Operace Bruneval

Operace Bruneval https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204325/bmid_operace-bruneval-BKJ-204325.jpg 4 142 30

V únoru 1942 bylo na pobřeží kanálu La Manche v okupované Francii vysazeno sto dvacet britských výsadkářů s úkolem obsadit a rozmontovat německý protiletecký radar Würzburg. Poté se měli vrátit do Anglie s klíčovými součástkami. Na základě důkladného studia události, která vstoupila do vojenských dějin jako Bruneval Raid, popisuje Jiří Šulc ve špionážním románu jak okolnosti, které operaci předcházely, tak vlastní akci, a současně přidává napínavý fiktivní příběh německého agenta.... celý text

felixrr
06.02.2024 5 z 5

Od Šulce už nečekám nic než dokonalost, a on to zase dokázal...

marco026
15.09.2023 5 z 5

V období druhej svetovej vojny v rámci tajnej operácie s krycím názvom Biting mala špeciálna britská jednotka na francúzskom pobreží rozobrať nový typ nemeckého radaru a jeho súčiastky priniesť do Veľkej Británie na bližšie preskúmanie. Tento radar slúžil na lepšie riadenie protileteckej obrany v noci a nepriaznivom počasí. Román Operace Bruneval popisuje prípravu a priebeh operácie, ale tiež fiktívny príbeh nemeckého špióna.

Kniha Dva proti Říši od Jiřího Šulca patrí k najlepším vojnovým románom aké som kedy čítal a práve preto som od jeho ďalšej knihy s názvom Operace Bruneval mal veľké očakávania. Autor opäť nesklamal a v tomto diele prináša veľmi pútavý príbeh podľa skutočnej udalosti doplnený o vymyslenú špionážnu linku, ktorá však do deja perfektne zapadá a robí ho napínavejším. Pátranie po agentovi pracujúceho pre Nemcov je podľa mňa lepšie spracované než samotný výsadok a priebeh operácie. V podstate väčšina knihy sa venuje hlavne tejto príbehovej línii a príprave špeciálnej jednotky. Postupy pri pátraní po tomto špiónovi sú veľmi dobre spracované a je vidieť, že sa autor v dobových metódach vyšetrovania veľmi dobre vyzná.

Koniec a samotný priebeh operácie je perfektný, no napriek tomu si stojím za tým, že vymyslená špionážna časť je ešte o kúsok lepšia. Vzhľadom k tomu, že ide o román, tak zapracovanie tohto fiktívneho príbehu dáva zmysel. Okrem toho som o tejto tajnej akcii pred čítaním knihy predtým nikdy nepočul, takže som rád za doplnenie vedomostí. Rovnako ako pri Dva proti Říši musím dať dielu Operace Bruneval v hodnotení plný počet.

Kortez
21.07.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem. No tak jo, pár krát jsem se nadechl, nebo i vyspal a šel do práce, ale nic na tom nemění fakt, že jsem využil každou minutu volného času a četl tuhle vynikající věc od vinikajícího autora. Žádné hluché místa, vše jelo jako po drátkách a nejvíc hodnotím linku s prozrazením operace opilým vojínem. Na samotné skutečné události z II. sv. války je tahle fikce v baru s welšským špionem - barmanem to pravé koření príběhu.

slunicko1958
04.05.2023 5 z 5

Knihy Jiřího Šulce jsou velmi zajímavé. Jejich základ tvoří skutečná událost a díky autorově schopnosti vyprávět příběh i pomocí částečné fikce jsou tak čtivé. Něčím mi připomínají díla F. Forsytha.

Platí to samozřejmě i pro tento román. Spisovateli se podařilo nesmírně poutavým způsobem popsat události kolem akce, která není laické veřejnosti tolik známá.
Jsem nadšená.

Paulus.1987
17.04.2023 5 z 5

Poslední kniha Jiřího Šulce, která mi zbývala k přečtení. Na rozdíl od ostatních autorových knih tato nenese žádnou českou stopu, ale to jí v ničem neubírá na čtivosti a napínavosti.

Oproti jiným knihám od Jiřího Šulce (např. Dva proti Říši, Zrádci, Mosty do Tel Avivu) není děj Operace Bruneval tolik košatý. Ačkoliv i zde probíhá několik dějových linií zároveň, výsledný příběh je celkem přímočarý. To ale není výtka. Kniha je napínavá a těžko se od ní odchází. Navíc i v tomto románu autor čerpal z historických faktů, takže se čtenář dozví spoustu zajímavostí.

Knihy Jiřího Šulce považuji za špičku žánru v české literatuře. Ani Operace Bruneval není výjimkou.

nero 13
02.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Operace Bruneval má dvě linky, jedna popisuje výcvik jednotky výsadkářů, která se má zmocnit německého radaru na francouzském pobřeží, a posléze realizaci samotného bojového nasazení, ta se s mírnými úpravami opravdu stala. Druhá linka je čistě špionážní a pojednává o pátrání po německém agentovi, který se snaží předat zprávu o připravované akci německému abwehru, tato linka je vymyšlená a přidaná k příběhu protože by jinak z Operace Bruneval nevznikl válečný román, ale jenom novela o jedné válečné akci.
Už jsem četl válečný román s podobnou tématikou, Tucet špinavců a ten se mi líbil o něco víc, ale ani Operace Bruneval nebyla špatná a je vidět že si s ní pan Jiří Šulc dal práci a musel vyhledat hodně pramenů aby jí mohl napsat.

jan.para
13.09.2022 4 z 5

Asi nejslabší kniha od Jiřího Šolce, ale přesto ji vřele doporučuji. Čtenář opět v knize najde několik dějových linek.

Svatka63
19.11.2021 4 z 5

Měla jsem obavy, že to bude víceméně "klučičí" čtení, které mi bude cizí, ale vzhledem k tomu, že se zajímám o historii 2. světové války, tak mě románové pojetí s prvky faktů potěšilo. Opět se kniha od Jiřího Šulce četla velmi dobře. Klidně bych dala 5 hvězdiček ale topka je Dva proti říši.

Hotovson
15.07.2021 5 z 5

O operaci jsem nevěděl zhola nic, i když rád sleduju dokumenty o 2.sv. válce, ale odborník nejsem, nicméně je knížka psaná tak čtivě, že mě okamžitě pohltila. Je to podle mě dost akční, líbí se mi, jak v poslední části se děj odehrává v podstatě po minutách, a to jak na frontě, tak ve velíně (nebo jak to nazvat) a zároveň probíhá pátrací akce po německym agentovi. Ve finále je to všechno o správnym načasování a jde o minuty, ne-li o vteřiny, jak kdybych koukal na nějakej akční film. Jo, tuto mi hodně bavilo. A docela mi překvapilo, že ztráty byly minimální.

heavy66
10.07.2021 5 z 5

Výborný román na pomezí reality a fikce, jako by autorovi vedl ruku sám klasik špionážní literatury Frederick Forsyth. Musím uznat, že FF to umí lépe, více se věnuje jednotlivým postavám. Všechny důležité uvede do děje příběhy z jejich minulosti, což dělá román zajímavější a čtivější. Ovšem nepamatuji se, že by v některé knize nechal parašutisty po seskoku vyčůrat!
Válečná kariéra velitele výsadkářů Johna Frosta pokračovala při obraně arnhemského mostu v operaci Market Garden v roce 1944, popsáno v knize Cornelia Ryana Vzdálený most. Kdo jste nečetl, doporučuji!

DanaKa81
17.06.2021 5 z 5

Pro mě druhá kniha v pořadí od tohoto výborného spisovatele a opět nezklamala. Dechberoucí a zároveň poučný román, který je z velké části postaven na skutečných historických událostech moc doporučuji k přečtení.

vercas945
03.06.2021 5 z 5

Další kniha od pana Šulce, od které jsem se nemohla odtrhnout. Dozvěděla jsem se zase něco nového, o akci jsem dosud nic nevěděla. Velmi pozitivně hodnotím i doslov, kde se čtenář dozví, co v knize byla skutečnost a co fikce, a navíc i něco o dalších osudech některých hrdinů.

AlenaF
23.04.2020 5 z 5

Kniha se četla se velmi dobře, děj měl spád, další historické poznatky. Doporučuji.

Crozz
03.02.2020 4 z 5

Dobrá knížka.

zdenek8422
02.01.2020 3 z 5

Za mě nejlepší (asi jako u většiny) Dva proti říši, poté Zrádci, následují Mosty do Tel Avivu a Operace Bruneval. Poslední ještě čeká. Jinak na str. 282 - "Nebojte se, pane", zavolal na něj mladý commando, podle přízvuku Velšan. Aneb, ne všichni Velšané to s Británií mysleli špatně? Každopádně, mě to pobavilo.

mata57
23.07.2019 5 z 5

Perfektně napsané. Hlavně oceňuji poctivě přiznaný vyfabulovaný paralelní příběh, což mnoho autorů nedělá a otáčí tak chod dějin vetšinou tendenčním směrem. Působí jako blahodárný katalyzátor pro časové rozprostření děje hlavního.

zdenaR
07.05.2019 5 z 5

Další z vynikajících knih mého oblíbeného autora, která nesmí chybět v mé knihovně :-)))
Vřele doporučuji všem, kdo se alespoň trochu zajímá o historii a zároveň si chce fakt dobře počíst.
Pozor! Upozornění! Autor Jiří Šulc je silně návykový :-)))

helmiczka
23.01.2018 4 z 5

Takže v armáde a vo výzvedných službách to funguje podobne, ako v korporáte...

Melic
07.01.2017 3 z 5

Děj má spád, sledujeme více rovin splétajících se směrem k jedné operaci. Akorát ve jménech jsem se kapku ztrácel, nějak mi ta paměť přestává sloužit. Přesto po předchozím čtení Dvou proti říši se neubráním pocitu, že tato je o něco slabší. Kdo čte od autora jako první, přidejte si hvězdičku k hodnocení.

Klára90
16.12.2015 5 z 5

Další autorův čtivý, napínavý, strhující a vědomostně obohacující román. Přečteno za chvilku. Nemám co víc dodat, jsem nadšená.

bojové operace

Jiří Šulc