Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243/bmid_obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-kSJ-243.jpeg 4 1759 213

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.... celý text

Romanka89
18.04.2016 5 z 5

Mě se Hrabalův styl vyprávění líbí, i když ne vždy je na něj nálada. Tato novela mi přišla zatím nejlepší spolu s Postřižinami, které jsem četla už hodně dávno. Ale chápu, že někomu nemůže sedět, občas se člověk v tom proudu vyprávění, dlouhých větách, minimu odstavců docela ztrácí.

ThrisaManx
25.03.2016 2 z 5

Tak tímto s Hrabalem končím. Jako všechny jeho ostatní knihy mě to nebavilo. Jeho styl mi absolutně nevyhovuje, čte se mi špatně.
Jeho neustálé sexuální narážky mi přijdou víc než nevhodné a otravné. Nevadí mi, když autor používá sexuální prvky či vulgární slova, pokud to má v textu své místo a svůj důvod. U Hrabala mám pocit, že to píše jen proto, že je to úchyl.
A potřeba stále odbíhat od tématu a v jedné větě rozebrat tři různá témata - tohle zkrátka není pro mě.
Takže ačkoli kniha byla místy zábavná a rozhodně patří mezi českou klasiku, mě to nijak nevzalo.

VeronikaJak
16.03.2016 4 z 5

Zprvu velmi rozpačitý příběh plný myšlenek poněkud roztěkaného člověka, který se moc hezky vyvíjí a ukazuje vývoj osobnosti. Musím říct, že už mám za sebou Ostře sledované vlaky a nějak jsem jim nepodlehla. Díky tomuto dílu jsem však jistým způsobem pochopila Hrabalovu genialitu a začínám přemýšlet o tom, že se k Vlakům vrátím.

DenisePartridge
13.03.2016 2 z 5

Už při četbě Hrabalovy knihy Ostře sledované vlaky jsem se těžko potýkala s jeho stylem psaní, ale jelikož byla kniha relativně stručná, nejspíš to tolik nevyniklo, ale o to víc mě to v této knize praštilo do nosu. Kniha mě mimo jiné zkrátka otrávila svými neustálými sexuálními narážkami a erotickým podtextem a po čase mě začala dopalovat i skutečnost, že přímá řeč je zde zhruba tak častá jako odstavce. Jistě, obdivuji autorovu slovní zásobu a spisovatelské umění, ale některá souvětí byla skutečně až zbytečně dlouhá (jakože: "Jo, mami, už jdu, jenom dočtu větu!"). Dávám tedy dvě hvězdičky a to hlavně za skvěle zpracované téma a (ačkoliv vím, že je to svým způsobem irelevantní) za filmové zpracování, které mě k mému nemalému překvapení opravdu zaujalo.

Libunkaa
08.03.2016

Mám ráda Hrabalův malebný styl vyprávění a nekonečně rozvinutá souvětí. Myslím, že tato kniha má za úkol donutit čtenáře zamyslet se nad smyslem života.

IYv
02.03.2016 5 z 5

proč sem nejde dát třeba deset hvězdiček?

sulcv
28.02.2016 3 z 5

Kniha je vcelku hezká, bohužel styl Bohumila Hrabala je poněkud náročný.

Mrnda
02.02.2016 3 z 5

Hezký příběh, vtip, bohužel jsem zjistil, že Hrabalův styl psaní je pro mě nečitelný...

Nikol117
16.01.2016 4 z 5

Vtipná kniha, nebýt povinné četby tenkrát na SŠ nenapadlo by mě ji přečíst. Někomu může vadit, jak Hrabal píše, ale mě se kniha prostě líbila.

myselin007
03.01.2016 4 z 5

Musím říct, že tohle je asi jedíné dílo Hrabala, které si s chutí přečtu znovu. A vážně mi nevadí, že ignoruje odstavce a píše věty o velikosti kapitoly. Je to dílo vtipné a satirické.

Edona
04.12.2015 4 z 5

I já se musím přiznat, že mi bezsyžetová próza moc nesedla. Ale jak jsem se ponořila spíše do obsahu, než do formy, zjistila jsem, jak skvělé počtení to je. Je to takový automatický text, který vás nutí číst pořád dál a dál. A ač mě místy příběh nudil, jindy mě zase bavil, tak jsem si z knihy odnesla mnohé. Nejvíce se mi líbily popisy české přírody a závěr byl zkrátka krásný.

Markéta_2
25.11.2015 5 z 5

Výborná kniha, výborný film! Doporučuji všem.

Kašpar007
22.11.2015 3 z 5

Pana Hrabala miluji, ale zrovna tahle kniha mi vůbec nesedla.

maryzka
08.09.2015 1 z 5

Tak nevím jestli pan Hrabal se pokoušel psát o tzv. antibudovatelský román" nebo si dělal legraci z 50.let. No my z Nymburka se na to díváme jinak. Jinak se zde připomněl i film. My jsme to tady viděli na divadle jako divadelní hru a myslím si, že film i divadlo byl úplně stejný děj. Pozitivum knihy bylo vyjmenování známých hoteliéru v Praze a také taková učňovská doba, kdy opravdu učni museli být elita pokud chtěli sloužit v nejlepších a nejslavnějších hotelech v zemi.

Hrefna
30.07.2015 3 z 5

Mám to s jeho tvorbou jako na houpačce, líbí nelíbí,...a u této knihy jsem zažila oba pocity, větší polovina knihy se mi velmi líbila a ke konci jsem se těšila, až to skončí. Má krásný popisná styl a humor, ale ve chvíli kdy sklouzne k životní fylozofii neví kdy má přestat. Opět kniha téměř bez odstavců, což je pro mě dosti nepříjemné, ale oproti Harlekýnovým miliónům stravitelné.
Myslím, že mu Menzel velmi rozumí. Kdybych neviděla film, knihu bych četla s velkými obtížemi.

HonzinaS
09.07.2015 5 z 5

Výborná knha, debilní film

Katela
12.05.2015 4 z 5

Hrabala já prostě můžu!
Groteskní, dětský hrdina, ten malý pikolík si mě získal! Zase ta touha být výjimečný, být tou "jedničkou", která nikdy nebude naplněna!
A jak krásně to končí!

Felsenberg
27.04.2015 5 z 5

Obsluhoval jsem anglického krále. Nádherná kniha mistra Hrabala. Ostře sledované vlaky mne bohužel neuzaujaly, s anglickým králem jsem zezačátku díky souvislém textu bojoval. Stejně jako většina lidí zde. Dostala mě barvitost jazyka, emoce, hloubka, opravdovost pana Hrabala. A postava a život jednoho malého pikolíka, který prošel neuvěřitelným životem a stal se při malé postavě velkým člověkem. Naprosto nesouhlasím s názorem, že Hrabal je materialistiký blb a malý velký hrdina knihy hloupým, což zde v komentářích zaznělo. Chápu velkou část žen, které knize nemohou přijít na chuť a vžít se do toho malého zvláštního mužíčka. Někdy je velmi těžké přejít řeku pohlaví a pochopit mužskou polovinu lidstva, která ženám často mává nejen rukou, ale i penisem. Proto mají můj obdiv ženy, které v sobě našli citlivost, empatii a pochopení pro zavláštní život jednoho malého pikolíka.

feex8
05.04.2015 5 z 5

Bola som prekvapena, ako sa mi kniha zapacila. Putave citanie, plne humoru aj smutku.

Moje hodnotenie: 85%

Daniel.95
13.03.2015 4 z 5

Zajímavá a vtipná kniha která znázorňuje postupnou proměnu hlavního hrdiny, místy vtipná, místy smutná ale i tak skvělá! Film jsem neviděl a ani ho vidět nechci, nechci si zkazit dojem z knihy. Popravdě sem nikdy neviděl souvětí přes 2 stránky, ale zvyknout se nato dá.

zfilmováno 20. století Československo

Bohumil Hrabal