Novinářem v Číně 2: Nezešílet!

Novinářem v Číně 2: Nezešílet! https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523495/bmid_novinarem-v-cine-2-65170edddca08.jpg 5 115 28

Novinářem v Číně série

< 2. díl

Další várka syrových příběhů ze života známého novináře v Číně. Ponořte se do víru zážitků jeho asijské dekády, vydala by na několik lidských životů. Jak vývoj Číny ovlivnila politika jednoho dítěte? Jaké je zde postavení žen? Jaký byl laureát Nobelovy ceny Liou Siao-po, nejznámější čínský disident? Máme se bát rozpínavosti Číny? Podařilo se udělat z ostrova Chaj-nan Havaj východu? Jak vznikal Etzlerův dokumentární film Nebe? Nahlédněte do života běžných Číňanů a života zahraničního novináře, který přinášel zpravodajství z totalitní země.... celý text

Maraiser
25.01.2024 5 z 5

Po přečtení recenzí níže jsem si říkal: "Mám to vůbec číst?" Ale nakonec jsem do toho šel. Není to tak učesané, neobsahuje to tolik příběhů jako první díl, ale je to syrovější. Je to syrovější z osobního hlediska Tomáše Etzlera.
Závěrem ale musím konstatovat, jen to neberte doslova, ačkoli možná jo - ten chlap je, byl fakt magor.

Zorka
14.01.2024 3 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, protože 1. díl mě opravdu uchvátil. Bohužel v případě pokračování se dostavilo lehké zklamání. Příběhy jsou poněkud roztříštěné a dokumentárnost, která na mě tolik zapůsobila v prvním díle, jako by ustoupila do pozadí. Kniha se více věnuje rodinnému životu, prožívání, politickým názorům a cestě k vyhoření Tomáše Etzlera. Pořád se ale jedná o důležité a šokující svědectví o Číně, které by nás nemělo nechat chladnými.

maja2712
13.01.2024 5 z 5

Už při čtení první knihy jsem měla malinko problém s "rozjezdem". Jakmile se mi ale podařilo načíst autora s jeho emocemi, ADHD, pivem, nadávkami, výbušností, láskou k dětem, otevřeným srdcem, no prostě jakmile se mi podařilo načíst celého Tomáše Etzlera, čtu jeho příběhy s patřičným zaujetím. Po dočtení první knihy jsem hledala po internetu jeho reportáže, velmi jsem ocenila, že v této knize jsem našla k vyprávěným příběhům i odkazy. Jen jsem si potvrdila, že reportáže pana Etzlera jsou plné emocí, s perfektní kamerou, střihem, i výběrem témat. Už první reportáž z Afgánistánu mi vzala dech. Pár minut natáčení a střihu a divák získává obrázek o této zemi včetně její historie, barevnosti, vůní a chutí. Kniha je proložena i osobním příběhem autora, nechává čtenáře nahlédnout do zákulisí České televize a CNN, otevřeně se baví i o spolupráci s různými lidmi z branže, vyjadřuje se k politické situaci v naší zemi i ve světě. Poslední kapitola Nebe byla nádherná, s přesahem.

ZuzanaZ83
12.01.2024 4 z 5

Oproti první knize je tahle více osobní. Náhled do soukromí a tak trochu hlavy pana Etzlera je rozhodně zajímavý. Nesoudím, jeho život jsem nežila. Na pozadí toho všeho se opět odehrávají bizarní a děsivé příběhy.

Claria21
18.12.2023 1 z 5

Oceňuji pana Etzlera, jeho práci a vlastně i životní příběh. Zatímco první kniha byla zeditovaná a hodně o vysvětlování souvislostí, tohle je pokus o osobnější zpověď. Rozumím záměru, ale provedení trochu zavání myšlenkou "necháme to Tomáše hodit na papír, jeho osobitost to utáhne", ale takhle to většinou nefunguje.
Skvělá na knize je otevřenost, se kterou tento chlap jako hora pustil do pasáží, kde se chová jako hulvát a rváč.
Rozumím dlouholeté frustraci se spoluprací s ČT, ale některé jednostranně vykládané situace mě spíš rozčilovaly - ego a nějaké teze mají ustupovat do pozadí, když nejsou ověřené, a to zejména u bývalého novináře (ano, takhle přísně tohle řemeslo vnímám).

Za vhled do mezinárodního dění i do know-how fungování redakce v zahraničí pro tři světové televize bych klidně dala 8 hvězd, ale z hlediska čtenáře se jedná o neučesanou, trochu nesourodou knihu, kde se věci opakují a stylisticky to pobolívá.

Každopádně díky za vše, další si jistě zakoupím také, protože Ostraváci a novináři se musí podporovat.

pistalka
28.11.2023 4 z 5

Výborné jako první díl. Jsou tam občasné stylistické neobratnosti, ty ale nesráží čtenářský zážitek, protože umocňují Etzlerovo hektické a zběsilé tempo v nehostinné a nepřátelské Číně. Čte se to jako napínavá detektivka. Skvělé postřehy a velmi dobré pozorovatelské oko – snahy o popis chování a smýšlení Číňanů jsou cennější než případné politologické rozbory. Zároveň je to i demonstrace toho, co s člověkem udělá nekočírovaný workoholismus.

1alena1
27.11.2023 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem přečetla obě předcházející knihy Tomáše Etzlera, věděla jsem do čeho jdu a jen jsem se těšila. A právem. Bavilo mě to, Čína je tak strašně velká, specifická, hrozná, zajímavá a má mnoho dalších přívlastků, takže číst o ní je dobrodružství a napsáno novinářem, který se účastnil tolika zajímavých natáčení, to je opravdu lahůdka. Doporučuji k přečtení úplně všem, kdo si neustále stěžuje a na všechno u nás nadává.

eva3992
26.11.2023 5 z 5

Již druhé pokračování ze života známého novináře v Číně. Zážitky, které se vám u nás rozhodně nestanou. Skutečný život Tomáše, který si tentokrát opravdu sáhl na dno.
V této knize se například dozvíte, jak vývoj Číny ovlivnila politika jednoho dítěte, jaké je zde postavení žen, jaký byl nejznámější čínský disident a mnoho dalších témat.

Neskutečné, zajímavé, poutavé, neuvěřitelné – to všechno mě napadalo při čtení. První díl jsem bohužel nečetla, takže jsem nevěděla, do čeho jdu. Ale po dočtení je mi jasné, že nutně potřebuji i předchozí knihy autora, ale i všechny, které má ještě v plánu napsat.

To, jak se žije v Číně, je pro mě až nepochopitelné a že tam autor vydržel tolik let je opravdu obdivuhodné. Byla tu ukázána práce novináře, ale i osobní život, který je také ovlivněn Čínou. Knížku jsem nemohla odložit, úplně mě pohltila a já jen nevěřícně zírala na to, co autor prožil.

Na začátku každé kapitoly najdete QR kódy, které vás přenesou do reportáží pro Českou televizi. Tím se vám krásně propojí text s obrazem a můžete se tak lépe přenést do situace, kterou autor popisuje. Někdy si autor v textech nebere servítky s některými výrazy, ale o to víc to bylo autentičtější a rozhodně to do knihy patřilo.

Po dočtení jsem se podívala na dokument Nebe. Je to velice silný příběh a díky tomu, že jsem si v knize přečetla to, jak vznikal, tak o to víc jsem ho prožívala.

Pokud máte rádi skutečné příběhy a silné lidské osudy. Pokud se chcete dozvědět pravdu o tom, jak se žije v Číně, rozhodně si autorovy knihy přečtěte!