Oni

Oni https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400643/bmid_oni-Jkk-400643.jpg 3 190 89

Na jihu České republiky se prostírá Branišovský les, místo opředené mnoha děsivými legendami. Podle některých obyvatel nedalekých obcí v něm straší přízrak muže v tmavém kabátě, jiní šeptem mluví o červených očích vznášejících se ve tmě… V minulosti se v areálu tamější vojenské základny bez zjevného důvodu postříleli členové hlídky a mimoto v srdci lesa roste strom oběšenců – podobný těm, které lze nalézt v neblaze proslulé japonské Aokigahaře. A je toho ještě víc… Jednoho jarního dne se do Branišova vydává na víkendový teambuilding skupinka slovenských bankovních úředníků. Shodou okolností se ve stejné době les chystá navštívit i uznávaný, leč neurotický profesor literatury se svou dospívající dcerou a dva bývalí narkomani… A každý z nich si přináší svá tajemství, touhy i komplexy. Úděsná tajemství však ukrývá i Branišovský les…... celý text

Maedros
12.04.2022

Co jsem očekával, to jsem dostal. Mám rád knihy z prostředí lesů, takže paráda. Jediné co mě zarazilo bylo, kde teda byli ti narkomani?

Michal_SK
21.03.2022 2 z 5

zvláštna kniha. Autor cielene ide šokovať brutalitou, sexom a pre niekoho asi aj nechutnosťami, čo je ale v dnešnej dobe konzumu, málo. Všetko je prvoplánové, aby boli predaje - české prostredie, šokujúce upozornenia , varovania - ale človek vo výsledku dostane celkom dobre odsýpajúcu zmes nezmyslov, bez logiky a nejakého vyvrcholenia deja (to rob9 plno autorov, že zamotá príbeh, ale už ho rozuzliť nevedia, tak to nechajú tak). Čiže - za prečítanie to stojí ak ste to dostali ako darček :).

Sabii14
09.03.2022 2 z 5

Knize bych dala tři hvězdy kvůli seznamování postav a rozepsání jejich příběhů. Některé postavy se vám zalíbí a některé odsoudíte. Kniha se mi četla velmi dobře a rychle a příběh byl napínavý a pořád jsem čekala co se bude dít a z koho se vyklube ten zlý. Ale bohužel musím dát dvě hvězdy, protože mi ke konci příběhu nebylo úplně dobře :D Samozřejmě jsem se ale do knihy pustila i přes upozornění na obalu knihy, takže autora nijak neodsuzuji, naopak smekám, že něco takového napsal :D

kapitan9556
19.01.2022 5 z 5

U Marka se vždycky bavím a tady tomu nebo jinak! Zakomponování H. Vojtíška je fakt stylovka, teda nevím, co na to říkal jeho otec.... :) :) :) To, co jsem čekal, jsem dostal! Klasická Epochální oddychovka.

davidurban1973
04.01.2022 1 z 5

(SPOILER) Původně jsem očekával něco ve stylu filmů Wrong turn nebo třeba i Pátek 13, ale toho jsem se nedočkal. Autorova pověst navnadila, že to bude brutální a krvavá jízda, ze které se člověku bude dělat mdlo, ale bohužel ani to se nepovedlo.
Větší část knihy se táhne pomalu, jsme seznamováni s postavami a jejich životy, ale není to ono. Hrdinové jsou buď nevýrazní a nerozlišitelní, že si je pletete. Jiní jsou zas přehnaně podivní nebo úchylní. Ani jedni vám nepřirostou k srdci, takže je vám jedno jestli se budou snažit přežít nebo rovnou umřou. O záporácích maskotech s plyšovými hlavami a jejich důvodech se nedozvíte nic.
Smrtící akce se rozjede v podstatě asi v 3/4 knihy, ale je nevýrazná a smrt hrdiny častokrát odbyta jen jednou krátkou konstatující větou, kde se dozvíme, co na něj použili, nic víc. Takže tohle prostě není ten správný vyvražďovací příběh.
Nejvíce nechutná (ani ne tak popisem, který tam naštěstí není, ale spíš samotnou myšlenkou) je v podstatě část pedofilního otce, který chce znásilnit malou dceru. Nicméně závěrem této scény jsem se podivil o čem, že kniha je. Z vraždění jsme se posunuli do kategorie bizarností (neprozradím, ale týké se té dívky) a v tu chvíli jsem si říkal, že to je děsná kravina. Závěrečná scéna s odchodem záporáků mě dorazila a zkazila i ten aspoň trochu ucházející dojem z knihy.
Jediné plus je, že se to čte celkem dobře a je to krátké.

Petra.Um
29.12.2021 odpad!

Autor knihy by se měl léčit. Větší nesmysl jsem nikdy nečetla.

escapelle
27.10.2021 2 z 5

Československý horor, varování, anotace, moc jsem se těšila.
Zvráceným způsobem mám ráda nechutnost, utrpení, hrůzu.
Což tahle kniha nesplnila. Tři hvězdy dávám jen proto, že jsem knihu dočetla a první polovina mě bavila a byla jsem zvědavá,co přijde.
Jediné, co mě zasáhlo a znechutilo (což byl účel příběhu) byla Trish a její "tatínek". Jinak strohý popis masakru "nůžky se rozevrely, tělo na dvě půlky " mě fakt nedostane.
Lucie a její orgasmy nad potraty, to už byl fakt vrchol trapnosti
Když člověk na horor kouká, stačí výraz v očích, řev obětí, krev, exkrementy...ale kniha musí dát víc. Nestačí napsat "krev a hovna stekala do pusy". Ani kapka strachu,bolesti, utrpení na mě neprešla. Za mě slabota.

Nonča
11.10.2021 5 z 5

Za mě opět slušný brutalek.
Určitě zkusím i další autorovu tvorbu.
Za mě rozhodně nedoporučuji slabším povaham..

viweb
23.06.2021 5 z 5

Nikdy jsem nevyhledávala hororovou literaturu ale zkusila jsem Marka. E. Po hu a nezklamal. Je to tak děsivé, že jednou a dost! Pro silnější povahy.

maximus13
17.05.2021 2 z 5

Hodně rozporuplná kniha. Trošku vyvražďovačka, trošku ujetá, trošku horor a na konci trošku fantasy. Alespoň to bylo naštěstí krátké. Nesmite v této knize hledat žádnou logiku a pak si ji i užijte.

Nixa
26.04.2021 1 z 5

(SPOILER) Na tuhle knížku jsem se opravdu hodně těšila. Děj se odehrává v Branišovském lese u Českých Budějovic a protože bydlím blízko, říkala jsem si, že bych z knihy mohla mít o to větší strach. Bohužel se tak nestalo... Hodně mi vadily sexuální scény, které byly až úchylné. Jinak posledních pár stránek, kde se odehrál ten samotný boj o život a vyvrážďování bylo napsáno napínavě, svižně a opravdu dobře. To jsem spolu s hlavními postavami prožívala, ale jinak jsem zklamaná.

Nazli
14.03.2021 3 z 5

Někdo možná nebude souhlasit, ale je to hrozná nuda. Podle anotace jsem čekala víc, mnohem víc.

willis
13.03.2021 odpad!

Není to šokující, nové, šílené ale prostě jen nezajímavé.

Arkagas
25.02.2021 4 z 5

Díky za tuhle knihu. Za tuhle kontroverzní knihu, která rozhýbala československou knižní scénu a vytvořila dva tábory - jedni ji milují (tam patřím já), druzí ji nenávidí. Proč? Protože tahle kniha je nekonvenční. Vystupuje z řad klasických hororů a ukazuje nám subžánry jako je torture porn, gore, hardcore, new extremity. Pokud nevíte co si pod tím představit, skvěle to vystihují filmy Hostel, nebo i světoznámé Saw. V doslovu knihy se píše, že Mark je jakýmsi nejvýraznějším představitelem nové vlny domácího extrému. A souhlasím! Chápu, že tato kniha mohla lidi znechutit, připadat jim odporná, násilná a nepřijatelná. Ale sdělení je jasné - vše, co je v knize se děje i ve světě kolem nás. Protože život a dění kolem nás je ten skutečný horor. Ukazuje to, před čím vším zavíráme oči, u čeho děláme, že se nás to netýká.. a skvěle nastavuje zrcadlo společnosti.Ano, jsem hororový fanda - kdysi filmový, dnes už spíše knižní. Nečekejte pomalu přicházející zlo ála Stephen King, čekejte pořádnou nálož brutalit, bez servítek. Hromadu krve, vylézající střeva a bezmoc. To vše zasazené do Branišovského lesa, kde se údajně vyskytují přízraky. Všem, kteří psali, že tuto knihu mohl napsat jedině psychopat bych ráda sdělila, že s Markem jsme v kontaktu a jedná se o normálního tátu od rodiny. Nebo máte dojem, že třeba takový Joe Hill, nebo Stephen King jsou taky psychopati? Není to kniha pro každého, rozhodně ne, ale já jsem se u ní místy hodně smála, protože ten bizár je někdy až moc. Více zazní v únorovém videu na yt. Moje hodnocení: 9/10. Díky Marku!

TerezaRůža
21.12.2020 3 z 5

Jako proč ne, obsah samotnej mě nijak nepohoršuje, byl to záměr a za mě toto naplněno. Ale mně tam prostě chybí nejaký to PROČ a KDO. Podobně kritizovanej je třeba film Cannibal Holocaust, ten mám ale ráda, vnímám v něm nějakou pointu, sdělení. Násilí v tomto filmu bylo něco, co se v tamním prostředí děje. To mi v téhle knížce scházelo.

PeM
28.11.2020 odpad!

Jen krátce - autore, jdi se léčit!

doffydee
03.11.2020 3 z 5

Upřímně nemám slov. Nevím jestli mám být šokována nebo znechucena, nebo obojí.
Miluju horory ale spíše ty psychologické. Vyvržďovačky moc nemusím.
K sexu se asi nechci vyjadřovat je to hodně zvrhlé a ano souhlasím s nálepkou 18+.
Co se tyče “mučeni” bylo poměrně dobře popsané - spolier! Hlavně scéna s ohněm se mi líbila - každopádně si myslím, že na oddechový krvák asi celkem dobrý. Na to, že to tedy psal slovensk autor :) Zní to divně ale knížka se čte celkem svižně, jednoduchý děj - no prostě “oddechovka” ale i když trošku zklamání. Když jsem na instagramu knížku označila s autorem napsal mi , cituji : “budou ti stát chloupky až na zádech.”
No EHM moc jsem se nebála, takže proto menší zklamání.

sgjoli
11.09.2020 4 z 5

Obávám se, že svým názorem asi půjdu dost proti proudu a u některých čtenářů vzbudím nejspíš nechuť a opovržení. Tuhle knihu jsem přečetla na jeden zátah a musím říct, že něco tak bizarního jsem už dlouho nečetla. Zvlášť ta závěrečná pointa. :-D
Zároveň musím podotknout, že na základě komentářů jsem čekala o dost větší brutál, než jsem v téhle knize nakonec našla, takže mne tahle kniha opět přesvědčila o tom, jak ošidná mohou být očekávání čtenářů. Každopádně souhlasím s tím, že tahle kniha určitě nebude pro každého a to varování na obálce knihy je rozhodně na místě.
Rozumím tomu, co řadě lidem na této knize vadí. Ano - je to místy kruté, krvavé, zvrácené a občas nechutné, že i mně se dělalo jaksi nevolno. Ale jak se píše v doslovu - tahle kniha je jako byste společnosti nastavili zrcadlo. Rozhodně netvrdím, že se s touto knihou nějak ztotožňuji, to určitě ne. Spousta věcí, které zde postavy dělají, nejsou v pořádku, protože ani v reálném životě by nebyly v pořádku (znásilnění, vraždy, násilí). Ale faktem je, že se tyto věci v reálném životě také dějí. Chápu, že spoustě lidem se o těchto tématech nečte dobře, ale je třeba prostě zvažovat, co komu v té literatuře sedne a co už je pro někoho přes čáru. A neházet to za každou cenu na autora.
Autor jde v tomhle ohledu až na dřeň, je hodně syrový a touto knihou si určitě nehraje na nějakou vysokou literaturu, Tahle kniha je hodně kontroverzní a je spíše pro okrajové publikum. Ale já musím ocenit, že jde přímo k věci bez nějakých zbytečných okecávaček, a knize se nedá upřít čtivost a svižnost.
Někteří lidé prostě jsou zvrácení (i sám autor v knize zmiňuje Deep Web) a literatura je do nějaké míry odrazem života. A autor to zrcadlo nastavil fakt trefně. Takže i když mne možná někdo odsoudí, tahle kniha mi zas tolik strašná nepřišla. Spíš mne naopak donutila přemýšlet nad tím, co některé lidi vede k tomu, aby byli k sobě tak dost hnusní a násilní.

DagonCZ
07.09.2020 3 z 5

Je to prostě oddechová gore torture porn vyvražďovačka. Spousta nesmyslného násilí, u které si každý poctivý nadšenec do slasherových mordovaček krásně odpočine.

lucka202
19.07.2020 1 z 5

Po přečtení Bestie, která byla top, jsem nutně potřebovala další knížku od autora.
Moc jsem se těšila na horor z prostředí Branišovského lesa, ale toto? Tak blbý béčko jsem fakt nečekala... A "zoubky", co to jako mělo být??