Nové nebe

Nové nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506403/bmid_nove-nebe-FVI-506403.jpg 5 76 24

Nové nebe série

Würzburg, rok 1933 Krátce poté, co Německo ovládli nacisté, přichází mladá Židovka Hannah Rosenbergová o místo učitelky hudby. Nový domov pro sebe i svou malou dcerku Melinu najde na odlehlém panství Sandnerhof, ovšem nebezpečí se stále přibližuje. Zatímco Hannah musí vést tajný život v ústraní, je Peter Hagen, muž, kterého stále ještě miluje, povýšen na zaměstnance říšského ministerstva. A když si ambiciózní právník uvědomí, komu se zaprodal, je už možná příliš pozdě, aby své činy napravil... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Ein neuer Himmel , 2020

maryzka
17.05.2023 5 z 5

Krásna, fantastická kniha, která stojí za přečtení. Kniha je o osudu několika lidí, které zažili 2.světovou válku. Několik lidí, kteří se zapletli s režimem, několik lidí, kteří s ním nesouhlasili, kteří se snažili pomáhat pronásledovaným lidem. I když mě někdy místy připomínal i kroniku.

evaval
14.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Knih vyprávějících o válce už bylo napsáno mnoho a spousta jich ještě bude. Jedno mají společné, jsou plné lidského utrpení, strachu a smrti. Tato kniha nám válku ukazuje hned z několika stran. Nejen ze strany utlačovaných, zejména Židů, kteří byli postupně zbavováni veškerých svých práv, pronásledováni a deportováni, museli prchat ze svých domovů, skrývat se ve sklepích. Postupující tažení Německa Evropou sledujeme i z pohledu obyčejných německých rodin, které o žádné válčení a prosazování nadřazené árijské rasy vůbec nestály. Všem lidem válka přinesla jen bídu, strádání a každá rodina přišla o některé své členy. Celé válečné tažení sledujeme také z pohledu prominentní německé rodiny a vysoce postaveného úředníka.
Příběh začíná v roce 1932, kdy se seznamujeme s mladou německou židovkou Hannah Rosenbergerovou žijící v Berlíně. Hannah pracuje jako učitelka hudby, mimo výuku ve škole vyučuje i několik dětí hru na housle soukromě. Jedním z jejích žáků je i Linda Hagenová pocházející z významné berlínské rodiny. Hannah je velmi nadaná a své nadšení pro hudbu umí svým žákům předat. Nejinak tomu je i u Lindy, která svou učitelku má velmi ráda a pod jejím vedením dělá velké pokroky. Hannah s postupující nadvládou nacistů přijde o své místo ve škole, postupně ztrácí i své soukromé žáky, Linda si ji jako učitelku prosadí a nechce se jí vzdát. Hannah stále dochází k ní domů a dává jí hodiny. Tam se seznámí i s jejím bratrem Petrem Hagenem, budoucím právníkem. Vzhledem k postavení své rodiny je Petr předurčen k velké kariéře. V těchto neutěšených časech Hannah a Petr k sobě postupně najdou cestu a zjistí, že jsou jak dvě půlky skládačky, které do sebe zapadají. Skvěle si rozumí, veškerý možný čas tráví společně. Jenomže válka postupuje a situace Židů nejen v Německu je každým dnem horší a horší. Oba mladí lidé stále doufají, že pro ně existuje možnost, jak spolu sdílet budoucnost, ale válka je nemilosrdná. Jednoho dne se Hannah chystá Petrovi sdělit, že už nejsou jen oni dva, ale budou tři. Bohužel ve stejný den se Petr pod tlakem své rodiny s Hannah rozchází a ta zůstává na všechno sama. Velkou oporou se jí stane sousedka paní Bergmannová, která ji podá pomocnou ruku a stanou se z nich blízké přítelkyně. Ta pomáhá nejdříve Hannah, později i její dcerce Melině. Protože válka postupuje rychle, přesvědčí Hannah, aby se svou dcerou odjela k její známé na venkov a tam se pokusily válku přečkat. V Berlíně by zůstat jako Židovky nemohly.
Hannah čeká náročná cesta s malou dcerou do neznáma. Nakonec se společně usadí na odlehlém statku na venkově a lidé, kteří tam žijí se pro ně stanou oporou i novou rodinou. Válka je ale všude a postupně semele všechny, kteří ji přijdou do cesty.
Celý děj sledujeme očima nejen Hannah a její dcery Meliny, ale také všech obyvatel na statku. Válka poznamená každého, projdeme peklem koncentračního tábora, společně s mladými muži narukujeme na frontu, někteří se nevrátí, jiný budou zraněni, nebo skončí v zajateckých táborech. Kolik z nich se vrátí domů? Setkají se ještě po válce? Dozví se Petr, který za války dělá kariéru jako vysoce postavený zaměstnanec říšského ministerstva, že má dceru a uvědomí si, čeho se stal součástí? Je pro něj ještě cesta zpátky? Existuje pro všechny budoucnost? Kniha je krásným vyprávěním o lidské touze, odvaze a nezdolnosti. Já dávám 5/5 a vřele doporučuji tuto knihu z nakladatelství Moba.

cornetka
10.05.2023 5 z 5

Hezký příběh o vzájemné podpoře a porozumění, kde nechybí ani ty nepříjmené situace plné smutku a pomsty. Rozhodně stojí za přečtení.

zdehan
02.04.2023 5 z 5

To byl silný příběh ktery stoji za přečteni moc pěkně napsáno.