Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469693/bmid_ohnicky-vsude-kolem-uJL-469693.jpg 4 952 952

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky devadesátých let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Little Fires Everywhere , 2017

janasim
17.09.2020 5 z 5

K odeonkám přistupuji s respektem. Většinou se jedná o kvalitnější a náročnější literaturu, kterou ne vždy dokážu správně pochopit, docenit a zamyslet se. Celeste Ng je však úžasná autorka píšící velice čtivě a srozumitelně o tématech točících se kolem rodiny. Vše do sebe důmyslně zapadá, žádné slovo, žádná myšlenka není navíc. Ohníčky začínají tam, kde většina knih končí a posléze se dozvídáme proč se vlastně vše stalo. Psychika postav je tak hluboce propracovaná, že ve výsledku nedokážete říct, že by tito lidé mohli jednat jinak, zamýšlíte se nad okolnostmi, výchovou, společností a vidíte prostě víc. Náhradní mateřství, adopce dítěte z jiné kultury, pravidla, volnost, svoboda s ohledem na rodinu jsou motivy Ohníčků a nyní i mých myšlenek. Doporučuji, jak nejvíc můžu. Toto je opravdu špičkový román a doufám, že to nebylo mé posledni setkání s autorkou.

kleozpatra
11.09.2020 3 z 5

Viděla jsem stejnojmenný seriál s Reese Witherspoon a jak se říká, že kniha je vždy lepší, tady si to nemyslím a to i přes to, že i k seriálu jsem měla výhrady, měl totiž extrémně utažené šrouby, z nichž mnohé v knize ani nejsou, například Mia byla černá a paní Richardsonová krom toho, že byla upjatá pipina, tak k tomu ještě taková jakási rasistka naruby ... a zase zpátky, čiliže není divu, že se mi pak kniha zdá při zdi a i když dějově pestrá, tak na chvíle k odplutí s postavou jaksi ... skoupá.

PetK
04.09.2020 4 z 5

V první řadě je to pro mě kniha o mateřství a nejrůznějších podobách vztahu dcera-matka. A potom o pořádku a pravidlech, které dodávají klid a řád, proti vnitřnímu ohni a ochotě tato pravidla porušovat, vyvádět svět z rovnováhy, ale tím víc získat. Příběh o tom, že co je správné, nemusí být etické a naopak. Že ta nejlepší rozhodnutí nám nemusí přinést klid a štěstí.
Příběh mě vtáhl od prvních stránek. Někde zhruba v polovině mi zabrnkal na anténky jeden tak trochu za vlasy přitažený zvrat, který mi dojem maličko zkazil. Taky motiv ohně, ať už skutečného či symbolického, tady byl občas na můj vkus implantovaný místy na sílu - on tam byl, není třeba ho zdůrazňovat.
Každopádně velmi zajímavá knížka, kromě výše zmíněného i o rasové snášenlivosti, o tom, že když vybočíte z řady, jste černou ovcí, jste za to trestáni. Z tohoto pohledu (silných témat) velmi hutná a výživná kniha.

poulet
08.08.2020 4 z 5

Líbila se mi moc, takovej trošku Irving.... .

mone
08.08.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.

LaDouceBrise
27.07.2020 5 z 5

Spletitý román o složitosti lidského bytí, o touze po dokonalosti, o nesplněných snech, přáních a špatných rozhodnutích, jež formují život člověka. Stejně jako první román Celeste Ng jsou i Ohníčky sžírající psychologickou sondou do života jedné zdánlivě dokonalé rodiny, která vás ohromí svou čtivostí a při jejímž čtení až mrazí. Autorka zde bravurně líčí, jak křehký může být pečlivě vybudovaný život, jenž stojí na chatrných základech - nevyřčených slovech, tajemství a přetvářce, a zaměřuje se na značně kontroverzní otázky mateřství, na něž neexistuje správná odpověď.

„S pravidly je ta potíž, že předurčují, jakým způsobem se věci dělají správně a jakým špatně. Ve skutečnosti se přitom věci dělají zkrátka všelijak, žádná možnost není tak dočista špatná nebo dočista správná a s jistotou nepoznáte, na které straně této hranice se nacházíte.“

Fascinuje mě, jaký mají jednotlivé postavy a jejich charakteristiky přesah, jak se prolínají s reálným životem nás všech a poukazují na naše nedostatky, uhašené ohníčky, stále ještě doutnající, o nichž mnohdy ani sami nevíme.
Myslím, že mnozí z nás si rámují život vytyčenými pravidly, i když samozřejmě ne v takové míře, jako to dělají bezúhonní obyvatelé Shaker Heights, městečka, jež pravidly a jejich dodržováním přímo žije. Celeste Ng ve své knize poukazuje na to, jaké může mít takové stanovování hranic a mezí dopady - ničivé, ne nepřipomínající požáry, stravující naše duše, požáry deroucí se na povrch.
Je to fascinující, alarmující i děsivé zároveň. Komplikovaná pavučina tohoto příběhu vás nenechá spát, ale přesto si budete přát, aby to ještě neskončilo, a šetřit si těch posledních několik stránek na později, navzdory hlodavému nutkání číst a číst, dokud se nedoberete konce.

Miiny fotografie ve mně budou rezonovat ještě dlouho, stejně jako její nelehký osud a ohníčky, jejichž jiskřičky zasela nejen v obyvatelích Shaker Heights, ostrůvka (zdánlivého) klidu a harmonie vprostřed bouře okolního světa, ale také ve mně - a kdo jsem já? Osvobozený ptáček, nebo ta klec, která ho svazuje?

ROZHODNĚ DOPORUČUJI, POKUD OVŠEM NEMÁTE STRACH Z MENŠÍCH POŽÁRŮ...

hermína14
05.07.2020 5 z 5

To je ten případ, kdy za posledním řádkem dlouze nevydechnu a nezavřu, ale vrátím se znovu na začátek. Je to osvěžující, nechat se opájet každou myšlenkou, pohybem a slovem Mii. Její čisté bytí bez výmluv, citlivost, umění pozorovat a tvořit je záviděníhodné...nebo následováníhodné:)?
"Cosi v tom pohledu, jejž si matka s dcerou vyměnily, lapilo srdce paní Richardsonové do síťky na motýly."
"Vše, co ji na Izzy tolik rozčilovalo, ještě dřív, než se vůbec poprvé nadechla, mělo kořen v jediné obavě: že by ji mohla ztratit."

Květ
25.06.2020 4 z 5

Skvěle, čtivě napsaná knížka o vztazích a lidských dramatech aneb když se střetnou dva odlišné světy, mohou létat jiskry. Perfektní pohled do stereotypů maloměsta s jeho typickými předsudky. Bavila mě.

Madluska
13.06.2020 4 z 5

vše, co jsme si nikdy neřekli, se mi sice líbilo ještě o kapku víc, ale i tady autorka míchá osudy postav z podobných kousků - najdete tu rasismus, neuspořádané rodinné vztahy, nepochopení od nejbližších lidí, rány z minulosti, o kterých se nemluví. Ale především je to pro mě kniha o mateřství v mnoha rovinách (matka samoživitelka, náhradní matka, spořádaná matka, adoptivní matka, matka po potratech i interrupci) a některé pasáže mě právě teď dost silně zasáhly, třebaže se nedá říct, že bych si někoho ze Shaker Heights vyloženě oblíbila. Řekla bych, že z této knížky víc koukal záměr napsat knížku, která se vysloví ke všemu (čínská komunita, sex mladistvých, spořádaný versus bohémský život) - bohužel to pak na mě působilo trochu vykonstruovaně a na 5 hvězd to ode mě není.

Leusee
12.06.2020 5 z 5

Musím říct, že knížka se četla pomalu sama. Tolik zajímavých charakterů a odlišných problémů u kterých se ptáte sami sebe co byste udělali ve stejné situaci vy. Těším se, až teď zkouknu seriál. K jednomu se ale musím přiznat - a to že jsem očekávala trošku více dramatický a ohromující konec. I tak ale dávám pět hvězdiček.

Aleš686
18.05.2020 5 z 5

úžasná kniha o síle svobody a mateřství

blackoutzuzi
12.05.2020 3 z 5

Ohníčky řeší otázky vztahů, popisuje odlišné vrstvy, kultury a opět poukazuje na vztah rodiče a dítěte. Ovšem celé to na mě působilo méně melancholicky a příběh jako celek mě tolik nechytl za srdce. V tomto případě také není zcela jasná hlavní postava, protože jí může být potenciálně kterákoli, je tedy spíše na čtenáři, kdo pro něj bude ta "hlavní". Musím přiznat, že jsem měla doopravdy potíž se s nějakou postavou ztotožnit a vytvořit si k ní vztah. Co bych "vypíchla" tak je to konec, který se autorce doopravdy povedl! Bohužel od knihy jsem měla obrovská očekávání a ve finále jsem byla trochu zklamaná.

Gooverka
09.05.2020 5 z 5

Jednoduše do-ko-na-lé. Trochu jsem se bála, abych od tak vychvalované knihy neměla velká očekávání, ale mám naopak dojem, že moje hodnocení bude ještě nadšenější. Už první stránka, na které se dozvíte, jak vlastně příběh skončí, mě dost zaujala a strašně mě bavilo, jak nám autorka servíruje na každé další stránce novou informaci. V jejím průběhu jsem musela hned několikrát zvažovat, co bych v podobné situaci udělala já a svoje rozhodnutí jsem několikrát změnila. Podle mě kniha otevírá mnoho témat, od problémů rasy, přes téma mateřství, dospívání, přátelství, očekávání společnosti až k sociální třídě. A vlastně se mi skoro nikdy nestalo, že bych si byla tak jistá, co nám autorka naznačuje a vlastně byla úplně mimo. Jak nit se táhne celým příběhem to, že nikdy nic není černobílé, a to se mi líbilo moc. Odeon je prostě nakladatelství, které vydává to nejlepší, co jsem ve svém životě četla.

i.stefany
09.05.2020 5 z 5

Tak jako první kniha i Ohníčky jsou velice povedené. Klaním se před autorkou, jak dokázala opravdu přirozeně vystihnout vlastnosti a povahy všech postav, především ale těch ženských, ať už kladných nebo záporných. Jak z obyčejné zápletky sestavila tak vztahově propletený a komplikovaný příběh a jakou udělila lekci rodině Richardsonových. Úžasné!

SpiritErised
04.05.2020 5 z 5

Naprosto skvělé. Příběh mě zcela pohltil.

kaja77
01.05.2020 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Tolik témat k přemýšlení, tolik věcí, které nejsou ani černé ani bílé....uf. Knihu určitě doporučuji

Eifka
02.04.2020 5 z 5

Výborná kniha o rodinných a celkově mezilidských vztazích. Jednoduchý děj odehrávající se v 90.letech 20.století, občas protknutý retrospektivou + postavy "outsiderů", kterým fandíte + spravedlnost a pocit zadostiučinění + napětí + lehce otevřený konec = jako čtenář jsem nadšená!
Kniha si tzv. na nic nehraje, příjemně plyne a vy si jen užíváte ten čtenářský zážitek.

Autorka má velké nadání, těším se i na její prvotinu!

Anne_and_books
31.03.2020 4 z 5

Čtivá knížka se spousty doutnajících témat - mateřství, rodiny, rasy, viny - která jsou rozebrána ze všech stran. Celým textem prostupuje téma ohně, někdy doslovně, někdy jen symbolicky. Jelikož již od začátku víte, jak příběh skončí, jste nuceni neustále hltat stránky, abyste upokojili touhu po poznání všech důvodů. Jednotlivé postavy se vám psychologicky postupně otevírají a první stránky románu začínají dávat smysl.

Julinka679
20.03.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, která se zabývá příběhem rodiny Richardsonových narušeným přítomností nové podnájemnice Mii s její dcerou Pearl.
Pokud se zajímáte o knihy překypující citovou stránkou a mnoha detaily o téměř všech postavách je tento příběh pro vás přesně tím pravým.
Za mě 5* a rozhodně doporučuji! :-)

Yorika
08.03.2020 4 z 5

Autorka se ráda nimrá v pocitech a duších svých postav, což je pro přemýšlivého čtenáře rajská hudba. Příběh jedné ,, slušné" rodiny, jejíž dokonalý život naruší ,, extrovertní umělkyně" s dcerou a způsobí tak, nevyhnutelnou katastrofu, ke které to vše časem směřuje. Autorka nikoho neobviňuje, na nikoho neukazuje prstem. Její postavy nejsou černobílé. Naopak, snaží se ukázat, že životní cesty bývají komplikované a odsouzení jednoduché. Super kniha.