Oneskorené reportáže

Oneskorené reportáže https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384958/bmid_oneskorene-reportaze-gsP-384958.jpg 4 117 25

Oneskorené reportáže patria medzi najvýznamnejšie prozaické diela v slovenskej literatúre. Po prvý raz vyšli v roku 1963 a v istom zmysle otvárali novú etapu našej literatúry nielen v československom kontexte, ale aj európskom. Etapu úporného pokusu o pravdu. Nik pred Ladislavom Mňačkom tak drsne a rúhavo nepomenoval stav, v ktorom naša spoločnosť žila v päťdesiatych rokoch, nik tak dôrazne nerozptyľoval jedovatú hmlu, ktorá nás halila. Autorovo slovo sa tak stalo jedným z dôležitých katalyzátorov atmosféry, umožňujúcej odbojný zdvih nášho umenia, výrazný najmä na Slovensku, najplastickejšie na stránkach legendárneho týždenníka Kultúrny život. Kniha Oneskorené reportáže pôvodne vyšla takmer zároveň s celosvetovým publikovaním slávnej novely Alexandra Solženicyna Jeden deň Ivana Denisoviča a dodnes ostáva jedným zo svetlých kamienkov hľadania pravdy v našej literatúre. Nové vydanie Mňačkovej zásadnej knihy je nielen pripomenutím skvelého autora, ale aj snahou o oživenie našej pamäte.... celý text

Literatura světová Povídky Literatura slovenská
Vydáno: , Európa

Oneskorené reportáže , 1963

hario
19.11.2015 5 z 5

Kniha velice silná a bohužel pravdivá.. ukazuje komunisticky režim v plné nahotě,podobně jako kniha Josefa Jedličky KDE ŽIVOT NÁŠ JE V PŮLI SE SVOU POUTÍ. Doporučuji všem, kteří nostalgicky vzpomínají na minulou dobu.

jvan2
10.06.2015 5 z 5

Četl jsem před mnoha lety ještě jako "trezorovou" knihu. Soudruzi asi nebyli moc rádi. I dnes v těch vyprávěních najdeme mnoho aktuálního. Za nepřekonatelnou považuji hlášku: "Lopata je nejlepší politika"

růža
07.11.2012 4 z 5

Četl jsem to v češtině a valil jsem oči. Nedivím se, že byl v minulosti na indexu. Doporučuji všem, kteří "rádi" vzpomínají na minulou dobu. Nechtěl bych to zpátky.

Zuzvil
30.06.2012 3 z 5

Zaujalo mě, že autor dovedl vytvořit knihu pravdivého svědectví o tom, co bylo a jak to bylo. Jsou zde zajímavé příběhy plné bezmoci vůči bezpráví a násilí, poraněných lidských duší, o nedůvěře k člověku, o otřesných případech, kdy k zatčení nevinných lidí stačila osobní zášť, o procesích s nespravedlivě odsouzenými. Autor se nebál vyslovit pravdu a protestovat proti maření lidských životů.

yelcin
18.02.2012 4 z 5

Výborná kniha od autora ,ktorý bol presvedčený komunista a po precitnutí sa z neho stal veľký kritik režimu. Kniha poviedok ,ktorá odkrýva nespravodlivosti a absurdity komunistického režimu. Najviac ma dostali poviedky ,, Dvaja kamaráti,, a ,, Záhrada utrpenia,, ktoré absolútne vystihujú túto dobu. Akoby sa história stále opakovala, tak trochu mi to prenesene pripomína hon na čarodejnice tých ,ktorí dokázali ,že niečo vedia robiť treba ihneď zlomiť a izolovať.