O vědě a víře

Pohled známého českého astronoma a astrofyzika na vztah vědy a víry.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31091/o-vede-a-vire-Ydk-31091.jpg 47
Náboženství, Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Karmelitánské nakladatelství

gladya

Vždycky jsem byla a zůstanu fanynkou J. Grygara. V poměrně ranném mládí pod mým vlivem celá rodina sledovala Okna vesmíru dokořán. Jeho popularizační knížky jsem hltala. Možná proto je tento útlý text pro mě tak trochu zklamáním. Části vědecké jsou skvělé jako vždy. Exkurz do astronomie ve Vatikánu je beze sporu zajímavý. Jenže když dojde na víru, je to na můj vkus příliš na povrchu. Asi je to tím, že věda je věda a víra je víra. Hledat důkazy Boží existence či neexistence je vlastně v rozporu s vírou. A v tom je asi problém. Toť názor člověka, který hypotézu Boha nepotřebuje ani nevylučuje.

Lector
26.07.2016

J. Grygara mám rád. V popularizaci vědy v českém prostředí zanechal nesmazatelné stopy. Dlouho jsem ale od něho nic nečetl a tak jsem se zájmem vzal do ruky tuto útlou knížečku obsahující soubor již dříve publikovaných textů.
Jak to tak bývá, nakladatelské počiny tohoto druhu občas narážejí na problém sestavit texty tak, aby se v nich myšlenky neopakovaly. Což se v tomto případě nepovedlo. Není to ale zase takový malér. Opakování je matka moudrosti, že? A každá myšlenka vyzní jinak, zasazena do jiného kontextu. Jako drahokam nacházející se v rozličných špercích.
Texty, v nichž se Grygar zabývá astronomií nebo historií vědy, pro mne byly zajímavé a poučné. Texty filozofující a hledající propojení vědy s vírou, pro mne byly, upřímně řečeno, poměrně plitké. Předpokládal jsem, že autor půjde více do hloubky a jeho myšlenky budou filigránsky propracované.
Těšil jsem se na to, jak mě autor donutí hledat a chápat prolínání vědy a víry, ale nedokázal mne pro to nadchnout.
Další postřehy a komentáře naleznete v moji recenzi: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/svira-dusi-vedce-vira-6185

honajz
15.08.2013

V podstatě jediným negativem knížky je, že jde vlastně o soubor nezávislých článků a přednášek, tedy bez jednotícího kontextu. Jinak ale každý příspěvek je zajímavý - ostatně pohled vědce na věci kolem nás, v nichž vidí Boží působení a důvody své víry, je zajímavý jak u Grygara, tak třeba u Pascala.