen je na popsaný příběh dlouhá a z velké části nezáživná. Na druhou stranu se mi dlouho nestalo, abych si hledat na internetu videa a fotky z míst popisovaných v knize.

LuckaH2
03.01.2015 5 z 5

Výborná kniha! Skvěle popsaný ostrov, náboženské zvyky, počasí, místo, které je pro mě neznámé, takže se mi to zdálo velmi zajímací, mimo to detektivní zápletka, která se ale neřeší nějakou policejní technikou, ale pomocí minulosti hlavní postavy. Líbila se mi i forma, kdy se střídá "ich forma" vyprávění hlavního hrdiny do minulosti a dětství a současnost vyprávěna vyprávěčem. Byla jsem do knihy začtená, vždy jsem nechtěla aby končil "deník" z minulosti, jak mi to přišlo napínavé, ale hned jsem se začetla do přítomnosti a nechtěla aby končila kapitola...Pro mě jedna z nějlepších "napínavých" (detektivka, trhiler...) knížek, které jsem v poslední době četla!

Eidalon
02.01.2015 4 z 5

Petera Maye, bohužel, objevuji až v posledních měsících. Těžko říci proč, když se za jeho jménem skrývá spousta skvělé autorské práce již několik desetiletí, ale v mém případě je tomu prostě tak.

První mojí knihou od něj byla právě Skála, a náhoda tomu chtěla, že právě tento první díl trilogie z rodného Skotska jsem četl na úvod. Teprve později jsem si ujasnil, že Skála je součástí trilogie (Skála – I. díl, Muž z ostrova Lewis – II. díl a Šachové figurky – III. díl), kdy jednotlivé knihy na sebe časově a dějově navazují a číst je v jiném pořadí znamená, že čtenář jen stěží pochopí náznaky a charaktery hlavních hrdinů, kteří figurují ve všech třech knihách, nezačne-li číst trilogii od počátku, přestože každá z knih řeší jinou situaci. Tolik pro pořádek a pro ty z Vás, kteří se na dílka pana Maye teprve chystáte.

I když mne reklama lákala na přední detektivní román, kniha je přece jen trochu více, než jen detektivka psaná dle pravidel žánru. Jedná se spíše o společenský román, kde se odhalují životní příběhy prostých lidí žijící v nehostinné části Skotska – souostroví Vnějších Hebrid – ostrovů Lewis a Harris, kde vládnou tvrdé životní podmínky, nepříjemné počasí a všudy přítomná rašelina a detektivní zápletka je jen okrajovou záležitostí, ale právě onou příčinou, která má přinést samotný důsledek, který je pro vraha onou satisfakcí.

Proč se kniha jmenuje Skála a proč její přebal znázorňuje kus nehostinné přírody s majákem, která se při pozornějším náhledu jeví jako hlava ptáka Tereje se dozvíte již v první části knihy, stejně tak se seznámíte s hlavními hrdiny příběhu, kde tou ústřední postavou je detektiv Fin Macleod a celá řada dalších.

Fin Macleod je na ostrov Lewis vyslán jako zástupce policejního vyšetřování brutální vraždy, která nese velmi podobné znaky s vraždou, kterou právě Macleod vyšetřoval v Edinburghu. Jeho návrat do rodného prostředí přináší řadu vzpomínek a na stránkách knihy se rozehraje celá plejáda příběhů kolem aktérů, se kterými se Fin Macleod při vyšetřování vraždy potkává v jejich dospělém věku a se kterými ho váže pouto společného dospívání a nejedné životní tragedie.

Rozkrývá se tak mnohé tajemství, nejeden životní osud, nejedna lidská tragédie a všechny tyto střípky do sebe postupně zapadnou jako znovu seskládaná mozaika. Čtenář je vtažen do děje minulého i současného v jehož závěru se dozví řadu překvapení a nakonec i jméno samotného vraha.

Jeho motivy a důvody k vraždě svého vrstevníka jsou však mnohem hlubší a smysl celé vraždy nakonec přímo souvisí s Finem, který sám prožívá složité období svého života, když se musí vyrovnat se ztrátou jediného syna.

Závěrečné odhalení všech faktů Vám dá odpovědi na všechny otázky, ale hořkost, ale i krása celého příběhu zůstává . . .

Všem milovníkům detektivek, kteří za knihou hledají jen skvělou detektivní práci osamělého vyšetřovatele a spletité cesty vyšetřování, lze jen odkázat, že tady asi kniha nenaplní jejich očekávání.

Jste-li spíše vyznavači krásy slova, vypravěčského stylu a psychologických zápletek, které dovedou zaujmout rozmanitostí lidských životů, jejich cílů a motivací a to vše v prostředí ryze specifickém, pak je kniha určena právě Vám . . .

Já osobně jsem nebyl nijak zklamán a čtení mne přineslo nejen zábavu ale i poznání a poučení. Dávám téměř plné hodnocení, čtyři a půl hvězdičky.

Salonka
01.01.2015 4 z 5

Na toto dielo som sa veľmi tešila a sľúbila som si, že si ho vychutnám a budem čítať náročky pomaly. Ale nech som sa akokoľvek snažila, nešlo to a ja som Skálu zhltla na jeden šup ako malinu. :-)

Som veľmi spokojná, bol to výnimočný zážitok. Napísané brilantným, originálnym a nenapodobiteľným štýlom. Autor umne a uveriteľne pospletal minulosť a prítomnosť. Na pozadí viacerých generácií a jedinečného prírodného prostredia sa mu podarilo vytvoriť ucelený obraz nešťastia, bolesti, zmarených ľudských osudov, ale aj lásky, nádeje a odpustenia.
Páči sa mi, že rovnako ako v živote nemôžeme ľudí (postavy knihy) krátkozrako rozdeliť na dobrých a zlých. Každý bol do hĺbky a svojej podstaty človekom, mal svoje hriechy, chyby a temné tajomstvá, ale aj nejakú dobrú vlastnosť.

Pri čítaní som opakovane oceňovala schopnosť autora udržať ma v napätí na viacerých frontových (dejových) líniách súčasne a bez toho, aby použil čo i len jediné slovo nadbytočne.

Kniha vyzerá veľmi dobre aj na pohľad, obálka je vkusná a pôsobí tajomne, jej plný význam, rovnako ako význam pomenovania knihy, odhalíte počas čítania.

Teším sa na pokračovanie (Muž z ostrova Lewis, Šachové figurky).

patras522
28.12.2014 2 z 5

Obrovské zklamání. Podlehl jsem marketingu, a v očekávání temného thrilleru jsem knihu bez rozmyslu zakoupil. Bohužel více než o thriller, se jedná o to, jak se hlavní postava vyrovnává s minulostí, a na kriminální zápletce vlastně vůbec nezáleží.

adorjas
28.12.2014 3 z 5

*SPOILER*Hneď na začiatku tam bola chyba- keď Fin išiel na pitvu, tak sa tam spomenulo, že už Fin bol na mieste činu. Ale Fin na miesto činu o niekoľko strán neskôr. A popravde, netušili ste od začiatku, že páchateľom bude Astair? Rozhodne, ale súhlasím s tým, že to nebola detektívka v pravom zmysle slova, dokonca ani thriller, skôr psychologický román. (Aj keď tá "strata pamäti" bola už príliš)....

ALE, to všetko mi nezabránilo v tom, aby som začala čítať 2.diel.... :)

petshop
25.12.2014 5 z 5

Tohle bylo jednoduše skvělé. Nevšední drsné prostředí a atmosféra vylíčena tak dokonale, že to všechno vidíte před očima, cítíte nevlídnost počasí nebo naopak lehkou nostalgii při kapitolách z dětství, jakoby bylo vaše. Příběh se pozvolna rozmotává kapitolu za kapitolou, kdy se střídá současnost s minulostí a čtenář tak vhlíží hlouběji a hlouběji do děje a jeho spletitostí. Paráda!

mapet85
22.12.2014 5 z 5

Skála je prvou knihou z trilógie (Skála, Muž z ostrova Lewis, Šachové figurky). Zoznamujeme sa tu so sympatickým detektívom Finom, ktorý sa vydáva na ostrov, kde prežil svoje detstvo, aby riešil vraždu. Stretáva sa tu s priateľmi z detstva a čelí minulosti. Autor nám stránku za stránkou odhaľuje záhady Finovho života. Kniha je popretkávaná kapitolami s retrospektívami, ktoré objasňujú súčasnosť. Autor vynikajúco vykreslil psychiku postáv a pri čítaní máte pocit akoby ste s týmito postavami vyrastali a prežívali všetky ich radosti aj trápenia.

Na obálke je napísané, že ide o thriller, ale klasickú detektívku nečakajte, skôr silný príbeh, ktorý vás chytí za srdce a nepustí. Kniha je plná emócií, ktoré sú vyvažované práve opisom nehostinného podnebia vládnuceho na ostrove Lewis.

Pri čítaní som sa neubránil zrýchlenému tepu a často som predýchaval niektoré pasáže. Tak brilantne napísaný príbeh som už dlho nečítal, možno nikdy.

Knihu môžem len odporučiť. Pri čítaní sa neubránite zimomriavkam, či dojatiu a budete si klásť otázku : „Čo sa vlastne stalo na Skale ?“ Už teraz sa teším na pokračovanie – Muž z ostrova Lewis, ktorý ma čaká na poličke. :)

rose
29.11.2014 5 z 5

Úžasná atmosféra, knížka mě vtáhla hned na prvních stránkách. Ten skučící vítr, ledové moře, skály... a k tomu příběh, ze kterého mrazí. Opravdu výjimečná knížka. Určitě si přečtu pokračování.

dalimoni
29.11.2014 4 z 5

Není to klasická detektivka. Samotné vyšetřování nehraje v příběhu tu klíčovou roli. Čtenáři se postupně odkrývají tajemství z minulosti, které ovlivňují hlavní postavy i po mnoha letech. Ke konci příběh graduje a vše se nakonec rozplete. Velmi oceňuji vynikající vykreslení hlavních postav, jejich charakterů, trápení, tajemství a postupný vývoj v čase...Také popisy reálii jsou velmi působivé...
Knihu bych označil jako velmi slušný psychologicko-detektivní thriller.

mpb1913
26.11.2014 4 z 5

Výborně zvolené prostředí. Kdo se těší na "klasickou" detektivku ten si moc nezapátrá. Jednu hvězdičku seberu za tu těžko uvěřitelnou hromadu tragédií, která se na Fina celý život kupí. Do dvojky jdu určitě a hned.

Jonny
17.11.2014 3 z 5

Kniha je čtivá. Líbí se mi jak do detailu je popsané prostředí a zvyklosti na ostrově (pět let sběru materiálu zkrátka přineslo svoje ovoce). Ale už se mi moc nezamlouvají ty dějové odbočky, střihy v čase a v místě... Celkový dojem je takový nijaký. Po dalších dílech ale určitě sáhnu.

Dymond
13.11.2014 5 z 5

Prostě perfektní... Nemám k ní co víc dodat...

Hustoles
29.10.2014 3 z 5

Tak jsem jednu ze severských, byť tato byla skotská, přečetl, napínavý jak gatě to bylo, ale těch tragédií na jednoho dedektiva...smolař...

jadom
19.10.2014 5 z 5

Po dlouhé době výborná detektivka, která vlastně ani detektivkou není. Výborně napsáno, střídání časových rovin, atmosféra místa, osudy postav. Ponuré a napínavé..)

Sorrow
17.10.2014 5 z 5

Tak konečně po delší době opět kniha, které mohu dát s čistým svědomím 5 hvězd. Přestože detektivky nepatří k mým nejoblíbenějším žánrům, rozhodla jsem se dát některým z nich šanci (teď, když se s nimi roztrhl ten pytel) a u téhle jsem rozhodně nešlápla vedle.. Možná k tomu přispívá i fakt, že to není klasická detektivka :)
Obzvlášť musím ocenit to, jak autor s naprostou lehkostí střídá současnost s minulostí a bravurně používá jednou ich a jednou er formu. Musím se přiznat, že mne osobně více zaujaly části z Finovy minulosti, ale ten přesah do současnosti byl výborný.
Zápletka se táhla po celou dobu a až do poslední stránky nebylo vše zcela jasné.
Skálu jsem si půjčovala v knihovně, ale vím, že pokračování si už rozhodně koupím :)
DOPORUČUJI !
PS: Ta obálka je dokonalá..to jen tak na okraj :)