Ochutnávačka

Ochutnávačka https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395952/bmid_ochutnavacka-X4v-395952.jpg 4 395 138

Rodiče pošlou Magdu k příbuzným do Bavorska, aby ji uchránili před bombardováním Berlína. Od dívek jejího věku se očekává poslušnost a loajalita vůči třetí říši, Magda se dokonce stane ochutnávačkou jídla určeného pro samotného vůdce. Ve víru nebezpečných událostí se snaží nalézt svobodu i důstojnost a v neposlední řadě naplnit svou touhu po lásce, bezpečí a pomstě.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Alpress

The Taster , 2018

kalinka99
17.09.2020 4 z 5

Zajímavý příběh o ženě, která pracovala ve službách Hitlera na základě reálných události.

Nunynka
10.09.2020 4 z 5

Dej byl napínavý a kniha se velmi dobře četla. Líbilo se mi nakouknout do života Hitlera a uvědomit si,že ne všichny lidi okolo něho s ním souhlasili. Jen ten konec byl za mě až moc.

marimari
03.09.2020 3 z 5

Téma, které se neomrzí, i když zpracování je jednoduché, nezanechá hlubší vzpomínku.

Vlak7
26.08.2020 5 z 5

Krásný příběh od začátku do konce plný napětí. Velmi dobře se četl.

Foxie89
08.08.2020 4 z 5

Hezká kniha, napínavá a čtivá:)

Amifa
29.07.2020 5 z 5

Opět pohled na válku z trochu jiné strany. Moc se mi příběh i styl psaní líbil. Stojí za přečtení.

Tereza1712
10.07.2020 5 z 5

Autor do příběhu zařadil i historická fakta, například operaci Valkýra nebo téměř neznámý koncentrační tábor Bromberg-Ost. Skutečnost a fikci umně splétá dohromady - a výsledkem je román, který ukazuje druhou světovou válku z jiného úhlu pohledu, než jste zvyklí. Román o nečekaných zvratech osudu, romantické lásce i lásce k vlasti, svědomí, rozhodnutích a jejich následcích. Román sloužící jako vzpomínka na všechny, kteří přišli o život ve druhé světové válce.

Verunk@92
09.07.2020 5 z 5

Mám ráda příběhy inspirované skutečností a navíc jsem navštívila místo, kde se vše za války odehrávalo. Příběh byl čtivý, pořád jsem si říkala jaké to muselo být pro Magdu stresující ochutnávat jídlo, které mohlo být otrávené. Určitě doporučuji k přečtení.

ilona8570
09.07.2020 5 z 5

V románu, který se odehrává v samotném válčícím Německu nechybí zkombinovaná historická fakta s trochou románové fikce. Kniha o válce, o statečných lidech, kteří se nebáli a dokázali, že v Německu nežili pouze lidé loajální a oddaní režimu, ale také plno těch, kteří s režimem nesouhlasili a často za to byli trestáni. Doporučuji určitě k přečtení.

petrarka72
03.07.2020 2 z 5

Výborný nápad, zkusit popsat Německo 1942-1945 pohledem mladé ženy, která "stojí mezi Hitlerem a smrtí", i když rozhodně není zanícená zastánkyně Třetí říše. Bohužel se z možného vyprávění "svědkyně umírajícího času" vyklubala červená knihovna s dialogy šustícími papírem a pár sugestivními momenty.

Ťapulka
24.06.2020 4 z 5

Kniha byla místy velmi čtivá, místy zbytečně protahovaná. Dozvěděla i zopakovala jsem si spoustu fakt o 2. světové válce, i když je vše z důvodu čtivosti ojíněno beletrií. Postavy Magdy a kuchařky se mi líbily. Konec byl zbytečně zrychlený a přivítala bych také pár stránek věnovaných životu Magdy po válce, určitě i toto období by bylo zajímavé. Neztotožňuji se zároveň s autorovo zaškatulkováním všech amerických vojáků do sekce andílků a ruských do sekce odporné zvěře. Myslím, že na obou stranách se našlo od každého trochu. Právě tato zaujatost, která by neměla být součástí knihy, která chce předkládat také fakta, a neuvěřitelný až harlekýnský příběh Magdy a Karla snižuje mé hodnocení o hvězdičku.

Ivka14
19.06.2020 4 z 5

Mám ráda knihy s tématikou druhé světové války a tuhle knihu jsme si užila. Bylo to zajímavé a originální téma. Magdu jsem si hned oblíbila a poté mi ji bylo hrozně líto. Čtení jsem si užila od začátku do konce

Noisette73
15.06.2020 3 z 5

Asi jsem očekávala příliš mnoho, první kniha autora byla úžasná a tahle za mě už méně.

HDosoudilová
10.06.2020 4 z 5

Knihy s tématikou 2. světové války čtu ráda a často. Tato se řadí k těm lepším, které jsem na toto téma četla. Od začátku až do konce mě bavila, pořád mě zajímalo, co bude dál. Je to zase trochu jiný pohled na tuto dobu a hlavně z druhé strany než jen od obětí.
Hlavní hrdinka Magda mi ze začátku přišla dost naivní a příliš důvěřivá. Ale není divu v jejím věku... později mi však přišla sympatická a začla jsem jí fandit. Nebudu vám však psát proč, neb vám nechci spoilerovat ????. Děj byl příjemně napínavý a svižný.
Konec mi ovšem přišel zbytečně useknutý, docela by mě zajímalo více o jejím životě těsně po válce.

knihomolka999
06.06.2020 4 z 5

Kniha je zajímavá pohledem na poměry ve válečném Německu Prostřednictvím jedné z 15 ochutnávaček v Hitlerově sídle poznáváme prostředí Berchtesgadenu ,postavy a dění v Hitlerově nejbližším okolí.
Zvláštní je, že mnohé postavy i Magda sama nechovají k vůdci žádné sympatie a usilují o jeho odstranění. Porážka i konec války je pro obyvatelstvo Německa velmi tvrdou zkušeností.

blackoutzuzi
14.05.2020 5 z 5

Autor zkombinoval historická fakta s trochou románové fikce na výbornou! Příběh se odehrává v období 2. světové války a události v případě této knihy sledujeme z té opačné strany. A to ze strany příznivců Hitlera - jaké naděje do svého vůdce vkládali, jak opravdu věřili, že Hitler dělá vše jen pro jejich dobro, pro dobro Německa, že skutečně dokáží vyhrát.. V příběhu rovněž sledujeme, jak se Hitler choval k těm, co byli v jeho blízkosti, i k samotné Magdě, jejímž poselstvím bylo ho chránit.

adela2316
16.04.2020 4 z 5

Kniha se mi docela líbila i se pěkně četla. Líbily se mi popisy oblasti Bergchtesgadenu, protože jsem kdysi byla na Orlim hnízdě, takže jsem si to dokázala celkem dobře představit.
Myslím, ze na pět hvězd to není, ale určitě je to zajímavé čtení, i když mi to někdy přišlo trochu zdlouhave.

Evina.Cetba
12.04.2020 4 z 5

Román z válečného Německa. Hitler měl 15 ochutnávaček jídel, protože se bál, že ho někdo otráví. Magda byla jednou z nich. Jako červená nit se celou knihou táhne myšlenka, jak by Magda nejlépe zabila Hitlera.

Gigy
04.04.2020 3 z 5

Takhle, z knížky bůhvíjak na větvi nejsem, ale úplně marná taky není. Tři hvězdy dávám hlavně za originálně zvolené téma a za pohled "z druhé strany", příběhů vyprávěných samotnými Němci je přeci jen pomálu. Moc mi ale nevoněla milostná zápletka, působila silně tuctovým dojmem a jinak nápaditý příběh dost shazovala. Jinak byl příběh čtivý a večery nad ním rozhodně nepovažuji za promarněný čas.

1amu
19.03.2020 3 z 5

Na četbu této knihy jen tak jednoduše nezapomenu. Autor sice nezplodil veledílo, ale znovu mi přiblížil místa, která jsem navštívil - Berghof, Obersalzberg,Kehlsteinhaus a městečko Berchtesgaden , nad kterým se tyčí tato místa, kterými prošel kus historie.
NSDAP oficiálně koupila tyto pozemky, aby si na nich ve 30-tých létech minulého století mohli nechat postavit honosná sídla přední nacističtí nabobové v čele s Hitlerem. Berghof byl ke konci války rozbombardován Američany. Ovšem předtím se odvíjí příběh krásné Magdy, která se stane ochutnávačkou jídel pro toho nejvyššího. Ano ta profese skutečně existovala a říká se, že ji vykonávalo cca 15 dívek. Samozřejmě je tam láska, je tam krutost války, prožíváme s hlavní postavou poslední dny Berlína před ukončením války.
Autor měl k napsání knihy dobré podklady. Chtěl bohužel více a to se mu nepodařilo. Zpočátku jsem byl zvědav na každičké pokračování, ale hlavní postavy Magda a Karl nejsou opravdoví, šustí to občas Harlekýnkami, tu snahou dostat čtenáře do blízkosti spiknutí proti vůdci, ale neuvěřil jsem tomu. Slabší průměr.
Ale neodpustím si malý dodatek: když jsme vyjeli luxusním liftem cca 124 m úplně nahoru na 1834 m vysoký Kehlsteinhaus, kde M.Bormann šéfoval stavbě dalšího sídla pro vůdce u příležitosti jeho 50.narozenin (20.4.1939), bylo nám řečeno, že tím Hitlerovi radost neudělal, pobýval tam prý nerad (trpěl klaustrofóbií). Stálo to neuvěřitelných (na tu dobu) 30 miliónů říšských marek a obrovsky těžkou práci pracovníků v mnohdy nelidských podmínkách (termín musel být dodržen přes kruté mrazy, sněhové vánice, větrné smrště - ale makalo se). US ARMY dar pro Hitlera Kehlsteinhaus ponechala neporušen. Dwight Eisenhower se tam byl podívat rovněž .
Návštěvníci jsou odměněni za slunečného počasí pohledy na nádherné hory Watzmann, Hundstod, Hochkaltert a Reiteralpe. Zmrzlinu mají dobrou.