Nonstop

Nonstop https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21308/bmid_nonstop-tTw-21308.png 4 826 166

Jaký je vlastně svět, v němž žijí hrdinové Aldissova románu, příslušníci polokočovného kmene Greenů? Má, či nemá nějaké hranice? Proč je rozdělen na nesmírné množství palub? Odkud přicházejí záhadní Obři a Vetřelci? A co je pravdy na pověstech o údajné supercivilizaci na Přídi? Několik lidí se ve snaze najít na tyto otázky odpověď vydá na dalekou cestu. To, co nakonec zjistí, je až příliš fantastické... Nonstop je románovým debutem klasika žánru Briana W. Aldisse a stále zůstává jeho nejpopulárnějším dílem. Důvodem je fakt, že jde o křišťálově čistý příklad dobrodružné science fiction, která je i přes svůj spád něčím víc než jen pouhou zábavou. Zpracoval novým, originálním způsobem oblíbené téma – osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Non-Stop , 1958

mozkit
21.09.2015 3 z 5

Jsem v půlce a pořád nějak ne a ne aby mě to šíleně chytlo a zabavilo, ale dojedu to.

Nunee
19.09.2015 5 z 5

Po dlouhé době jsem s vrátila k tomuto žánru knih a udělala jsem dobře :-) Moc se mi tato kniha líbila.

babča56
17.09.2015 5 z 5

Velmi dobře napsáno. Četla jsem ji hodně dávno, ale zůstala v hlavě.

Alex732
15.09.2015 5 z 5

Perfektně napsáno. Ani bych nevěřil, že byla kniha napsána už v roce 1958.

Peleus
09.09.2015 4 z 5

Pomalejší rozjezd (putování lodí mě tolik nezaujalo). Nicméně od setkání s Obry až do konce jsem se od knihy nemohl odtrhnout a musel ji během večera dočíst. Musel! Děj totiž nabírá na obrátkách a vrší se nová odhalení spolu s nečekanými souvislostmi.

P.S. Pokud se dostanete přes třetinu, překvapivě dobré čtení!

marlowe
20.08.2015 5 z 5

Román jsem si znovu přečetl po mnoha a mnoha letech – a musím říci, že od pětihvězdičkového hodnocení, které jsem měl uložené někde ve spodních patrech svých mozkových závitů, neuhnu ani o píď. Sice jsem si z příběhu moc nepamatoval (až na tu houšť poniků a na vlastní závěr), ale po celá ta léta ve mně zůstával určitý "klaustrofobický" pocit, který se opětovně rozhořel ihned po znovupřečetní prvních několika stránek – a který i tentokrát vydržel až do stránky poslední. A tak to má být – vždycky je to pro autora "palec nahoru", když jeho knížka zanechá ve čtenáři nějaký ten "otisk v hlíně"…
Prostě klasika – a opravdu výborná věc.

olle3
11.07.2015 4 z 5

Náhodou jsem narazil na toto staré dílo a vzhledem k slibované pointě, hodnocení a tématu to byla jasná volba. Zklamaný jsem nebyl, slibovaná pointa byla dobrá, stejně tak nápad, četlo se to dobře... jen styl vyprávění mi přišel... pohádkový, jako pro děti. Jako by se autor záměrně vyhýbal sexu, krvi a násilí. Kdyby to bylo trošku temnější, užil bych si to víc.

Landreth
23.04.2015 5 z 5

První sci-fi, které jsem četl, a hned mě oslovilo. Ze začátku jsem měl sice problémy se do děje dostat a ztotožnit se s hlavními hrdiny, kteří nejsou úplně sympatičtí. Nakonec si mě přecejen získali a já jim začal fandit a s úžasem objevoval jejich originální svět. Samotný závěr pak je dechberoucí!

MorriconeTheGod
20.03.2015 4 z 5

Neoslovilo mě to tak jak skleník, ale i tak je to silné, hutné a atmosferické a většinu času napínavé.

józi.odkudkam
25.02.2015 4 z 5

Po dočtení Nonstopu jsem byl lehce zklamán. Jenomže ani teď, po dvou letech mi džungloloď s vlastní mytologií, obývaná primitivními kmeny, nedává zapomenout. Ze zpětného pohledu tudíž své hodnocení zvedám na průměrné 4****
Otec autora trestuhodně spoileroidní obálky se samozřejmě neměl vůbec narodit...nu což už. Ještě bych dodal, že na motivy knihy vznikl celkem povedený film Symptom Pandorum.

TomK
29.01.2015 5 z 5

Dokonalé dobrodružné SF, obzvlášť jsem byl nadšený jak příběh postupně gradoval a konec mě opravdu pohltil do svého světa a dostal :) Doporučoval bych i těm, kteří teprve s tímto žánrem začínají.

yansyc
16.01.2015 3 z 5

Výborná kniha a bez debat jedna z klasik žánru.
S hodnocením je to pro mě problematické, protože bohužel, tohle vydání Laser zmršil. Příběh totiž mj. sází na šokující příběhové zvraty, ty vás ale vůbec nepřekvapí kvůli tomu obřímu spoileru v podobě obálky (jinak ale velice pěkné), který o ději prozrazuje úplně všechno. Grrr!

Ence
09.10.2014 4 z 5

K postavám jsem si nevytvořil žádný vztah.
Místy mi ta kniha připadala divná.

Přesto na mne Nonstop zejména díky závěrečnému dialogu v poslední kapitole silně zapůsobil a po dočtení se dostal na můj soukromý sci-fi žebříček velmi vysoko.

Flatcher
21.09.2014 5 z 5

SF z musea a stále úžasné. Putování, objevování, dobrodružství, nelze jinak než 5 hvězd

chabin
26.08.2014 4 z 5

Zatím čtu začátek a trochu se tím prokousávám, snad splní očekávání, které vyvolalo těch 90% oblíbenosti...

tomvall
30.07.2014 2 z 5

Na knihu jsem se těšil, ale tak úplně spokojen nejsem. První čtvrtina knihy je dost nezáživná, ale prokousal jsem se jí a dále se už něco děje a čtenáře dokonce zajímá, co bude dál. Nicméně postavy se chovají nelogicky, někdy až vyloženě hloupě, k hlavnímu hrdinovi jsem si přes urputnou snahu nevytvořil ani nejmenší sympatie a bylo by mi úplně jedno, kdyby v kterékoliv části knihy zemřel jakkoliv hroznou smrtí. To samé se dá říci o lidech z Přídě. Závěr knihy už se autorovi vymkl z ruky úplně. A přitom jde o tak zajímavou látku a skvělej nápad. Ale bohužel pro mne, zpracování se mi vůbec nelíbilo.

Rawen616
29.05.2014 5 z 5

Koupil jsem si ji na základě zdejšího hodnocení v bazaru na veletrhu knihy a je to snad mých nejlépe investovaných 40 korun v životě! Ne nadarmo se to jmenuje nonstop protože se tam nonstop něco děje.
Zezačátku jsem se trochu ztrácel a celé mi to přišlo bizarní. Pak se začaly vršit záhady a podivné jevy a události a v ten moment už vás kniha nepustí dokud nebudete mít jasno jak to všechno je. A na konci nás čeká skvělá pointa.

Richie1
11.05.2014 5 z 5

Když jsem jako mladý scifista poprvé četl Nonstop, tak jsem zpočátku přemítal, co má tato kniha společného se scifi. Postupně jsem se prokousával dějem, objevoval důležité souvislosti až k překvapivému konci a pochopil jsem, proč je kniha považována za skvost scifi literatury. Aldiss měl výborný nápad a převedl ho perfektně do románové podoby!
Obdobné téma zpracoval i Stanislaw Lem v knize K mrakům Magellanovým.

NoFiction
19.04.2014 5 z 5

Lepší je plout v naději, než dorazit k cíli.......

GOD-Complex
05.04.2014 5 z 5

Prostor pro tvoje ego. Neskutecne chytlave sci-fi dobrodruzstvi, do ktereho kdyz se zactete, uz vas nepusti. Obri v bazenu, telepaticti kralici, prerostle krysy a tak vubec. Po Skleniku moje druha knizka od Aldisse a podruhe dokonalost na plny pocet, to nebude nahoda. 10/10

kosmické lodě

Brian Wilson Aldiss