Skála

Skála
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2550 2550

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

pocketka
20.07.2015 4 z 5

Začnu číst a říkám si - proboha, proč všechny ty nadšené komentáře?! Rozčiluje mě, jak se Fin pořád vrací do minulosti, jedna kapitola přítomnost, jedna minulost atd. Asi knihu odložím a budu holt první nespokojený čtenář. Tak jo, ještě jednu kapitolu, třeba se něco stane. Najednou ale zjistím, že nemůžu přestat číst, že opakovaný návrat do minulosti dává smysl a že to tak mělo být. Na konci knihy žasnu, jak se mi jen ta kniha nemohla líbit. Je úžasná!!! Skvělá. Nevšední.
Čtyři hvězdičky dávám jen za velmi zdlouhavý popis úplně všeho. K příběhu to samozřejmě patří, ale na každé straně by to být nemuselo.

niknikita
11.07.2015 5 z 5

Vyprávění tak skvělé a živočišné, že začnete pátrat po skutečnostech života na těchto odlehlých a drsných ostrovech.

metrolog
09.07.2015 5 z 5

Opravdu velice pěkná kniha. Je to v té přehršli brutálních detektivek severského stylu takový detektivkovský balzám na čtenářovu dušičku. Děj vtáhne a nepustí, tedy alespoň mě. Hned jsem dokoupil další dva díly této série a věřím, že nebudu zklamán. Doporučuji všem, kdo mají rádi nejen detektivky, ale i silné příběhy a krásně vykreslenou atmosféru drsného života na nám trochu exotickém ostrově. Dávám plný počet hvězdiček.

Vilas1979
29.06.2015 5 z 5

Na Skálu Petera Maye jsem četl samou chválu, takže když byla trilogie v akci, neváhal jsem ani minutu. Chvíli jsem si zvykal na gaelská jména, snažil se zapamatovat si správnou výslovnost, abych na to posléze rezignoval. Kouzlu knížky to nijak neubralo a já ji přečetl jedním dechem. Není to tak uplně detektivka, i když hlavním hrdinou je policista vracející se na svůj rodný ostrov vyšetřit vraždu, daleko spíš se jedná o napínavý psychologický thriller. Bavili mne obě dvě linie, jak ta ze současnosti vyprávěná z pohledu třetí osoby, tak ta, ve které hlavní hrdina popisuje své dětství na ostrově a je výprávěná v ich-formě. Výborná, čtivá záležitost, doporučuji.

Barry013
27.06.2015 5 z 5

Opravdu výborně napsané. Příběh si jen tak pomalu pluje. Rozbouřeným mořem se nechává donést až k nevyhnutelnému cíli. Bolestná realita se střídá s ještě bolestnějšími vzpomínkami. Temnota je všudypřítomná, ať je noc či den, pohlcuje krajinu a s ní i duše hrdých Skotů. Žádné přehnané akce a i přesto jsem hltal každé slovo a z ničeho nic se ocitl na konci, plný všech možných pocitů a dojmů... Všechny postavy a prostředí jsou tak krásně popsány, že máte po dočtení pocit, že jste se z pochmurného ostrova právě vrátili a co víc, chcete zase zpět...
Jednotlivé díly knižních sérií nečtu hned za sebou, rád je prokládám jinými tituly abych nebyl autorem přehlcen, u této trilogie však musím udělat výjimku, vracím se na ostrov Lewis.

jessie01
26.06.2015 4 z 5

Začátek měl trochu pomalejší rozjezd, ale velmi mě bavil nenápadný přechod z detektivní do psycholologické linie hlavních postav.

Bybyla
24.06.2015 3 z 5

Celkem pekne cteni. Zaver jsem neodhadla, prekvapil me.

Šánka
23.06.2015 5 z 5

Nevím, do jakého žánru bych knihu zařadila, ale vím jistě, že jsem přečetla nádherný, emocemi naplněný a krásným jazykem vyprávěný příběh.
Skotská vřesoviště a ponurá atmosféra ostrova dodává příběhu originalitu a podtrhuje jeho temnou minulost a přítomnost. Ve dvou časových liniích pak vyplouvají na povrch staré křivdy, tragédie, nenávist a nenaplněná láska.
Jedna z knih, na kterou nezapomenu a jsem ráda, že má pokračování.

Verrrunka
22.06.2015 4 z 5

Přesto, že jsem šla do téhle knížky jako do třídílného thilleru a thriller to zas tak úplně nebyl, jsem poměrně nadšená. Všechno plyne tak nějak plynně a nakonec to do sebe krásně zapadne. :) Nemůžu úplně říct, že bych si v tom našla svého oblíbeného hrdinu, ale určitě budu pokračovat dalšími díly, protože je to fakt výborně napsané!

Ivana11
15.06.2015 5 z 5

Úžasné. Jedna z nejskvělejších knih, které jsem přečetla.

akdar72
06.06.2015 5 z 5

Úžasné!!!! Nejlepší kniha, kterou jsem četla. Nádherně napsaná. Četla se, jako když mažete ramu na chleba. Neuvěřitelné spojení napětí, psychologie a co mě dostalo? Po přečtení poslední věty jsem se rozbrečela...

Gooverka
30.05.2015 5 z 5

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a zážitek z ní byl neuvěřitelný. Příběh byl perfektní, do poslední chvíle mě držel v napětí. Těším se na další díly :-)

Endy17
30.05.2015 3 z 5

Úplně jiná kniha, než kterou jsem hledal. Čekal jsem severskou detektivku, našel jsem psychothiller. První polovinou knihy jsem se prokousával dost těžko a byl jsem jen krůček od toho, abych ji odložil. Nakonec mě příběh dokázal vtáhnout a přišel jsem na chuť i dvojí formě kapitol, kdy autor předkládá vzpomínky Fina na dětství a mládí psané v první osobě (ich formě) a děj ze současnosti v osobě třetí.
V závěru knihy jsem dospěl k rozhodnutí, že si přečtu i další dvě pokračování téhle trilogie, ale Ostrov Lewis ani tak mezi mé bestselery patřit nebude.

Maat
29.05.2015 4 z 5

Čekala jsem něco hrozivého, ale z knihy se vyklubal velmi zajímavý příběh. Spíš psychologický román, než detektivka nebo thriller. Ze začátku jsem měla trošku problém se do knihy úplně ponořit, ale s přibývajícími stránkami to přišlo tak nějak samo. Líbil se mi sugestivní popis ostrova, jeho atmosféry, počasí. Občas jsem měla pocit, že opravdu slyším moře, které se tříští o skály :-)
Rozuzlení pro mě bylo překvapením, ač jsem vraha tipovala správně.
Určitě si přečtu další díly.

Clara del Valle
12.05.2015 4 z 5

Mám výhrady k označení thriller. V knihkupectvích bývá zařazována mezi detektivky, já bych knihu zařadila spíše mezi psychologické romány, detektivní zápletka je druhořadá, vlastně až posledních pár stran knihy připomíná detektivku a thriller. A právě rozuzlení detektivní zápletky mi přišlo násilné a nepřesvědčivé a víceméně mě zklamalo.
Mně osobně kniha mrazivou atmosférou hodně připomněla Cit slečny Smilly pro sníh. Při čtení jsem přímo cítila to nehostinnou atmosféru ostrova, větrno, stále přítomný déšť a běsnění moře. Jakoby se tento nehostinný kraj podepsal na osudech a charakterech lidí,. Z knihy je cítit všudypřítomná beznaděj a zmar, vlastně v knize nebyla jediná pozitivní a radostná událost. Pro zajímavost jsem si vyhledala autentické fotky ostrova Sula Sgeir včetně mohyly, přístřešku, majáku a fotek vybíjení ptáků :-(... hodně zajímavé!
Kniha se mi nečetla lehce, chvílemi mi vadily příliš rozvláčné popisy třeba pitvy nebo kostela, nicméně patří k tomu nejzajímavějšímu, co jsem v poslední době četla. A rozhodně budu pokračovat v sérii, jsem moc zvědavá na pokračování osudů obyvatel ostrova Lewis.

ina77
10.05.2015 4 z 5

Nějak jsem nevěděla jak na tento příběh,ale netrvalo dlouho a děj se rozjel ve skvělé vyprávění.
Někdy i když to ze začátku vypadá,že kniha za nic nestojí,se to překvapivě rozjede!

Anre3
06.05.2015 4 z 5

Dobrý příběh, pěkné vylíčení postav, prostředí i rozuzlení příběhu. Ikdyž ten konec mi přišel moc rychlý, oproti celé knize. Knihu s čistý svědomím doporučím dál.

gossipavlina
30.04.2015 4 z 5

Z počátku jsem nevěděla, jak příběh uchopit. Čekala jsem víc detektivku. Dostala jsem spíš psychologicky laděný, emotivní román s detektivním příběhem v pozadí. A brrr, s větrem a nehostinností ostrova, které na mě z knihy téměř doslova foukaly.
Knížka se mi celkově líbila. Je čtivá, styl autora se mi líbil. Prolínání dvou časových rovin mi nevadilo, a ani mě to nijak nerušilo. Ale asi mě víc zaujala ta historická linka.
Další díly určitě budu číst.
Těším se, Fine, zase na brzkou shledanou. :-)

T-rish
27.04.2015 5 z 5

Jsem ráda, že knihu jsem začala číst až byly vydány všechny díly protože bych nevydržela čekat jak to všechno dopadne. Ze začátku jsem byla překvapená autorovým stylem psaní, protože poslední dobou čtu hodně severské krimi a popravdě jsem asi čekala styl podobného ražení, ale byla jsem mile překvapena, protože je to úplně něco jiného, ale přesto stránky doslova hltáte a nevěříte svým očím. Celou dobu se krásně promíchává přítomnost s minulostí, aniž by se člověk nudil.

anickalysano
26.04.2015 5 z 5

Kniha mě nejprve zaujala obálkou, pro celou trilogii jsou úžasné, a když jsem si přečetla, že se děj odehrává na holém větrném gaelském ostrově, nebylo co řešit.
Příběh je výborný - postupne houstne, napětí přibývá a čtenář prostě ví, že směřuje k fatálnímu konci. V tom mi to hodně připomnělo McEwanovo Pokání.
Naopak jazykem a osnovou mi kniha hodně připomíná Kmotra.
Za mě rozhodně doporučuju. Zítra ráno jdu pro druhý díl :)