Ohnivý muž

Ohnivý muž https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416853/bmid_ohnivy-muz-29Z-416853.jpg 4 201 57

Představte si podivnou nemoc, která proniká do lidské mysli a končí samovolným vznícením oběti. A představte si, že je tahle choroba nakažlivá a nebezpečně se šíří... Joe Hill v novému románu vrhá čtenáře do chřtánu apokalypsy. Počet nakažených stoupá, oheň páchá nedozírné škody a část společnosti by proti postiženým nejraději zakročila zcela nekompromisně. Zdravotní sestra Harper hledá řešení. Pomůže věda, nebo tajemný muž, který se naučil oheň v sobě ovládat?... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Fireman , 2016

BarkaS
31.05.2019 4 z 5

Nejsem si vlastně jistá, jestli jsem z knihy úplně nadšená, ale rozhodně to má nápad. Junior se dost potatil, takže jeho knihy jsou dost podobné - místy hodně popisné, odbíhající, ale hlavně tlusté, což je vlastně dobře. Na hlavní hrdinku jsem si musela trochu zvyknout, zarazilo mě pár za hranou nelogických zvratů, ale budiž. Kniha je až děsivě realistická ve vykreslování toho, čeho jsou lidé schopní v mezních situacích. Často v zájmu dobra. Bylo to svižné, originální. Doporučuji.

Stanas513
13.03.2019 5 z 5

Tak mám asi nového oblíbeného autora. Posledních dvě stě stránek jsem přečetla fakt jedním dechem. Mělo to spád a stále jsem nevěděla, jak se děj vyvine. Moc dobré čtení a už se těším na Vánoční říši.

Lutziana
18.12.2018 5 z 5

S přibývajícími léty a přečtenými tituly od pana Hilla, tohoto autora začínám mít ráda víc a víc. Dokonce mi s Ohnivým mužem přirostl k srdci trochu víc, než jeho (mnou též zbožňovaný) otec King. S partičkou z Ohnivého muže jsem strávila pár týdnů, ale vědomí, že kniha bude "to pravé", jsem měla už cca po 30 stranách, což se mi běžně nestává. Čím delší knihy Joe píše, čím víc prostoru dostává psychologická hra postav a možná rozuzlení, tím víc se mi jeho styl zamlouvá. Stejně jako u Vánoční říše a Rohů jsem měla při čtení takový pocit přítomné "magie", něčeho až pohádkového a přitom silně realistického a děsivého zároveň. Joe Hill si vybudoval vlastní žánr a vždycky v něm překvapí. Fascinující téma s filozofickým přesahem s tak realistickým nádechem, až běhal mráz po zádech a zároveň to v člověku příjemně hořelo :) Víc takových příběhů!

MichalHoráček
11.12.2018 5 z 5

Pěkně čtivá i když řádně tlustá knížka, ale i kdyby měla ještě několik stránek navíc, tak bych se nezlobil.
Líbily se mi náznaky na konci kapitol a tím pádem očekávání dalšího děje, jak se to nakonec rozvine dál.

Metla
05.11.2018 4 z 5

"Většina z nich nejsou špatní lidé. Chtějí jen být v bezpečí."
"Což je obvyklá záminka, kterou se obhajují odpornosti a krutost."

Samovznícení jako nemoc, jako epidemie... jako pandemie. Možná to není převratný nápad, ale mne fascinoval dostatečně. Lehce rozporuplné čtenářské ohlasy mě přiměly tlumit svá očekávání; zbytečně, hltala jsem osudy zdravotní sestry Harper, její boj o život svůj i dítěte, které v ní roste. Těhotná žena jako hlavní hrdinka nezbytně znamená citové problémy, romantická vzplanutí (haha, já jsem tak vtipná), zkrátka nádech růžové knihovny a babského čtení. Naštěstí autor nezapomněl, že ke vztahům patří humor a lacině nesklouzává ke knihovně červené.
Vytvořil několik sympatických postav, žádnou dokonalou (to je pochvala), nechybí ani pořádní padouši, nicméně téma nechává spoustu prostoru pro šedou zónu rozporuplnosti oběma stranám - tedy nakaženým i zdravé části populace. Přestože je velký důraz kladen na psychiku, morálku, zkrátka všemožné filozofování, rozhodně není nouze o akci a napětí. Příběh je o přežívání, hledání cesty, o chování lidí v krizových podmínkách, o našich temných stránkách i o tom, co dělá z jedinců výjimečné osobnosti, o lásce, o víře... o naději. Je toho plno, o čem Hill píše.
Můžu mít různé výhrady k výdrži baterií v mobilech, nebo třeba do jak úzkého prostoru je schopna se vsoukat žena v šestém měsíci těhotenství, "Ohnivý muž" prostě má své slabší pasáže a mouchy. Nijak se tím však nemění skutečnost, že jsem ten tlustý román většinu času četla jedním dechem a otáčela stránky rychlostí, jaká pro mě v posledních letech zdaleka není samozřejmostí. Můžu vyjádřit jedině spokojenost a moc se těším, až si konečně jednou udělám ten správný čas pro "Vánoční říši".

ludek.n
08.09.2018 5 z 5

Ohnivý muž je famózní čtení od začátku až do konce. Autor hned od úvodních řádků tlačí nekompromisně na pilu, a přestože ve střední části lehce zpomalí a zvláční, jakmile vzlétne ohnivý Fénix, je to znovu jízda na plný plyn. Příběh je barevný a originální, má nápad, jiskru i gradaci, která dokáže bezezbytku pohltit. Jeho postavy pláčou, smějí se, hrozí, bojí se, doufají, nenávidí, milují i odpouštějí, a myslím si, že jejich pohnutky a činy jsou uvěřitelné i v tom neskutečném světě, ve kterém je jim dáno žít. Ostatně celá ta apokalyptická vize je tak mistrně zkonstruovaná, že člověk má pocit naprosto reálného a současného dění. Na celém tomhle dílku je vidět, že jablko nepadlo daleko od stromu a Joe Hill si od svého slavného otce vzal to nejlepší, co mohl, aby to následně přetavil svou imaginací do skutečného drahokamu. Já se s jeho knihou neskutečně bavil a četbu jsem si maximálně užil.

Jančislava
22.08.2018 4 z 5

Kniha je rozhodně zajímavá a pointa se mi líbila. Nejvíc mě bavil začátek, pak se to místy vleklo. Některé dialogy byly hrozné, ale nevím zda za to může překlad nebo ne. Zvláště když mluvila Harper s Hasicem. Za to strhavam jednu hvězdu a celkově tomu chyběla jakási "jiskra"

Kacenak
09.08.2018 4 z 5

Nakonec jsem dala 4 hvězdy, i když nevím, zda si to kniha zasloužila. Chyběla mi tam nějaká gradace, napětí, nějaký překvápko.
Myšlenka je fajn, ale příběh se chvílemi taaaak taaaahnul, až jsem si říkala, že na tom sluníčku uhořím i s knížkou. Celkově to ale zanechalo dobrej dojem.

Michal156
01.07.2018 4 z 5

Kniha je zajímavá a čte se dobře. Je ale škoda, že autor více nerozpracoval epidemii v celosvětovém měřítku.

Adhara
25.04.2018 2 z 5

Tak na 2,5 hviezdičky... už od Vianočnej ríše Hill evidentne stráca úroveň, čo je škoda. Celá táto kniha sa niesla v duchu "je mi to nejaké povedomé", nebol v nej ten originálny nádych, ktorý mali Rohy. A hlavnú hrdinku som neznášala o to viac, o čo úbohejšiu mučebnicu z nej autor robil. To, ako bolo vždy všetko kruto a nekompromisne proti nej, sa mi zdalo prehnané. A ešte viac to, ako dobre to všetko znášala. Ostatné postavy mi tiež boli nesympatické.

Tabby
14.03.2018 4 z 5

Skvělá kniha od pro mě neznámého autora se zajímavě zpracovanou obálkou.
Občas mi sice vadilo dlouhé vyprávění okolo, ale ke knížce to patřilo k dotvoření děje a určitě nelituji a nebudu nadávat na tloušťku knihy, jinak by jsem to nemusela číst.
Takže pro mě si určitě ještě nějakou knihu od autora v budoucnu přečtu. :)

ThomasRuhe
10.01.2018 2 z 5

Čtení knihy byl docela boj, moc jsem nevěřil, že to nakonec dočtu. Přitom začátek byl dobrý, ale zhruba od 150 stránky začíná sáhodlouhý popis nezajímavého děje, ve kterém se hlavní pointa příběhu úplně vytrácí. Celkově je kniha zbytečně dlouhá.
Některé kapitoly jsou fajn, ale ty střídají pasáže o ničem, jakoby chtěl Hill pouze natáhnout text.
Závěr není taky žádná sláva.
No dočetl jsem to, ale velký zážitek jsem z knihy neměl.

lenuskav
31.12.2017 5 z 5

nadšená :)

Mili91
28.12.2017 5 z 5

Výborně napsaná kniha s naprosto uvěřitelnými postavami. Od přečtení Kingova Svědectví, jsem si žádnou postapokalyptickou knihu neužil tak jako tuhle. Na konci jsem jen litoval, že nejsou žádné další díly. Tak snad v budoucnu... P.s. potěšila narážka na Vánoční říši. :)

Marllo
21.11.2017 3 z 5

Bohužel pro tuto knihu jsem měl po vnikající Vánoční říši příliš velká očekávání a tím pádem musím i konstatovat, že pro mne byl Ohnivý muž lehčím zklamáním. Ale tím nemohu říct, že by kniha byla nějak špatná. To ne. Furt jde o vysoký nadstandard z pera pokrevního následovníka Stephena Kinga. Kniha má vynikající začátek, který mě hnedka chytil a jen tak nepustil, ale bohužel došlo pak k přesunutí děje do skrytého tábora zpola zfanatizované sekty. V této prostřední části knihy jsem se utápěl v přehršel charakterů která nebyla z poloviny ani tak zajímavá, což také způsobilo to, že jsem se mezi nimi ztrácel a musel jsem občas otočit o několik stran na zpět abych se trochu zorientoval. Taky mi některé situace přišli více natahované a nebyli tak záživné s čímž se dostavila nuda. Dokonce jsem se musel párkrát nutit do čtení což bych nikdy nečekal u Hillovi knihy. Ale od určité chvíle ( šikana v lese, únos sanitky, fénix) jsem byl zpátky v sedle a znovu jsem se vozil v lunaparku Hillovi fantasie. Do konce jsem hltal každou stránku a byl jsem i překvapen nekompromisní čistkou postav. Jinak co se týče zmíněných postav tak pro mne byla znovu nejsilnějších hlavní postava v podobě těhotné Harper . Její odhodlanost, odvaha a vytrvalost byla uvěřitelná a do této postavy jsem se doslova zamiloval. Jen mi bylo trochu líto Johna který to během celého příběhu schytával víc než dost, ale to byla asi karma za jeho aroganci a povýšenost :D No co bych mohl ještě hodnotit. Nejlepší na této knize je nápad. Nemoc v podobě vzplanutí a nebo její následné ovládnutí a využití, to může opravdu vymyslet jen někdo jako je syn krále horroru. Takže za mne verdikt zní 3,5 hvězdičky.

callahanh
13.11.2017 4 z 5

Je fascinující, jak moc Hill připomíná svého otce a stal se opravdu takovým “Kingem light“. The Fireman jako by vypadl ze šuplíku námětů samotného Mistra, protože téma o neznámé chorobě, která končí samovznícením, je typicky kingovské. Hill se toho nebojí a ve velmi pomalém a zdlouhavém tempu vypráví atraktivní příběh, který je plný zajímavých a propracovaných postav, vskutku promyšlených událostí a mnohdy nečekaných zvratů. Obě klíčové postavy jsou charismatické a zajímavé, každá ale jiným způsobem - zatímco Hasič svou tajemností a málomluvností, Harper svou odvahou a vnitřní sílou. Jediný zásadní problém, který s knihou mám, je tak její rozsah, protože 664 stran je v tomto případě opravdu hodně a místy se děj hodně táhne, všechno je rozvláčné a zbytečně překombinované, což se týká i závěru, který už je na můj vkus protahovaný až moc. Jinak je ale The Fireman výborné dílo, které utvrzuje v tom, že Stephen King má ve svém synovi důstojného nástupce, který by mohl být podobně progresivní jako on kdysi. 80 %

babsi66
15.10.2017 4 z 5

Kvality ani zábavnosti Vánoční říše knížka nedosahuje, ale určitě to není špatný příběh. Autorovi se několikrát povedlo mě překvapit dějovými zvraty.

Co bych mu naopak vytkla, je natahovaný konec. V poslední třetině mohla knížka skončit na několik různých způsobů, které bohužel nebyly poskládány tak, aby děj gradoval, což celkový dojem z knihy trochu poškodilo.

gan112
12.10.2017 3 z 5

Knižka ma bavila, bola plná napätia. Avšak našli sa hlavne k záveru hluché miesta, čo je škoda. Na druhú stranu mi toho moc nedala. Nedá sa povedať že by bola úplne tuctová, ale rozhodne som od Joa čakal po Vianočnej ríši omnoho viac.

TessieB
02.10.2017 4 z 5

Jelikož to nebyla první kniha od tohoto autora, dávám 4*, protože mám srovnání (Podle mého názoru je prostě Vánoční říše top). Námět a příběh super, četla jsem, že si hodně lidí stěžuje na "omáčku okolo" a "moc se vykecává", ale přijde mi, že to k němu docela patří. Příběhu to dodalo napětí, očekávání, co bude na další stránce. Konec mi přišel možná naopak trošku utnutý v tom nejlepším. A do posledního řádku jsem doufala, že se ještě něco stane. Každopádně Ohnivý muž nezklamal a místo v mojí knihovně si našel :)

Pett
22.09.2017 2 z 5

Musela jsem se během čtení několikrát podívat, jestli tohle je opravdu z psacího stroje toho Hilla, toho Kingova malého Joeyho, v jehož Vánoční říši mi bylo tak hrůzoplně... nevím, zda je vina na mé straně, že jsem si vcelku nedávno prošla děsivou chřipkou v geniálním Svědectví- boha jehovooo... fakt boží! Ale tohle.... to bylo tak blablózní... četla jsem to tak dlouho, že jsem málem sama porostla plísní... ty dialogy... ten uměle naroubovanej humor... z jakési podivné romantické linky mi málem chytla sirka v kapse... nevím nevím, Joey... prosila bych znovu a lépe!