Odvedu vás do Sierry Madre

Odvedu vás do Sierry Madre https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25140/mid_odvedu-vas-do-sierry-madre-EHa-25140.png 5 229 54

Na pozadí divoké krajiny arizonsko-mexického pomezí se odehrává drama posledních bojů apačského vojevůdce Geronima a jeho kmene proti cizím vetřelcům.

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Synergie

Watch for me on the Mountain , 1978

Atuin
07.10.2014 5 z 5

Velice silná a takřka neodložitelná kniha. Není to žádný čajíček,ale je jasné že když někomu kradete půdu( nejen) pod nohama nemohou vám to oplácet laskavostí. Není to žádná taková indiánka, je to kniha která vypovídá o mnohem větším problému, který jsme jako svět dosud nevyřešili.Za sebe knihu jedině doporučuji.

Shampoo
23.05.2014 5 z 5

Výborná kniha, vtáhne vás do děje, jedna z nejlepších indiánek co jsem kdy četla. Smutná, ale stojí za přečtení. A Geronimuv krátký životopis najdete i na wiki, nebyl vymyšlený ;)

Vítr
07.05.2014 5 z 5

Po přečtení jsem měl silný dojem, že by ji měly přečíst už děti ve škole, aby si uvědomily čím je protkán náš svět.

Finskej
07.04.2014 5 z 5

Nádherné čtení. Kniha je sice drsná, přímá a brutální, jenže na koncích posledních svobodných indiánů a až na sám kraj nemilosrdně o zbytky skal bojujících Apačů nebylo vůbec nic hezkého, takže to patrně odpovídá skutečnosti. Počínali si krutě, ale nesmíme nikdy zapomenout na to, že jsme jim nesmírně laskavě ukradli celý kontinent a vymazali jich tisíce a desetitisíce, celé kmeny a národy. A nepovažovali jsme je (my, ve smyslu dobyvatelé Amerik) za lidi. To je asi dobrý důvod ztratit zbytky slitování.

papuja
13.11.2013 5 z 5

Poslední svobodní lidé "indiáni", které zbytečně vymlátili. Bohužel naše společnost co se týče oduševnělosti má jen jednoho boha a to jsou pouhé "peníze".
Výborná kniha.

Martinahl
23.07.2013 4 z 5

Ocenila jsem téma knihy a možnost seznámit se blíže s částí historie Indiánů. Děj byl poutavý a očekávala jsem napjatě vyústění jednotlivých zápletek. Některé scény byly pro mě až příliš naturalisticky popsané a tehdy bylo těžké ve čtení pokračovat. Brutalita a bezohlednost ale bohužel k této etapě patří - po dočtení knížky mám o to větší obavy z rostoucí nesnášenlivosti a bezohlednosti lidí vůči sobě.

eligie
14.05.2013 5 z 5

Knihu jsem četla jako mladá holka, dost děsné, ale i pochopitelné. Geronimo je velmi sporná osobnost, také je označován jako renegát - ale od koho? Snažila jsem se o něm najít nějaké historické údaje, ale značně se liší a nemám čas to studovat podrobně. Bohužel knihu už nemám, protože někomu, komu jsem ji půjčila, se zřejmě taky líbila a už mi ji nevrátil. Matně si vybavuji, že v anotaci o autorovi se psalo, že se původním jménem jmenoval James Owl, ale nejsem si tím jistá. I když kniha na jednu stranu působí tak, jak jsem psala, na druhou stranu povídá i o odvaze - stručně řečeno úžasná kniha.

viwalda
06.12.2012 5 z 5

Drsná krásná kniha....

Ikkju
20.03.2012 5 z 5

Některé scény z knihy mě jako mladého čtenáře dost šokovaly (souběžné krájení maminek (obrazné) a nemluvňat (doslovné)), indiáni bělochům opláceli stejnou mincí (vymačkávání očí palci). Jen se mi vybavuje jedna podivná pasáž, budu se muset příležitostně podívat jestli jsem si jí vymyslel, nebo si pamatuji dobře (bojovník aby utekl vyvolá větrný vír?). Každopádně kniha se mi moc líbila, je to trochu jiné kafe než papundeklové májovky!

Hombre
06.10.2011 5 z 5

Příběh indiánů a genocidy jejich národa se prostě nedá ignorovat a tahle kniha popisuje poslední mohutné vzepětí svobodných indiánů - Apačů a jejich zoufalém (od)boji. Autor byl podle všeho dost sporná osoba. Tvrdil o sobě, že je indiánského původu, podle jiných zdrojů to nebyla pravda. Založil jakousi odnož Kuk Klux Klanu a veřejně propagoval segregaci černochů. K indiánům musel mít úplně jiný vztah, jinak si nedokážu vysvětlit sympatie k jejich kultuře a filozofii, které jsou z jeho knih cítit. Předchozí informace ale, doufám, nikoho neodradí od přečtení knížky, která je strhující a navíc má pro mě sympatický duchovní přesah. Navíc je zřejmě i historicky dost přesná. Oproti známější Škole malého stromu, která je spíš melancholická a lyrická je Odvedu vás do Sierry Madre brutálně přímá.

Faith
05.05.2011 5 z 5

Hodně dobrá a současně hodně drsná kniha (alespoň pro mě). A jak už zde bylo řečeno, především nabízí jiný úhel pohledu na indiány vůbec. Převrátilo to moje představy doposud ovlivněné bohužel pouze filmy. Fascinovaly mě informace o vztazích Apačů a rodinném životu a především jejich "životní filosofie". Ano, krutost byla na obou stranách. Ale měli Apačové skutečně na vybranou? Posuďte sami...

Francoa
21.11.2010 4 z 5

Dobrá kniha,dokonce jsem o ní půjčováním přišel,ale mnohem radši mám knihu Zlomený šíp od
Elliotta Arnolda.Je mnohem poutavější.Poznámka:knihu jsem znovu levně sehnal a jsem rád, že jí mám zase v knihovně.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Nightlybird, naprosto s tvým komentářem souhlasím, kniha se mnou hodně zamávala. A můj první komentář ke knize nebyl zamýšlen jako kritika Geronimových skutků. Naopak, věta, kterou si samozřejmě ze školy pamatuji, tady přesně sedí.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Geronimo se stal legendou už za svého života i když, prakticky řečeno, byl to zloděj a vrah. Otázka je, proč se takový stal a jestli vůbec měl jinou možnost, když si chtěl zachovat svobodu a sebeúctu. Jak přežít ve světě, kde se indiáni stříleli jako králíci a za apačské skalpy se platilo hotově? Kde neměli vůbec žádná práva? Nevím...

boj o přežití Indiáni znásilnění Divoký západ sadismus genocida masové vraždy Apačové historické romány

Forrest Carter (p)
americká, 1925 - 1979