Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349492/bmid_ohnicky-vsude-kolem-bTy-349492.jpg 4 939 260

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky 90. let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Little Fires Everywhere , 2017

Mademoiselle
09.12.2018 5 z 5

Krásné...

Sjuzz
05.12.2018 4 z 5

Z tejto knihy mám zmiešané pocity. Na začiatku som ju chcela odložiť ku ostatným nedočítaným... ale potom ma dej doslova uchvátil....
Dej je sám o sebe skvelý a zaujímavý, avšak tá umelá dokonalosť, ktorú si vytvorili v komunite a perfekcionizmus pani Richardsonovej ma doslova iritovali.
Keď sa tam nasťahovala Mia s dcérou, všetko sa zmenilo. Nastal zaujímavý kontrast, ktorý sa mi, keďže dokonalosť nemám rada, páčil.
Ten koniec ma šokoval a trochu ma hnevalo, že autorka nechala príbeh skončiť bez odhalenia lží.

SuperSojka
19.11.2018 4 z 5

Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Kniha má zajímavé téma, zajímavé charaktery, zasazení do konce devadesátých let je dobré retro - jedná se o nedávnou minulost a zároveň vlastně od té doby uplynulo už dvacet let. Přesto je to ještě poslední doba, kdy člověk nebyl digitálně stále sledován a mohl jednoduše "zmizet". Kniha se čte vlastně jednoduše, ale přitom v sobě skrývá více vrstev a významů, o kterých člověk musí přemýšlet i po dočtení. Za tuto schopnost bych těch hvězdiček dala pět.

čika
15.11.2018 4 z 5

pozoruhodny pribeh, otrasny slovensky preklad! stale aktualne temy, rodinne pletky, vela znepokojivych otazok. najdeme tu aj pomerne dost schem - takych tych ako z americkeho filmu...ale inak je kniha vydarena. prosim, ale precitajte si ju radsej v cestine.

ArwenAragorn
11.11.2018 5 z 5

Nádherná kniha, na kterou se nezapomíná.

parxel
31.10.2018 4 z 5

"Ohníčky všude kolem" jsou druhým vynikajícím románem od Celeste Ng. Příběh využívá velmi dobře známé retrospektivní schéma, kdy se nejprve dočtete o tom, jak Izzy, černá ovce rodiny, zpoplení dům svých rodičů a poté se postupně dozvídáte, co ji k tomuto činu vedlo.

V tomto směru je struktura románu velmi podobná autorčině prvotině "Vše co jsme si nikdy neřekli". Současně v tom však spatřuji největší problém této knihy.

Motivace Izzy k jejímu činu byla totiž více či méně zřejmá již v okamžiku, kdy autorka vylíčila vztahy v rodině a to co předcházelo příchodu Izzy na svět, což bylo zhruba v první polovině knihy. Poté se přihodila spousta dalších důležitých událostí, které s Izzy v podstatě vůbec nesouvisely, takže nakonci celého příběhu pro mne Izzy nebyla příliš důležitá.

Z tohoto důvodu mne závěr trochu zklamal. Měl jsem totiž pocit, že se autorka málo soustředila na ostatní postavy a nepropojila jejich životní příběhy více dohromady, i když pro to měla všechno přichystané. A to je podle mého názoru velká škoda, protože zde Celeste Ng propásla příležitost vykročit ze stínu své předešlé knihy.

I přes to, že můj komentář může působit hodně kriticky, tak se mi tento román velmi líbil a přečetl jsem ho doslova jedním dechem. Je totiž potřeba si uvědomit, že obě zmiňované knihy jsou vysoce nadprůměrné a nerad bych svým komentářem někoho odradil. "Ohníčky všude kolem" svou kvalitou předčí spoustu jiných knih.

Celkově dávám čtyři hvězdy, protože něco mi říká, že o Celeste Ng ještě uslyšíme a já si tu pátou hvězdu schovávám v záloze pro nějaký její budoucí majstrštyk.

freejazz
28.10.2018 5 z 5

výborný zážitok. písať sa dá naozaj jednoducho a výsledkom môže byť skvelý text. za predpokladu, že ste vnímaví, máte bohatú fantáziu, výbornú slovnú zásobu a netrpíte falošnou citovosťou.
teším sa na ďalší príbeh z pera tejto výnimočnej autorky.

Mynny
28.10.2018 3 z 5

Na první pohled je kniha příběhovější, napínavější a působivější než autorčina geniální prvotina. Jenže tam, kde jsem "Vše, co jsme si nikdy neřekli" chválil za to, že netlačí na pilu a spíše naznačuje, byly Ohníčky místy až nesnesitelně doslovné a citově vydírající. Od začátku je jasné, kdo je hodný (Čínani, od Mii a Pearl až po drobné vedlejší postavy + Izzy) a kdo je zlý (víceméně všichni ostatní), a skoro každá stránka knihy v tom má čtenáře utvrdit. Jsou tu silné emoce a živé dialogy, ale i předvídatelné zápletky a neustálé pomrkávání na čtenáře, co si má myslet. Doufám, že příště Celeste Ng překvapí originálním námětem, téma zatuchlých maloměst a vnitrně skřípajících rodin už zcela vyčerpala.

tereza1198
24.10.2018 3 z 5

Kniha o ženském světě. Mateřství, výchově a životních kompromisech. Možná když se stanete matkou, tak mnoho získáte, ale spoustu ztratíte. Jako bezdětná to nemohu posoudit.
Já úplně nevím komu fandit. Miina svobodomyslnost mi lezla na nervy. Chápu ji, ale tahat dceru po celé zemi a nedopřát ji pořádný domov ani přátelství. A pak ta druhá - paní Richardsonová - která si hýčká zuby nehty svůj dokonalý svět a odmítá si připustit, že ten svět tak dokonalý není. Ta radši nemluvila s dětmi, aby si o nich nezničila iluze. "Vše, co jsme si nikdy neřekli" se mi líbilo víc. Tady byla moc velká kumulace příběhů a telenovelových kliček typu (zaslechl jsem něco za dveřmi, viděl jsem náhodou něco, co jsem neměl, všichni se míjejí, když spolu potřebují mluvit a tak).

muchomurka
21.10.2018 2 z 5

Nevím, zda jsem knihu četla ve špatnou dobu, ale mně se nelíbila. Bylo to pro mě depresivní, nedokázala jsem se sžít se žádnou z postav. Chápu, co spisovatelka chtěla tímto příběhem sdělit, ale mně to nesedlo, stylem, prostředím, postavami.

aralka
07.10.2018 5 z 5

Moc talentovaná spisovatelka, obě její knížky jsou super! Tahle se mi líbila o kousek víc než "Vše, co jsme si nikdy neřekli..." ... člověk nemá soudit chování a jednání někoho, když nezná důvody, které ho k takovému jednání a chování vedly... líbila se mi konfrontace usedlé bohatší materialisticky založené americké rodinky a jejích členů s kreativní svobodomyslnou fotografkou, která žije svým uměním a tvorbou a se svojí dcerou cestuje po státech v podstatě bez cíle.... je to kniha hlavně o vtazích mezi matkou a dětmi, ale dotýká se mnoha dalších témat, náhradní mateřství, adopce, dilematu, zda žít svůj sen a něco mu obětovat nebo se zabepečit hlavně materiálně a na sny se vykašlat atd. atd...... za mě určitě 5 hvězdiček a těším se, až Celeste vyjde další knížka!!!

Agatha84
02.10.2018 5 z 5

Dokonalý styl vyprávění,dokonalý příběh! Laskavé,dojemné,citlivé,inspirující.

GreenMagritte
09.09.2018 4 z 5

Tuhle knížku všichni doporučovali a já jsem nebyla zklamaná. Prvních 100 stran mě zas až tak nebavilo, ale pak to dostalo spád. Je to hodně "ženská" kniha, mužské postavy tady nejsou důležité. V knize se vše točí kolem mateřství (adopce, neplodnost, náhradní matka, interrupce), ale mě osobně více bavil střet dvou vesmírů v podobě matek. Jedné připomínající matku z Americké krásy, která má dokonalý dům a rodinu, vše naplánované a uhlazené; a druhé, která je umělkyně, žije kočovně a svobodně. Zatímco první v sobě svůj oheň uhasila výměnou za nekomplikovaný život a la Stepford, druhá jej živí na úkor dcery, která nemůže nikde zapustit kořeny. Každá přináší oběť za život, jaký si zvolily...

hakunamatata
26.08.2018 5 z 5

Tohle bylo tak krásný!
Vůbec jsem nevěděla do čeho jdu a po prvních stranách mi bylo jasný, že tohle je moje gusto.
Kniha o vztazích, především o vztahu matka - dítě. Kniha o lásce a kamarádství. O strachu, který roste v hysterickou úzkost, jež negativně ovlivňuje milované a dává jim pocit, že jsou nenávidění.
O otázkách zdali je více matka biologická, nebo matka milující, nevlastní.
Moc hezká kniha a obraz, který jsem si ke knize vytvořila, se mi bude v paměti objevovat ještě dlouho.

Isserley
25.08.2018 3 z 5

Stejně jako předchozí autorčina kniha se tento román zabývá vztahem rodičů a dětí. Autorka chtěla popsat a analyzovat všechny možné problémy rodinného života, román je tolik zalidněný a nabitý dějem, až to vadí. Čtenář nemá kdy se s nějakou postavou sžít, některé postavy působí až účelově, papírově, chybí hloubka.
Proti předchozí knize autorky mírné zklamání, nicméně se velmi těšim, co tam má Celeste Ng dál.

JanaŠ.051
18.08.2018 5 z 5

Druhý román americkej autorky Celeste Ng sa odohráva na predmestí Clevelandu, kde je všetko úhľadné, znormované a riadi sa prísnymi malomeštiackymi pravidlami. Bohatá rodina Richardsonovcov prenajme svoj voľný domček fotografke a výtvarníčke Mii, ktorá po Amerike kočuje so šestnásťročnou dcérou Pearl. Stret týchto dvoch svetov nezostane bez následkov a čitatelia vlastne už v prvej kapitole zistia, kto a kde založil požiar. Koniec koncov nie je to detektívka, ale psychologický pohľad na fungovanie rodín v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, keď konformita zažívala v Spojených štátoch svoj vrchol.
"Celý život sa učila, že vášeň je ako oheň nebezpečná. Ľahko sa mohla vymknúť spod kontroly." Ale ani prehnané dodržiavanie pravidiel a dôkladné plánovanie života nemusí zabrániť katastrofe.

gossipavlina
11.08.2018 4 z 5

Skvělé. O fous lepší, než předchozí kniha. Přesto mi tam něco chybělo k tomu, abych dala hvězd 5. Přišlo mi, že autorka tak trochu klouzala po povrchu. Přeci příběh o takovém tématu by mi měl vehnat slzy do očí. A to mi tam trochu chybělo.
Přesto jsem si knížku užila, ostatním můžu doporučit a těším se na další knihu od Celeste Ng.

qydko
10.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha, zaujala mě její anotace, ale vážně jsem nečekala, že se nebudu moct odtrhnout. A mám ještě hodně dlouho o čem přemýšlet.

ivulka15
08.08.2018 5 z 5

Opět skvělá.

tynapos
07.08.2018 3 z 5

Všude jsem četla jak je kniha skvělá a jak v ostatních zanechala ještě dlouho nějaké pocity. Četla se mi dobře, děj hezky plyne. Za mě ale průměrné čtení. Věci k zamyšlení tam jsou, ale nic co by ve mně dlouhodobě zanechalo nějaké hlubší pocity.