Oheň na Měsíci

Románová reportáž o historickém letu Apolla 11 a přistání prvních lidí na Měsíci je prokládána psychologickými, filozofickými i společensko-kritickými úvahami o smyslu průzkumu vesmíru a kritikou současné americké společnosti. Jde také o zevrubnou studii tří kosmonautů, kteří se vydali dobýt vesmír a kterých autor zbavuje aureoly hrdinů a ukazuje je jako živé bytosti. Zachycuje i miniportréty představitelů NASA a celé širší pozadí výpravy; zachycuje přípravu letu, jeho průběh, přistání na Měsíci a návrat na Zem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22632/big_ohen-na-mesici-kG2-22632.jpg 4.235

Vydáno: , Odeon

Of a Fire on the Moon, 1970

Kniha Oheň na Měsíci

encyklopedie

...tak jak je Kmotr nejlepší román 20.století, tak je u mne Oheň na Měsíci nejlepší reportážní kniha 20.století.... Tento reportážní román jsem za těch 40 roků přečetl několikrát.... a musím říci, že jeden z největších spisovatelských alkoholiků napsal famozní knihu............

1amu
15.07.2020

Je velkou škodou, že DK opustil (asi znechucen) Lector . Nejen komentář k této knize, ale zejména jeho odkaz na recenzi je chvályhodný. Lépe osobní názor na tuto úžasnou knihu nelze vyjádřit.
Autora čtu vždy rád (pouze Katova píseň se mi nelíbila) a neznám jiného autora, který by událost, která ohromila svou jedinečností před 51 roky celý svět, tak skvěle popsal.

ZuzaP
12.05.2020

Čtyřsetstránková reportáž o letu Apolla 11. Někdy to bylo dost hutné a úvahovité, takže jsem ráda, že jsem to četla na dovolené, protože jako četba do metra by to asi neobstálo.
Bylo to velmi zajímavý, ale zarazily mě dvě vady na kráse - někdy Mailer něco nakousnul (dramaticky popsaná chyba v počítači Lemu, jejíž dopad jsem ale už dál v knize nezaznamenala) a nebo přímo napsal, že se později k něčemu vrátíme, což jsem taky nezaregistrovala, že by se vždycky stalo. Plus v úplném závěru knihy místo vyprávění o kosmonautech navrátivších se z Měsíce příliš často popisoval jak se mu rozpadá manželství, což mi bylo krapítek ukradené.

mgeisselreiter
10.02.2019

Kniha, stejně jako autor, je hodně rozporuplná. Část, popisující samotnou cestu na měsíc a zpět, je výborná, poutavá, zajímavá. To ostatní, a není toho málo, už je horší. V první řadě mě až iritovalo, jak autor sám o sobě píše jako o Vodnáři, a to ve třetí osobě. Autor (dle Žantovského, a já bych to nevyjádřil lépe) "bývá obviňován z exhibicionismu a nezřízené ješitnosti". Dále Mailer často filozofuje a nechybí úvahy o bohu a ďáblu - jednak tomu nerozumím a pak se to špatně čte a navíc je to tam jaksi zbytečné (ve většině případů). Také je v knize dost nepřesností a faktických chyb - často nevýznamných, ale i dost podstatných (a čtenáře tak uvádějících v omyl). Autor používá hodně názvů a výrazů pro různá zařízení a moduly, ale vůbec se neobtěžuje vysvětlit, co je co, což mě také trochu mátlo.
Knize by neuškodilo pár fotografií a náčrtků. Nakonec skoro to nejlepší - výborný doslov M. Žantovského, který mnohé vysvětluje a uvádí na pravou míru. Pojmenovává tak např. žánrovou roztříštěnost - kniha "...není ani reportáží, ani sociálním esejem, ani filozofickým pojednáním, ani psychologickou sondou, ale současně je tak trochu tím vším dohromady". Mailera si tímto zařazuji mezi složité a komplikované autory, kterým se spíš vyhnu.
Jsou části, kterým bych nedal víc než 40%, ale to, co mě bavilo, si zaslouží i přes 80%. Celkově dávám 75%, 10. 2. 2019.

Karhal
11.01.2018

Opravdu detailní reportáž o cestě na Měsíc. Až po přečtení věřím tomu, že tam fakt byli. Kdyby ne, bylo by to 10 let lží a komedie kolem, to by fakt nevymysleli ani amíci. Opravdu největší technický kousek v historii lidstva! ale znovu bych to nečetl :-D

vygum
25.01.2017

Asi jsem od toho cekala neco jineho, vubec jsem se nemohla zacist a nakonec ani nedocetla...

zimela
25.09.2015

Oheň na Měsíci je všemožně přečuhující hnízdo snahy dobrat se a postihnout, lípnuté na raketu doby. Mailer jím svou hrou v slova odhaluje nečekané významy a milému čtenáři tak dodává palivo tolik pořebné k překonání tíže jeho dobře zabydlených molochů pohodlí jistot - odvrácenou tváří takového postupu je, že umí být místy pěkně mlhavý. A tak tam nahoře, kapku po kapce, můj imaginární Komenský nemohl plnit krátery jen slzičkami radosti, ale bohužel i občasného zmaru.
Ať už se v Mailerových vývodech najdete, či nikoli, Oheň na Měsíci pozoruhodný je. Popisované události zjevuje v odpovídajících rozměrech dramatu, velikosti, karikatury, humoru i přízemnosti a já si ho někdy v budoucnu určitě zopáknu. Svým žánrovým a tématickým přesahem ho s klidem doporučuji nejen nám ufonům.
5 magnetických, lehce kolísavých *****

PS: Chápu, že se panu Žantovskému (ano, tomu Žantovskému) za totáče, pod špačkem lojové svíčky a za pomoci anglicko-polského slovníku překládalo těžko – nicméně taky tuším, že by dílu, i jeho srozumitelnosti, nový kabátek prospěl.

woodward
01.07.2015

Parádně zpracovaný příběh největšího dobrodružství dvacátého století. Občas si v ní listuju dodnes a vždycky si znovu vzpomenu na to dusno a napětí, když Borman a spol. v Apollu 8 zmizeli poprvé za odvrácenou stranou, i na velmi těžko definovatelný pocit, který jsem měl, když jsem v televizi koukal na Armstronga, jak seskakuje z poslední šprušle na povrch Měsíce. Tohle už se znovu nezažije, ani kdyby přistáli na Marsu.