Odhalený vesmír 2

Před milionem let vymazala erupce Delty Pavonis civilizaci ptakoještěrů z mapy Galaxie. Jejich planetu kolonizují ve 26. století lidé, kteří díky relativistickým motorům Spojených úspěšně pronikají do vesmíru. Příběh plný intrik a tajných úkolů, zasazený do pochmurného 26. století. Miliardu let stará sudba svede na palubu mezihvězdného korábu Nostalgie nekonečna trojici hrdinů, rozhodnutých dosáhnout svých cílů i přes mrtvoly... Spřádají intriky, čelí tavomoru, šílenství, elektronickým bytostem a prastarým zbraním, které likvidují sebemenší projev inteligentního života. Napínavá vesmírná opera plná mrtvol, neuvěřitelných archeologických nálezů, politických převratů a přehmatů, vražd, nebezpečných výprav a nečekaných zvratů, stojí na moderních astrofyzikálních základech a nabízí jednu z možných odpovědí na otázku, proč je vesmír - kromě nás - tak prázdný....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31655/odhaleny-vesmir-31655.jpg 4.672

Odhalený vesmír (1.)

Revelation Space (2000)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton

mr.Zdenek

Díly na sebe navazují, první je více méně úvodní seznámení s postavami a v druhém je vlastní děj. Podle mne má druhý díl větší gradaci děje.

B4LU
13.12.2017

Na počátku druhého dílu (závěru) knihy jsou všechny hlavní postavy shromážděny na palubě světlohonce Nostalgie nekonečna a fantastická výprava za poznáním dosahuje vrcholu. Kromě objevu vesmírných artefaktů objevujeme i tajemství jednotlivých členů posádky a na světlo zvolna vyplouvá i skrytý motiv toho všeho, který dává stále jasněji vytušit, že tato cesta za poznáním nakonec nebude až tak rozumný nápad... Na rozdíl od prvního dílu (začátku) knihy prakticky nemá hluché místo, protože se všechno nějakým způsobem vztahuje k současné situaci (v prvním díle mě naproti tomu příliš nebavily Sylvestovy pasáže na Obrodě).

kocour_mikeš
30.06.2017

Příjemné překvapení, už se těším na další díly. Dávám 90%.

zimela
11.07.2016

*Alastair svou ambiciózní kosmickou vizi úspěšně zadokoval v přístavu nezmaštěných konců. (v což jsem při takovém rozsahu a spletitosti děje snad raději ani nedoufal)
*Jednotlivé postavy hezky završily své osudy (pomyslné žezlo pro nejmalebnějšího pošuka nakonec skutečně převzala Voljovová)
* Koncept vzácnosti a moci hrstky světlo nahánějících korábů se povedl, přičemž samotná Nostalgie nekonečna mi svou báječně vyšinutou atmosférou hodně připomněla Solaris.
O smyčce v neutronové * ani nemluvím.
* Druhý díl je o poznání temnější, než předchozí. Což je dobrá zpráva pro všechny čtenářky Twilightu.
To máme jedna, dvě, tři..počkat, znovu. Jedna, dvě, tři, čtyři, pět *****

PS citace: To, co se tam dole děje, je nekonečně metodické - a není za tím ani nejmenší zrnko rozumu. Řekla Voljovová s upřímným respektem.

Evus
19.10.2014

Výborné pokračování první knihy, ke komentáři nemám co dodat

Ben Nevis
26.04.2013

Viz komentář k prvnímu dílu. Ještě dodám, že kniha nenudí. Je přiměřeně záhadná (tajemní mimozemšťané) i akční (vraždy a převraty). Kybernetika dodává nové možnosti, na druhou stranu však ubírá lidskosti. Chybí přesah do našeho světa, protože co může trápit lidi na pokraji nesmrtelnosti? Jeden z hlavním hrdinů se například ožení z lásky, ale žádnou lásku jsem z románu nevycítila. Možná ty všechny implantáty ubírají lidem empatii a pak jsou chladní a odtažití.

yerry
12.01.2012

Myslím že je dosť nespravodlivé hodnotiť ucelené dielo rozdelené do dvoch zväzkov a oba zväzky hodnotiť zvlášť. Ak som hodnotil predchádzajúcu časť Odhaleného vesmíru ako lepší priemer, teraz to musím napraviť. Ak ste niekedy skladali Rubikovu kocku a zamerali ste sa len na farebné zladenie jednej strany, nepochodili ste, rozhodili ste si totiž skladbu ostaných piatich strán. Asi takáto je skladba vzťahov medzi hlavnými postavami románu navzájom voči sebe ale aj faktorom pôsobiacich na ne. V príbehu je na sebe navrstvených toľko faktorov, záhad, príbehov jednotlivých postáv ale aj akčných scén, mimochodom zvládnutých bravúrne a vyvážene, bez toho aby vznikol lacný krvák, že som čakal, kedy sa autor už konečne zamoce do dejových fabulácií. Nestalo sa. Zvládol to perfektne.
Román má všetko, čo by mal román tohoto typu mať - dobre zvládnuté charaktery postáv (Voljovová je tuším prvá sympatická ruskojazyčná postava od britského autora, s ktorou som sa vôbec stretol, pritom nie je vykreslovaná plocho ale viditelné sú aj jej negatíva), primerané množstvo akcie, mŕtvol a krvi, tajomnosť a záhady, ponuré prostredie a v závere aj trochu viac z toho, prečo nesie knižka označenie hard scifi. Dávam plný počet bodov.

akční space opera hard sci-fi

Alastair Reynolds

Alastair Reynolds