Skála

Skála
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2550 2550

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

Petronelka123
07.02.2020 5 z 5

Na knihu jsem se chystala dlouho, čekala jsem až budu mít to správné rozpoložení na "temný thriller". Zpočátku mi vadily detailní popisy krajiny, prostředí, postav...ale pak jsem si najednou uvědomila, že jsem se díky tomu přenesla v čase i prostoru. Jsem na ostrově Lewis, naprosto živě jsem cítila ve tváři šlehání deště, bičování větrem z moře a pach vřesovišť i rašeliny. Kniha mě moc bavila a není tak děsivá a temná. Doporučuji číst v zimních či podzimních měsících, které svou ponurostí ještě umocní atmosféru knihy.

LuckaH2
05.02.2020 5 z 5

Po letech jsem si přečetla znovu a opět skvělé!10* je to originální příběh.

Kdysi to byla kniha, diky které jsem se chtela podivat do Skotska, což se mi loni povedlo a i kdyz jsem nebyla na Lewisu, stala jsem v Ullapoolu, koukala na trajekty a slibovala si, ze se tam vrátim.

Eeli
01.02.2020 5 z 5

Detektivní zápletka podmíněná minulostí vyšetřovatele - autor tak skvěle zabil dvě mouchy jednou ranou. Dozvídáme se tedy o životě hlavní postavy a zároveň řešíme případ - šikovné. Absolutně úchvatné je však líčení ostrova Lewis a okolí. Zcela se ocitnete uprostřed nelítostně nádherné krajiny s domky s doškovými střechami, vítr vám bude skučet v uších a uslyšíte rozbouřené vody tříštit se o skály.

Petra158
27.01.2020 5 z 5

Moje prvni setkani s autorem a jsem rada, ze jsem na nej diky CV narazila. Knizka neni typicka detektivka, vysetrovani je prece jen upozadeno. Libilo se mi, jak autor vykreslil prostredi ostrova, mentalitu lidi. No, asi bych tam nechtela zit. Navraty do minulosti byly take pekne a pomohly k dokresleni situace. Urcite budu pokracovat dalsimi dily.

MíšaS.
25.01.2020 3 z 5

Vy, kdo jste knihu nečetli, nečtěte ani můj komentář !!

Tušila jsem, že to nebude klasická detektivka, což mi nijak nevadilo a asi tak do půlky se mi kniha četla celkem bez problému. Ale pak přišly pasáže, které mě silně nebavily a nechápu, že jako "super policajt", jak se Fin prezentuje, nepřišel na to, od koho ty modřiny jsou. Potom už mi to vlastně celé zapadlo do sebe a dokázala jsem si domyslet, co se asi bude na konci dít. A to se také dělo.
Možná chtěla kniha trochu zkrátit a více vyšetřovat vraždu a odpustila bych si tu pedofilní pasáž. Nechce se mi věřit, že by někdo měl takovou ztrátu paměti a ještě opakovanou. Prostě mi to nějak nesedí a přišlo mi to divné a asi i zbytečné - prostě by ho vinil ze smrti otce, nebo z toho, že ho otec měl raději a jako motiv by to stačilo a ne tam ještě vsunout pedofilii a to, že si to s ním na ostrově vyřídili sami.
Přemýšlela jsem a jsou to slabé 3*. A nevím, jestli si chci přečíst další díly...

knihomolka525
20.01.2020 5 z 5

May.Starý dobrý May.Rozjezd klasicky pomalejší.Až obrazně popsán třeba obsah žaludku...Lovení a zpracovávání terejů.Mladé lásky....Je vidět že osoby ,kterým se May věnoval na závěr v poděkování,mu byly v každém směru poplatny.

Maevie
13.01.2020 4 z 5

Jestli s něčím ohledně Skály nesouhlasím, tak je to její zařazení mezi detektivky nebo thrillery. Skála je totiž spíše románem s detektivní zápletkou, kde více času strávíte mezi obyvateli nehostinného ostrova, posloucháte jejich příběhy tvrdě zkoušeném počasím i ostrovními zvyky, než u pitevního stolu. Krásně napsaný potemnělý příběh, který se nebojí zkoumat důvody lidského počínání.

Ava365
21.12.2019 5 z 5

Velmi zvláštní knížka, dozvíte se o zajímavém způsobu života na skotském ostrově Lewis. Dobrodružství, temná atmosféra a kriminální zápletka.

Pantáta1900
20.12.2019 5 z 5

Děj vás naprosto pohltí a celková atmosféra je ponurá a tajemná. Určitě stojí za přečtení a těším se na případné další tituly od Petera Maye.

simives
18.12.2019 5 z 5

Skála byla kniha, kterou jsem si po vrácení do knihovny šla koupit, protože mě naprosto nadchla. O reálnosti závěru by šlo sice polemizovat, ale její čtení byl zážitek.

MayB2
07.12.2019 4 z 5

Ten konec byl trochu utnutý (oproti podrobnému popisu pitvy a lovu), ale atmosféra skvěle vykreslená. Autorovi velmi děkuji za to, že se zcela vyhnul product placementu.

kleryna
18.11.2019 3 z 5

Trvalo mi než jsem se začetla a zorientovala v postavách, nevyhovovaly mi ani delší kapitoly, ale nakonec to bylo celkem fajn čtení od kterého jsem se skoro nemohla odtrhnout. Hned jsem se vrhla do dalšího dílu, tak uvidíme.

skrape
14.11.2019 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale postupem času se mi líbila víc a víc a ke konci jsem se od ní nemohla odtrhnout.

LenkaKT
13.11.2019 3 z 5

Déšť, tma, moře, chlapi, skála... Hutný průběžně se odhalující příběh, zajímavý svět, velmi čtivý styl. Klobouk dolů před autorovou poctivou prací - ten rok života strávený v cílovém prostředí je v knize sakra znát.

iLuciferie
04.11.2019 4 z 5

Knihu bych uplně neškatulkovala jako detektivku, vyšetřování se tam člověk až zas tolik nedočká. Nicméně se jedná o zajímavý přiběh s pohledem do minulosti hlavního hrdiny. Konec mi otevřený nepřišel a mě osobně nedonutil okamžitě sáhnout po druhém díle, spíš až někdy časem..

maroni
22.10.2019 3 z 5

Trvalo mi se trochu začíst a i tak jsem se knížkou spíš "prokousávala", takže nemůžu dát plný počet. Barvité popisy míst, počasí, zvyklostí, povah místních, kterými vás autor dokázal postavit přímo na ostrov a cítit ten silný vítr s vůní rašeliny, který se proháněl nad ostrovem Lewis, ale z detektivní zápletky bych taky asi čekala trochu víc. Díky Peterovi Mayovi za seznámení se s tradičním lovem guga a všem kolem toho. Výborně a detailně popsané a nastudovaná historie této tradice. Na další díly ale zatím chuť není.

eliska2669
21.10.2019 4 z 5

Zábavné, má to hlavu i patu a atmosféra ostrova a hlavně lovu na skále je opravdu skvělá a temná.
I vyvrcholení a závěr jsou docela fajn, ikdyž ten systém ala "detektiv je vlastně ten nejdůležitější v celém případu" mě štve. A taky to, že mi přijde, že Fin už byl u tolika smrtí či tragédií že nechápu, že se z toho ještě nezbláznil.

Janika908
18.10.2019 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem v poslední době četla. Twisty děje, vtipné glosy, detailní popisy postav a krajiny, dokonalá znalost místa a dějin toho místa z knihy dělá výborné počtení. Jediné, co mě mrzí je otevřený konec. To mě pokaždé naštve.

Kopta
17.10.2019 5 z 5

Člověk může být mnohdy nečekaně překvapen. I toto je dost ten případ. Je docela zajímavé, že kniha se ke mne dostala už skoro před rokem, ale po prvních kapitolách mě vůbec neoslovila. Nevím jak tomu říkat nyní. Asi naprostá ztráta smyslů, jelikož jsem knihu dokázal přečíst v jednom ze svých nejrychlejších časů. A dost s tím vzpomínám i na milovaného Sněhuláka. Dost silný příběh, který začne v celku kýčovitě, ale pokud jste vnímaví, tak brzy zjistíte v čem je to kouzlo. May vytvořil obrovskou šachovnici velice charakterních postav, která každá měla, co nabídnout a ukázat se ve svém světle a jejich vzájemné interakce byla naprostá literární symfonie. Brzy taky zjistíte, že nejde vlastně ani tolik o kriminálku jako spíše psychologickou hru mezi postavami a jejich tajnostmi. To vše dokáže postupně odhalovat kruté a nečekané pravdy a zákoutí temna. K tomu má kniha střih jako kdyby se člověk díval na film. Tohle byla radost číst. Velmi silná jízda a nebo pád ze skály.

Terez25
11.10.2019 4 z 5

Plný počet nedám, a to hlavně kvůli první půlce knihy, protože jsem se vůbec nemohla začíst. Retrospektivní pohledy do dětství mě nebavily.
Jinak ale jde o kvalitní čtení s příjemným hlavním hrdinou. Do dalších dílů už ale asi nejspíš nepůjdu.