Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2547 2547

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

sporran
28.06.2020 3 z 5

Kniha ke mně doputovala a tak jsem jí, i když detektivní žánr nečtu, dala šanci. Zprvu se příběh rozbíhá jen velmi pomalu, ale pak nabírá na napětí a upoutá pozornost. Na thriller za mě dobré.

jihej
14.06.2020 5 z 5

Zajímavá a originální kniha. Napínavá i poučná.

srst
07.06.2020

Tak toto se nepovedlo. Krimi je o zlocinu a vysetrovani. Tady sice zlocin je, ale vysetrovani je omezeno na jednu pitvu. Zbytek knihy je o tom, jaky traumatyzujici zazitek z detstvi a dospivani byl autor schopen vymyslet. Autor zrejme vyguglil, co vsechno smutneho muze deti potkat, a pote to na ctenare chrlil az do konce knihy. Pokud v te knize existuje nejake prekvapeni, tak jedine to, ze se mezi vzpominkami na minulost objevi tuatam tez text o soucasnosti a o TOM pripadu. Takze za me nula hvezdicek

m_martina
01.06.2020 4 z 5

Tuto autorovu řadu mi doporučila dcera, proto jsem si ji tedy přečetla. První kniha se mi líbila s několika malými výhradami. Proto hodnotím čtyřmi hvězdami.

Bubo19
30.05.2020 4 z 5

U knihy je v charakteristice napsáno, že se jedná o detektivní román, ale detektivní zápletka je zde spíše druhotná, zato skvěle popisuje život v tomto nehostinném kraji prakticky mimo civilizaci. Po zhlédnutí cestopisu o ostrově Lewis, jsem úplně viděla hlavního hrdinu, jak se tam jako kluk prohání na kole. Jen některé příhody z dětství mi připadaly zbytečně zdlouhavé.

Katania
23.05.2020 4 z 5

Čtivé a zápletka zajímavá. Popis ostrova Lewis se mi moc líbil!

Littleben
21.05.2020 5 z 5

Jedna z nejsilnějších knih, co jsem kdy četl.

namornice
20.05.2020 5 z 5

Po přečtení činských thrilerů jsem měla nutkání přečíst další díla Petera Maye a tak jsem se vrhla do všemi opěvované série z ostrova Lewis. A musím dát všem předešlým komentářům zapravdu, počtení je to opravdu náramný. May je mistr v popisu a umí zmamenitě vylíčit prostředí. Pochmurné a drsné prostředí ostrovů Vnějších Hebrid, kde prší skoro horizontálně a ledový vítr fučí snad 8 dní v týdnu, je v Mayově popisu tak sugestivní, že jsem četla v tlustých ponožkách a zavrtaná do deky až po uši.
Skála není úplně klasická detektivka. Samozřejmě kniha začíná vraždou - po severském způsobu dost brutální - a máme tu i detektiva, který ji přijíždí vyšetřovat.
Detektivní linka je ale zastoupena jen okrajově a převážná čast příběhu je popisována formou retrospektivy a pohledů do minulosti hlavního hrdiny detektiva Fina McLeoda. May umí skvěle vtáhnout do děje, kapitoly se čtou skoro samy, bavily mě rozhovory Fina s jeho nově přiděleným kolegou - jejich konverzace byly spestřením celého vyšetřování.
Fascinující mi přišla i celá historie a tradice ostrova, samozřejmě jsem si vygooglila jak ostrov Lewis tak lovení guga.
Tento mrazivý přiběh z mrazivého ostrova mě opravdu nadchnul a určitě se v brzké době vrhnu do dalších dílů.

Daben
20.05.2020 5 z 5

Za mě podhodnocené dílo. Bylo až neuvěřitelné jak se člověk dokázal vcítit do atmosféry místních občanů. Opravdu klobouk dolů.

Didi15
27.04.2020 5 z 5

Jak jsem mohla bez knih od P.Maye žít? Je to naprosto boží ,velice vytříbený příběh. Nádherný spisovatelský styl. Až dočtu tuhle trilogii bude se mi stýskat.
Baví mě Fin a jeho rozhovory s Gunnem. Velmi dobře vykreslené postavy.

IVANA0123
26.04.2020 5 z 5

Hodně drsný a temný příběh, který k tomu aby zaujal nepotřebuje hromady rozřezaných mrtvol. Stačí jedna, a když se přidá dostatečně ponuré prostředí ostrova bičovaného větrem a deštěm a snad ještě temnější minulost hlavního vyšetřovatele, může vzniknout takto skvělý příběh, který nemůžete a ani nechcete odložit. Měla jsem teď trochu čtecí krizi, ale díky této knize, je stoprocentně pryč a já už začínám shánět další díl. Rozhodně 5*.
(4/20)

PanKrbec
21.04.2020 5 z 5

Jo, tak to se mi libilo moc. Neřekl bych, že je to detektivka a už vubec ne thriller. Podle mne je to román, který je protknut kriminální zápletkou. Je to první věc, co jsem od P. Maye četl a moc se mi to libilo a určitě si přečtu další. Snad jen mohla být kratší ta pasáž ze Skály a moc mi tam nesedly ty poslední dvě věty celého románu, ale jinak za mne jasných 5 hvězd. Zatím nejlepší knížka (dle mého pohledu, samozřejmě) z těch, které jsem letos přečetl. Píši to hned po přečtení, tal se mi to třeba ještě trochu rozleží :-)

alef
19.04.2020 5 z 5

"Vysoko čnící skalní hřbet, jemuž dominují bičující vichřice a hrozné vlny ... do oceánu se noří tři skalní výběžky ... voda se o ně tříští a zuřivě pění ... kolem nich v tisících krouží ptáci ..."

Malý neobydlený skotský ostrov v severním Atlantiku, jehož název tvoří dvě slova ve skotské gaelštině: sula – terej a sgeir – skála, je od Lewisu vzdálený asi 70 km, a každoročně na něm hnízdí více jak 5 tisíc párů terejů bílých; k tomu divoká a nespoutaná krása přírody Vnějších Hebrid, a skoro až nepřátelsky nehostinné podmínky k životu, a když k tomu pak ještě přidáte Mayův naturalistický popis způsobu tradičního lovu guga (pro mě dost šokující záležitost, o které jsem neměla moc potuchy) ... máte na světě úžasně lákavé až exotické "kulisy" pro životní příběh hlavního hrdiny, Fina Macleoda (navíc vyprávěný částečně retrospektivně, kdy návraty do dětství a dospívání na ostrově leccos objasní), které zároveň vyprávějí svůj vlastní příběh ... historie této oblasti, proměn krajiny i společenství lidí, v ní žijících, a trochu tak zastiňují třetí linii - příběh detektivní, který tak funguje spíš jako doplňující dílky skládanky Finova života, samotná drsná vražda, vč. způsobu jejího provedení, pak už jen dokresluje stejně drsný zdejší život. Úloha, kterou tak May detektivní zápletce v příběhu stanovil mě zaujala, vyloženě mi sedla, asi jsem našla způsob, jak si oblíbit ... detektivku :-). Takže, děkuji a těším se, na opětovné shledání s Finem, a taky na spoustu nových zajímavých informací o životě lidí, kteří žijí své životy navzdory turbulentním vzdušným proudům, mlhám a dešťům, bouřlivým vlnám omývajícím břehy ostrovů, těžkým mrakům, skrz které jen stěží pronikají sluneční paprsky, ale i neoblomným a svazujícím náboženským konvencím, kam jen stěží pronikají svobodná rozhodnutí ...

"Fin v hlavě uslyšel zpěv gaelských žalmů, podivné tribální zpěvy bez doprovodu nástrojů, které mohly netrénovanému uchu připadat chaotické. Něco v nich však bylo čarovně dojemné. Něco z toho kraje i krajiny, z boje o existenci proti drtící nepřízni osudu. Něco z lidí mezi nimiž vyrostl. ... něco z jedinečného způsobu, jakým vyslovovali vděčnost za těžký život v němž nalezli smysl. ... i z pouhé vzpomínky Finovi naskočila husí kůže."

Arwen777
17.04.2020 5 z 5

Skotsko a dávné tajemství - to je skoro záruka úspěchu. K tomu dobře napsané vyprávění, skvělé prolínání přítomnosti a minulosti a krásný jazyk. Já jsem byla moc spokojená. Dýchala na mě atmosféra ostrova, fičel vítr, slyšela jsem moře rozbíjející se o skaliska. Líbilo se mi vystihnutí nálady ve skoro uzavřené komunitě, kde se cizincům nic nevyzrazuje. Pochopila jsem, jak málo příležitostí ostrov poskytuje, ať už práci nebo i ve vztazích, a jak je těžké se z něj dostat. Na druhou stranu jak překvapivě krásný může být návrat na místa, kde jste prožili dětství a jak vám to, co bylo dříve vězením, může po letech připadat jako malebná krajina. Co udělá pár desítek let... Ale návraty v sobě skrývají nebezpečí a to v podobě dávno ukrytých vzpomínek a zážitků, které najednou vyplují na povrch a vlastně ani nejsou tak idylické. Rozkrývání některých může být i životu nebezpečné....
Já jsem se u této knihy výborně pobavila, příběh se mi líbil a těším se na další díl.

Nikolda
27.03.2020 3 z 5

Tahle kniha je bohužel trochu dvojsečná. Většina lidí, co tu dala nízké hodnocení to udělala většinou kvůli dlouhým pasážím z minulosti. Právě tohle mě na knize lákalo, byl to důvod po ní sáhnout. Nicméně jsou tu jiné věci, které mi naprosto zkazily finále a trochu pošramotily celkový dojem z knihy.
(Ti, kteří se na knihu teprve chystají, dál nepokračujte). Stupňování toho kýženého vyšetřování o které se hlavní hrdina z počátku snaží, se jaksi nekoná. Byly tam narážky, že ten či onen je gay a vodítka, která mohla děj někam směřovat. Čtenář si říká: Jo, možná se brzo dozvíme, kdo zmasakroval toho ranaře, co doprovázel lovce guga. A končí to chudákem učitelem, z jehož dobrých úmyslů se vyvine pedofilie. To vše zakryté amnézií hlavního hrdiny, která se nějak rozprostřela na konkrétní okamžiky jeho dětství a dospívání. Potom také z Marseli, sebevědomé a chytré dívenky, která by rozhodně měla v životě na výběr, udělal autor totální hadr na podlahu a rozpolcenou trosku, protože se to hodilo do krámu. Finále zkrátka zklamalo. Nemluvě o překousávání pasáží s problémy mládeže, kdo je a není s kým těhotný...

JPBelmondo
22.03.2020 4 z 5

Dočten první díl z trilogie, na který jsem dost těšila. Kniha se četla dobře. "Staré známé" postavy i prostředí, kde se v podstatě všichni znají, zážitky i vzpomínky z dětství a mládí. Opět skvěle popsáno, vyprávěno, rozuzleno. Prostě May, jak má být. Ale popravdě musím říct, že se mi více líbil Muž z ostrova Lewis.

taven
10.03.2020 5 z 5

Miluji Skotsko a proto 5 hvězd. Kdybych měl být objektivní, dám za zbytečně rozvleklý příběh s hluchými místy hvězdy jen 4. Jinak prostředí naprosto geniální a skvěle popsané.

mol378
25.02.2020 5 z 5

Poprvé poslechnuto před lety po vyjití jako audiokniha a úplně mě to fascinovalo. Žila jsem v zajetí té knížky, v jí popisovaném prostředí, žila jsem životy postav. Napínavé, dramatické, plné nových zajímavých věcí, drsný děj, ale i dojemný svým způsobem. Od té doby čteno několikrát - a stále to považuju za nejlepší knihu autora. Oba další díly série se mi také moc líbí, ale Skála je top.

m.zirhut
17.02.2020 4 z 5

(audiokniha) Docela dlouho mi trvalo, něž jsem se zaposlouchal. Naštěstí ta detektivní část byla pouze ze začátku a jakmile se kniha dostala k románovému rozplétání minulosti, hned začal být poslech zajímavější.
Závěr byl možná zbytečně moc dramatický, ale celkově mám z knihy dobrý pocit a těším se na další ze serie.

PS: Na rozdíl od některých pisatelů těchto komentářů, já bych si teda po poslechu této knihy Guga nikdy nedal.

Petronelka123
07.02.2020 5 z 5

Na knihu jsem se chystala dlouho, čekala jsem až budu mít to správné rozpoložení na "temný thriller". Zpočátku mi vadily detailní popisy krajiny, prostředí, postav...ale pak jsem si najednou uvědomila, že jsem se díky tomu přenesla v čase i prostoru. Jsem na ostrově Lewis, naprosto živě jsem cítila ve tváři šlehání deště, bičování větrem z moře a pach vřesovišť i rašeliny. Kniha mě moc bavila a není tak děsivá a temná. Doporučuji číst v zimních či podzimních měsících, které svou ponurostí ještě umocní atmosféru knihy.