Opium a absint

Opium a absint https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453015/bmid_opium-a-absint-qik-453015.jpg 4 150 45

Má tajemné vraždy v New Yorku na svědomí člověk, nebo upír? Sestra Tillie Pembrokeové je nalezena mrtvá a bez kapky krve. Jen dvě malé ranky na krku naznačují, kudy z ní unikl život. Právě tou dobou, na konci 19. století, vyšel v Americe Stokerův Dracula, a tak se představivost mnoha lidí upřela k možnosti, že v New Yorku začal řádit upír. Tillie je náruživá a zvídavá čtenářka, proto ji takové vysvětlení sestřiny smrti nemůže uspokojit. Nedá si pokoj, dokud záhadě nepřijde na kloub. V pátrání ji brzdí ošklivé zranění, které utrpěla při pádu z koně. Na zmírnění bolestí jí lékař předepíše laudanum, opiovou tinkturu, a někteří lidé z jejího okolí ji drogou až podezřele ochotně zásobují. Do pátrání se snaží zapojit logiku a vědu, objevuje dokonce další oběti podivného vraha, jenže stále vyšší dávky opia jí zastírají mysl. I pro dívku spoléhající na vlastní rozum je tak stále těžší rozlišit, co je skutečné a co ne, a hlavně komu ze svých blízkých může věřit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Cosmopolis

Opium and Absinthe , 2020

Knižní střípky
10.12.2020 4 z 5

Tak toto dílko bylo naprosto úžasné! Hlavní hrdinka byla neuvěřitelně sympatická dívka, empatická, bez předsudků vyšší třídy. Autorka věrně zachytila atmosféru a dobové reálie New Yorku na přelomu století, dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí o stávce kamelotů, tehdejším lékařství a hlavně o drogách, které v té době byly naprosto běžně dostupné, což samozřejmě způsobovalo hodně závislostí, zde je vidět, že autorka sama je lékařka, tudíž ví, o čem píše. Navštívila jsem nejen newyorskou smetánku, ale díky Tilliině pátrání jsem se dostala i mezi střední vrstvu a dokonce i do chudinských čtvrtí. S trochou nadsázky se dá říci, že jsem si velice zábavnou formou zopakovala dějepis.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

Arsi
01.12.2020 4 z 5

Líbí se mi historické detektivky, čtenář má šanci dozvědět se plno informací z té doby. Knihu jsem si užila.

robin9739
24.11.2020 5 z 5

Opium a Absinth název knihy, která má krásnou obálku a velmi zajímavý název. Tahle kniha nás zavede do doby, kdy se v Americe dostává na první příčky bestselleru román Brama Stokera Dracula. Bohatí mají svá pravidla a svůj vlastní svět. Považují chudinu za spodinu světa a myslí si, že se všechno točí okolo nich a jejich jména. Žijí ve své zlaté kleci a nepřipouštějí si žádné pochybnosti o svých povinnostech. Natož když jste žena s důležitým jménem, a cela rodina na vás spoléhá, že uděláte to, co je dobré pro ně ale nezajímají je vaše cíle a pocity a osobní radosti. Bohužel po těžké nehodě, po které jste zůstaly na opiátech proti bolesti. Se navíc dozvíte, že vaše sestra je zabita za velmi zvláštních okolností její tělo je nalezeno s dvěma dírkami na krku a jako příčina smrti byla určena absolutní ztráta krve. Vaše rodina dělá že nic, jelikož jim v tuhle chvíli jde jen o to, jak vás provdat jako jediného přímého dědice, aby byl zachován vás společenský status na té nejvyšší úrovni. Policie to nechává zamést pod stůl, nemají žádné svědky ani důkazy. A váš největší problém je vaše závislost na opiátech a tím pádem vaše ovlivněna mysl. Co když vaši sestru zabil upír je to vůbec možné existují upíři???
Kniha i když se tváři, že by mohla být fantaskní je vlastně historická detektivka. Detektivní zápletka je velmi tajemná, na téhle knize mně nejvíce bavila hlavní postava a její závislosti a poté boj proti nim. Závislost nejen na opiu ale třeba i na heroinu, který v té době byl volně na předpis. Naše hrdinka potřebuje zdravou mysl, aby vyřešila smrt své sestry. Co když závislost nebo nemoc všeobecně je vodítko k nalezení vraha. Líbí se mi, že jsou v knize dobře popsané historické reálie jak léčebné postupy, tak třeba odvykaní na závislosti v té době. Kniha mě bavila, byla to zajímává změna žánru. Kdo má rad historií nebo detektivky jedná se o velmi dobrou volbu.

Danago
14.11.2020 5 z 5

Historickou detektivku jsem četla poprvé. A docela jsem se toho obávala. Přesto mě obálka i anotace zlákala natolik, že jsem se rozhodla zkusit něco nového. Kniha mě velice mile překvapila. Autorka napsala historický, společenský román s detektivní zápletkou.
Po vrahovy své sestry, která zemřela velmi neobvyklým způsobem, pátrá mladá žena z bohaté rodiny z tzv. vyšších kruhů, což bylo příjemné a osvěžující.
V příběhu je poutavě vykreslen život tehdejší společnosti a to vyšších, chudých a středních vrstev. Nahlédneme do vědeckých poznatků té doby, do tehdejších nejnovějších lékařských metod, dostaneme se do vydavatelství novin. Opium a absint se kniha nejmenuje jen tak, obě , dalo by se říct drogy, tu hrají hodně důležitou roli a já jsem se dozvěděla nenásilnou formou mnoho nových poznatků , které šly doposud mimo mě a které mě ohromily a šokovaly.
Autorka v příběhu použila knihu Dracula , stávku kamelotů , lékařské metody tehdejší doby čímž zasadila knihu do skutečných historických reálií.

Klesňa
11.11.2020 4 z 5

Historickou detektivku jsem nikdy nečetl ani nevyhledával. Pak se mi dostal do ruky tento výtisk a já za to moc děkuji. Kniha se mi opravdu líbila a to z více důvodů. Autorka skvěle propojila historické události s detektivní zápletkou. Využila tak nejen vydání románu Dracula od Brama Stokera, ale i stávku kamelotů nebo lékařské metody tehdejší doby. I když detektivní zápletka mi tady přišla trochu odsunuta, a knihu bych spíš zařadil mezi romány, vůbec mi to nevadilo. Bavilo mě totiž, že jsem se dozvěděl víc o této době a jak lidé tenkrát žili. Přečtete si totiž, jak se tenkrát vyšší společnost chovala a jakou roli podle nich měla mladá dáma mít. Podíváte se ale i do chudších čtvrtí a lékařského prostředí. Já jako fanoušek historických seriálů jako například panství Downtown Abbey nebo The Crown jsem byl prostě nadšený a určitě v budoucnu sáhnu po této literatuře. Třeba dojde i na Agathu Christie.