Šachové figurky

Šachové figurky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206918/bmid_sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4 1589 1589

Ostrov Lewis série

< 3. díl

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Chessmen , 2012

ponti
20.01.2015 4 z 5

Pěkné zakončení trilogie. Nejvíc se mi ale líbil Muž z ostrova Lewis. A ano: také už mě nudily nekonečné popisy meteorologických podmínek.

Rapunzel
15.01.2015 3 z 5

Posledni kniha tridilne serie, ktera mela, alespon pro me, bohuzel klesajici tendenci. To, co se mi v prvnim dile libilo, zacalo byt ve treti knize neustale opakovane a uz trochu nudne. Podobne popisy prirody a neprizniveho pocasi a z meho pohledu neprilis uveritelna zapletka, kde se autor az prilis casto odvolava na udalosti z minulosti, za me tedy docteno, ale ke knize uz se nevratim.

madwo
15.01.2015 5 z 5

moc šikovný pan spisovatel, dokáže mě vždycky vtáhnout do děje

Edana
09.01.2015 5 z 5

Asi trošičku i z nostalgie, ale nakonec jsem se rozhodla pro nejvyšší hodnocení. Šachové figurky možná nejsou lepší než ostatní díly trilogie, ale určitě nejsou horší. A pro mě měly prostě nějaké speciální kouzlo. Naprosto bez potíží jsem opět takřka po roce vklouzla do příběhu i do prostředí a s napětím netrpělivě otáčela každou stranu.
O dokonalém popisu ostrovních krás a skvělém líčení už tolik krásných osudů místních obyvatel, je skoro zbytečné se zmiňovat. Přesto (a asi za to může zase hlavně ta nostalgie z posledního dílu) jsem měla pocit, že i to bylo v Šachových figurkách tak nějak poetičtější.
Ke konci mě napadla malá úvaha o Finovi jakožto hlavním hrdinovi. Ten chlap je dokonale ztracený, neví kudy kam (samozřejmě až do chvíle, kdy si uvědomí něco, co měl vidět už dávno :-)) A možná i díky tomu všechny ty ostatní výrazné charaktery (Piskoř, Donald, Mairad a třeba i malá Anna) tak skvěle vyniknou.
Sečteno, podtrženo: dobře vymyšleno, skvěle napsáno.

Melanka
16.12.2014 4 z 5

Hodně povedená trilogie. Na knihu jsem se těšila a zase jsem se ocitla na skotských ostrovech, v úžasné přírodě (popisy autor umí). Sympatický hlavní hrdina, napětí, drsné podnebí... Byla jsem spokojená.

mpb1913
11.12.2014 4 z 5

Já bych snesl i čtyřku, především kolem Anny by se něco vyklubat mohlo. Jen už asi došli přátelé, které je ještě možno zabít.

Ťop
10.12.2014 3 z 5

Na knížku jsem se těšil, ale ..

borknagar
07.12.2014 4 z 5

Peter May zakončil trilogii Ostrova Lewis se ctí sobě vlastní. Už to není takový "wau" efekt jako u první dílu, ale stále si Šachové figurky drží nadprůměrnou kvalitu. Ale tak nějak mám pocit, že kdyby May nepopisoval přírodu a její kouzlo, byla by z celého románu spíš povídka. Perfektní je i obal (jako vždy), který krásně zapadne do celé trilogie.

Thessaloniki
06.12.2014 5 z 5

Po dočtení Šachových figurek (tím pádem i celé série) musím konstatovat, že:

-se nedivím, že jde o jednu z nejlépe hodnocených kriminálních sérií posledních let.
-všechny díly jsou skvělé a svou kvalitou vyrovnané, takže je těžké říct, který z nich mě bavil nejvíce.
-ze všech krimirománů, které jsem za poslední dobu četl, se zde nejvíce stírá žánrové zařazení (krimithriller, detektivka vs. klasický román), a není to vůbec na škodu.
-jsem zde krom vytříbeného stylu vyprávění nalezl i mimořádně krásné pasáže popisující přírodu a ducha počasí i podnebí, za což patří smeknout nejen před Peterem Mayem, ale i před překladatelkou Lindou Kaprovou.
-se v celé sérii vyskytují hluboce lidské postavy.
-jde o dílo protkané silnou, podmanivou atmosférou pramenící ze vztahu obyvatel ke své "rodné hroudě".
-Peter May je velmi dobrý v redukci obyvatel ostrova Lewis :)

jendoslav
19.11.2014 4 z 5

Ani poslední díl série u mě nepřekonal laťku nastavenou Skálou, ale stále je to špičková záležitost v rámci žánru. Objevují se další, dosud vůbec nezmiňované postavy a epizody z Finova mládí, příběh z minulosti je snad zajímavější než aktuální linie, jen finále mi tentokrát přišlo trošku odbyté.

Petra28
16.11.2014 5 z 5

Šachové figurky jsou příjemným zakončením celé trilogie. I když příjemným ... těch ztrát bylo poměrně mnoho. Fin je pro mě skvělým "klaďasem". Stojí pevně nohama na zemi.
Co mě tedy příšerně rozčilovalo, byla síla a nepřiměřená moc náboženství. V uzavřeném společenství to musí být hrozně silné omezení.
Co mě hodně chytilo je samotný ostrov. Musí tam být nádherně. Těžce krásně.

evickakyticka
15.11.2014 3 z 5

Docela jsem se těšila a jsem zklamaná. Knihu jsem si dala nadvakrát, abych měla patřičný zážitek ze čtení. Bohužel jsem se místy docela nudila.

Nejlepší díl z celé trilogie za mne Skála.

Pihtipudas
13.11.2014 5 z 5

Trilogii Peter May završil přímo skvěle. První Skálu absolutně miluju, četla jsem dvakrát a chce se mi do ní pustit zase znovu. Druhého Muže z ostrova Lewis jsem přelouskala s nedočkavostí a nadšením z prvního dílu - a ano, dostala jsem to, co jsem očekávala, ale přece jen tam už chyběla nějaká ta jiskra, která doprovázela Skálu. Ale Šachové figurky? To je zase naprosto skvělá kniha! Moc se mi líbilo, nemůžu jinak, než doporučit. Najdete tady to nejlepší z obou předchozích knih a k tomu další skvělý příběh z minulosti, který do přítomnosti zasahoval celý tak nějak nejvíc ze všech tří knih. Už se moc těším na další Mayovy knihy.

Ťop
12.11.2014 3 z 5

Teď si jdu objednat v e. podobě a těším se. Doufám, že nebudu tak trochu zklamaný, jak u posledního Nesba.

bondula
03.11.2014 5 z 5

Peter May má potenciál písať skvelé texty aj bez detektívnej zápletky, v celej sérií je krimi iba ako akýsi hýbateľ deja. Oceňujem perfektne zvolené a popísané prostredie, kde sa snúbi všetko krásne z romantickej i drsnej krajiny. Oceňujem postavy, ktorých činy autor nedelí na dobré a zlé, čierno-biele, ale tak, ako v skutočnom živote, dáva im všetky odtiene šedej. Oceňujem aj pohľad insidera na život v tomto zastrčenom kúte Európy, kam našinec nakukne nanajvýš ako turista.
Objektívne Šachové figurky neboli lepšie, ako predchádzajúce diely, no sériu uzavreli parádne. Trochu viac krvi, ako by sa mi možno páčilo, menej dažda, ako na Skále a samozrejme trochu krkolomnejšie kombinácie a riešenia, aby sa Mayovi podarila séria nejako uzavrieť. No nič to, podarilo sa. Knižku som zatváral s veľmi príjemným pocitom. Pocitom, že na Hebridy raz musím prísť. S pocitom, že ma tam privedol Peter May.

buschka
02.11.2014 4 z 5

Z trilogie určitě nejlepší díl. Výborně popsané postavy, zápletka ale hlavně krajina. Do Hebrid jsem se zamilovala. Už delší dobu je můj sen navštívit Skotsko a jeho přírodní krásy.

Anibag
01.11.2014 5 z 5

Moc se mi celá trilogie líbila a doporučuji.

asterixka
31.10.2014 5 z 5

Poslední díl série doporučuji všemi deseti, ale naprosto se ztotožňuji s komentářem pode mnou, velmi trefné :)

vnimat_Krasu
31.10.2014 4 z 5

Závěrečná epizoda trilogie Lewis je tak trochu podraz. Dvě boží knížky poznáváte Finův život na ostrově, víte o něm první poslední a atmosféru byste mohli strouhat jako sýr. Jenomže autor jen tak mimoděk představí další řadu důležitých postav z Finova mládí a vy tomu všemu náhle přestanete věřit. Tedy částečně. May je pořád frajer, který dojme, bohatě a přitom stručně píše a umí pracovat s tenzí. A Šachové figurky slupnete jako nic. Přesto je trojka nejslabším dílem série. A zároveň, navzdory všemu, jeden z nejlepších románů tohoto roku.

pajonek
29.10.2014 5 z 5

...dal jsem si do doporučených...ALE s odřenýma ušima pět hvězd .... jsou lepší detektivní knihy

vraždy Skotsko tajemství puberťáci

Peter May