O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5324 638

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

Fiza
24.09.2013 4 z 5

Na tuto knížku mě vlastně přivedla jedna Kingovka, konkrétně Dallas 63, protože ji tam cvičili jako divadelní představení. O obsahu knížky jsem věděl už ze střední, nebo možná dokonce ze základky, ale až díky Dallasu 63 jsem zjistil jak se ta knížka s tím velkým a hloupým a malým a chytrým jmenuje. Je to velmi poutavý a srdcervoucí příběh...a nic víc na to asi není potřeba říct...

Clairka
19.09.2013 4 z 5

Mě se tato novela dostala do ruky jen kvůli maturitni četbě, což mě celkem mrzi, protože Steinbeck piše moc hezky.Jen škoda že jsem ze školy už znala konec

kvapsv
19.09.2013 4 z 5

Měla jsem knihu v povinné četbě a tak jsem se do ní na doporučení pustila. Nelituji! Nevěřila bych, že v sobě tak krátký příběh může mít tolik zvratů, emocí a citu.

Podívala jsem se i na film, který také není vůbec špatný. Ovšem za mě je kniha prostě zase o chlup lepší.

Standa Šebek
04.09.2013 5 z 5

Jednoduchý, krátký a velice silný lidský příběh...

zipporah
01.09.2013 4 z 5

Táto kniha má určite vysoké hodnotenie aj pre svoju útlosť s bohatým obsahom. Nepatrí medzi tie moje obľúbené, ale rozhodne patrí medzi povinné čítanie!!!!!!! Psychológia je tu v režime offline, pritom ide o ľudový psychologický príbeh, niečo ako Quasimodo s niekoľkými rozdielmi v chybách "poškodených". Je tu ľútosť, láska, súcit, rešpekt... príbeh je písaný ako scenár. Aj pre tú útlosť by sa mala radiť medzi povinné, aby sa mladí zamýšľali a v mladom veku tento príbeh, hlavne záver môže chytiť... ja som v závere mala zimomriavky, ale neplakala som. Plakala som iba pri knihe Philadelphia a keď zomrel Severus Snape, Princov príbeh som čítala už iba cez záves sĺz :D

Andyx
15.08.2013 5 z 5

Velmi emotivní příběh o nádherném, silném přátelství. Nejedna slza utekla. Za sebe musím říct, že i filmová adaptace je velmi povedená.

Kathyss
04.08.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších. Jsem opravdu ráda, že jsem se k ní dostala. Z příběhu čiší emoce, příběh skvělý, dobře se to čte.

rostwin
25.07.2013 5 z 5

Úplná špička mnou přečtených knih. Výborně popsané postavy a jejich vztahy, a to vše v podstatě je skrze dialogy.

Elien
15.07.2013 5 z 5

Dojemny, silny pribeh. Precetla jsem jednim dechem. Neuveritelne silne dojmy. S kazdou strankou citite, jak moc se dej nenavratne priblizuje konci... Konec neuveritelne dojemny. Cte se opravdu snadno, napsano lidskym jazykem, bez servitek a zbytecnych kudrlinek, doporucuji moc.

Ivadus
15.07.2013 5 z 5

Dojemný příběh o přátelství v těžkých dobách. Dokonale vystižená atmosféra s řadou tragických postav, s každou další stranou se zvyšuje napětí, srdcervoucí závěr. Pro mě brilantně napsáno, doporučuji všem.

ondra1995
22.06.2013 5 z 5

Neuvěřitelně emotivní příběh. Zatím jsem nečetl moc silnějších knih, pokud vůbec nějakou. Věděl jsem ze školy, jak to celé skončí, přesto mě konec zasáhl. Nemůžu než všem doporučit. :)

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Jazyk knihy je velmi lidový se spoustou nespisovných a nářečních vyjádření, což ho velmi přizpůsobuje povaze hlavních postav a prostředí, kde se děj této novely odehrává.
Jedná se o velmi působivé a smutné dílko, které můžu všem vřele doporučit.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Veľmi ľudské, citlivé a dojemné. Krásne vystihnutý dej aj charaktery hlavných postáv, čo je tak typické pre Steinbecka. Príbeh o sile priateľstva a ťažkého rozhodnutia s nečakaným koncom.

budíček
07.06.2013 5 z 5

John Steinbeck mě tímto přesvědčil, že i krátkou novelu dokázal napsat mistrně. Byť to byl příběh krátký - tak dojemný a silný. Přátelství je někdy těžké, těžší jsou ovšem naše vlastní rozhodnutí, o tom se přesvědčila i jedna z hlavních postav George. Konec byl tak dojemný a smutný až byl krásný (byť tragický). Myslím, že O myších a lidech budu vstřebávat dlouho a dlouho o něm budu přemýšlet. A to je to, co dělá knihu dílem v tom pravém slova smyslu. Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězd.

Co se stylu týče tak rozsahem tato novela není dlouhá, charaktery postav Steinbeck opět vystihuje přesně a popisy prostředí nejsou přehnané, naopak přesně dolaďují atmosféru příběhu. Nemám co vytknout, můžu jen doporučit...

vipera
07.06.2013 3 z 5

Krátký, ale za to silný příběh.

Dáma s hrnstjm
01.06.2013 4 z 5

Z nějakého důvodu jsem se do příběhu nedokázala moc vžít a celé jsem to viděla jakoby z větší vzdálenosti. Dlouho jsem nevěděla, jak si mám představit postavu Lennieho (film jsem neviděla, nakonec jsem si ho představovala jako Randyho ze seriálu Jmenuji se Earl :)), to mě docela rozhodilo. O příběhu jsem měla jen nejasné povědomí, takže jsem nevěděla, co přesně mě čeká. Čekal mě jistý šok ze závěrečné scény, ale je spousta knih, jejichž závěr mě šokoval mnohem víc, byť téma knihy o zbytečnosti lidského života je dost závažné. Celkově je to smutná kniha o smutných životních podmínkách a jak už to zde několikrát padlo, každý nechť si udělá názor sám.

ChrisSparrow
29.05.2013 5 z 5

Asi v 11 hodin večer jsem začínala číst... ve 4 hodiny jsem končila s tím, že knihu jsem měla přečtenou. Hned ráno jsem zhlédla film. Zanechala ve mě silné pocity.

playada
18.05.2013 5 z 5

Hezká knížka, měla jsem ji s sebou na dovolené, litovala jsem, že jich nemám od Steinbecka více.

padajicidvere
14.05.2013 5 z 5

Osobně se mi kniha ze začátku, podle popisu ve škole, moc nelíbila. Ale vybrala sem si ji k maturitě, a jsem za to ráda. Je to vážně moc dobrá knížka. Zřejmě díky ní se mi začínají zamlouvat westernové novely a romány.

bubo bubo
01.05.2013 5 z 5

Vzala jsem ji do ruky a odlozila az prectenou. A kdybych do ni fyzicky pronikla tak tu holku vzkrisim a uskrtim jeste jednou.
Film byl taky fajn, Gary Sinise s tema smutnejma ocima, a John Malkovich, perfektni herecke obsazeni.