Osmý život (pro Brilku)

Osmý život (pro Brilku) https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428819/bmid_osmy-zivot-pro-brilku-N4O-428819.jpeg 5 524 162

Strhující rodinná sága provázená vůní čokolády se odehrává na pozadí celého dvacátého století, za gruzínskoruské války a v neklidném revolučním období. Gruzie, 1900: Vše začíná jako v pohádce. Prapradědeček si z cesty do Vídně přiváží recept na nejlepší horkou čokoládu na světě. Je hustá, „černá jako noc před bouří“ a naprosto neodolatelná. Její konzumace má ovšem tragické, nezřídka i smrtelné následky… Zděšený chocolatier, který stejně jako všichni Gruzínci věří na pohádky, záhy dospěje k přesvědčení, že na jeho lahodném nápoji spočívá kletba. Přesto však recept předá jako rodinné tajemství své nejstarší dceři Anastasii, která se bude k vaření čokolády během svého stoletého života opakovaně vracet. Německo, 2006: Anastasiina pravnučka Nica přerušila kontakt s rodinou a odstěhovala se do Berlína. V Gruzii právě probíhá občanská válka a její neteř Brilka, která se vydala na cestu na Západ, se odmítá vrátit do Tbilisi. Nica ji vyhledá a celý rodinný příběh jí vypráví. Horká čokoláda připravovaná podle staré rodinné receptury přináší po šest generací spásu i neštěstí…... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Host

Das achte Leben (Für Brilka) , 2014

zweedy
25.07.2022 5 z 5

Stala jsem se Brilkou a nechala si vyprávět několik životních příběhů rodiny Džašiových. Jedna žena, která ovlivnila osudy tolika lidí. Snad by všechny čekal jiný osud, kdyby Stasie nepotkala Sapho v pozadí války ?
Velmi poutavý příběh plný radosti, smutku, bolesti, lásky, naděje, odvahy a sladkého potěšení v podobě horké čokolády.

zimolka
19.07.2022 5 z 5

Plný počet hvězdiček je asi v tomto případě málo. Kniha má opravdu velký počet stran, což může někoho odradit, ale já jsem ráda, že jsem si knihu půjčila a přečetla. Spisovatelka výborně popsala hlavní postavy,historii Gruzie 20století,v podstatě i celého světa.

Ventimiglia
15.07.2022 5 z 5

Čtení opravdu strhující; jen motiv čokolády mi připadal nadbytečný, příběh je dost silný i bez magické berličky. Psychologie postav velice zajímavá, i když byly chvíle, kdy jsem si říkala, jestli jsou motivy pro jednání ve skutečném životě skutečně tak komplikované. - Pasáže o povaze moci v ruském impériu jsou dnes aktuální; ještě před rokem bych je tak silně nevnímala...

Z rozhovoru s autorkou v Deníku N: "Pro mě je velmi důležité, ať už vyprávím jakýkoli příběh, dívat se na to pokud možno z mnoha perspektiv a různých stran. V Gruzii se často historicky schováváme za roli oběti, říkáme – my jsme ti malí, my jsme neudělali nic špatného a vždy za všechno mohou ti zlí Rusové. Ale ono to úplně není pravda, protože samozřejmě v NKVD, v KGB, všude byli i Gruzínci. A to už vůbec nemluvím o tom, že Stalin i Berija (sovětský ministr vnitra, pozn. red.) pocházeli z Gruzie. Pro mě je důležité, aby člověk mluvil i o vlastních kostlivcích ve skříni. A zároveň samozřejmě mnozí Gruzínci byli oběťmi. Málokdy v životě je něco dobré a špatné, černé a bílé, všechno je často komplexní, propletené a propojené."

lucy.n
30.06.2022 5 z 5

Jsou knížky, které chcete mít v domácí knihovně. Tohle je jedna z nich. Nenechte se odradit množstvím stran. Každá z nich stojí za to. Odměnou vám bude barvitý obraz nejen několika generací jedné gruzínské rodiny, ale prožijete exkurzi do neklidné historie Gruzie, Ruska a Sovětského svazu. Mít tu možnost, dala bych hvězdu navíc za krásný jazyk a výborný překlad.

petrarka72
25.06.2022 5 z 5

Anotace tentokrát nelže. Skutečně podmanivé, strhující, dramatické, tu a tam až bolestné čtení. Proplétající se historie Ruska-Sovětského svazu-Ruska s historií Gruzie, počínající rokem 1900 a končící rokem 2007, rozkročení mezi Tbilisi, Leningradem, Moskvou, Londýnem, Vídní, Berlínem aj., sedm knih - šest plus jeden příběh, z nichž pouze jeden je mužský (Stasia, Christine, Kosťa, Kitty, Elene, Daria, Nica), určených pro emocionální informaci toho nadějného osmého (Brilka), z nichž každý vydává na samostatný román úctyhodného rozsahu. Kletba, nejen "čokoládová", hlad po životě, žízeň po vzájemnosti, leningradská blokáda, gulagy a jiná životu nebezpečná prostředí ve viditelném, útěky před ohrožením a zodpovědností v neviditelném gobelínovém stromovém vzoru, v pozadí generalissimus a ve vnitřní rodinné historii Malý velký muž Berija, NKVD a KGB, na ramenou čím dál větší tíha rodového dědictví, v srdcích a hlavách vědomí totálního neporozumění nejen mezi muži a ženami, ale mezi lidskými bytostmi obecně, a násilí hraje v každé generaci zásadní roli a navzdory předpokladu ho neubývá... a přitom je to všechno tak lidské, tak známé. Doporučení: Dejte si po dočtení každé knihy tak den dva pauzu, tu a tam je emocí příliš, odpočinek je na místě, jinak začnete některé momenty záměrně vytěsňovat a ve výsledku vám budou chybět... Téměř devět set stran - a každá stojí za to. Díky.

jopp
08.06.2022 5 z 5

Mám ráda rodinné ságy, a tato mě rozhodně nezklamala. Moc se mi líbilo, jak byly popsány osudy jednotlivých členů rodiny - každý měl nějakou povahu, nějaké plány, nějaký vývoj... jako má ve skutečnosti každý z nás. Ovšem to pozadí ... Sovětský svaz jak ho známe z dřívějška i z velmi smutné současnosti. Rusové zůstanou Rusy, jejich nátura se nezměnila. Hlavně udržet v chodu jejich politický (autoritativní a prolhaný) systém, jednotlivý obyčejný člověk je doslova nic - když třeba zmizí, tak zmizí a nic s tím nikdo nenadělá. Na jednotlivých postavách v knize bylo zřejmé, že ruský systém vládnutí a touhy po ovládnutí cizího území i jeho obyvatel likvidoval a likviduje jednotlivé lidi v lepším případě "jen" psychicky, v horším případě fyzicky. Je to šílené.

klarkacte
04.06.2022 5 z 5

Obdivuhodný příběh několika generací. Vhled do života nevědomých a podezřívavých lidí v sovětském svazu. Fascinovalo mě, jak autorka bravurně vykreslila osoby prožívající svoje osobní selhání, zvraty a manipulace. Jak vykreslila život postav se všemi jeho stíny a se vzpomínkami na bezstarostné dětství, které už nikdy nenastane.
Lži i osvobozující pravda, touha po lásce, světu, po svobodě. Všechno to tam bylo. A bylo to úchvatné.

Miluška1623
14.04.2022

Hodnotím zde poprvé- a musím říct- naprosto fantastické!!!

bacouch
28.03.2022 5 z 5

Kniha mne naprosto okouzlila. Jak svým dějem, tak svým jazykem. Něčím mi připomínala Sto roků samoty. Autorka píše tak poeticky a zároveň přesně o životě šesti generací na pozadí dějin Gruzie. Knihu jsem četla nechutně dlouho, protože jsem opravdu nechtěla, aby už byl konec. Oceňuji také vynikající český překlad M. Škultéty. Nevím, zda tuto knihu letos něco překoná.

Runinka
23.03.2022 5 z 5

To byla tedy generační jízda,vždycky,když jsem měla pocit,že to začíná váznout,tak to zase nabralo spád. A zrovna tedy čtu v době,kdy je válka na Ukrajině, tady to prostě vřelo a bude vřít pořád. Neustálé usilování o moc....již od tatíčka cara.

markulina711
06.03.2022 4 z 5

Původně jsem čekala rodinnou ságu z prostředí cukráren. Příště nedám na reklamu. Byla hodně povrchní. V podstatě čtenář dostane tři knihy v jedné -tu rodinnou ságu plnou silných osudů,propletenou nečekanými zvraty,ale v tom je síla kapky magického realismu v tomto vyprávění;dějiny Gruzie (1900-2007), obzvláště konflikt s Ruskem a padesátá léta 20. stol. vyžadují silný žaludek; skvělý psychologický román, za všechny postavy zmíním Kitty,ta mě zasáhla nejvíc. Není to lehké čtení, když si člověk uvědomí, že ti vůdci,generalissimové, předsedové UV,agenti KGB a další sebranka jsou opravdové historické postavy a jejich metody jak získat a udržet moc za cenu obrovských ztrát na životech se opakují i v dnešní době.

evask
02.03.2022 5 z 5

Napsala to nádherně. Všechny postavy tak promyšlené!
Když už to vypadá na klid po pěšině, tak si někdo lízne čokolády a další zápletka je na světě.
Jen je potřeba mít čas a číst a číst, než se v tom obsáhlém ději člověk začne ztrácet.

OliP
28.02.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Tak čtivá... Sága rodu na pozadí pohnutých dějin Gruzie. Postavy vykresleny tak uvěřitelně a lidsky, se všemi jejich klady i zápory. Moc doporučuji.

Eva977
08.02.2022 5 z 5

Přes rozsáhlost textu se čtenář rozhodně nenudí, příběh se pozoruhodně odvíjí a vytváří fresku lidských osudů na pozadí dějin 20. století. Podobně jako Sto roků samoty.

mathiola
08.02.2022 5 z 5

Každá knížka ve mě budí touhu se podívat tam, kde se odehrává děj... Ale tahle mě nutí i kupovat další knížky o Gruzii a zajímat se o její reálie. Když jde o "přátelské vztahy" s východem, vlastně nic nového, stále aktuální.

Objemné dílo vzbuzující respekt, obdivuhodná autorka.

dagmar.rub
07.02.2022 4 z 5

Největší "práci" mi dalo vůbec knihu začít číst, tloušťka knihy budila respekt :-) ale jen jsem se do toho pustila, tak jsem nelitovala ani chvilku. Čtete historii Gruzie a ani vám to nepřijde, prožíváte osud rodiny a víte, že takhle to funguje....někdo jde s režimem, někdo proti, život přináší situace dobré i špatné, nic není černé nebo bílé a i ta nejlahodnější čokoláda není jen voňavá a sladká.
Byl to vážně zážitek!

LenkaKT
05.02.2022 4 z 5

Tohle je Pořádný Tlustý Román. Podmanivě, byť pro mne trochu pohádkově, napsaný. Výlet do Gruzie, výlet do 20. století a výlet do životů lidí, kterým radost a láska vždycky utekly za roh. Někdy jejich vinou, někdy v důsledku chybných rozhodnutí a často s přispěním historie.

Lena78537
01.02.2022 5 z 5

Autorka nás provede životem osmi generací jedné rodiny od první světové války až po přelom století. Příběhy jednotlivých členů rodiny, které jsou ovlivněny dějinami Gruzie a Sovětského svazu. Vykreslení povah a života postav je napsáno krásným jazykem, plným emocí. Vlastně mám trochu problém najít ta správná slova, která by tuto dech beroucí knihu dostatečně popsala. Za mě plný počet hvězd.

TaJeMa
10.01.2022 4 z 5

Co napsat? Je to poutavě napsaná kniha, ale je škoda, že nebyla rozdělena na více dílů. Některé knihy mají třeba 5 svazků samostatně ( Sňatky z rozumu ), dají se číst odděleně a je jen na nás, kdy se vrhneme na čtení dalšího pokračování rodinné ságy. Asi bych si knihu užila ještě více, kdybych "oddychla" a po měsíci vzala další díl do ruky.
Aby to nevyznělo negativně, to nechci, kniha byla úchvatná, ale prostě dlouhá. První polovina byla tak živá a děsivá, že jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Pak přibývaly příběhy dalších členů rodiny a v druhé polovině mi přišlo, že se trošku opakují povahy a vlastnosti předchozích postav a to mě trošku zklamalo. Někdy té neradosti ze života bylo až moc. I tak ale doporučuji, ale klidně si ji rozdělte a čtěte mezitím něco jiného, vůbec neuberete na kvalitě. Kniha je ostatně rozdělená na několik velkých kapitol podle určitých postav.

Mabie
08.01.2022 5 z 5

Rodinná sága, jejíž děj se odehrává převážně v Gruzii a v Rusku. Silný příběh, těžká doba, velké postavy. Téma pro mne hodně osobní, vzhledem k dlouholeté gruzínské spolužačce a kamarádce (tak jako autorka také Ninó), která poslední válku v Tbilisi opravdu prožívala.
Román je místy trochu popisnější, občas chybí datum k přesnějšímu ukotvení v čase, ale síť vazeb tak mistrně proplétá reálné postavy s fiktivními, že se kniha jen těžko odkládá. Sugestivní je i popis kultu osobnosti, třebaže konkrétní osoby nejsou přímo jmenované a "jejich jména lze vyslovit, teprve když je kletba zlomená, jejich moc mizí ve chvíli, kdy je možné vše povědět." Celkově autorka využívá řadu metafor, jinotajů a hádanek, chytře střídá akčnější děj, který svižně pádí, s pasážemi, které se jen pomalu, lenivě převalují. Navíc má skvěle nastudované reálie i historická fakta a vše je naprosto věrohodné, propracované a velmi čtivé.
Jednotlivé postavy jsou velmi realisticky vykreslené a ve svém osobním boji napříč krvavým 20. stoletím se snaží získat trochu štěstí, lásky a normálního života. Podaří se dívce z osmé generace rodiny prožít lepší život než měli její předchůdci?
P.S.
Pro Ade138 - navštívit Gruzii určitě doporučuji, je to překrásná země. Bájná Kolchida i dnes ;-)