Oni

Oni https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400643/bmid_oni-Jkk-400643.jpg 3 190 89

Na jihu České republiky se prostírá Branišovský les, místo opředené mnoha děsivými legendami. Podle některých obyvatel nedalekých obcí v něm straší přízrak muže v tmavém kabátě, jiní šeptem mluví o červených očích vznášejících se ve tmě… V minulosti se v areálu tamější vojenské základny bez zjevného důvodu postříleli členové hlídky a mimoto v srdci lesa roste strom oběšenců – podobný těm, které lze nalézt v neblaze proslulé japonské Aokigahaře. A je toho ještě víc… Jednoho jarního dne se do Branišova vydává na víkendový teambuilding skupinka slovenských bankovních úředníků. Shodou okolností se ve stejné době les chystá navštívit i uznávaný, leč neurotický profesor literatury se svou dospívající dcerou a dva bývalí narkomani… A každý z nich si přináší svá tajemství, touhy i komplexy. Úděsná tajemství však ukrývá i Branišovský les…... celý text

Habana
07.04.2019 3 z 5

Co je úchylné, to je moje a s tím se můžu po večerech mazlit. Ne, že bych se chtěla mazlit s autorem... (je nějakej divnej) ale jeho tvorba má něco, co mě dokáže rozpálit. Všeobecně se nebojí psát o tom o čem se v dnešní době ani nemluví. Protože, kdo o tom mluví je taky divnej.
Ke knize... má skvělou obálku. Snad nejlepší obálku, kterou E. Pocha někde vyhrabal nebo zvolil. K anotaci... je super. Čekala jsem tedy více toho jupí efektu v knize, ale no, anotace je fakt hezká. To že máme na Jihu něco děsivého jako Branišovský les... no světe div se. Díky hororu se naučím i zeměpis.
A po všem to mazlení hurá na krvavou jízdu do knihy. Líbí se mi styl psaní. Je to rychlý, čtivý a obrazný. Postavy jsou uvěřitelný, ujetý a někdy zralý na pěst. Dějové linie jsou také fajn, ale snad bych řekla že jednotlivě by fungovaly o něco lépe. Zase tolik toho prostoru tam nebylo, aby se vše pořádně rozjelo. Největší prostor v knize měli bankovní kravaťáci na výletě. Kde nejlépe ztvárněná byla jejich šéfová Adel. Její poslední vystoupení v knize bylo naprosto úžasný!!
Zároveň velké klady dávám dějové linii profesora a jeho dcery... Tady si myslím, že udělal autor kus práce. Dá se říci, že v této lince nebylo moc prostoru pro humor a nadsázky, která je Pochovi vlastní. Dokázal vytvořit onu nepříjemnou temnotu, která se čtenáře dotkla a hlodala a hlodala.
Nejslabší byla parta bývalých narkomanů a holky pro všechno. Jejich prožitky před "párty" v lese byly vlastně úplně k ničemu, bohatě by stačilo, kdyby přiběhli na scénu až ve chvíli, kdy se setkali se skupinou Slováků.
A pak přišel vrchol knihy... a za humny je ... Vojtíšek. Co tenhle tam dělá? Vlastě co tam dělají všechny ty berličky v podobě odkazů na hudbu, knihy a jiné autory? Předpokládám, že si dokážu představit montérky/kombinézu i pod názvem montérky, než připodobněním v čem vystupují Slipknoti. Pak mi tam místo zajíce v montérkách stále lítal v představách Craig Jones... a ten má ke králíkovi dost daleko. Možná opečenej králík po útoku hřebíkovačky.
Chápu že závěrečnej masakr byl na místě, ale nemyslím si že byl pro knihu tak důležitej. Spíš to pak byla nuda. "Všichni jsou mrtvý, Dave..." (když už připodobňujeme, víme?).
Mark E. Pocha jel a stále chce jet ve vyvražďovačkách, ale sem tam mi přijde že smýšlí i nad trochu jinými možnostmi, než všechny rozje*at na sra*ku. Ne, špatně vyjádřeno. Ať to dělá, ale nějak lišácky. Protože pak se to čeká a ten talent je tak trochu ve škarpě.

U mě dobrej průměr. Sice je snaha na konci příběhu ukázat, že to zlo v lidech je už takové a že dílo má hlubší myšlenku... ale sorry není to Ketchum. To by se muselo trochu přitlačit na místa, které lidi hodně pálí. ONI jsou dobrá četba, ale není to k tomu se nad tím zamyslet, spíše se mazlit s obálkou.

Habana

Susan94
05.04.2019 3 z 5

Klidný začátek, zajímavý střed a zbytečně brutální konec. Knihu jsem přečetla během chvilky ani ji neodložila, možná si myslíte, že jsem morbidní... ne. Kniha je svým způsobem lákavá, ale rozhodně není pro každého. A opravdu až od 18 +

Nazli
05.04.2019 3 z 5

Takové zvláštní. Chvílemi jsem četla jen že zvědavosti, jindy jsem se nemohla urvat. Celkově za mě průměr.

Vantili
04.04.2019 odpad!

Dle mého mínění je to samoúčelná, stříkajícím biologickým materiálem prosáklá úchylárna, omlouvající svoji perverznost rádoby uměleckým výrazem. Prvoplánové násilí, brutalita, hnus.....ovšem zcela bez atmosféry. Velké zklamání.....

Pampalini
03.04.2019 3 z 5

Přímočarý vyvražďovák se zajímavě naznačenou pointou. Autor se snažil do příběhu vtěsnat až příliš všeho - psychopati, magorové, úchylové, oběti jsou obětmi od první stránky. Záměr šokovat brutalitou se míjí účinkem. Skvělá práce vydavatele a redaktora.

navi
03.04.2019 4 z 5

Za každý horor či thriller z pera českého autora jsem vděčná. Mám ráda reálie, které znám v souvislosti s děsivou zápletkou. Kniha se četla velmi svižně (přečteno za dva dny). Nekteří uživatelé komentují zvrácenost a úchylky, které se v knize objevují. Nicméně v mnoha případech mají své opodstatnění, k ději patří a dotvářejí hrůznou atmosféru. Jednu hvězdu však přesto ubírám za zvrácenosti, které s dějem prakticky nesouviseli a byly tam dle mého názoru samoúčelně.

Raziel_cz
31.03.2019 5 z 5

Já vím, že to říkám u každé E. Pochovy knihy, ale: Mark E. Pocha je s každou knihou lepší. Tentokrát se nejen vyřádil v žánru, který miluje a o kterém ví víc než kdokoliv jiný, ale taky ukázal, že se neustále vyvíjí a to dost zajímavým způsobem. Opět tu tedy máme řadu jeho oblíbených žánrových prvků, opět tu máme promakanou psychologii postav a opět tu máme spooooouuuuustu explicitního násilí. Ale tentokrát je všechno ještě vyzdvižené experimentální narací, nelineárně podaným dějem a podivností samotného příběhu.

Je to, jako by Jack Ketchum napsal You're Next pod dohledem Richarda Kellyho, zatímco jim v pozadí jede smyčka filmů Davida Cronenberga. Je to zábavné a drsné a dojemné a brutální a mrazivé a – ještě jednou – podivné. A má to pasáž, z jejíhož čtení jsem měl větší potřebu se jít osprchovat než z celé Dívky od vedle. A jestli vám tohle nepřijde jako dostatečné doporučení, tak nevím. Prostě bomba. O péči, kterou knize věnovalo nakladatelství Carcosa, parádní Cwokyho obálce a bonusu v podobě eseje od člověka, co zná Marka líp než sám sebe, nemluvě.

katchamccall
30.03.2019 5 z 5

Moje první čtenářská zkušenost s tímto spisovatelem a Mark umi. Zadny zbytecny popisy, kecy, zvasty. Na par strankach ctenare seznami s postavami a pak to do vas zacne rvat a dostanete fakt cocku napeti,krve a nechutnosti. Uz se chystam na Dom 490.

Rassmussen
24.03.2019 4 z 5

Autor musí být fakt úchyl, tolik zvrácenosti, co nacpal do jedné knížky... A proto mně to bavilo. Přečetl jsem ji na jeden nádech, mnohem lepší než Dom 490.