Nové povídky

Nové povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89002/bmid_nove-povidky-I7S-89002.png 4 796 169

Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo před tím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo. Zdeněk Svěrák. Dotisk v r. 2012... celý text

NaiTenshi
19.07.2019 5 z 5

Svěrák je národní poklad a mistr slova. Tohle byla moje první kniha od něj, ale rozhodně ne poslední. Málokdy se směji nahlas, ale tady se mi to povedlo.

Inka063
14.07.2019 5 z 5

Vtipné, milé, obyčejně neobyčejné (či naopak), krásná čeština. Obdivuji hraní se slovy. Nadchly mě "švédské" sjezdovky, lehký kopec s názvem Tensjödem a těžký Tennesjödem. A o vánocích dáme tu Strýc aby spal :-).

Miretti
08.05.2019 5 z 5

Pan Svěrák je moje srdeční záležitost, velice si ho vážím a jeho tvorba je můj všelék..
Tyto povídky byly parádní. Jedna lepší než druhá. Nádherná čeština, jako vždy. Opět mohu jen smeknout a být pyšná na lidi, jako je pan autor .

mata57
16.03.2019 5 z 5

Pohodové čtení do deštivého předjaří a dalšího světa běhu...

vklaskova
06.03.2019 5 z 5

Vše jsem přečetla jedním dechem. Některé povídky mě opravdu nadchly, jiné upřímně rozesmály, jiné příjemně pohladily. Knížka, která neurazí. Věřím, že každý si v ní najde kousek něčeho, co ho osloví. Za mě ideální dárek :-)

Hathor89
18.02.2019 5 z 5

Byla jsem nadšena stejně jako v předchozích knihách autora. Úžasné bylo Betlémské světlo a nadchla mě také Dubnová povídka. Ale všechny měly něco do sebe. Jednoduché a odpočinkové čtení. Bohatý jazyk. Krásná čeština (pan učitel prostě umí). Hra se slovy. Neobyčejná obyčejnost. Nostalgie. Laskavost. Humor. Moudrost. Pohlazení na duši. Na několika málo stránkách bylo řečeno velmi mnoho. Pana Svěráka můžu číst stále dokola a jsem stále stejně nadšená. Pan Spisovatel je skutečným Mistrem svého řemesla.

Placi
10.02.2019 5 z 5

Cokoli od pana Svěráka mě po celý život vždy hřálo u srdce. Jinak tomu nebylo a ani nemohlo být u těchto povídek. Vždy mi až vykouzlí úsměv na tváři příběh, který z naprosto obyčejných situací dokáže Zdeněk Svěrák vytvořit. Právě v té obyčejnosti se ukrývá autorova neobyčejnost. Netřeba dalších slov. Tvorba pánů Svěráka a Smoljaka bude mít v mém srdci navždy čestné místo.

Dela111
24.01.2019 5 z 5

Chtěla jsem si přečíst něco milého, něco co pohladí, u čeho se budu usmívat a bude mi dobře, a proto jsem sáhla po Nových povídkách. Povídky jsou ze života, jednoduché, zároveň kouzelné, vtipné a především nádherně napsané.
Nejlepší povídku bych těžko vybírala, ale nejvíc jsem se nasmála u Dubnové povídky.

i.stefany
19.01.2019 5 z 5

Obecně povídky moc nemusím, ale pana Svěráka mám velmi ráda, proto jsem sáhla po jeho Nových povídkách. Neudělala jsem chybu. Soubor devíti povídek napsaných s jemným a laskavým svěrákovským humorem mne moc potěšil.

RyonMathrin
02.01.2019 4 z 5

Velmi originální, nápadité, dobré. Čekal jsem kvalitu, ale toto se opravdu povedlo. Líbily se mi různé styly jazyka, téměř každá povídka byla vyprávěna jinak (a použitý styl vždy dokonale dokreslil charakter postavy).
Nejvíc mne dostala povídka O slušném taxikáři:
"...Ta její krása byla v součtu, rozumíš. Když se sečetla vzdálenost očí, úhel náklonu hlavy, způsob chůze a hlas, zejména ten hlas, pak teprve to dávalo ten smrtící součet."

josefina_silena
02.01.2019 5 z 5

Stejně jako starší Povídky, i ty nové se povedly. Milé čtení pro všechny, kdo mají rádi život.

mahdal
20.11.2018 3 z 5

Krásné povídky, které vykouzlí úsměv na tváři (někdy dokonce i hlasitý smích). Svěrák znovu potvrdil, že je skvělým vypravěčem. Vůbec mi nevadil kratší rozsah knihy, ten byl totiž vynahrazen jejím obsahem.

kudrdlinka
06.11.2018 4 z 5

Milé povídky plné svěrákovské laskavosti a lidskosti.

Znedla
04.11.2018 5 z 5

Milé povídky, které opravdu pohladí na duši. Už při čtení Betlémského světla jsem tatínka viděla jako Zdeňka Svěráka a maminku jako Libušku Šafránkovou :-). A podmanivý hlas pana Svěráka mne provázel většinou povídek.

Přečteno jako zpestření mých cest z práce a do práce a také jako Výzva 2018 - Kniha, která obdržela cenu Magnesia Litera - a myslím, že si jí právem zasloužila!

If_Heureux
27.10.2018 5 z 5

Při některých povídkách se člověk zasměje od srdce. Krásně napsané krásnou češtinou. :)

Chajda69
26.10.2018 5 z 5

Laskavost, pohoda a potěšení ztělesněné v jedné knize. Moc pěkné na zpříjemnění podzimního odpoledne.

Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2018.

Monike
10.10.2018 5 z 5

Opet autor (muj oblibeny) nezklamal☺

TaLu
04.09.2018 5 z 5

Hřejivé....slova krásné češtiny popisují střípky života.
Autor na zadním přebalu píše, jak vytváří povídku a čím pro něho je. Při četbě na těchto několik vět určitě nezapomeňte. Já je přečetla a dívala se kolem sebe a cítila vděčnost za dary, které autor má a rozdává mezi nás, čtenáře. Díky.
Nejvtipnější i nejsmutnější pro mě byla povídka "Nákup" - naprosto jasně jsem to celé viděla před sebou. Dlouhodobé manželství je místy obtížná cesta, pokud je ale partnerství uzavřeno z poměrně vratkých důvodů, nemůže se člověk ve stáří opřít ani o ten pevný základ jeho počátku. Téměř všechny povídky jsou zaměřeny na stárnutí a stáří.
Takže počítejte s melancholií, která na vás padne.
Ale je to překrásná melancholie.

ufi157
25.08.2018 5 z 5

Zajímavé povídky které jsou ve finále spíš smutné (i když je to napsané "pohodovou" formou), pokud je to o vztazích, např. ujetá láska, nákup. Asi je to věkem, tam kde bych se možná dříve zasmál, někde trochu cynicky, jak je život praštěný, tak dneska vzdychnu Ach jo, když si někdo neváží toho co má a zbytečně zdeptá druhého, fajn protějšek není samozřejmost a nepřijede v každé tramvaji
Povinné čtení pro ty, co hltají život z titulních stránek Blesku a jsou z toho nadšený :)

kap66
17.08.2018 5 z 5

První soubor povídek jsem označila jako drobty bábovky, toto je bábovka celá - tak dobře drží pohromadě. Jejich hlavní postavy jsou jiné, ale ve všech povídkách je to, co na Zdeňkovi Svěrákovi oceňuji vždy a všude: pochopení pro lidské slabosti, vyrovnání se se smutky života s nadhledem, jazykový humor (a také se mi líbilo, že na mě občas jukly motivy z Marečka, Vesničky a Vratných lahví). Výborné.