Odpusť mi. Megan

Odpusť mi. Megan https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273663/bmid_odpust-mi-megan-4ou-273663.jpg 4 416 92

Některá tajemství by měla zůstat skryta… Megan nemluví. A ani nemůže. Loni v létě se stalo něco hrozného a ona slíbila, že o tom nikdy nikomu neřekne. Trápí ji strašná vina. Přišla o kamarádku, odcizila se mámě a stala se terčem posměchu spolužaček. Nebýt Luka, neměla by už nikoho. A pak se na jejich škole těsně před závěrečnými zkouškami objeví Jasmine. Temperamentní, nádherná, upovídaná Jasmine. A chce se s Megan kamarádit. Díky ní připadá Megan život zase o něco barevnější. A nejen jí. Jasmine padne do oka i Owenovi, za kterým pálí holky z celé školy. Jenže pak se kolem nich začnou dít zvláštní věci. Že by to byla náhoda? Nebo jim hrozí nebezpečí? Megan by ráda znovu mluvila. Ale bojí se. Protože jestli se jí hlas vrátí, bude to znamenat jen jedno. Pravdu.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Unspeakable , 2015

ChytráVčelka
30.11.2016 3 z 5

Až moc mně přilákala obálka :/

MartinkaSl
27.10.2016 3 z 5

Typická teen knížka, četla se dobře. Megan, hlavní hrdinku, jsem si okamžitě oblíbila. Konec jsem částečně předvídala, ale Luke mě překvapil.

Sireen
14.10.2016 4 z 5

Nejsem úplně na YA, tak možná proto jen čtyři hvězdičky. Megan byla super a celý to bylo hrozně fajn, němá hlavní hrdinka, tak jak by to nebylo zajímavý. Je to i moc hezky napsané a knihu jsem zhltla doslova během dvou nebo tří dní. Ale celou dobu je tam taková... strašně zajímavá zápletka, která vás pořád napíná a napíná a na konci zjistíte, že to až tak úžasný nebylo, to, za čím jste se celou tu dobu tak zvědavě hnali. Mohlo by to být delší a propracovanější. Ale i tak palec nahoru, protože kniha ve mně stopu zanechala a nevadilo by mi číst ji znovu.

klarinka9974
22.09.2016 4 z 5

Mít kamarádku, která při vás stojí i když nemluvíte je opravdové štěstí. Megan takovou kamarádku potřebovala a i přesto, že ji milovala víc než bylo správné, nakonec vše dobře dopadlo.
Kniha má silný, poutavý příběh o dívce, která nese vinu na svých zádech a nedokáže se jí zbavit. Nakonec se ukáže, že vina není na její straně a vše se na konci vyřeší a dokonce se toho hodně změní. Ani jedno oko v knížce nezůstává suché. Přečtěte si sami, oddechový, příjemný děj určený na dlouhé, podzimní večery.

lneste.giovans
30.08.2016 5 z 5

Je to, jako by jste Vy byli Megan. Čekáte ráno na autobus, kolem se potlouká banda vašich rádoby dokonalých spolužáků. Jste pro ně mimoň. Ale Megan, ta nemluví. Tahle knížka poskytuje na první pohled jen další oddychový příběh, ve skutečnosti to tak ale není. Tenhle příběh je tvárný, živý a je jako hmota. Skoro jako by jste cítili slunce, letní závan, všemožné květinové vůně a slyšeli ševelení přírody a potůčků, které je, opravdu jen stručně, popsané v knize. Tohle není jen další YA kniha. Sama se YA snažím vyhnout, ale tenhle příběh mě opravdu mile překvapil. Kniha vás rozhodně nenechá chladnými. Pocit dejavu není vyloučen...

Lauralex
29.08.2016 4 z 5

Nedokázala jsem si úplně dobře představit zpracování tohoto tématu. Představovala jsem si nějaký jednoduchý, prokouknutelný příběh, ale stránku za stránkou to začalo být napínavější a napínavější a já prostě chtěla vědět, co se stalo. Čekala jsem nějakou obyčejnou young adult, na jaké jsem zvyklá, ale spletla jsem se. Začetla jsem se do toho tak, že jsem nechtěla přestat, dokud nezjistím, o co jde. Bylo to... dobré. Hodně dobré.

Já neříkám, že je to nějaký unikátní a brilantně zpracovaný příběh, ale bylo to strhující a originální, to musíme uznat. Vtáhlo mě to do děje a kolikrát jsem měla nutkání, podívat se na konec, jak mě ta nevědomost hnala dál. Celou dobu jsem si v hlavě skládala kousky skládačky, vytvářela teorie, přemýšlela, jak to skončí, a za to má u mě kniha plus. Ačkoliv jsem to trochu předvídala, lhala bych, kdybych řekla, že jsem to čekala.

Jo, líbilo se mi to. Překvapilo mě to a vůbec jsem tohle od té knihy nečekala. Rozhodně je to dobrá knížka s kvalitně vymyšleným dějem.

Zažila jsem jakési dejavu. Nevím proč, z čeho, kvůli čemu, ale ten pocit si pamatuju.
Třeba to ani není tak o tom, co udělala ona, ale co jsme kdy udělali my. Jestli mi rozumíte.

Yogi
30.07.2016 3 z 5

Well, úplně špatný to nebylo - musíte to prostě číst s tím, že je to YA a od toho se moc čekat nedá.
Co mě hrozně mrzelo byla délka knihy... Ani vám pomalu nedojde, co vám to právě uletělo pod rukama zpátky na poličku. Z celkem zajímavýho, ale už profláklýho tématu by se dalo ještě tolik vytěžit, víc to promyslet a rozepsat.
To by šlo zkousnout, nebejt těch plochejch a předvídatelnejch, klišoidních postav (holka outsider, bad boy, namyšlená nána a její splozenkyně, nezodpovědná matka ukrutně se snažící porozumět svý dcerce) a jejich chování přes celou knihu.
Musím ale vyzdvihnout originalitu toho, jak hlavní hrdinka nemluví (mimo ty její lesbický experimenty ještě :D). Zezačátku jsem s tím měla trochu problém. Je neuvěřitelný, jak je člověk zvyklej na normálně jednající protagonisty :D Rozhodně zvláštní zkušenost.

yetti74
26.07.2016 3 z 5

Podle mě je kniha přesně napsaná pro náctileté (tak jak je uvedeno v žánru: pro děti a mládež) - stylem, tématem atd. Přečetla jsem, ale přeci jen jsem již jiná věková kategorie.

Lenka.Vílka
14.07.2016 3 z 5

Úplně stejný výsledek jako u knihy Kečupová mračna. Anotace navnadila a já jsem se na knihu skutečně těšizačátku se mi četlo dobře. Ale potom už to nebylo tak dobrý (dějově a ani mě to čtení ke konci nebavilo jako na začátku). Vlastně mě překvapilo, že jsem knihu dočetla až do konce. Ne propadák, ale ani nic výjimečného.

Mikik
11.07.2016 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, příběh byl zajímavý, jen občas možná zbytečně roztahaný. Ale celkový dojem z knihy určitě pozitivní.

novakovaterka22
02.07.2016 5 z 5

Knížka se mi hrozně líbila. Megan měla těžký život když nemohla a nechtěla mluvit. Obdivovala jsem jí. Konec jsem nečekala a překvapil mě. Dávám 5 hvězdiček

AndyK
17.06.2016 4 z 5

Když jsem dnes večer začala číst, tedy vlastně včera, byla jsem na straně 84... je 0:46 a mám dočteno, takže je jasné, že špatné čtení to rozhodně nebylo... o čemž určitě svědčí i to, že je mi tak nějak hezky u srdíčka :-) Víc se rozepíšu později v recenzi...

rarášek
29.05.2016 5 z 5

Rozhodně skvěla knížka. První mě na této knížce upoutala anotace, poté krásná obálka a nakonec její obsah. U Meg byly skvěle vykreslené její myšlenky, které jí udržovali němou. Moc se mi líbila Jasmin a její upovídanost. V půlce knihy jsem už věděla, kdo stojí za událostmi kolem Jasmin a v závěru se mi to potvrdilo. Myslím, že ten konečný vztah mezi Meg a Jasmin je moc pěkný. Závěr byl rozhodně nádherný i s posledním dopisem pro Hanu. Kniha byla skvělá. :)

CrazyDuck15
25.05.2016 5 z 5

Tato kniha mi svou dokonalostí naprosto vyrazila dech!

Je pravdou, že po přečtení některých komentářů tady, jsem se trochu bála, co z toho vzdejde, ale ve finále mě kniha nezklamala, ba naopak, opravdu mile mě překvapila.

Zprvu mě upoutala, kvůli své krásné obálce, ale jakmile jsem začala číst, ihned jsem se zamilovala. Stránky mi ubíhaly po rukama tak rychle, že jsem se nestačila divit. Celá osobnost Megan se mi moc líbila, přestože nebyla nijak zvlášť popsaná, její křičící myšlenky mluvily za ni. Stejně jako Megan, autorka úžasně vybarvila vlastnosti ostatních postav.
Na knížce také oceňuji, jak Vás celou dobu provází něvědomost z toho, co všechno se stalo, spolu s neutichající zvědavostí, všemu přijít na kloub.
Kniha se hned stala jednou z mých TOP 10 a bezváhání jsem jí přidělila 5*.

cukrovka
06.05.2016 4 z 5

Opravdu zajímavé téma, které by si určitě zasloužilo více propracovat. Kniha se dobře četla, nabídla mnoho podnětů k zamyšlení. Rozhodně bych ji k přečtení doporučila.

Samira
27.04.2016 4 z 5

Kniha, která upoutá nádhernou obálkou, skrývá nejedno tajemství a je napínavou oddechovkou na jeden večer. Pokud od ní čtenář nebude čekat něco víc, moc si ji užije. Napsaná je dobře a měla i potenciál stát se něčím víc, ale na to jí chybí větší propracování postav i jednotlivých pasáží a především závěru.
Za přečtení však určitě stojí!

MayaBu
26.04.2016 4 z 5

Nečekala jsem, že půjde o knihu, nad kterou se budu muset zamyslet. Nakonec jsem ale našla podnětů k přemýšlení až až - od Meganiny matky přes Luka až po Meganin vztah k Jasmine. Je pravda, že kniha je napsaná "lehce" - žádné dlouhé podrobné popisy nebo složitá souvětí, ale děj to podle mého dostatečně vyvažoval. A navíc ta obálka.... :)

lechaba
25.04.2016 3 z 5

Styl psaní a hlavní zápletka je dosti zvláštní. Ze začátku jsem si myslela, že by to mohl být zajímavý příběh, ale v polovině knížky jsem se už musela nutit ke každé další stránce a to jen z toho důvodu, že nerada nechávám knížky rozečtené.

LilianaFalcon
06.04.2016 1 z 5

Proč? Takových krásných knížek na podobné téma v Aj vychází a oni se rozhodnou zrovna pro tohle?! Nanicovaté zdlouhavé a nezáživné.

Lumine
06.04.2016 3 z 5

Poutavé téma se zajímavými prvky, ale jazyk je velmi, velmi jednoduchý a to i na YA. Někdy se postavy chovají velmi divně.