O myších a lidech

O myších a lidech
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5349 5349

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

ArwenEvenstar
30.12.2020 5 z 5

Krátký příběh, který nutí k zamyšlení, co všechno je člověk schopen udělat pro svého přítele.

Štěpničák
28.12.2020 5 z 5

O knize jsem dost slyšel z doslechu, tak jsem ji chtěl vyzkoušet. Z počátku čtenář nechápe záměr ani hlavní zápletku. Nicméně se v těchto pasážích odráží život na ranči a hlavně psychologie hlavních postav. Ve chvíli, kdy dojde k zvratu, jde to všechno ráz naráz, až skončíte s otevřenými ústy na konci. Kniha nabízí spoustu myšlenek, pohledů apod. Rozhodně stojí za přečtení.

ještěrka38
27.12.2020 3 z 5

Pěkný příběh přátelství, ale s hodně drsným koncem..

Jack Bauer
18.12.2020 2 z 5

Bylo to o myších, králících nebo štěňatech? Silný příběh, o velkém přátelství který mě svým stylem psaní moc neoslovil. Možná proto, že na podobné téma jsem četl a viděl lepší zpracování, třeba Zelená míle od S.Kinga. Takže jsem tušil, jak Lennie asi skončí.

Petzar
28.11.2020

(SPOILER) Tato kniha se mi hodně líbila, protože je tam krásně ukázána hloubka přátelství. George neměl vůči Lenniemu vůbec žádné závazky, ale stejně ho přijal jako vlastního, staral se o něj, a i když to muselo být neuvěřitelně těžké, tak ho sám zabil, aby Lennie nemusel trpět. (Mimochodem audio kniha je naprosto skvělá).

PotockaM
23.11.2020 4 z 5

Steibackova klasika nezklmala. Autor uměl předávat pocity a krásně vás vtáhnul do atmosféry svým typickým stylem. Je to útlá kniha obsahem, ale mnohem plnější pocity. Smutnými pocity.. dobře, že ji mají studenti v povinné četbě.

iskovsky
20.11.2020 4 z 5

Knižka písaná veľmi úsporným štýlom... autor v úlohe rozprávača nič nevysvetľuje ani nehodnotí... takmer všetky dojmy musí čitateľ inhalovať z jednoduchých dialógov, ktoré vytvárajú celkový obraz príbehu... a tak aj keď sa niektoré opakujú, postupne dávajú tušiť, že ten sen o králikoch ostane len snom...

PS: vážne je nutné preložiť vlastné meno hlavnej postavy George ako "Jiří" ?!
Mal na rozdiel od ostatných postáv český pôvod ?!

matewr84
20.11.2020 4 z 5

Je až s podivem, jak autor na těch cca 100 stranách dokázal výborně vykreslit psychologii postav a mistrně do celého děje zapracovat vybraná témata, která se spolu navzájem ovlivňují a předávají nakonec čtenáři nějaký vzkaz, bez toho aniž by to působilo nuceně a našroubovaně. Celkově výborná četba, byť trochu předvídatelná a občas mající jakousi nucenou hybnost (deus ex machina). Ale to se jí dá, vzhledem k jinak bravurnímu zbytku, lehce odpustit.

domihruzkova
17.11.2020 5 z 5

Přiznám se, že když jsme tohle literární dílo probírali kdysi v hodině literatury, přišlo mi to jako pitomost a ani mě nenapadlo se do něj začíst. Teď po letech můžu říct, že to rozhodně stojí za přečtení!

Fontak
16.11.2020 5 z 5

Krátká knížka. Měl jsem si přečtenou za cca 2 hodiny. Tento komentář píšu zhruba půl hodiny po dočtení a ještě mám hubu dokořán....

Jarka_rybář
14.11.2020 4 z 5

Velmi silný příběh o přátelství a snech.

Kate72
13.11.2020 5 z 5

Zase jedna z knížek kde vás autor nenápadně vtáhne do děje a po chvíli vás vyplivne a vy jen sedíte z otevřenou pusou. :) každá postava tu má svůj příběh, svoje kouzlo i svoji psychologickou stránku.

Mygli
06.11.2020 5 z 5

Tohle se opravdu povedlo. Sloh, uchopení příběhu i k vzteku nervózní finále. Po přečtení jsem ještě pět minut koukal na radiátor a dumal, tak mě dostala celá ta syrovost a bezskrupulózní nekompromistnost děje. Ještě pořád to žvýkám. Bravo Johne...

LuKofr
05.11.2020 5 z 5

Četla jsem jí kvůli maturitě. Nečekala jsem moc, ale opak byl pravdou. Příběh je velmi zajímavý. Rozhodně doporučuji.

marina4088
30.10.2020 5 z 5

Úžasná, dojemná a nepopsatelně citově založená kniha, která na mě udělala velký dojem..

Karoli282
25.10.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která vypráví o skutečném přátelství, ale i o bolesti. Knihu jsem četla už dávno, ale zanechala ve mně silný dojem.

VAnna
21.10.2020 5 z 5

Myslela jsem si, že mě tato kniha opravdu bavit nebude, ale naopak mě bavila moc. Doporučuji!

Monika848
02.10.2020 5 z 5

Sice bych tuhle knížku si sami od sebe nevybrala, kdyby to nebyla povinná četba k maturitě, ale byla to jedna z mála knih, která byla opravdu čtivá a záživná. Ke konci pak i slza ukápla.

Wladimirski
17.09.2020 5 z 5

Kniha vzbuzující silné emoce. Velké téma, podněcující, příběh vykreslující lidské povahy, osudy, sociální vazby, přátelství i lidské limity, přitom velmi přirozeně čtivé. Zanechala ve mě hluboký dojem a v myšlenkách se k ní vracím. Přečteno díky čtenářské výzvě, díky za ní. Jdu pátrat po dalších knihách Johna Steinbecka!

RonnieSmithx
16.09.2020 4 z 5

Krásná kniha o velkém přátelství s tragickým koncem. Příběh se četl moc hezky a rychle. Je tu perfektně zachyceno, jak se lidský sen může během chvilky rozpadnout.