Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349492/bmid_ohnicky-vsude-kolem-bTy-349492.jpg 4 941 260

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky 90. let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Little Fires Everywhere , 2017

annettka1098
27.02.2021 4 z 5

Pozor nejedná se o klasickou Odeonku. Ikarová obálka sedí příběhu více.
Autorka naráží na několik společenských témat jako je rasová diskriminace, interrubce, náhradní mateřství, adopce.... Těžkými tématy se to v knize jen hemží a mrzí mě, že nebyl prostor vše do detailu probrat. Kniha by mohla mít 4 díly a pořád by bylo o čem psát.
Nad hodnocením jsem přemýšlela hodně dlouho. Ráda bych si knihu někdy přečetla znovu. Bohužel mi ale neseděly dlouhé kapitoly a zaznamenala jsem i nutné pasáže. Navíc některá témata jsou nakousnutá a zasloužila by si více rozebrat.
Jestli vás zajímá téma mateřství (nemyslím z odborného hlediska) a líbila se vám kniha či seriál Sedmilhářky, mohu knihu vřele doporučit!

LittleK
17.02.2021 5 z 5

Po dlouhé době knížka, kterou jsem slupla jako malinu. Nepřijde mi nijak zásadně originální co do tématu, děj se vyvíjel celkem předvídatelně, i když autorka dokázala jít do hloubky a dala nahlédnout do nitra každé i sebebezvýznamnější postavy, přesto ve mě cosi zanechala. Nic není, jak se na první pohled zdá a jeden člověk nebude moct nikdy pochopit svět a dění v něm do posledního zrnka zrodu, proto bude odsouzen pouze sám na sebe a na obraz, který si o tom či onom sám vytvoří. Kniha mě opět donutila se zamyslet nad tím, zda jsme tím, kým doopravdy jsme, kým chceme být nebo tím, kým nás chtějí mít ostatní.
P.S. Věřím, že seriál bude už jen třešničkou na dortu, protože Reese tyto role fakt sednou viz skvělé Sedmilhářky a ještě skvělejší knižní předloha.

JessieEx
15.02.2021 4 z 5

4,25*
Moc pěkný příběh o vztazích matek a dcer. Tematikou mi připomněl knihu Nelituju ničeho od Colleen Hoover. I zde vystupovali jak dospívající tak dospělí hrdinové.

Moc se mi líbila hlavní zapletka s Mirabellou. Líbilo se mi, že i když se to dvou hlavních hrdinek Eleny a Mii netýkalo, my jsme sledovali, jak se jich celá ta situace dotkla a změnila jim životy.

Kniha o různých podobách mateřství mě místy trochu potrápila, když nakousla některé etické problémy, kterým se já snažím vyhýbat. Nedokázala jsem si na všechny udělat vlastní názor a ani jsem se o to nesnažila.

Místy mi v knize chybělo více psychologického vykreslení postav. Například jsem chtěla, aby nám autorka osvětlila, proč se Mia rozhodla udělat to, co udělala a co jí změnilo život od základu.

Co se týče čtivosti, kniha se četla moc dobře, ale nedokázala udržet mou pozornost příliš dlouho, četla jsem ji skoro týden...

Moc doporučuji!!!

Adris
15.02.2021 5 z 5

Ohníčky všude kolem je kniha pojednávající o formách mateřství a otázce práv matek vůči dítěti. V knize jsou krásně a objektivně popsány všechny zúčastněné strany a jejich pocity (rodiče čekající léta na dítě z adopce X matka vzdávající se dítěte). Jsou tu i otázky viny kvůli potratu. Zkrátka vše kolem ženy, matky, mateřství. A také rasismus. Kniha se četla lehce, tzv. "jedním dechem", takže se jí určitě nebojte. Střídají se zde pohledy teenagerů a dospělých.

jahlina
11.02.2021 5 z 5

Z knížky jsem nadšená. Je velmi čtivá. Zpracovává poměrně citlivé téma mateřství z různých úhlů. Hodně jsem jsem fandila nekomformní Mie. Ráda si přečtu i předchozí knížku autorky.

Arsi007
11.02.2021 5 z 5

Tohle bylo něco! Perfektní, chvílemi až poetický jazyk, zároveň svižný a plný těch správných emocí.

Příběh je vyprávěn z pohledu třetí osoby, vypravěče nebo chcete-li průvodce, který do textu vnáší nový rozměr. Asi nikdy jsem ještě nečetla knihu, kde při vyprávění o nějaké konkrétní osobě skáče autor z přítomnosti do minulosti a zároveň do budoucnosti. Příklad: Mia v přítomnosti učinila rozhodnutí na základě její (v textu zmíněné) minulosti a poté aniž by se dějová linka odchýlila v čase je zde zmínka o tom, že ještě dalších pár let bude přemýšlet nad tím, jestli udělala správně... Určitě se tomuto stylu vyprávění nějak říká, ale v tomhle jsem literárně nepolíbená

Sečteno a podtrženo bojím se, co přinese autorčina předchozí kniha Vše, co jsme si nikdy neřekli, protože spousta lidí říká, že je ještě lepší a já tomu nevěřím. To přeci nejde :D

IG: @hanybooks

nada3314
07.02.2021 5 z 5

Jsem moc ráda, že se kniha ke mě dostala a já si mohla tento příběh prožít - píšu schválně prožít a ne přečíst... Další psychologicky emočně vycucávající kniha. Děj jsem hltala od první do poslední stránky, celý příběh jsem měla před sebou jako bych koukala na film! Na brilantní film! Krásná kniha. Moc doporučuji!

pedroK
26.01.2021 4 z 5

Příběh ze života, vztahy v rodině, vztahy mladých lidí..smutné srovnání životních priorit.
Čtivé, doporučuji. Vezmu i první Celestinu knihu!

Allla9
26.01.2021 3 z 5

Styl vyprávění mě nesedl .Ovšem příběh sám o sobě mě zaujal-

VeronikaAug
24.01.2021 4 z 5

Ohníčky jsou spletitý příběh bohatý na různé osudy nejrůznějších lidí, je to vysloveně americké tak jak si Ameriku pamatuju z doby, kdy jsem tam dělala aupair. Některé linky mě bavily víc, jiné míň, něco se mě dotklo fakt hodně, třeba případ adopce dítěte, které ale jeho matka chtěla. Autorka to psala z pohledu obou těch stran, a vážně se jí to povedlo, člověkem, matkou, cloumaji emoce, ale i praktičnost, prostě všechno se to bije a jak dopadne ta lítá bitva mi asi naprosto vyhovuje, i když by to nejspíš nebylo takhle jednoduše proveditelné. Eleně jsem něčím podobná, taky mám ráda řád a nastavená pravidla, představu klasické rodiny rodičů, dětí, domu se zahradou kousek od města. Bylo dobré to číst a uvědomit si, že by nám s Elenou ale často prospělo být chvilku prostě Miou :-D, já se toho chytím a vypadá to, že i Elena. V knížce bylo napsáno spousta malých a větších pravd, jedna z nich, že to jak se chováme do velké míry ovlivňuje strach. Rozhodně se těším na zfilmovány seriál a na svoji oblíbenou nepřekonatelnou Reese + Joshuu.

eva3992
20.01.2021 3 z 5

Příběh z předměstí Clevelandu, kde je vše přesně podle šablony a podle pravidel – lidé, bydlení, školy, práce. Elena je přesně typ ženy, která splňuje všechny předpoklady být ideální pro toto místo. Jednoho dne pronajme byt chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Jejich odlišné světy se střetnou a povede to ke katastrofě.

U této knihy půjdu jednoznačně proti proudu. Tato kniha je všude opravdu hodně vychvalovaná, tak jsem měla i já velká očekávání, ale bohužel se nenaplnila. Měla jsem s ní několik problémů.

Co mi vadilo asi nejvíc, tak to, že v anotaci je prozrazena docela podstatná část příběhu, takže jedna linie v knize mi byla předem jasná a chybělo mi tam napětí a moment překvapení. Řeší se zde hlavně téma mateřství a autorka ho tam měla potřebu dát ve všech možných formách a bylo toho prostě moc, stačily by dvě hlavní linky, ale tady se mateřství řešilo na 10 způsobů.
Postavy zde byly předem rozděleny na ty dobré a zlé. A Mia, která dokázala vše zvládnout, vše vyřešit a byla ve všem tak strašně dobrá, mě neskutečně rozčilovala.

Na to, jaká citlivá témata se v knize řeší a že já jsem opravdu emotivní člověk a u knih často brečím, tak mě nechala naprosto chladnou a vůbec se mě to nedotklo.
Knížka mě celkově nesedla a nezaujala mě. Do čtení jsem se musela nutit, v podstatě mě vůbec nezajímalo, jak to bude dál.

Původně jsem si myslela, že se po dočtení podívám na seriál, ale myslím, že ho oželím :-)

Mona-Lisa
11.01.2021 4 z 5

Amerika/1997/středostavovská zbohatlická čtvrť.
Hned na první straně víš, že shořel dům a zbytek knížky dumáš, kde je zakopaný pes, v tomto mi to připomnělo Sedmilhářky.
A ta podobnost pokračovala dál: "všechno je to jen na oko - pozlátko - a ty se teď jen začti a bude ti naservírovaná ta pravá špína pod povrchem."
Vše má své pro a proti a ze začátku je v tomto duchu v hlavní roli porovnávání a mapování stylu života hlavních postav.
Hodně se tu skáče v čase, aby člověk pořádně pochopil osobnost a jednání hrdinů je mu předestřen celý jejich život.
Důležité jsou tu úhly pohledu. Třeba na jedné straně dcera, která celý život vnímá přehnanou kritičnost matky jako nepochopení a odmítání. A na straně druhé rodič, který se tak bojí o život svého dítěte, že sám v sobě z přílišného zkoumání a drilu přetaví starost na nevraživost.
Je to kniha plná kontrastů. První zkoumáš rodinu zakořeněnou na jednom místě po tři generace svázanou pravidly a očekávaními a pak je tu matka s dcerou - nomádky, co nikde nezůstanou déle, jak pár měsíců a žijí ze dne na den. Střetnutí jejich životů je hlavní obsah knihy.
To mě na tom bavilo nejvíc - to uvědomnění si více perspektiv.
Jak svět a život nejsou ani za mák černobílé a kdo si chce hledat ve všem pevný řád a pravidla narazí.
Každá část měla něco do sebe, ať už - ztracených středoškoláků, volnomyšlenkářské umělkyně, povrchní (ale uvnitř nejisté) zazobané matky a ještě víc.
Autorka moc dobře a trefně pojmenovává vnitřní procesy postav a jejich emoce.
Silná byla ve více směrech ale plného hodnocení by dosáhla, kdyby mě aspoň v jednom poslala do kolen, což se nestalo.
Takto teda silné 4 hvězdy.
P.S.- Moc se těším na seriálové zpracování

ddkk
28.12.2020 5 z 5

Musím podepsat všechno, co o knize napsala milary a také broskev28. Už dlouho se mne nic tak hluboce nedotklo, jako právě Ohníčky.

Ani nemám sílu se v tuto chvíli ke knize dál vyjadřovat...snad až se mi podaří se znovu nadechnout...

Plný počet a doporučuji.

Aghatte
26.12.2020 1 z 5

Mě to vůbec nebavilo a ráda pošlu dál.
Podle obálky ani názvu bych si sama knížku nikdy nevybrala (mám druhé vydání z Ikaru z roku 2020, kde jsem až teď pochopila, že je asi na obálce záběr ze seriálu).
Nenapadá mě nic, co ke knize dodat. Nic.

Peyka
17.12.2020 3 z 5

Autorka má zvláštní vyprávěcí prostředky, zřídka používá přímé řeči, a postavy jsou tak nějak ploché. Nejsem úplný fanoušek, kniha Vše, co jsme si neřekli, není moje nejoblíbenější. Nicméně, u této knihy mě zaujal příběh, rádoby pohodlí a štěstí rodinného krbu. Každá rodina má svého kostlivce.

Krastyx
25.11.2020 5 z 5

Pro mě to byla tzv. kniha do metra a musím přiznat, že jsem se těšil na každou další jízdu. Příběh plný kontrastů a pochopení toho, že nic není černobílé, že i hříšníci jsou svatí a naopak. Americký příběh v podání rodilé američanky asijského původu...skvělá volba.

Eva2424
17.10.2020 2 z 5

Tohle dílo by se mi více hodilo do "Young adults". Působilo na mě jako pohádka pro dospělé s moudrou volnomyšlenkářskou vílou a zlou upjatou čarodějnicí. Na román velice slabě propracované postavy, povrchní a černobílý příběh se spoustou zdlouhavých odboček (např. jak se paní Richardsonová seznámila s mužem nebo jak se Mia protloukala životem, jak probíhal boj o malou May...) Z knihy ve mě po přečtení nezůstalo nic, co by stálo za řeč.

veriszv
10.10.2020 5 z 5

Mnohovrstevnatý příběh, který vám nedá, abyste ho odložili.
Příběh o mateřství v mnoha podobách, o tom jaké je to po dítěti zoufale toužit i o tom, jaké je to, když dítě přijde a matka na něj není připravená.
Příběh o vnitřním ohni, který v sobě někdy dusíme, protože je tolik pravidel a norem, které je dobré dodržovat. A když ho necháme hořet, tak vypadáme nedokonale, protože nezapadáme do škatulek, které uznávají všichni ti, kteří udržují takový ten poloskomírající ohýnek a vzájemně se ujišťují, že takhle je to správně, že takhle to má být.
Příběh, který ještě dlouho nedostanu z hlavy...
Hrozně moc mi sedí styl vyprávění Celeste Ng, je to originální a dobře se to čte. Líbí se mi, jak žádná postava příběhu není plochá, a i když není tou, na které příběh stojí, autorka ji nechá vyvíjet. Líbí se mi, jak autorka do příběhu zapojila umění, fotografie, které tu hrají nezastupitelnou roli. Líbí se mi, jak se prolíná minulost a současnost. Líbí se mi, jak je to příběh obyčejný, který by se mohl odehrát hned vedle v domě, ale zároveň ukazuje, že nic není obyčejné.
Stylem je kniha hodně podobná autorčině předchozí, Vše, co jsme si nikdy neřekli, ale za mě je tato ještě mnohem lepší,...

adela855
24.09.2020 5 z 5

Výborný román, skvěle propracované postavy, rozhodně doporučuji. Osobně bych uvítala pokračování, konec budí spoustu nezodpovězených otázek. Doporučuji i seriál, který vznikl na motivy knihy, příběh se sice trochu odchyluje, ale je to taky velmi dobře zpracované.

janasim
17.09.2020 5 z 5

K odeonkám přistupuji s respektem. Většinou se jedná o kvalitnější a náročnější literaturu, kterou ne vždy dokážu správně pochopit, docenit a zamyslet se. Celeste Ng je však úžasná autorka píšící velice čtivě a srozumitelně o tématech točících se kolem rodiny. Vše do sebe důmyslně zapadá, žádné slovo, žádná myšlenka není navíc. Ohníčky začínají tam, kde většina knih končí a posléze se dozvídáme proč se vlastně vše stalo. Psychika postav je tak hluboce propracovaná, že ve výsledku nedokážete říct, že by tito lidé mohli jednat jinak, zamýšlíte se nad okolnostmi, výchovou, společností a vidíte prostě víc. Náhradní mateřství, adopce dítěte z jiné kultury, pravidla, volnost, svoboda s ohledem na rodinu jsou motivy Ohníčků a nyní i mých myšlenek. Doporučuji, jak nejvíc můžu. Toto je opravdu špičkový román a doufám, že to nebylo mé posledni setkání s autorkou.