Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469693/bmid_ohnicky-vsude-kolem-uJL-469693.jpg 4 951 951

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky devadesátých let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Little Fires Everywhere , 2017

Safienka
01.03.2020 5 z 5

Naprostá pecka! Líbilo moc. Jsem vlastně ráda, že jsem knihu četla dýl než je zvykem, mám pocit, že jsem si ji pěkně užila! Moc se mi líbil styl psaní a příběh snad ještě víc. Něčím mi to připomínalo mou oblíbenou Jodi Picoult. Musím si pořídit i to první dílo!

HanaMalina
24.02.2020 3 z 5

Musím se přiznat, že podle hodnocení jsem se na čtení opravdu těšila, ale nakonec jsem moc nadšená nebyla. Dalo se to přečíst, ale kniha ve mně žádnou přidanou hodnotu nezanechala. Za mě nedoporučuji, pouze pokud se chcete odreagovat a nečekat nic moc velkého. Zkusím přečíst i první knihu od autorky a uvidím, zda bude lepší.

evavolavka
11.02.2020

šlo to, ale nic obzvláštního

Afka
24.01.2020 5 z 5

Kniha mne uchvátila stejně jako ta předchozí. Autorka má úžasnou schopnost vykreslit postavy, a to i ty vedlejší, tak, že je opravdu znáte a rozumíte tomu, co dělají a proč to dělají zrovna takhle. Kniha je mistrně napsaná, skoro až do konce knižky mi přijde, že se vlastně nic zásadního neděje, a pak na pár desítkách stránek se všechno pospojuje a vygraduje tak, že po dočtení ještě dlouho sedím a nejsem schopná myslet na něco jiného. Škoda, že toho Ng nenapsala víc.

lofasovec
21.01.2020 4 z 5

Kniha odpovídá mým stylistickým a performativně emotivním představám, k dokonalosti chybí trocha neostrukturální nadsazenosti na realisticko-militantní poměry příběhovosti.

baida
16.01.2020 5 z 5

Výborná kniha

BratrO
16.01.2020 5 z 5

Vynikající kniha. Postavy, styl vyprávění, obsažené téma.
Vůbec by mi nevadilo dovědět se co vzrostlo z popela, protože postavy se mi zažraly opravdu hluboko pod kůži.

Martooni
14.01.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, velmi zajímavě napsaná. Líbilo se mi, jak autorka zvolna přechází v příběhu a novou kapitolou předchozí podrobně vysvětlí. Líbilo se mi, jak se příběh pomalu rozkrývá a postupně jsem zjišťovala o čem tato kniha vlastně bude.

Velmi jsem si oblíbila Miu, Pearl jsem litovala, kočovný život, který si nevybrala. "Dárek", který Mia připravila na konci knihy pro Richardsonovi byl skvělý nápad!
Bylo zajímavé pozorovat tématiku žen, které mohly a které nemohly mít děti.
Jak zajímavě podobný byl osud paní Richardsonové a matky Mii.
Trip, Moody a Lexie příběh doplňovali, ale nějaký bližší vztah jsem si s nimi během čtení nevytvořila.

Nomia
03.01.2020 4 z 5

Pozvolna plynoucí vyprávění, plné barvitých popisů, spletitých rodinných vztahů a především skvělých postav, to vše zasazené do amerického maloměsta. Tahle kniha má v sobě přesně vše, co mám ráda, není černobílá, dokázala mě rozesmát i rozhořčit, byla neuvěřitelně čtivá a rozhodně zapamatovatelná.
Ale nejvíc oceňuji s jakou jemnosti a citem pro realitu Celete Ng vykreslila postavy. Opravdová hra s charaktery i vztahy. Jediné, co bych mohla Ohníčkům vytknout je možná až trochu přílišný morální apel.

“Sometimes you need to scorch everything to the ground, and start over. After the burning the soil is richer, and new things can grow. People are like that, too. They start over. They find a way.”

Ohníčky všude kolem jsou plné otázek bez jednoznačných odpovědí. Je to strhující kniha, která dokáže bravurně rozvířit emoce a zavařit mozek. Trochu ubrat na morálním apelu a rasových otázkách a bylo by to takřka dokonalé.

broskev28
02.11.2019 5 z 5

Dočítala jsem v pátek večer, dlouho do noci - už to svědčí o výjimečné čtivosti této knihy (běžně v pátek odpadnu nejpozději v deset hodin).
Zaujal mě nejprve styl vyprávění, doslova jsem hltala dlouhé a podrobné popisy jednotlivých postav, měst i míst, dokonce i neznámé fotografické výrazy; ani na chvilku jsem se nenudila a jen nerada jsem knížku odkládala. Věřím, že na tom má velkou zásluhu i skvělý překlad Jany Kunové.
Moc se mi líbil způsob, při němž autorka neskončí komentářem přítomnosti, ale hnedle pokračuje a odhalí nám i věci budoucí:
"Ještě po letech bude paní Richardsonová trvat na tom, že začít se hrabat v Miině minulosti byla jen spravedlivá odplata za to, jaké potíže Mia vyvolala."
Zajímavý byl vývoj všech postav; rozhodně bych je nerozdělila na dobré a špatné, každý si dobrovolně zvolil svůj způsob existence, přičemž někteří ho - vzhledem ke svému věku - teprve hledají. V průběhu knihy se všichni musí nad svým dosavadním životem zamyslet, podívají se na něj jakoby z jiné perspektivy, a často dojdou k zajímavému zjištění.
"Pomyslela, a po mnoho let často ještě myslet bude, na tu fotografii s jediným zlatým pírkem uvnitř: Je to portrét jí, nebo její dcery? Je ona sama ten pták, který se pokusil prodrat na svobodu, nebo je ta klec?"
Úžasná kniha, pro mě určitě zajímavější než autorčina prvotina.

lištička123
14.10.2019 5 z 5

Knížka mě příjemně překvapila. Byla kvělá. Ještě nějakou chvíli po přečtení jsem o postavách vní muselapřemýšlet. Byla příjemná, dobře se četla, děj byl zajímavý. Většinatu byla o knížce napsána a já s tím souhlasím. Opravdu stojí za přečtení.

TomTomis
24.09.2019 5 z 5

Tak tahle kniha mě od autorky nadchla snad ještě víc. Ponoření do nitra postav tohoto románu mi nedává i po čase, kdy tohle píši, spát. Stále se mi vynořují některé obrazy, co ve mně autorka vyčarovala. Kniha plná postav, ke kterým jsem si tu snadno, tu obtížněji hledal cestu. Kniha stojí za přečtení. Škoda, že od autorky se hned tak další knihy asi nedočkáme.

Jordyz
30.08.2019 5 z 5

Autorka v obou svých knihách krásně ukazuje to, jak je důležitá vlastní cesta každého. Jak nás všechny formuje rodina, zážitky, setkání.... Krásný pohled do duší každé z postav. Při letmém seznámení můžeme kohokoli lehce odsoudit za chování, názory atp., ale když poznáme jeho celou životní cestu, pochopíme. Mrzí mě, že autorka má pouze dvě knihy. Řadím mezi oblíbené.

Ann1307
17.08.2019 5 z 5

První knihou, kterou jsem letos přečetla bylo Vše, co jsme si nikdy neřekli od Celeste Ng. A bylo to úžasný!
Zamilovala jsem se do syrovosti postav. Jak moc ten příběh byl skutečný a jak moc jsem ho prožívala s hrdiny knihy. A teď to bylo stejné. Jsem z Ohníčků paf.

Nedokážu jednoduše popsat dějovou linku knihy, protože jednoduchá není. Je to poměrně komplikované. Autorka vypráví příběh a pak se najednou přestane věnovat hlavní dějové linii a ukáže nám minulost postav a jak se dostaly tam, kde teď jsou. A to je naprosto úžasný.

Hlavními hrdiny jsou rodina Richardsonových a potom Mia a její dcera Pearl Warrenovy.
Příběhy těchto dvou rodin jsou doplněny o osudy dalších postav a díky tomu, že můžeme každého chvíli sledovat samostatně, jak co vnímá, co zásadního se mu přihodilo, je příběh neuvěřitelně propracovaný a plastický.

Přiznávám, že s knihou jsem se trochu i trápila. Obvykle jsem schopná necelých 400 stran přečíst za pár dní a Ohníčky mi trvaly týden. Je to ale tím, že to zkrátka není jednohubka, člověk se nad příběhem zamýšlí a potřebuje si čas od času odpočinout od tak intenzivního zážitku.

Knihu můžu jen doporučit!
5⭐/5⭐
Knihy od Celeste Ng jsou moje nejoblíbenější Odeonky a doufám, že brzy vyjde nějaká další. Hned si pro ni poběžím. ❤

laeela
01.07.2019 5 z 5

Aktualni temata, dynamictejsi nez Vse co jsme si nikdy nerekli. Presto je v pribehu tolik rovin, ze pro me bylo Vse co jsme si nikdy nerekli kompaktnejsi a zasahlo me hloubeji. I tak knizku rozhodne doporucuji.

MonikaS4
25.06.2019 5 z 5

Skvělá kniha, jedna z mých favoritů. Hezky rozebrán vztah matka-dítě. Donutí čtenáře zamyslet se nad tématem. Čte se sama.

Chesterton
23.05.2019 3 z 5

Trochu Amerika očima asijského přistěhovalce ??
Nečetla se mi úplně dobře pro určitou neuspořádanost či spíše přesycenost tématy ?
Ústřední protipól Elena Mia mi trochu zanikl v etickém problému adopce, který mě drásal nejvíc. Nedokázala bych se soudit o dítě, o které se hlásí biologická matka. Nejvíc mi proto z příběhu vystoupil křehký dar mateřství, který si nelze vynutit, stejně jako právo na dítě.
Hledání jemné pravdivosti v obtížných lidských tématech ?? Hledání a nenalézání ?
Elena byla mým protikladem stejně jako v něčem Mia, ale ta mi byla bližší. S Elenou jsem měla pouze soucit, Mia byla postavou, se kterou se v závěru, uzavírá kruh příběhu, snad směrem k naději. Fotografie ponechané rodině jsou stejně symbolické až hluboké jako motiv ohně. Řešení panenek u soudu až děsivé. Autorka má šanci propsat se k hodně dobrým knihám. Zatím toho chce hodně říct, ale nedokáže třídit ku prospěchu vyznění příběhu?
Díky Milary za doporučení ☀️

VONÍ DOMOVEM, NAPADLO MIU ZNIČEHONIC, JAKO BY DOMOV VŮBEC NEBYLO MÍSTO, ALE ODJAKŽIVA TO BYLA TAHLE OSŮBKA, KTEROU VOZILA S SEBOU.

Rade
20.05.2019 4 z 5

Další kniha autorky o vztazích, rodině, generačních problémech, nepochopení, či naopak sdílení. A o mateřské lásce ve všech podobách. První půlka knihy naprosto strhující, pak už se mi zdálo, že doposud neutrálně podané příběhy nabývají podobu jakési morality. Vzdání se dítěte, adopce, potraty, problematika náhradních matek…, trošku mi přišlo, že je toho na malé ploše směstnáno příliš. Nicméně: skvělý jazyk, působivá a výstižná přirovnání, žádné odbočky, v detailech je toto čtení docela lahůdka.
Plus za překlad.
Prvotina autorky (Vše, co jsme si nikdy neřekli) mě zasáhla o něco víc.

Pozn.: Doporučuji se projít – prostřednictvím Google maps – po ulicích Shaker Heights. Je to docela výstižná ilustrace k četbě…

sgjoli
18.05.2019 4 z 5

Zasloužené 4 a půl hvězdy a rozhodě to stojí za pozornost. Vážně nechápu, proč jsem se této knize vyhýbala tak děsně dlouho! Autorka tu opět skvěle rozebírá vztahy mezi lidmi, nimrá se v lidských povahách a rozdílech mezi různými skupinami lidí. A opět tu naprosto skvěle odkrývá tajemství. Mně se to prostě líbilo! Půl hvězdy ubírám za trochu pomalejší začátek a také za to, že autorčina prvotina "Vše, co jsme si nikdy neřekli" na mne zapůsobila přece jen o trošinku více a silněji. Ale i tak jsou Ohníčky skvělá kniha a moc doporučuju! :-)

jeani001
09.05.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Autorčin styl se dobře čte, navíc velmi citlivě vypráví příběh střetu dvou rodin z naprosto rozdílných světů, řeší dilemata spojená s mateřstvím a odpovědností ke svým dětem, vícegenerační problémy...

Doporučuju!!!!