Normální lidi

Normální lidi
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441472/bmid_normalni-lidi-rxI-441472.jpg 4 857 857

Hlavní hrdinové románu Marianne a Connell vyrůstají na malém městě, ale tím jejich podobnost končí: na střední škole patří Connell ke hvězdám a Marianne je outsider. Když se spolu jednou dají do řeči, změní to jejich život. O rok později už oba studují na vysoké škole v Dublinu. Z Marianny se mezitím stala královna večírků, zatímco nejistý Connell jen velmi těžko nachází své místo ve společnosti. Ačkoliv se oba pohybují v rozdílných kruzích, přitahují se k sobě jako dva magnety. Marianne čím dál víc propadá sebedestrukci a Connell hledá svůj smysl života jinde, oba jsou však konfrontování tím, jak daleko dokáží zajít, aby druhého zachránili.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Normal People , 2018

evindel
12.04.2020 3 z 5

Dobre napísané, no slovenský preklad sa teda nepodaril - obshahoval veľa bohemizmov, štylistických chýb.
Čo sa týka príbehu, dá sa povedať, že ide o výpoveď jednej generácie, samotné fungovanie mileniálov, zaradenie sa do spoločnosti, vzťahy... Definovala by som to skôr ako YA literatúru, určite to viac povie ľuďom od 18 do cca 26 rokov. Kniha sa čítala dobre (odhliadnuc od prekladu), niektoré myšlienky zarezonovali, no charaktery a problémy postáv neboli prepracované do hĺbky. Ako oddychové čítanie fajn.

čika
11.04.2020 5 z 5

Ano, tak toto mozem - bezny zivot, ktory hltate ako detektivku. A v tom je caro dobreho pisania.

adorjas
29.03.2020 5 z 5

Po tom ako som bola sklamaná z autorkinej knihy Rozhovory s priateľmi, tak nadšene budem popisovať jej knihu Normálni ľudia. Ako dôležitú infomráciu, musím uviesť, že som knihu čítala v maďarskom preklade (pretože to bol jediný preklad, kde som si mohla zakúpiť elektronickú verziu knihy, holt moja knižnica na fyzické knihy je príliš malá).

Hľadanie miesta vo svete pri prechode z adolescencie do dospolého života. Akým spôsobom zapadnúť do sveta, do spoločnosti, akým spôsobom byť akceptovaný, kedy sa pretvarovať, ako sa cítiť s niekým pohodlne, čo všetko sme schopní o sebe prezradiť tomu druhému aj na úkor utrpenia, keď to ten druhý zneužije.
Páčilo sa mi to, ako tam autorka prešpikovala svoje dojmy z komerčnej literatúry, ako sa na tom podieľajú aj samotní spisovatelia, akým spôsobom nájsť svoj hlas.
Kniha mala viacero rovín- kniha bola podľa mňa aj generačnou výpoveďou.

Radka_p
16.03.2020 5 z 5

Toto mi veľmi preveľmi pripomínalo knihu Osamelosť prvočísiel, obaja hrdinovia sú tak trochu niečím iní, stvorení jeden pre druhého no pri tom spolu z rôznych príčin nevedia alebo nedokážu (?) byť.
Je mi ľúto, že som knihu už prečítala lebo dobré to bolo, veľmi dobré čítanie!