Okno s dívkou a ptáčkem

Okno s dívkou a ptáčkem https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483886/bmid_okno-s-divkou-a-ptackem-nt0-483886.jpg 4 155 155

Když devatenáctiletého Reného pošle jeho matka na letní převýchovu k otci, nemůže se mu pomstít víc. Pocit frustrace nezmenšuje ani to, že to znamená strávit prázdniny na úchvatném pobřeží Normandie. Dokud se ovšem neobjeví záhadná anglická dívka Gale, která mu nejdříve totálně zamotá hlavu, a pak jednoho dne… nečekaně zemře. Po pár letech se René i díky nově objevenému smyslu života v podobě kreslení obrazů přes tragickou událost přece jen dostane. Alespoň do chvíle, kdy se k němu začnou dostávat podivné informace. Jak to vlastně tehdy v domku s oknem, za nímž dívku s ptáčkem pozoroval, bylo? Podaří se mu dopátrat pravdy o smrti milované dívky?... celý text

Shelzee21
10.12.2021 5 z 5

Po Nemusíš a Nesejdeš z cesty jsem se do knihy pustila s velkým zápalem, který ve mně předchozí dvě knihy probudily. A nezklamala! :) Je to pravda trochu odlišný příběh od předchozích dvou, ale to mu rozhodně neubírá na kvalitě. Styl psaní, který autorka používá, mi je blízký a je strhující, takže jsem měla pocit, že celý příběh prožívám sama.
To, že je příběh zasazen do Normandie a Skotska, výrazně mění atmosféru příběhu oproti předchozím knihám, ale rozhodně to není na škodu. Mám pocit, jako by na těch místech autorka sama byla a strávila tam delší dobu, až se jí dostaly pod kůži, tak věrohodně je uměla popsat a přenést do knihy jejich atmosféru. Paradoxně popisků tam moc nenajdete, přesto si dokážete ty místa dokonale vybavit. Nejsem popisný typ, takže mi tento styl naprosto vyhovuje a obdivuji autorku za to, jak s takovým málem dokáže kouzlit.
Jedinou malou výtku mám, že bych uvítala o stránku nebo dvě delší čtvrtou část, abych si užila delší dojezd a dokázala si víc představit, co bylo potom. Přesto je to ale další zdařilá a chytlavá kniha a já se těším na další, kterou určitě také pořídím. :)

Katania
06.12.2021 5 z 5

Moje první knížka od autorky a jsem moc spokojená! Román s krimi zápletkou a sympatickými postavami.

margareth1189
06.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Do čtení tohohle příběhu jsem se pouštěla s vědomím, že se od předchozích autorčiných počinů výrazně liší. Neměla jsem obavy, že by se mi příběh nelíbil, ale přece jen jsem netušila, co očekávat, kterým směrem se ona odlišnost bude ubírat. Nakonec na mě dýchla už v prvních řádcích a nebylo to vůbec nepříjemné.
Náctiletí hrdinové jdou většinou mimo mě, mám k nim už zkrátka daleko a tak po jejich příbězích často nesahám. I tady jsem váhala, jestli je to to pravé, ale příběh mě velmi brzy pohltil. René byl navíc zcela uvěřitelný, řekla bych až typický puberťák, se všemi obavami a vzpurností, které k tomu patří.
Zápletka pro mě byla zajímavá a originální. A struktura příběhu taktéž. Nahlédnout na dění očima jedné postavy a pak nabídnout i pohled z druhé strany, to může být někdy ošemetné, zde se to ale mimořádně povedlo a ani na minutku jsem se nenudila, nekonalo se žádné zbytečné opakování.
Co musím opravdu ocenit je způsob, jakým mě autorka vtáhla na místo dění, nejprve do Normandie, poté do Skotska. A to bez obsáhlých popisů a jakýchkoliv jinýcht násilností, zcela přirozeně jsem tam prostě byla s Reném.
A zvlášť mě potěšila promyšlenost všeho okolo Liz a jejího konání za oknem, to byl doslova koncert!
Přestože autorčin styl se nevyznačuje množstvím implementovaných zeměpisných, dějepisných, politických a jiných informací (jako třeba díla Wilbura Smithe, Dana Browna, Jean-Luc Bannaleca a dalších), přesto si i odsud několik zajímavých a velmi překvapivých poznatků odnáším, viz třeba schopnost špačků naučit se mluvit, či slané ovce.
Suma sumárum, tahle knížka se od předchozích opravdu výrazně liší. Je to krok stranou od všedně realistického příběhu (v tom nejlepším slova smyslu), který se mi po přečtení Nemusíš a Nesejdeš z cesty stal jakýmsi poznávacím znamením autorky. Ale osvěžující krok, což dosvědčuje rychlost, s jakou jsem ho zhltla.
Už se těším na leden!

RadkaV.
02.12.2021 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se moc těšila a musím říct, že se mi líbila zatím nejvíc ze všech tří vydaných titulů Dagmar Digmy Čechové.
Možná tomu pomohla exotická romantika v podobě prostředí - slaný normandský vítr je ze stránek skoro cítit, stejně tak jako prach v truhlářské dílně nebo zarostlé cestičky mezi hroby malého vesnického hřbitova, možná je to dílem postav, které jsou čím dál propracovanější a jejich motivace uvěřitelnější, možná je to ale hlavně díky kompozici knihy - tři části pokrývají různé časové roviny i pohledy, které se vzájemně doplňují a postupně do sebe zapadají jako dílky skládačky. Takže drobečky, které autorka průběžně jakoby mimochodem trousí, radši cestou seberte, ať nejste na konci moc překvapeni!
Můžu jen doporučit.

julie8666
01.12.2021 5 z 5

Jako pokaždé i tato kniha zaujala a rychle se četla a už vyhlížim dalši knihu

jasmína
29.11.2021 3 z 5

Tentokrát trošku zklamání, ale mám těžké životní období, možná jsem tím ovlivněná.....

Marioneta.Peck
21.11.2021 5 z 5

Další skvělá kniha této autorky. Zatím mě nezklamala ani jediná. Tahle byla zajímavá nejen těmi cizími kraji a že hlavní hrdina byl muž, ale celkově je to oproti předchozím dvěma knihám jiné. Nebylo to jako od nás doma, ale zajímavý a napínavý dobrodružný příběh o hledání, cestování a také o tom, že věci nejsou černobílé. Už se těším na další romány,které si od této autorky nenechám ujít.

Zdenas5
19.11.2021 4 z 5

Zaujalo mě vysoké hodnocení a krásné komentáře, a tak jsem od knihy čekala trochu víc. Byla taková celkem milá oddechová. Nakonec přidám jednu hvězdičku za krásné vystižení Francie a Skotska. Hned bych se tam znovu vydala.

mysterygirl
16.11.2021 4 z 5

Jsem mile překvapená,dobre se to cetlo a to prekvapeni!

veronika8887
11.11.2021 5 z 5

Po přečtení předchozí knih , jsem se nemohla dočkat , až ji začnu číst. Opět chytlavé . Děj který začal pozvolna a postupně se rozvíjel. Cesta Reného mě hodně bavila a živě jsem viděla jak sedí v londýnské restaurací a dostává se postupně tam kam chtěl. Radost se prolíná se smutkem a šok z rozuzlení!! Přečteno během jednoho dne

AndreaCekanova
05.11.2021 5 z 5

Knížku jsem vzala do ruky s očekáváním, že budu mít týden co číst. No... a za jeden den bylo po ní. Příběh hezky plynul, prostředí krásně popsané, motivy a charaktery postav perfektně vykreslené. I přesto, že jsem si byla od jisté chvíle celkem jistá, jak to všechno dopadne, velmi mě bavilo sledovat proměnu postav. Možná bych uvítala trochu delší poslední kapitolu, ale ve finále příběhu nic nechybělo a byla to skvělá "jednohubka", která zpříjemnila podzimní dny.

Wabinka
02.11.2021 5 z 5

Pěkný příběh,originální, zajímavé téma.

cepina
31.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Velice čtivý a poutavý román, který je reálný a snadno uvěřitelný.
Kniha je rozdělena do čtyř částí, z toho první část se odehrává v Normandii, kam byl poslán René, co by devatenáctiletý hoch, svou matkou.
René nezvládl udělat maturitu z angličtiny, proto je sem poslán za trest, ke svému otci, kterého téměř nezná.
René je z počátku vzpurný, do Normandie se mu jet nechtělo. Až když potkává dívku Gale a začne malovat, se mu začne v cizí zemi líbit. S dívkou tam zažívá svůj první milostný vztah, Gale mu pomáhá s angličtinou, René se prvně zamiluje. Pak se ale stane neštěstí...
Druhá část začíná po třech letech, kdy René úspěšně dodělal maturitu a vystavuje své obrazy, které se lidem líbí. S životem ale není moc spokojený, spíš se ještě hledá. Chtěl by vědět, co se stalo s dívkou z Normandie. Vydává se do Anglie a posléze do Skotka. Tam potká dívku Ruth, se kterou je mu dobře. Stále maluje a Ruth prodává jeho obrázky u sebe v krámku. Pak ale René zjistí, že nedaleko žije dívka, která je až neskutečně podobná jeho první lásce Gale. Je to opravdu ona a co se dělo v Normandii?
Třetí část je vyprávěna dívkou Gale o letech, který strávila se svou poručnicí v Normandii a neměla to tam právě zrovna lehké.
Poslední část je rozuzlením a vyústěním celého příběhu.
Kniha se četla velmi dobře, líbily se mi krátké kapitoly i střídání vyprávění a různé časové osy. Postav je tam méně, o to více je vykreslen jejich charakter. Nádherně je i popsáno prostředí Normandie i Skotska, až jsem tam nikdy nebyla, dokázala jsem si to velice dobře představit.
Hlavní hrdina René mi byl sympatický, hlavně pak jako starší, když už věděl, kam směřuje a co od života chce a očekává. Ráda jsem se s ním vydávala do vzdálených zemí a prožívala jsem s ním jeho dobrodružství.
Román se mi velmi líbil, dávám proto plný počet hvězdiček a doporučuji.

Ivuska.09
29.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Autorka už po několikáté ukázala, že dokáže vytvořit postavy, které si zamilujete, ale zároveň je nenávidíte. Ani mě se nelíbily Reného výlevy na matčinu adresu. I já bych měla slzy v očích, kdybych se dočkala podobných slov od svého syna. Jenže na druhou stranu má René mé plné pochopení. Připadal si ublížený a ztracený. Bojoval se svými vnitřními pocity, se starými křivdami, a jeho slova byla jeho obranou. Stejně tak ona tajemná dívka: nic o sobě Renému neprozradila, přesto s ním flirtovala a věnovala mu svůj čas. Proto vám bude sympatická. Dala mu naději, kterou mu však vzápětí zase sebrala. A tehdy vaše sympatie ztratí. Tento pocit rozpolcenosti zažívám u příběhů této autorky pravidelně. Nutí čtenáře zamyslet se nad tím, co by vlastně v podobné situaci udělali oni? A to je důvod, proč vás vyprávění zcela pohltí.

Veendy
28.10.2021 5 z 5

Moc krásná kniha české autorky Dagmar Čechové jako její 2 předchozí.
Kniha je krásná, příběh napínavý, milý, o vztahu otce a syna a také matky. Syn se seznámí s otcem a také pozná jednu dívku s ptáčkem. Závěr mě mile překvapil tak vřele doporučuji čte se jedním dechem.

Šánka
28.10.2021 5 z 5

Senzační knížka! Ono se to zkraje tváří jako taková letní, prázdninová love story dvou mladých lidí, nedejte se zmást! Příběh se začne rozbíhat úplně jiným směrem a možná budete, jako já, správně překvapení. Je to tajemné, napínavé a originální.
Od této autorky jsem četla Nejedeš z cesty, z té knihy jsem si odnesla přesvědčení, nejít nikdy ke kartářce. Z této knihy si odnáším výborný čtenářský zážitek, moc mě bavila. Takže do třetice si ,,musím" přečíst autorčino ,,Nemusíš!" :-).
A doporučuji, výborná česká autorka!

MilackovaN
24.10.2021 5 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře, vyhovovaly mi krátké kapitoly, ale stejně každá končila tak napínavě, že mě to donutilo přečíst celou knihu za jeden den. Reného jsem velmi litovala, a jsem ráda, že on sám na konci pochopil, že si má více vážit sám sebe. Postavě Liz jsem ze začátku vůbec nerozuměla, ale když jsem se v půlce knihy dozvěděla její příběh, pochopila jsem ji. Navíc kniha skvěle zachycuje přírodu skotského Wicku. Tahle kniha mě ještě víc navnadila na Skotsko, které už dlouho toužím navštívit, tak snad se tam jednou podívám.

petaj
23.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Včera jsem začala číst, dnes jsem skončila a musím říct, že perfektní! Nejdřív mi připadalo trochu zbytečné poslouchat celý příběh znovu ze strany Liz, ale po pár stránkách mě to zase chytlo, a i když člověk věděl, kam to povede, tak byl stejně napjatej, jak to všechno dopadne. A nakonec dokonalý závěr, kdy člověk čeká, že jí zase padne do náruče, ale zároveň tuší, že on už si váží sám sebe a je zvědavej, jak se s tím popere. Fakt jsem to hltala! Skvělá knížka.

Kristulda
20.10.2021 5 z 5

Četla jsem všechny její knihy. Moc se mi líbí. Zajímavý nápad s příběhem.

DadaAndr
16.10.2021 5 z 5

Tahle byla jiná než předchozí dvě, ale stejně krásná. Moc dobře se mně četla.