Okultace a jiné povídky

Okultace a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316450/bmid_okultace-a-jine-povidky-o5g-316450.jpg 4 66 66

Laird Barron je jedním z nejvýraznějších hlasů současného hororu a sbírka Okultace se již dnes řadí mezi základní díla temné fantastiky 21. století. V devateru povídek se běžní lidé záhadnými způsoby dostávají do křížku se silami hladového, chaotického kosmu. Na pozadí velkolepých přírodních scenerií či naopak v stísněném soukromí omšelých pokojů svádějí boj s přízračnými entitami, které se je snaží bytostně rozklížit a získat na svou stranu. Barron je duchovně spřízněný s Lovecraftem, ale hovoří veskrze moderním jazykem a černé hlubiny bytí v současném světě, jeho vztahy, posedlosti a krutosti prozkoumává s takovou lehkostí, neohrožeností, smyslem pro detail a spisovatelskou bravurou, že je činí o dost přístupnější, než je tomu v případě jeho slavného předchůdce. Povídku „Hotel Broadsword“ už známe z prvního svazku námi vydaných Černých křídel Cthulhu, dalším výrazným textem je novela „Mysterium tremendum“, která získala Cenu Shirley Jacksonové (jako ostatně celá tato sbírka). Nikterak však za nimi nezaostávají ani ostatní příspěvky, jež tvoří kompaktní makabrózní celek bez jediného slabého kusu.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Occultations , 2010

Nerianna
31.10.2017 3 z 5

Povídky nejsou špatné, mají zajímavě vykreslenou atmosféru a nemůžu říct nic špatného, ale že by mne nějakou okouzlila nebo nadchla to se říct nedá.
Možná mě jen tento autor či kniha nesedli, některé povídky mi připadaly lepší, jiné slabší, u některých jsem se spíš nudila a čekala "co z toho vyleze".
Cítím to tak 50:50, přiklonila jsem se ke třem hvězdičkám, třeba si ji přečtu s odstupem a poupravím si názor.

medialstar
15.10.2017 2 z 5

Dostat se mi do rukou v době, kdy jsem si lepila na zeď plakáty gotických kapel a jediná možná barva vlasů na moji hlavě byla černomodrá, pak bych asi byla nadšená. Ale dnes už to nějak nezabírá. Bylo pár momentů, kdy jsem si řekla, hmm, umí ten chlapec, ale knihou jsem se spíš pronudila než pročetla. Prostě jsme si nesedli a docela mě to mrzí. Grafická úprava knihy ovšem lahůdková.

CharlesWard
04.10.2017 1 z 5

Upřímně? Nekupujte si to. O anotaci na obalu proklamující, že antologii tvoří příspěvky bez jediného slabého kusu značně pochybuji. Skoro bych až řekl, že je tomu právě naopak.

Beebee
07.07.2017 5 z 5

Úžasná kniha - pro mně nového - autora, z popela povstal nový lovecraftovský fénix. Mrazí z něj, graduje děj s gustem do vyvrcholení, hraje si s ním, v průběhu mnohdy bezděčně použije hrubou mluvu a myšlení buranů, aby v jiné povídce vyexaltovaně útočil na intelektuální úroveň čtenáře. Některé povídky jsou mistrně mlhavé, jako ráno nad blaty, a to až do konce, takže se čtenář ptá, jestli je natvrdlý on, nebo je to tak schválně rozmazané, jako když vám naprší během lovu pointy na brýle. Jednoznačně palec nahoru.

snupko
24.03.2017 3 z 5

Podľa mňa opäť klasický problém poviedok. To keď si človek predstaví terč a strelca, ktorý naň strieľa z rôznych vzdialeností. Párkrát trafí do čierneho, párkrát za menej bodov a občas minie cieľ. Potom už prináleží čitateľom, kto ktorú ranu kam prisúdi. Pre mňa zatiaľ 50/50, ale myslím, že sa k nim ešte neskôr vrátim.

Izu
28.02.2017 4 z 5

Za mě nejlíp hodnotím Mysterium tremendum a Okultace. Co bych vytkla je podobné téma povídek, v podstatě se tam točí satanismus, vetřelci z vesmíru atd. Useklé a nedotažené konce u některých povídek. Lehce nadprůměrné.

FiliaNoctis
25.02.2017 5 z 5

Tento výnimočne kvalitný počin vo mne zanechal dojem kultovosti. Ide o horor kombinovaný s temnou metafyzikou, o strach prameniaci zo straty pevnej pôdy zaužívaných istôt a rozumu a s tým prameniacej bezbrehej samoty... Príbehy občas až mrazia a vytvárajú atmosféru skutočného pádu do prázdnej jamy vesmírnej s potenciálom naštrbenia bežného vnímania... Teším sa na ďalšie preklady. :)