Stále vládne mráz

Stále vládne mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385308/bmid_stale-vladne-mraz-Bof-385308.jpg 4 273 68

Čtvrtý případ z pera švédské autorské dvojice je mrazivější než kdy dříve. – Jedné noci nalezne bezdomovkyně Muriel v centru Stockholmu na vyhublé a plačící mladé děvče. Jmenuje se Folami a podobně jako řada podobných dětí sem i ona přišla na vlastní pěst, úplně sama. Muriel ji odvede na místo, kde přechodně bydlí, ale po nebezpečném incidentu se tam už neodváží zůstat. Proto požádá o pomoc bývalého policistu a bezdomovce Toma Stiltona. Tou dobou je na venkově nalezeno tělo zavražděného chlapce s podříznutým krkem. Komisařka Olsäterová s vyšetřovatelkou Rönningovou se brzy dostanou na stopu rumunské zločinecké organizace a zjistí, že osud Folami je se zavražděným chlapcem spojen… Dotisk v roce 2018... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Sov du lilla videung , 2016

March
20.06.2021 5 z 5

Teda, to byla jízda, za mě skvělé čtení. Napětí bylo v celé knize, o zápletky nebyla nouze a skupina vyšetřovatelů mě baví. Jak psali někteří, také jsem si musela přečíst začátek, abych si knihu vlastně uzavřela, že to vlastně dobře dopadlo:). Téma, uprchlíci, dětské oběti, silné a aktuální téma, ale autoři nám to tedy naservírovali naprosto skvěle. Načasování jednotlivých kapitol, postup vyprávění, skvělé.

Jakubadavid
09.02.2021 4 z 5

Téma migrantů, chudoby a ziskavani peněz za každou cenu je velice aktualni. Knížka se mi libila, místy mi přišly postavy až moc empaticke vůči naprosto cizim lidem, ale proč ne. Četla se snadno a závěr byl skvělý. Postavy jsem si casem oblíbila, zvláště Toma- starší mrzuty muž s velkým srdcem a citem pro spravedlnost.

PabloFuentes
17.01.2021 4 z 5

Je to stále dobré. Čtvrtý díl a mám pocit, že to jde kvalitativně nahoru, i když možná je to jen tím, že hrdinové postupem času dozráli. Po dočtení jsem si musel znovu přečíst první kapitolu a vlastně vůbec nevím, jestli se tam opravdu stalo to, co si myslím.

kachnat
03.01.2021 5 z 5

Nečetla jsem předchozí knihy ze série, ale nejspíš se do nich pustím. Úžasně napsaná kniha, přečteno za 3 večery! Měla jsem trochu obavy, vzhledem k tématu přistěhovalců, že to bude hodně podobné severským knihám tohoto typu, ale mile mě překvapila celá kniha. Zápletka, rozuzlení. Nejen přistěhovalecká tématika, ale také obchod s orgány a pedofilie.....

ivoiro
24.12.2020 5 z 5

Vynikající kniha. Těžko napsat něco jiného.

Ticiana
22.10.2020 4 z 5

Tahle dvojice autorů udržuje stejnou kvalitu. Propracovaný, ale dřív jsem prisla na to, o co šlo. Hlavní vyšetřovatele jsou sympaticky. Jen doufám, ze některé otázky se vyřeší v posledním díle série. Tak na to jdu.

Soník87
17.08.2020 3 z 5

Velmi zajímavá knížka! Zase o něčem trochu jiném... Zajímavé téma - uprchlíci, obchod s orgány. Stojí za zamyšlení...Pro mě ale jedno velké mínus, skoro na každý třetí straně je nová postava, nové jméno a navíc jsou jména dost podobná.. jakmile na chvíli knížku odložíte, musíte se vrátit a připomenout si, kdo je kdo :-) já na to šla chytře a dělala jsem si na přední straně poznámky :-)

Pav
09.07.2020 3 z 5

Oproti prvním dílům série, jako kdyby to psal někdo jiný. Je to spíš vyprávění, než aktuální děj. Možná je to tím, že jsem si v mezičase oblíbila jiné autory krimi (Jussi Adler Olsen, Kepler, Bryndza), že mi momentálně tento styl moc nesedl. Téma uprchlíků, je sice smutné, ale v detektivkách ho mít nemusím. Už minulý díl mě v tomto směru trochu zklamal (pro změnu rasismus). Při čtení si raději odpočinu od aktuálního dění. A Tomík má někdy vyšetřovací metody opravdu trochu přitažené za vlasy. Olivia je zase dost nepříjemná osoba. Nebylo to špatné, ale čtení dalšího dílu si asi ještě rozmyslím.

knihomolka999
27.06.2020 4 z 5

Drsné severské krimi zpracovávající uprchlické téma spojené s obchodem s orgány. Téma je jistě velmi závažné, avšak postup a zážitky kriminalistů zvláště v Rumunsku se mi zdají dost nevěrohodné. Kniha je čtivá, ale přesto s výhradami.

bigben
04.05.2020 4 z 5

Předtím jsem četla náhodně jinou detektivku, kde také obchodovali s orgány z Rumunska...bych tam teď rozhodně nejela. Jinak jsem si objevila další severské autory, ze začátku trochu problém se jmény, ale děj frčel, takže spokojenost.

hnilda3
25.04.2020 5 z 5

Bylo to drsné, až do konce jsem si říkala, co to má vlastně společného s tou první kapitolou, ale nakonec to do sebe všechno poměrně dobře zapadlo.

janastok
19.04.2020 3 z 5

Mám ráda tuto sérii, ale tento díl je dost nevěrohodný. Vyšetřovatelé i gangsteři courající se přes půl evropy sem a tam, absurdní zážitky v Rumunsku a navrch Abbasova křížová výprava to už je trochu moc. A staré dobré klišé s utečeneckou krizí navrch. Líbilo se mi několik dějových linek, které se nakonec spojí.

picris
04.04.2020 4 z 5

Velmi čtivé. Vše do sebe příliš jednoduše zapadalo, což by se v reálném vyšetřování určitě nedělo. Na druhou stranu je to jen kniha a téma i styl psaní jsou zdařilé, takže za mne nakonec povedené. Maličko mne zklamal ale konec, kdy jsem čekala trošku větší thrillerové vzrůšo.

kahuda01
31.03.2020 4 z 5

Lepší, než předchozí díl, stále uprchlické téma, které mi tentokrát tak nevadilo. Dobrá práce!

HelinkaS
04.10.2019 3 z 5

Kniha mě moc nezaujala.

soukroma
16.08.2019 3 z 5

Zdlouhavé, průměrné, nevěrohodné: u minulé knihy série mne podivnosti a provázanosti v rozuzlení skoro pobavily, na téhle jsem ale neshledala ani trochu zábavy ni sarkasmu. Zklamání nejen z použitých výhradně "oblíbených" témat dne a krimithrillerů, ale hlavně ze způsobu vyšetřování, kde vše skoro náhodou vychází na první pokus, přestože pokus nemá ani dobré důvody ani promyšlenou metodu provedení (dva švédšti policajti se zčistajasna seberou, odletí do Bukurešti, nikoho a nic neznají a bum, hned je trefí první stopa rovnou do čela a následuje další...). A ten rumunský surrealistický zážitek, ten mne taky dost otrávil.
Takže tentokrát už jen 50% a u příštího dílu budu dost váhat.

"Spinkej, spinkej, vrbičko, stále vládne mráz.
Spí i břízy, spinká vřes, dřímá zimostráz."
Zachris Topelius

smardice
13.08.2019 5 z 5

Tahle kniha, i když se zase zabývá uprchlíky, byla skvělá od začátku až do konce. Napínavá, drsná, smutná.

DominaCZ
18.07.2019 4 z 5

Tři hvězdy za okamžiky v Rumunsku, ale pouze ty první - chvíle, kdy tam už jen chodili ulicemi a pobývali v hotelu byla o ničem.

Příběh Folami s tím nesouvisel, to mohla být jiná kniha, byť mne nakonec zaujal a byl smutnej.

Obsah knihy hovoří o hrůzných činech, reálných, ale že bych kvůli tomu šílela tak, jak se píše v recenzích a oslavných ódách na manžele, kterým jsou knihy vydány do 20ti zemí, i když je ještě nikdo nečetl, tak to jako ne no.
Čtivě psát umějí, jen trošičku to zpracování je slabší.
(A nenechte se napálit - na netu sice najdete obrázky špíny z Ferentari, ale v reálu se to hodně zlepšilo , je tam zajištěna hustá doprava a žije se tam téměř normoš, takže možná to chtělo přemístit děj krapet jinam).

Obálka mazaná.
Anebo víte co? já dám za čtyři. Pro tu Folami.

Katulinka69
18.06.2019 3 z 5

Pohodovka

Olous1
16.05.2019 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy a určitě mě nezklamala.Zajímavé téma...uprchlíci,ikdyž to není zrovna můj šálek kávy, tak se mi kniha líbila a doporučuji.