Opat

Vydáno: , Gutenberg Ota Lebenhart

The Abbot

Kozel
28.09.2017 4 z 5

Volné pokračování Kláštera je skvělá četba. Ač může odradit její rozsáhlost, či občasná pomalost děje, Scott dokáže od první chvíle zaujmout živostí postav, prostoru a celé dějové linky. Když k tomu připočtete češtinu přelomu 20. a 30. let, která tomuto autorovi ohromně sluší, máte postaráno o skutečně krásný zážitek zasazený do 16. století, z něhož nejvíce vystupují královské sestry Alžběta I. a hlavně Marie Stuartovna, jíž patří tento román. A jak říká sám Walter v poznámkách: "Bylo by nudným v zábavném díle uváděti přesné údaje historických událostí, avšak všeobecný zájem, jejž má každý o osud královny Marie, ulehčuje psáti o všem, co pojí se k jejímu neštěstí."

Mimochodem její postava byla ta, ke které sem nedokázal zaujmout určitý postoj, nicméně stejnou potíž mám k reálné postavě. Za to vývoj Rolanda Graema od protivného rozmazleného hejska po moudrého, ač prchlivého a věrného rytíře bylo skvělé sledovat. Na cestách se sokolníkem Adamem Woodcockem tvořili dvojici zábavných postav, které mám tolik rád na Dickensově Barnabášovi či Fieldingově Tomu Jonesovi. Dovolím si vypíchnout jejich protiklad, fanatickou katoličku a Rolandovu babičku Magdalenu, která mi lezla na nervy podobně jako babička Jindřicha VIII. Zajímalo by mě, zda byla podobnost čistě náhodná. Kruci, je toho příliš, co chválit. Tak to zkrátím - čtěte a nechte se vtáhnout, ono Scott vám stejně nedá příliš na výběr=o)

Walter Scott
skotská, 1771 - 1832