OpRAWme se

Kniha je napsána podle scénáře dokumentu točeného s předními odborníky z ozdravných institutů a univerzit na americkém kontinentu. Je v ní srozumitelně vysvětleno, jak funguje výživa a co v těle dokážou vlastní ozdravné procesy. Biochemické vzorce jsou tu přetlumočeny do lidového podání. Sporné věci a mýty ve stravě se řeší návštěvou pravěku, kde se vždy nachází ta správná odpověď. V knize se odhalí se spousta mýtů „zdravé stravy“, například: Proč jsou nezdravé himalájské soli, klíčky, vláknina, svačinky jablko s mrkví či mladá vojtěška alfa-alfa. Proč se zběsilým běháním většinou nehubne, proč moc nefungují ořechové tyčinky pro sportovce… Dozvíme se také, jak vytěžit maximum živin z ořechů, jak získat léčivou vodu ze studánky i doma v kuchyni, anebo proč nemáme chuť na maso z dravců či na vařený meloun. Kromě banálních rad, jak zhubnout s plným žaludkem, jak nemít zubní kazy a jak si prodloužit život, se dozvíme nejen, jak se dá snadno vyléčit astma, alergie či atopický ekzém, ale také těžší kalibr: epilepsie, autismus, syndrom vyhoření, neplodnost a dokonce i rakovina. Kniha není určena jen nemocným lidem, ale jsou zde i kapitoly pro upevnění zdraví, vitality a výkonů – od miminek přes vrcholové sportovce až po seniory. Pro snadné pochopení zdravé výživy je zde několik vzorových týdenních jídelníčků pro všechny cílové skupiny. První jídelníček má podtitul „Dejte mi pokoj s nějakou dietou!“ a poslední je „Jídelníček na hubnutí s plným břichem“. Co se v knize nedozvíme je, proč se nejmenuje stejně jako pracovní název scénáře, podle kterého byla napsaná: „Zastřelil jsem svého výživového poradce, milé dámy“. Jeho český pracovní název je mírumilovnější, půjčili jsme si jej od Karla Čapka: „Jak si pejsek s kočičkou dělali dort“. Dalo by se říci, že kniha je návod, jak se skutečně můžeme „opravit“ a dožít sta let v plné síle, zdraví a vitalitě. A to vše na bázi pravdy a produktů zakoupených „zdarma“ v supermarketu Příroda… Českou verzi knihy uzavírá kopa (60!) skutečných příběhů lidí (mých „klientů“) z Čech, Moravy a ze Slovenska....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337621/oprawme-se-6SC-337621.jpg 3.648
Literatura naučná, Zdraví, Ekologie, živ. prostředí
Vydáno, Stanislav Skřička

opRAWme se - po pRAWdě o zdRAWí a stRAWě, 2017

Kniha OpRAWme se

Aghatte

Knihu jsem si chtěla loni koupit, ale odradila mě její cena 399kč. Minulý týden jsem ji našla odloženou v poličce na ambulanci (knihobudka). Zajásala jsem a už si ji nesla domů.
Pochopila jsem, že papír opravdu snese všechno. Pominu literární stránku věci - autor není spisovatel a psát neumí. U "odborné " literatury neočekávám extra výkony, ale trochu čtivé to být musí. Iritují mě pasáže, kde s námi mluví jako v první třídě, stejně jako přehršel odborných termínů v jedné větě, kdy laik vůbec netuší o čem je řeč. Buď vagónek nese kostičku vápníku, nebo "inhibují cholinesterázu a chymotrypsin a hemolyzují erytrocyty".

O prospěšnosti živé stravy nelze diskutovat, určitě má své klady. Rozhodně bylo napsáno spousta lepších publikací. Zde mám pocit, že autor je fanatik a trpí ortorexií. Škodlivost "směsí", to už je vážně k zamyšlení. Nejen, že musíte jíst jen ovoce a zeleninu, ale pouze jeden druh. Tělo není schopno trávit dva druhy (více druhů) najednou! Vařená mrkev spadne do kyselin v žaludku, kdežto syrová se drží nad hladinou žaludečních kyselin a natráví se sama....
Děkuji své intuici, že jsem neutratila 399kč ( autor si knihu vydal sám ), a vrátím ji pro další případné čtenáře.

Anya636
29.09.2019

Knihu jsem vlastně nedočetla. Nesedla mi. Šamanský příběh o velmi sporných tématech v věci zdravé výživy, které nejsou podloženy moderními výzkumy. A pokud jsou, autor to neumí příliš dobře prezentovat. Co se mě týče připadalo mi hodně z tvrzení podepřených jen tím, co komu z jeho přátel sedlo za styl. Ale jak všichni víme, každý jsme kus od kusu a nemusí to zrovna vyhovovat našemu organismu.

Vlk.kh
07.05.2019

Dvě hvězdičky jen za tu část, která obsahuje příklady jídelníčků, co se dají pro zajímavost a zpestření ozkoušet, ale jinak.... Nejsem žádný odborník na stravu, ani nemám v tomto směru moc načteno, ale autor mi přijde, jako dost extrémista - mírně řečeno. Myslím si, že člověku stačí v dnešní době dostupných informací zdravý selský rozum, aby sám poznal, co je dobré a co nikoliv. Uznávám, že je všude spousta škodlivin a chemie, ale tvrdit, že zelenina, resp. luštěniny a vláknina jsou škodlivé? No, nevím, no. Trochu přitažené za vlasy mi to přijde, jako řada dalších teorií z knihy. Při plkách o osmotické vodě obracím oči v sloup, o teorii, že naše tělo je naprogramované na 130 let života si myslím své - možná tak někde v dokonalých laboratorních podmínkách ( Proto v době, kdy bylo vše bez chemie a předci žili v souladu s přírodou umírali do padesátky, až šedesátky, že ano ) a kecy o tom, že nějaké pití zeleninových šťáv a konzumace raw stravy vyléčí rakovinu, to už mě vyloženě přivádí do varu. Ala jak jsem psal v úvodu, pár užitečných a zajímavých typů tam je, ovšem můj náhled na knihu, jako celek to nijak nezachrání.

LuuKlein
27.01.2019

Zajimave poznatky o stravě

miri.f
06.01.2019

Pana Skřičku jsem poznala osobně, což považuji za velké štěstí. Je to úžasný člověk, který mi změnou životního stylu pomohl vyřešit mé celoživotní potravinové alergie i jiné obtíže a přitom stačilo tak málo... Kniha je velice dobře napsaná, jednoduše, výstižně, vtipně a já již teď vím, že se k ní budu coby k návodu pro správnou životosprávu neustále ráda vracet.

bagel
09.09.2018

Kniha má určitě v mnohém pravdu, ale obsahuje také množství přinejmenších sporných tvrzení. Fakta zde uváděná nejsou většinou ničím podložená. Na druhou stranu autor nikoho k ničemu nenutí a jsou zde i příklady pro malá obohacení jídelníčku doporučenými potravinami. O autorovi jsem bohužel nenašla nikde nic bližšího, což k věrohodnosti moc nepřispívá.

sony09
24.07.2018

Už jsem četl více knih s podobnou tématikou ale tahle je podle mě nejvíc informativní a přínosná... Doporučuji všem

veronika9143
24.05.2018

Tato kniha, nebo spíše návod na dobrý životní styl, mi dala pěkně zabrat. Chápu logiku toho, co autor píše, ale bohužel se nemůžu s jeho radami úplně ztotožnit. Celkově mi to přišlo až moc, ale věřím, že spousta lidí vnímá tuto stravu pozitivněji a otevřeněji, než já.