OpRAWme se

Kniha je napsána podle scénáře dokumentu točeného s předními odborníky z ozdravných institutů a univerzit na americkém kontinentu. Je v ní srozumitelně vysvětleno, jak funguje výživa a co v těle dokážou vlastní ozdravné procesy. Biochemické vzorce jsou tu přetlumočeny do lidového podání. Sporné věci a mýty ve stravě se řeší návštěvou pravěku, kde se vždy nachází ta správná odpověď. V knize se odhalí se spousta mýtů „zdravé stravy“, například: Proč jsou nezdravé himalájské soli, klíčky, vláknina, svačinky jablko s mrkví či mladá vojtěška alfa-alfa. Proč se zběsilým běháním většinou nehubne, proč moc nefungují ořechové tyčinky pro sportovce… Dozvíme se také, jak vytěžit maximum živin z ořechů, jak získat léčivou vodu ze studánky i doma v kuchyni, anebo proč nemáme chuť na maso z dravců či na vařený meloun. Kromě banálních rad, jak zhubnout s plným žaludkem, jak nemít zubní kazy a jak si prodloužit život, se dozvíme nejen, jak se dá snadno vyléčit astma, alergie či atopický ekzém, ale také těžší kalibr: epilepsie, autismus, syndrom vyhoření, neplodnost a dokonce i rakovina. Kniha není určena jen nemocným lidem, ale jsou zde i kapitoly pro upevnění zdraví, vitality a výkonů – od miminek přes vrcholové sportovce až po seniory. Pro snadné pochopení zdravé výživy je zde několik vzorových týdenních jídelníčků pro všechny cílové skupiny. První jídelníček má podtitul „Dejte mi pokoj s nějakou dietou!“ a poslední je „Jídelníček na hubnutí s plným břichem“. Co se v knize nedozvíme je, proč se nejmenuje stejně jako pracovní název scénáře, podle kterého byla napsaná: „Zastřelil jsem svého výživového poradce, milé dámy“. Jeho český pracovní název je mírumilovnější, půjčili jsme si jej od Karla Čapka: „Jak si pejsek s kočičkou dělali dort“. Dalo by se říci, že kniha je návod, jak se skutečně můžeme „opravit“ a dožít sta let v plné síle, zdraví a vitalitě. A to vše na bázi pravdy a produktů zakoupených „zdarma“ v supermarketu Příroda… Českou verzi knihy uzavírá kopa (60!) skutečných příběhů lidí (mých „klientů“) z Čech, Moravy a ze Slovenska....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/337621/oprawme-se-6SC-337621.jpg 3.734

opRAWme se - po pRAWdě o zdRAWí a stRAWě (2017)

Literatura naučná, Zdraví, Ekologie, živ. prostředí
Vydáno:, Stanislav Skřička

bagel

Kniha má určitě v mnohém pravdu, ale obsahuje také množství přinejmenších sporných tvrzení. Fakta zde uváděná nejsou většinou ničím podložená. Na druhou stranu autor nikoho k ničemu nenutí a jsou zde i příklady pro malá obohacení jídelníčku doporučenými potravinami. O autorovi jsem bohužel nenašla nikde nic bližšího, což k věrohodnosti moc nepřispívá.

sony09

Už jsem četl více knih s podobnou tématikou ale tahle je podle mě nejvíc informativní a přínosná... Doporučuji všem

veronika9143

Tato kniha, nebo spíše návod na dobrý životní styl, mi dala pěkně zabrat. Chápu logiku toho, co autor píše, ale bohužel se nemůžu s jeho radami úplně ztotožnit. Celkově mi to přišlo až moc, ale věřím, že spousta lidí vnímá tuto stravu pozitivněji a otevřeněji, než já.

jiri77

Po přečtení téhle knihy ,si určitě každý řekne ,že musí něco udělat pro své zdraví. Autor nikoho nenutí hned k drastickému přechodu na živou stravu a doporučuje alespoň mírný přechod k zdravému životnímu stylu a jídelníčku. Už jako dítě jsem si říkal ,proč si člověk upravuje tepelně stravu,,když to žádný živočich nedělá''. Určitě nezačnu žít přímo RAW ,ale trochu si z knížky vezmu a obohatím jídelníček čerstvou zeleninou,ovocem, chutnými oříšky a semínky.

Elsinor024

Věřím, že autor má v mnoha věcech pravdu. Syrová strava může být léčivá a v některých případech i zachraňovat životy. Existuje spousta důkazů.
Pokud se to i panu Skřičkovi ve víc případech povedlo, jak uvádí v knize (zvlášť případ invalidy úplně na konci), má velké zásluhy.

Ghandimaster
22.12.2017

Dnes člověk netuší kterým názorům a radám ohledně výživy má věřit. Většina informací v této knize mi ale dává smysl a rozhodl jsem se myšlenku živé stravy přijmout. Kniha podává způsob stravování polopatě a nikoho do ničeho nenutí. Nemusíte se hned stát bio, natural raw vitariánem ale každý si najde pro něj přijatelný jídelníček. A kdo nenajde, tak podle mě proto, že nechce.

Áňa 998
10.12.2017

Rozhodně donutí přemýšlet o zdravějším stylu života ;)

Veve721
16.11.2017

Stanislav Skřička nás prostřednictvím knížky nenutí stát se veganem či fruktariánem. Nenásilně na nás působí skrz vysvětlivky a dobře míněné rady, takže si nakonec poběžíte ten pomeranč koupit sami z vlastní vůle. A poběžíte, tomu věřte. I já byla ze začátku skeptická, ale musím říct, že autor ví, o čem píše. A nejde jen o obsah, ale také o formu, kterou nám informace podává. Vtipy, veselé obrázky, uklidňující modrá barva nadpisů... Knížka jako celek na vás působí motivačně a pozitivně.

MartinaF
03.08.2017

Jsem skeptik, který by rád něco změnil, ale je líný pro to něco udělat. Přesto však jsem knihu přečetla od A do Z a musím říct, že po přečtení jsem se rozhodla, že do svého dne zařadím jedno možná dvě enzymatická okénka. Byla jsem překvapená, že autor vše popisoval jednoduše, zajímavě a nenásilnou formou mě pomalu přesvědčoval, že vlastně jíst zeleninu, ovoce, semínka a ořechy je úplně normální záležitost (v podstatě to je normální záležitost). Jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst, udělalo mi to vhled do toho, že jíst zdRAWě není žádná věda.

Ginny
22.07.2017

Skvěle napsaná knížka. Díky ní jsem nahlédla do koutů dosud nepoznaných a díky laickému a srozumitelnému textu jsem porozuměla fungování lidského těla a jeho reakcím na dnešní nezdravý styl stravování. "Otevřely se mi oči." Z hrůzou jsem zjistila, jak se dnešní stravovací systém obrátil vzhůru nohama, jak se dnes za účelem zisku a kvantity šidí a mizí tak kvalita potravin, ba dokonce, jak je stávající potravinový boom jedovatý! Určitě se ze mě nestane vitarián konzumující pouze živou stravu, ale jistě začnu vyhledávat více stravu syrovou, omezím lepek ,mléko a další jedy které tělu škodí. Vlastně už po přečtení pár stránek jsem začala nad jídlem více uvažovat a nakoupila semínka, více ovoce a zeleniny. Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou a děkuji tak autorovi za její napsání.

Milkacek
22.06.2017

I jako skeptika ohledně tématu zdravé stravy mě kniha v mnoha tématech buďto přesvědčila nebo nahlodala. Hned po prvních pár stránkách jsem si běžel do večerky koupit meloun :-)