O vědě a víře

O vědě a víře https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31091/bmid_o-vede-a-vire-Ydk-31091.jpg 4 11 3

Mánička178
23.10.2020 3 z 5

Tato knížka bohužel nenaplnila moje očekávání, asi ve mně převládlo přehnané těšení se, které vzniklo na základě názvu :) Jde totiž o soubor separátních článků, a jak zmíněno níže, myšlenky se dost často opakují. To by se nedalo brát za největší negativum, nejvíce mě mrzela ta fragmentárnost. Někdy též převládají spíše vědecké poznatky. Od názvu jsem si jednoduše slibovala více propojování aspektu víry a vědy... Knížce by slušel jiný název, tento slibuje více, než můžete dostat.

Jeden citát jsem si ovšem z knihy odnesla, ačkoli nepochází od Grygara, nýbrž od Alberta Einsteina, jenž kdysi prohlásil:

"Pravděpodobnost náhodného vzniku života na Zemi je asi stejná, jako kdybyste chtěli vytisknout slovník německého jazyka výbuchem v tiskárně."

:D

gladya
02.10.2018 3 z 5

Vždycky jsem byla a zůstanu fanynkou J. Grygara. V poměrně ranném mládí pod mým vlivem celá rodina sledovala Okna vesmíru dokořán. Jeho popularizační knížky jsem hltala. Možná proto je tento útlý text pro mě tak trochu zklamáním. Části vědecké jsou skvělé jako vždy. Exkurz do astronomie ve Vatikánu je beze sporu zajímavý. Jenže když dojde na víru, je to na můj vkus příliš na povrchu. Asi je to tím, že věda je věda a víra je víra. Hledat důkazy Boží existence či neexistence je vlastně v rozporu s vírou. A v tom je asi problém. Toť názor člověka, který hypotézu Boha nepotřebuje ani nevylučuje.

honajz
15.08.2013 4 z 5

V podstatě jediným negativem knížky je, že jde vlastně o soubor nezávislých článků a přednášek, tedy bez jednotícího kontextu. Jinak ale každý příspěvek je zajímavý - ostatně pohled vědce na věci kolem nás, v nichž vidí Boží působení a důvody své víry, je zajímavý jak u Grygara, tak třeba u Pascala.

astronomie věda a víra dějiny vědy

Jiří Grygar
česká, 1936
1989  93%Okna vesmíru dokořán
1997  91%Vesmír, jaký je
1979  97%Vesmír
2001  80%O vědě a víře
1990  63%Čím drží svět pohromadě

Kniha O vědě a víře je v